Neler yeni

Tam Zamanlı Karavan Yaşamımızdan Tecrübeler

vanosfer

Meraklı
Meraklı
YENİ BÖLÜM GELDİ!
?

Selamlar.
Geçtiğimiz videomuzda, müthiş manzarasıyla anılarımıza kazınan Gergeti-Kazbek günlerimize yer vermiştik.
Bu videomuza ise,
Azerbaycan Konsolosluğu önünden başlıyoruz. Türki cumhuriyetleri görme isteğimiz var ve kara yoluyla en uygun şekilde Azerbaycan'dan geçebiliriz, ama...
Gürcistan'da biraz daha tutunmak adına, yanımızda getirdiğimiz pantolonlardan satabileceğimiz tırmanış alanlarına yöneliyoruz.
Şansımıza yine enfes bir manzara denk getirdik ve konakladığımız yere bayıldık. Dibimizdeyse 20 metrelik bir heykel, Kartlis Deda...
Arkamızda ise 97 hektarlık bir botanik bahçesi...
Ve daha neler neler...
Video sonunda, bir sonraki haftadan ipucu...
İyi seyirler.
?

Beğenmeyi ve abone olmayı unutmayalım. *-*

VANOSFER YOUTUBE: YENİ BÖLÜM

KARTLIS DEDA 4.BOL youtube_besle.png

Son düzenleme:

vanosfer

Meraklı
Meraklı
100.YIL KUTLAMA PAYLAŞIMI

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! ??

Bir asırlık çınar...
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "En büyük eserim!" dediği,
1923 Ekim'inde, karanlık günlerin sonunda, destansı zaferlerin üzerinde bir güneş gibi parlayan cumhuriyet ilan edildi.
O günden bu güne ülkemizde çok şey değişti.
Hükümetler, anayasalar, insanlar...
Değişmeyen tek şey ise,
cumhuriyete olan inanç oldu.
Nice asırlara...

Var ol cumhuriyet!

"Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır!"

Gazi M.K. ATATÜRK

BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.jpg

#vanosfer #Cumhuriyet #Bayramı #CumhuriyetBayramı #29Ekim #KutluOlsun #Tiflis #karavan #vanlife

vanosfer

Meraklı
Meraklı
Merhaba!
Bugün 4. evlilik yıl dönümümüz!
?
?
?

Dört yıl önce bugün, çok özel bir anı bıraktık geride ve geçen yıllar bizi karavanda tam zamanlı yaşama taşıdı.
4 yıl boyunca sayısız deneyim ve anılar biriktirdik. Şimdilerde ise Tiflis'te, Gürcistan'da anılarımıza yenilerini eklemeye devam ediyoruz.
O günü, tırmanış yaptığımız kayalıklarda gerçekleşen nikahımızı ve nikahımızın hikayesini sizle de paylaşmak istedik.
?
?

Hep beraber huzurlu, sağlıklı nice yıllara!

Vanosfer
Sevda & Semih ve Yaviz

NİKAH VİDEOMUZUN LİNKİ

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    62.6 KB · Görüntüleme: 6

Akigo35

Meraklı
Kadim Üye
Minimalist biri olarak, böyle bir yaşam aklımı kurcalamiyor değil. Şuan kamp aracına donusebilecek bir aracım var, onunla Fransa, İtalya sahil ve köylerine gitme planım kıyıda duruyor. Sonuca göre bakarım ?

vanosfer

Meraklı
Meraklı
Minimalist biri olarak, böyle bir yaşam aklımı kurcalamiyor değil. Şuan kamp aracına donusebilecek bir aracım var, onunla Fransa, İtalya sahil ve köylerine gitme planım kıyıda duruyor. Sonuca göre bakarım ?
Süper olmaz mı?

Tam zamanlı veya kamp-seyahat amaçlı fark etmez, kıyıdaki planları tez elden gerçekleştirmenizi dilerim.

vanosfer

Meraklı
Meraklı
Merhabalar.
Karavanda tam zamanlı yaşamımızda 2.5 aydır Gürcistan'dayız.
Borjomi, Tiflis, Ananuri, Kazbek derken kendimizi tekrar Tiflis'te bulmuştuk. Burada ekonomik olarak ayakta durmak adına güzel de bir gelişme oldu.
Zaman zaman gelir geçer işler denk gelebiliyor ve evimizi park ettiğimiz yerde bir komşu edindik, iş bulduk.
Tabi gezmeleri de ihmal etmedik.
İyi ki getirmişiz dediğimiz bisikletlerimizle Tiflis'i gezmelere doyamıyoruz. Havalar da iyi giderken tadını çıkarmaya devam ediyoruz. Bir de burada, Sovyet liderlerinden Gürcü Stalin'in, Gürcistan'da yaşarken kullandığı gizli baskı evine gittik.
Tarihte ben de vardım dercesine duran baskı makinesi bizi etkiledi...

Şimdilik bu şekilde.
Bir sonraki bölüm görüşmek üzere.
Karavan yaşamımızdan videolar için Vanosfer'i takip etmeyi unutmayın.

İyi seyirler. #Vanosfer #Karavan #Vanlife

Yeni bölüm için ? TİFLİS'İN SANAT GALERİSİ SOKAKLARI | STALİN'İN GİZLİ BASKI EVİNE GİTTİK! | | #VANLIFE #5

5. Bölüm.jpg

vanosfer

Meraklı
Meraklı
Herkese merhaba.

Tiflis'teki yaşam iki ayı geçti, işimizi de tamamladık. Ufaktan ayrılmak için gün sayar olduk.

Gürcistan'ı Hristiyanlıkla tanıştıran Kapadokya doğumlu Aziz Nino'nun kurduğu ilk kilise olan Mtskheta'daki Jvari Manastırı'nı komşumuz Luda ile ziyaret ettik. Kiliseler nedense hep en güzel manzaralara kurulmuş. Burası da öyle.

Gürcistan'da karavanımızda kullandığımız 12 kg olan tombul mutfak tüpü diye geçen tüpü doldurmak pek zor oldu ama başardık. Videoda buna yer verdik.

Karavanda eşimin saçını boyamak da varmış diyerekten bir saç boyama serüveni yaşadık.

Karavanda kek denemeleri devam etti. Bu kez kavanozla denedik.

Umarız keyifle izler, beğeni yorum ve abonelikle desteğinizi esirgemezsiniz.

YENİ BÖLÜM YOUTUBE

Ekli dosyalar

• 6.Bölüm_Karavan_Detay.jpg
    6.Bölüm_Karavan_Detay.jpg
    66.3 KB · Görüntüleme: 1

vanosfer

Meraklı
Meraklı
Merhaba.
Yeni video yükledik.
Link:
KARAVANIMIZA HAVALI SÜSPANSİYON MONTAJI YAPTIK

Bu kez seyahat, gezi değil de bir ürün ve kullanıcı tecrübesi.

Karavanda tam zamanlı yaşamaya başladıktan bir süre sonra bir takım arayışlar için girmiştik. Havalı süspansiyon(Air Suspension) bunlardan biriydi.

Nasıl olur olmaz derken, aracı kullandıkça buna gereklilik duyduğumuzu fark ettik. Zaman zaman engebeli yollarda depoların sürtme ihtimali endişe veriyordu.
Aracın makasları neredeyse düze yakındı. Kendi körüğü zaten iş yapmıyor, dolayısıyla amortisörler gereğinden fazla yüke maruz kaldığı gibi, kasislerde oluşan şok, lastiklere bindiği için lastiğin de ömrü kısalıyordu.

Yerli bir firma olması, montajının kolay olması, sürüş rahatlığı ve saydığımız endişeleri gidereceği beklentisiyle,
OnAir Suspension firmasından, Turhan Bey'den havalı süspansiyon takımı temin ettik.
Temin ettik derken, bir karavancı, karavanını satınca, bir kaç kez kullanma şansı bulduğu körükleri satacağını Turhan Bey'e iletmiş. şansımıza o sıra da biz denk geldik.
Körükleri aldık, eksikleri Turhan Bey'den temin ettik.

Aldığımız süspansiyon setinin satış linkini de paylaşalım:
Karavanımıza Montaj Yaptığımız OnAir Havalı Süspansiyon Sistemimi

Öyle mutlu olduk, sormayın.
İlk fırsatta montajı tamamladık.
Montaj videomuz o günlerde hazırdı ama kullanıcı tecrübesi birikmesi amacıyla, bugünlere sakladık bu videomuzu.

Şimdi gelin,
Neden OnAir havalı süspansiyon tercih ettik,
Kullanıcı tecrübelerimiz neler,
Montaj nasıl yapılır,
Montaj sırasında nelere dikkat edebiliriz beraber izleyelim.

Ürün satış ve satış sonrası destek hizmeti için OnAir Suspension firmasına ve Turhan Bey'e teşekkür ederiz.

Karavan yaşamımızdan videolar için Vanosfer'i takip etmeyi unutmayın.

İyi seyirler. #Vanosfer #Karavan# Vanlife #airsüspansiyon #havalısuspansiyon #airsuspension #OnAir
Air_Suspansiyon_Video.jpg

vanosfer

Meraklı
Meraklı
Uzun zaman oldu foruma yazmayalı,
Tekrar merhaba.

Gürcistan'da Batum'daydık en son. Karavanda tam zamanlı yaşama başlamadan, özel okulda öğretmenlik yaptığımız dönemden içimizde kalan "Orman Okulu: Doğada Öğreniyorum" eğitimine katılmak için Aralık 22 civarı Türkiye'ye döndük.
Sınırda bir sürpriz yaşadık. 3.5 ay Gürcistan'da kalınmaması gerekiyormuş, öğrenmiş olduk. Karavanla 90 gün üstü kaldığımız her gün için 50 Lari ceza ödedik. Güzel mi güzel bir, acı mı acı bir anı oldu bizim için. O kadar sorduk ettik araştırdık ama herhangi bir bilgi bulamamaştık bu duruma dair Gürcistan'a gelmeden evvel.

Bozulan moralle bastık geldik Bursa'ya. Burada gümrükteki ceza, eğitime dair ve muhtelif masraflarımız için bir süre bir işte çalışmaya başladık.

Ocak başında başladığımız işlerimizde Sevda aynı şekilde devam ediyor. Ben ilk başladığım yerden ayrılıp, ikinci iş yerime geçtim: parke satış ve teslimat.
İşlerimiz şimdilik yolunda gidiyor. Her ne kadar 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramımızda çalışsak da... Bu vesileyle tüm emekçilerin bayramını kutlarız.

Bir yandan Sevda pilates eğitmeni de olma yolunda. İlgili federasyonun resmi eğitimini tamamladı ve şimdiden 1. kademe antrenörlük seviyesine erişti. Profesyonel olarak özel ve resmi kurum eğitimleri alarak kendini geliştirmeye devam ediyor. Maşallah, başarılı da .

Karavanda yaşam da devam ediyor.
Bakmayın öyle, iş güç dedik diye karavan yaşamını bırakmadık.
Bursa Nilüfer'de devam ediyoruz işlerimize yakın bir noktadaki karavanımızda yaşamaya.

Uzun süredir yazmayınca bir kaç şey aktarmak istedim

Şimdilik böyle.

vanosfer

Meraklı
Meraklı
Herkese merhaba.

Karavanda tam zamanlı yaşama dair daha önce bahsetmiş olduğum bir çekim vardı, Ağustos ayında bahsetmiştim, aylar sonra TRT 1'de program başladı ve bu hafta cumartesi günü saat 11.30'da TRT 1'de tanıdık bir yüze denk gelebilirsiniz. :bye

Bölümün fragmanını hesabımızda paylaştık.

Cumartesi saat 11.30'da TRT 1'de görüşmek üzere. 🤩
Yaşam Başka Yerde Bölüm Fragmanı

İlteriş Yılmaz

Sürecin kendisi sonuçtan çok daha kıymetli.
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
Herkese merhaba.

Karavanda tam zamanlı yaşama dair daha önce bahsetmiş olduğum bir çekim vardı, Ağustos ayında bahsetmiştim, aylar sonra TRT 1'de program başladı ve bu hafta cumartesi günü saat 11.30'da TRT 1'de tanıdık bir yüze denk gelebilirsiniz. :bye

Bölümün fragmanını hesabımızda paylaştık.

Cumartesi saat 11.30'da TRT 1'de görüşmek üzere. 🤩
Yaşam Başka Yerde Bölüm Fragmanı
Cumartesi izleyemesem de tekrarı olur umarım ya da Youtube'da paylaşırlar, izleriz. :clap2

meeb

İnce Eleyen
Kadim Üye
Selamlar.
Çok keyifli bir bölüm ve çok güzel bir hatıra oldu bizim için. Dönüşler de çok güzel. :)
Kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için TRT YouTube linki bırakıyorum:
BİZİM HİKAYEMİZ- TRT YOUTUBE

Selamlar.
Çok keyifli bir bölüm ve çok güzel bir hatıra oldu bizim için. Dönüşler de çok güzel. :)
Kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için TRT YouTube linki bırakıyorum:
BİZİM HİKAYEMİZ- TRT YOUTUBE
teşekkür ederiz.Güzel bir program olmuş.

Allah yolunuzu açık etsin .

Faruk KATI

Forumun Dinamik Yüzü 😉
Kadim Üye
Web sitesi
atakumtesisat.net
İşinizi bırakıp böyle bir yolculuğa çıkmak gerçekten büyük cesaret, sizi tebrik ederim. İleride ekonomik olarak artık ben oldum dediğim zaman ben de bir karavan isterim 🤗