Neler yeni

Klimanın soğuması kaç derecede çalışmalı?

Kadir.aoao

Yeni Üye
Yeni Üye
Merhaba, hem insan sağlığı hem cihazın ömrü çalıştırdığın dereceyle ilgisi var mı? bide şükür sonunda elektrikçi geldi ve tesisatı yaptı. cihazı 10 dakika denemek için çalıştırdım, en son 18 dereceye kadar ayarlanıyor ve üflediği soğutmayı yeterli bulmadım. vantilatörüm bile daha soğuk hava üflüyor. daha önce hiç klima deneyimim olmamıştı, bu normal mi?

janavar

Araştırmacı
Araştırmacı
Merhaba, hem insan sağlığı hem cihazın ömrü çalıştırdığın dereceyle ilgisi var mı? bide şükür sonunda elektrikçi geldi ve tesisatı yaptı. cihazı 10 dakika denemek için çalıştırdım, en son 18 dereceye kadar ayarlanıyor ve üflediği soğutmayı yeterli bulmadım. vantilatörüm bile daha soğuk hava üflüyor. daha önce hiç klima deneyimim olmamıştı, bu normal mi?
Sizin baştan itibaren sorunlu bir montajınız vardı sanırım. Cam takıldı mı mesela ?

Gaz boşaltılıp (???) , vakum yapılıp, tekrar gaz eklenmişti (!!!) bu işlemler o an ki panik haliyle ne kadar doğru yapıldı ? Gaz gerçekten eklendi mi ? vanalar tam sıkıldı mı ? klimada şuan gaz var mı gibi kafamda deli sorular mevcut :)

18 dereceye ayarlı bir klima elinize hissedilir bir soğuk hava verir.

Kadir.aoao

Yeni Üye
Yeni Üye
Sizin baştan itibaren sorunlu bir montajınız vardı sanırım. Cam takıldı mı mesela ?

Gaz boşaltılıp (???) , vakum yapılıp, tekrar gaz eklenmişti (!!!) bu işlemler o an ki panik haliyle ne kadar doğru yapıldı ? Gaz gerçekten eklendi mi ? vanalar tam sıkıldı mı ? klimada şuan gaz var mı gibi kafamda deli sorular mevcut :)

18 dereceye ayarlı bir klima elinize hissedilir bir soğuk hava verir.
en son gelişlerinde camı taktım ve ne kadar iyi bir gaz ekleme, vakum yaptılar bilmiyorum.soğutması beni hiç memnun etmedi, normal hava üflüyor, bu işte bi terslik var yada bendeki klima algısında bi yanlışlık var. dediğim gibi daha önce klima deneyimim olmadı ve ben buz gibi hava üflüyorlar sanıyordum, şuan şaşkınlık içerisindeyim.

Ali Kemal Eyvaz

Fujitsu - Sigma - ME - Bosch Tester
İnceleyenler Kulübü
en son gelişlerinde camı taktım ve ne kadar iyi bir gaz ekleme, vakum yaptılar bilmiyorum.soğutması beni hiç memnun etmedi, normal hava üflüyor, bu işte bi terslik var yada bendeki klima algısında bi yanlışlık var. dediğim gibi daha önce klima deneyimim olmadı ve ben buz gibi hava üflüyorlar sanıyordum, şuan şaşkınlık içerisindeyim.
10 dakika içerisinde en soğuk ayara aldığınızda 8 ila10 derece arasında bir soğuk üflemesi lazım, ölçmek için bir termometre varsa öyle bir deneyiniz.
Resimdeki gibi deneyebilirsiniz.
WhatsApp Image 2024-04-25 at 13.56.09 (1).jpeg

muhammet göl

Midea AEP Tester
Kadim Üye
O sırada dış ünite ne durumda tam devirde çalışıyor mu?
Sizin montaj hüsranını bende hatırlıyorum aslında bu saatten sonra birde böyle bir sorun çıktı tamda zamanı vestele baskı yapmak için yerinizde olsam sonuna kadar hakkımı ararım

altay.

Araştırmacı
Araştırmacı
Yeni nesil inverterlar eski on offlar kadar buz gibi hava vermez. Ben de ilk aldığımda sizin gibi düşünmüştüm bu ılık üflüyor sanki, sogutabilecek mi acaba diye. Sonradan öğrendik inverterın mantığı o zaten. Haldır haldır soğutma yapmıyor. Tasarruflu olması da oradan geliyor. Mesela 20-30m2 ortamı yazın 30°C iken 25'e 15-30dk içinde, yani aşağı yukarı 5 derece sogutuyorsa sorun yok denebilir. Önemli olan ortamı makul sürede istenen dereceye getiriyor mu onu test edin önce. Bir de elinizde problu termometre varsa ağız çıkış sıcaklığını ölçebilirsiniz o daha iyi olur sağlıklı değerlendirme yapmak açısından.

Klimayı aç kapa şeklinde değil de 7/24 kapatmadan kullanınca ortam kütle sıcaklığı da sürekli stabil olacağı için çok düşük derecelerde kullanmaya gerek yok olmuyor. Gün içinde 12-15 saat evde olunmayacaksa tabiki klima kapatılabilir ama 24-26 dereceler kullanılmalı yine. Öbür türlü 18-20 derecelerde kullanırsanız üşüdüm klimayı kapatayım, sıcakladım açayım diye saçma bir kullanım içine girilebiliyor bazen.

Onun dışında soğutmada ben yazın 26 da kullanıyorum, klima zaten ortam 24 dereceye gelene kadar kendini kısarak çalışıyor. Bı yerden sonra kapatıyor ihtiyaç olunca açıyor. 26 nin altındaki derecelerde üşüyoruz. Ha bir de 18 e ayarladık diye eski klimalar gibi bir anda çok güçlü soğutma yapacak diye birşey yok yine. İnverter olduğu için yazılımına göre sensörlerden gelen verileri harmanlayarak çalışıyor.

REMZİ96

Klimatör
Kadim Üye
Merhaba ben genelde 26-27-28 set değerlerinde kullanıyorum 25 falan soğuk oluyor bu bahsettiğim normal klimalarda geçerli tabi dükkanda arçelik beko vestel klimalar takılı onları sürekli 18 de çalıştırıyoruz yazın sıcak havalarda yoksa fayda etmiyor😂 Sizin klimaya gelince üflediği sıcaklığın yeterli olup olmadığını anlamamız için üfleme sıcaklığının emme sıcaklığının ve dış ortam sıcaklığı kaç derece olduğu bilip ona göre yorum yapmamız gerekiyor ben geçtiğimiz yaz -1 ile 17 derece arasında birçok üfleme sıcaklığına denk geldim kendi cihazımda bu ortam şartlarına göre değişen bir konu

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Inverter klimalar on-off klima gibi değil. Ortam sıcaklığı düşük ise, yüksek devire geçmemekte ısrar eder. Çünkü ani değil konforlu ve yavaş yavaş soğutmayı amaçlar. Direkt olarak buz gibi hava üflemek yerine, bu oda 27 derece, benim bunu 19'a düşürmem lazım, bunu da 30 dakikada yapmam lazım der ona göre davranır. Oda 40 derece olsa, daha soğuk üfler. Geçende tam yaz havası vardı, odanın içi de normal kıvamda. Ama sıcak lazım oldu odanın içini daha sıcak yapmak istedim, 30'a kadar çıkardım ayarı olmuyor 2-3 dk üfleyip sonra sıcaklığı düşürüyor ve bir süre sonra beklemeye geçiyor. Hızlı soğutma modunu denedim yine aynı. Alev gibi üfletemedim hiçbir türlü. Soğuk için de aynısı geçerli. Tabi soğuk için bazı klimalarda test modu var, Arçeliklerde klima üstündeki tuşa uzun süre basılı tutunca geçiyordu ortam ne olursa olsun son seviyede soğutma yapıyor.

Tabi bunlar normal durumlar için geçerli, sizin klimayı malesef mahvettikleri için ne olur ne olmaz bilmek zor. Yine de denenebilir. Isıtmada çalıştırıp önce ortamı yüksek sıcaklığa ısıtıp sonra soğuk mod denenebilir.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
En önemli konu olan raamsal veri olmadığı için farazi yorumlar yapıyoruz bu nedenle mümkünse rakamsal bir bilgi verebilirseniz çok güzel olur.

Mevsim koşulları gereği kompresör üst frekansa geçmemiş olabilir, başka bir durum olabilir, kompresör hiç devreye bile girmemiş olabilir, beya herşey normaldir ama arkadaşların dediği gibi belki hakikaten sistemde gaz yoktur (kaçtıysa eğer) her şey çalışsa bile soğutma ya hiç. olmaz ya da etkili olmaz vs vs

Bu nedenle ortam sıcaklığı ile üfleme sıaklığını bilsek iyi olur :ok