Neler yeni

Sony 65X90K Deneyimi (Çok iyi)

DeepState

Süper Üye
İnceleyenler Kulübü
Geçen günlerde X90K almıştık dün kurulum yapıldı ve sizlerle deneyimimi paylaşmak istedim. Öncelikle bu fiyatlara mini led modeller bulunuyor fakat Sony'nin Full Array Led'i mini led aratmayacak durumda şahsi fikrim.

İyi olan yanları:
1. Renkler çok canlı fakat Samsung 65Q70B gibi gözü yormuyor ve doğal bir canlılık izlenimi veriyor aynı Sony 65X89J modelinde olduğu gibi.
2. Bass hoparlörleri de olduğu için yeterince iyi ses konusunda.
3. Kutudan iki adet kumanda çıkıyor. Birisi akılsız diğeri akıllı kumanda. İkiside küçük ve şık kumandalar.
4. Standını iki farklı pozisyonda kullanabiliyorsunuz hem dar hem geniş olmak üzere ve televizyonu havaya kaldırmıyor sehpa üzerinde 1-2cm yükseklik ile duruyor. Gerçekten çok şık.
5. Android akıcı ve sorunsuz çalışıyor.
6. VRR ile PS5 oyun deneyimi akıcı ve sorunsuz 1. maddede söylediğim gibi renkler muhteşem.
7. VA panel olmasına rağmen yan açıları iyi. X89J de bu kadar iyi değil onda kalite düşmesi oluyor.
8. Rakiplerine göre kalın fakat X89J gibi sağlam bir kasası var.
9. Çok fazla renk ayar seçeneği sunuyor menüde ve etkisini görebiliyorsunuz yaptığınız ayarın, kişisel zevkinize göre doğru tonları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kötü olan yanları:
1. Rakiplerinin tasarımı daha ince.
2. Kutudan çıkarınca oyun modu için renk ayarı yapmak gerekiyor. (X89Jde de aynı durum var, kişiden kişiye değişebilen bir durum).
3. Sony isminden dolayı rakiplerinden biraz pahalı fakat değer.

Not: Televizyon kurulduktan sonra gördüğüm görüntüden sonra hemen gidip bir tane daha sipariş verdim. Gerçekten görüntü konusunda şuana kadar gördüğüm tüm televizyonlar içinde sony açık ara önde.

eozen81

Meraklı
Meraklı
Hayırlı olsun, inceleme ve bilgiler için teşekkürler. Hızlı sahnelerde (yakın dövüş sahneler, spor gibi) performans nasıl acaba, test edebildiniz mi?

DeepState

Süper Üye
İnceleyenler Kulübü
Hayırlı olsun, inceleme ve bilgiler için teşekkürler. Hızlı sahnelerde (yakın dövüş sahneler, spor gibi) performans nasıl acaba, test edebildiniz mi?
Teşekkürler fifa 23, pes 21 ve dirt 5 deneyiminde oldukça akıcı ve güzel performans aldık. Zaten görüntüyü ve performanstan memnun kaldığımız için hemen bir tane daha sipariş ettik. Bence oyun için en ideal televizyonlardan bir tanesi. Eğer istek olursa istenen videoyu açık fotoğraf atabilirim de.

DeepState

Süper Üye
İnceleyenler Kulübü
Güzel günlerde kullanmanızı dilerim, çok güzel bir geri dönüş. Konuyu sabitledim :ok
Teşekkürler hocam, şöyle bir sorunumuz var fakat sony modelleri artık bulunmuyor. Umarım Sony talepleri görüp 2023 model X90L serisini türkiyeye getirir. Yoksa biz de TCL veya Samsung grubundan ürünler bakacağız.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Teşekkürler hocam, şöyle bir sorunumuz var fakat sony modelleri artık bulunmuyor. Umarım Sony talepleri görüp 2023 model X90L serisini türkiyeye getirir. Yoksa biz de TCL veya Samsung grubundan ürünler bakacağız.
Önce bu belirsizliği ortadan kaldırmaları lazım.

Serra

İnce Eleyen
Kadim Üye
İyi günlerde kullanmanız dileğimle.
İnternette baktım Google Tv yazıyor.
Doğru bilgimi acaba.
Eğer Google Tv işletim sistemi ise aynı Android Tv gibi her apk kuruluyor mu.
Seyirtürk, Stremio, İnat box gibi?

DeepState

Süper Üye
İnceleyenler Kulübü
İyi günlerde kullanmanız dileğimle.
İnternette baktım Google Tv yazıyor.
Doğru bilgimi acaba.
Eğer Google Tv işletim sistemi ise aynı Android Tv gibi her apk kuruluyor mu.
Seyirtürk, Stremio, İnat box gibi?
Teşekkürler, evet google tv fakat hiç dikkat etmedim apk kurulumuna genelde internete bağlamıyoruz televizyonları.

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Zaten Sony sempatim var yazıdan sonra bir tık daha arttı. Benim kullandığım modelde (Sony XH9096) iade ettiğim (ışık sızması ve kalitesiz görüntü) Samsung Q70’ten daha kötü ses kalitesi olmasına rağmen full array direct led olması beni cezbetmişti. Yazınızdan anladığım kadarıyla ses olayı yeni nesillerde çözülmüş. Tekrar ev eşyası kuracağım zaman ya Sony yada ucuz diye Amazon alacağım.

DeepState

Süper Üye
İnceleyenler Kulübü
Zaten Sony sempatim var yazıdan sonra bir tık daha arttı. Benim kullandığım modelde (Sony XH9096) iade ettiğim (ışık sızması ve kalitesiz görüntü) Samsung Q70’ten daha kötü ses kalitesi olmasına rağmen full array direct led olması beni cezbetmişti. Yazınızdan anladığım kadarıyla ses olayı yeni nesillerde çözülmüş. Tekrar ev eşyası kuracağım zaman ya Sony yada ucuz diye Amazon alacağım.
Q70b de var biz de sesi hiç çıkmıyor Sony 30 da iken Samsung u 90 a getiriyoruz ancak denk oluyor :)

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Q70b de var biz de sesi hiç çıkmıyor Sony 30 da iken Samsung u 90 a getiriyoruz ancak denk oluyor :)
Ben 55q70t almıştım görüntü leş lakin sesi cidden güzeldi ama beni ses çok çekmiyor :) Hemen iade edip 1000 lira fazla verip Sony almıştım. Birde bu Samsungun kumandası şekillydi. Sony’nin kumandası malumunuz yabancı olana çok büyük geliyor :)

Ekli dosyalar

• D3F7249B-E2A6-4A5B-B0E2-79AE7B6C6265.jpeg
    D3F7249B-E2A6-4A5B-B0E2-79AE7B6C6265.jpeg
    29.1 KB · Görüntüleme: 9

DeepState

Süper Üye
İnceleyenler Kulübü
Ben 55q70t almıştım görüntü leş lakin sesi cidden güzeldi ama beni ses çok çekmiyor :) Hemen iade edip 1000 lira fazla verip Sony almıştım. Birde bu Samsungun kumandası şekillydi. Sony’nin kumandası malumunuz yabancı olana çok büyük geliyor :)
X89Jde de kumanda çok büyük fakat X90K da kumandayı hem küçültmüşler hem de akıllı ve akılsız olarak iki kumanda koymuşlar.

Görselleri böyle:

thumbnails%2Flarge%2FAsset+Hierarchy%2FConsumer+Assets%2FTelevision+%28Assets%29%2FBRAVIA%C3%82%C2%AE+LCD+HDTV%2FFY+22%2FX90K%2F55-65-75%2FeComm%2F11-+Remote.png.png
51mhM1g51TL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
X89Jde de kumanda çok büyük fakat X90K da kumandayı hem küçültmüşler hem de akıllı ve akılsız olarak iki kumanda koymuşlar.

Görselleri böyle:

thumbnails%2Flarge%2FAsset+Hierarchy%2FConsumer+Assets%2FTelevision+%28Assets%29%2FBRAVIA%C3%82%C2%AE+LCD+HDTV%2FFY+22%2FX90K%2F55-65-75%2FeComm%2F11-+Remote.png.png
51mhM1g51TL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg
Bizimki üstteki gibiydi ama Samsung’un daha kibar ve işlevseldi. Tabi alıştık ama bunlar basit şeyler. En azından siyahlar siyah, üstünde ishal olmuş gibi lekeler yoktu. O gün anladım ki olede daha çok var, göz zevkim full array istiyor.

DeepState

Süper Üye
İnceleyenler Kulübü
Bizimki üstteki gibiydi ama Samsung’un daha kibar ve işlevseldi. Tabi alıştık ama bunlar basit şeyler. En azından siyahlar siyah, üstünde ishal olmuş gibi lekeler yoktu. O gün anladım ki olede daha çok var, göz zevkim full array istiyor.
Oled hala bir soru işareti izleme zevkine önem veren için iyi olduğu kadar çok izleyen için iyi bir tercih olamıyor. Full Array ve Mini led tecih etmek Oled'e göre daha güvenli ve iyi bir tercih gibi.

ArGoDa

Araştırmacı
Araştırmacı
Hocam hayırlı olsun. Bende daha önce kullandığım Toshiba 46sv685, Sony 55hx920, Sony 65xf9005, Sony 75xe9005 Full Array Led local dimming TV'lerden sonra TCL 65C935 Mini Led local dimminge(1080 zone) geçince aslında daha önce gördüklerim siyah değilmiş diyebiliyorum...

DeepState

Süper Üye
İnceleyenler Kulübü
Hocam hayırlı olsun. Bende daha önce kullandığım Toshiba 46sv685, Sony 55hx920, Sony 65xf9005, Sony 75xe9005 Full Array Led local dimming TV'lerden sonra TCL 65C935 Mini Led local dimminge(1080 zone) geçince aslında daha önce gördüklerim siyah değilmiş diyebiliyorum...
Mini ledler Full arraylardan daha iyi hiçbir lafım yok ona. Fakat mini led sony türkiyede şuanda bulunmuyor maalesef en azından 65 inçte. Biz de sony nin görüntü kalitesinden memnun kaldığımız için başka markaya yönelmek hatta mini led almak yerine sony full array dan devam ediyoruz ve Full array ile aldığımız görüntüden açıkça çok memnunuz. (Futbol oyunlarında siyah detaylar zaten minimum durumda oluyor.)

NOT: Sony bulma ihtimalimiz kalmaz ise başka markaların mini ledlerini deneyebiliriz. O zaman da incelemesini ve kıyaslamasını yine detaylı bir şekilde buradan paylaşırım.