Neler yeni

Klima yıkatma

Smhclk

Yeni Üye
Yeni Üye
Merhaba. Evimde3-5 yaş aralığında 2 tane baymak 12lik 1 tane lg 18lik 1 tane Altus 18lik klima var.

Eşim klimaları yıkatalım diyor ancak bu gerekli mi? Mantıklı mı? Yardımcı olursanız memnun olurum.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Merhaba. Evimde3-5 yaş aralığında 2 tane baymak 12lik 1 tane lg 18lik 1 tane Altus 18lik klima var.

Eşim klimaları yıkatalım diyor ancak bu gerekli mi? Mantıklı mı? Yardımcı olursanız memnun olurum.
Kesinlikle gerekli olmakla birlikte tam da zamanı.
Fakat rica ediyorum klimacı adı altındaki düzenbazlara paranızı kaptırmayın.

PoineMaia

Araştırmacı
Kadim Üye
Ben 2019 senesinde aldım iç petekler bu halde. Klimacı çağırdım yıkatmak için abi ben bunun neyini yıkayayım dedi, tertemiz dedi geri gitti.
2 senede leş olan klimalarda var fakat sizin ev toz almazmış dedi.
IMG_20240426_195521.jpg
IMG_20240426_195526.jpg

Smhclk

Yeni Üye
Yeni Üye
Kesinlikle gerekli olmakla birlikte tam da zamanı.
Fakat rica ediyorum klimacı adı altındaki düzenbazlara paranızı kaptırmayın.
Hocam onun için dizin videoları izledim buraya yazdım. En büyük sıkıntı bu aslında. antalya da yaşıyorum ve malum burası nerede batmış yoldan çıkmış varsa gelmiş. Doğrusunu bulmak zor burada açıkçası. İşini doğru yapanı tenzih ederim elbette. Sizce üniteyi götürüp mü yıkanmalı yoksa duvarda mı yıkanmalı?

Smhclk

Yeni Üye
Yeni Üye
Ben 2019 senesinde aldım iç petekler bu halde. Klimacı çağırdım yıkatmak için abi ben bunun neyini yıkayayım dedi, tertemiz dedi geri gitti.
Ekli dosyayı görüntüle 15328
Ekli dosyayı görüntüle 15329
Hocam antalya da o usta gelecek böyle olacak yine de yıkar. Ona şüphem yok onun için garantiye almam gerekiyor olayı. Yıkatmak ya da yıkatmamak. Adem hocamız yazmış yıkatırım.

PoineMaia

Araştırmacı
Kadim Üye
Hocam antalya da o usta gelecek böyle olacak yine de yıkar. Ona şüphem yok onun için garantiye almam gerekiyor olayı. Yıkatmak ya da yıkatmamak. Adem hocamız yazmış yıkatırım.
Yanlış anlşılma olmasın ben yıkatın veya yıkatmayın demek için atmadım resmi göz muayenesi yapıp sizde karar verebilirsiniz belki diyerekten attım.

muhammet göl

Müdavim
Kadim Üye
Klima ürün grubunda iç veya dış ünite montajı yapılınca sabit kalır hocam sökülüp götürülmesi yıkanması gibi bir durum söz konusu olamaz maalesef
ha evi taşırsın servis gazı dış ünitede toplar söker tekrar yeniden yeni yerine takar vakumu yapar gazı geri verir
Taşınma yada yer değiştirme gibi istisnalar hariç sökme işini aklımızdan çıkaralım.
Eliniz yatkın sa vaktiniz olursa sizin temizleme gibi imkanlar yoksa işinin ehli bir yer araştırmak lazım.

muhammet göl

Müdavim
Kadim Üye
Klimalara bir göz atın gerekirse flap ı aralayıp cross fan ve iç ünite Peteklerin resmini çekin buraya yükleyin bakalım görünüşü ne durumda bizde fikir verebiliriz ondan sonra durumu kötü ise tekrardan istişare ederiz

Smhclk

Yeni Üye
Yeni Üye
Klima ürün grubunda iç veya dış ünite montajı yapılınca sabit kalır hocam sökülüp götürülmesi yıkanması gibi bir durum söz konusu olamaz maalesef
ha evi taşırsın servis gazı dış ünitede toplar söker tekrar yeniden yeni yerine takar vakumu yapar gazı geri verir
Taşınma yada yer değiştirme gibi istisnalar hariç sökme işini aklımızdan çıkaralım.
Eliniz yatkın sa vaktiniz olursa sizin temizleme gibi imkanlar yoksa işinin ehli bir yer araştırmak lazım.
hocam teşekkür ediyorum bilginiz için. benim için harika bilgiler bunlar.

elim yatkındır hocam yaparım ancak hiç yapmadığım için konuya uzak kalıyorum.
Yarın mutlaka dedikleriniz yapıp fotoğrafları ekleyeceğim.

muhammet göl

Müdavim
Kadim Üye
hocam teşekkür ediyorum bilginiz için. benim için harika bilgiler bunlar.

elim yatkındır hocam yaparım ancak hiç yapmadığım için konuya uzak kalıyorum.
Yarın mutlaka dedikleriniz yapıp fotoğrafları ekleyeceğim.
Rica ederim hocam

Tamamdır yarın bir kaç foto atın buraya bakalım durum nedir bir sezon daha gidermi cokmu kirli ona göre bir yol istişare ederiz

Çekince niz varsa kendiniz hiç bulaşmayın

Özellikle konu klima olunca her model mutlaka sökülür takılır ama tek dikkat edilmesi gereken nokta evaporatör ve bakır boruları incitmemek ve bir vida dahi sökmeden önce düşünerek hareket edip acele etmeden yapmak zaten bir kere yapınca artık kendinize güvenip siz yapabilirsiniz

en önemlisi bu işlere başlamadan evvel klimanın elektrik bağlantısını sigortasını kapatmak gerekiyor

Resimdeki cross fanda benim klimanın şuan ağır bakıma ihtiyacı yok diye düşünüyorum bakalım sizinki nasıl çıkacak 🙂Screenshot_2024-04-26-23-09-51-28_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Ekli dosyayı görüntüle 15328
Ekli dosyayı görüntüle 15329
Ooo Bluefin evaparatör :)
Hidrofobik kaplama :ok

Aslında bu kaplama için hidrofilik bilgisi paylaşılıyor birçok yerde ama hidrofili aslında suyu sever anlamındadır, hidrofobik ise su ile hidrojen bağı oluşturmayacağı için yani suyu ittiği için bu tarz ürünlerde tercih edilir. Hatta sonraki nesillerde Goldfin kullandılar.

Klmanınz tertemiz bu arada, tebrikler :ok

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Hocam onun için dizin videoları izledim buraya yazdım. En büyük sıkıntı bu aslında. antalya da yaşıyorum ve malum burası nerede batmış yoldan çıkmış varsa gelmiş. Doğrusunu bulmak zor burada açıkçası. İşini doğru yapanı tenzih ederim elbette. Sizce üniteyi götürüp mü yıkanmalı yoksa duvarda mı yıkanmalı?
Sökülmesi mantıklı değil. Yerinde bakım en makul olanı ama yerinde cross fan sökülüp yıkanabilir o ayrı konu.
@muhammet göl dostumun belirttiği gibi önce gözle kontrol sağlayın, en önemlisi cross fan. Eğer orada sorun yoksa evaparatörü kendiniz de yıkarsınız, evaparatörden akan temizleyici drenaj tavası ve drenaj borusunu da temizler zaten.

muhammet göl

Müdavim
Kadim Üye
Ooo Bluefin evaparatör :)
Hidrofobik kaplama :ok

Aslında bu kaplama için hidrofilik bilgisi paylaşılıyor birçok yerde ama hidrofili aslında suyu sever anlamındadır, hidrofobik ise su ile hidrojen bağı oluşturmayacağı için yani suyu ittiği için bu tarz ürünlerde tercih edilir. Hatta sonraki nesillerde Goldfin kullandılar.

Klmanınz tertemiz bu arada, tebrikler :ok
gree ler bluefin kullanıyor abi bildiğim kadarıyla klima sigma ise gree dir hatta gree üretim Demirdöküm var mahallede oda bluefin
Goldfin midea grubunda var
Bazı Arçelik klimalar dada goldfin gördüm lg nin kendisi metalik renk fin kullanıyor ortaya karışık bir durum 🙂

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
gree ler bluefin kullanıyor abi bildiğim kadarıyla klima sigma ise gree dir hatta gree üretim Demirdöküm var mahallede oda bluefin
Goldfin midea grubunda var
Bazı Arçelik klimalar dada goldfin gördüm lg nin kendisi metalik renk fin kullanıyor ortaya karışık bir durum 🙂
Evet benim Gree üretimi Olefini de Bluefin kaplamaydı. :ok