Neler yeni

TV/Monitör Renk Kalibrasyonu ?

gkhn5454

Yeni Üye
Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba bir süredir forumu takip ediyordum sonunda üye oldum ve ilk konumu açıyorum :) Türk kaynaklarda araştırdığımda bu konuda kapsamlı bir rehber göremedim. Forumda Paneller ve Tvler hakkında çok bilgili arkadaşlarımız var. Özellikle ev imkanlarıyla yapılacak Renk Doğruluğu , HDR doğruluğu gibi konularda hangi araçları/kalibrasyon disklerini tavsiye edersiniz ? Bu konu aslında TV/Monitörümüzü tam performansla kullanmak açısından oldukça önemli, bu konu hakkında detaylı bir rehber gelse tadından yenmez. İyi forumlar.

evrenatabek

İnce Eleyen
Kadim Üye
Web sitesi
www.facebook.com
Merhaba

Burada ilk konu
sadece yayın izleyici olarak mı
kurgularınızı yayınlamak için ayar gerekli.

Seyir için kendi gözünüz neyi seviyorsa o kalibrasyonda kullanmak öncelik olur.

Kurgu için uğraşılacak ise
Ev kullanıcısı 2 ayda bir kalibrasyona gerek duyacak mı?
Kalibrasyon yoğun kullanılan ekranın ışıklandırmasındaki ton farklılığı çıktıkça LCD bölümün doğruluğunu sağlamak
OLED bir ekranda kalibrasyon yapılmıyor olarak biliyorum.
yılda bir kez yapılacak ev kullanıcısı için poster çıktısı aldığı yerdeki cihazla benimkini kalibre edelim demek daha doğru yol olur.

Kurgular profesyonelce evde yapılacak ise ViewSonic ColorPro VP2776gibi üreünler olması gerekir. Sektöre özel ürünler kalibreli geliyor.
Ekranın parlaklığı gözünüzü yorduğunda, kıstığınızda kalibrenin bir hükmü kalmayacaktır.
Salondaki aydınlatmanın etkiside olacaktır.

Teknoloji geliştikçe yeni bilgiler ve ucuz donanımlar çıkıyor. Takip edenler daha çok yardımcı olacaktır.

Sadece seyir ile kurgu olarak kullanılacak sistem üzerinde durmak istedim.

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Ben tv görüntü ayarlarımı profesyonel bir fotoğrafçı olan ve benimle aynı marka ve model tv'yi alan bir arkadaşın ayarlarına göre yaptım. Hiç bir şikayetim yok. Görüntü ne parlak. Ne sönük. Renkler çok güzel.