Neler yeni

Xiaomi 12 Lite Kullanıcı Deneyimi

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
GM 22 Pro'dan sonra bir Xiaomi arayışına girmiştim. Kendime birkaç Xiaomi modeli bakarken birkaç modelde karara vardım, hem bütçeyi zorlamayacak hem de iş görecek bir telefon bulmak için kolları sıvadım. Hatta tam aynı vakitlerde @Beril de babası için Xiaomi'nin Redmi 10 (2022) modelini almıştı.
Ben de ilk olarak Mi 11 Lite düşünmeye başlamışken, sonrasında olaya Xiaomi 12 Lite, Xiaomi 13 Lite ve Redmi Note 12 Pro dahil oldu. Xiaomi 13 Lite modelini de hem fiyat hem de özellik olarak Xiaomi 12 Lite modelinden pek bir farkı yok diye eledim.

Sona kaldı Xiaomi 12 Lite ve Redmi Note 12 Pro modelleri. İsimlere bakınca biri Lite diğeri Note 12 Pro olunca sanki Redmi Note 12 Pro daha üst özelliklere sahipmiş gibi geldi. Ancak özellik karşılaştırması yapınca Xiaomi 12 Lite'ın bir tık daha bana göre iyi olacağını düşündüm. Boyut olarak da küçük olması işime geldi. Bu arada yanlış anlaşılma olmasın kesinlikle Redmi Note 12 Pro gayet güzel bir telefon, özellik olarak güzel. @Murat ALA'dan fikir alayım dedim biraz, o da Redmi Note 12 Pro'yu çok beğendiğini söyledi ilk. Xiaomi 12 Lite'den bahsettim, o da baktı ve Xiaomi 12 Lite dedi. Ben de tereddütte olarak da olsa gittim bir Xiaomi 12 Lite buldum. Hatta Redmi Note 12 Pro ile yan yana getirdim ve karşılaştırdım. Xiaomi 12 Lite boyut olarak birazcık daha küçük fakat kalın duruyor. Arkasındaki kamera çıkıntısı biraz fazla "çıkıntı" şeklinde. Arka kapağın dokusu hissiyatı sanki eski iphone modelleri gibi, mat bir yapısı var, ele verdiği hissiyat çok güzel. Telefon genel köşeleri yuvarlatılmış fakat kavisli bir yapıda değil yanları düz bir yapıda. Neyse karar verip aklımın kaldığı Redmi Note 12 Pro'yu geride bırakarak bunu aldım. Onu alsam aklım bunda daha fazla kalacaktı, o yüzden bunu aldım.

Telefon tamamen sıfır değil fakat sıfır ayarındaydı bu arada, birkaç ay kullanılmış. MIUI 14 ile geldi telefon, (Android 13 tabanlı) İlk gözüme çarpan batarya performansının beklediğim düzeyde olmamasıydı. 4300 mAh bataryasının olduğu belirtilmiş. Redmi Note 12 Pro da ise 5000 mAh batarya vardı.

Önceden kullandığım GM 22 Pro'da da 5000 mAh batarya vardı ve çok da kullanmadığım için 1,5 gün gidiyordu. Normal şekilde kullanımlarımda ise 1 günü fazlasıyla çıkarıyordu. Ben de bir oran-orantıyla dedim ki 5000 mAh bana fazlasıyla yetiyor, o zaman 4300 mAh'de gün içinde sıkıntı yapmayacaktır. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı, telefonun batarya performansı beklediğimin bir tık altında, yine de öyle kötü denecek durumda değil. Telefonun az da olsa daha önceden kullanılmış olması ve ne şartlarda ne şekilde kullanıldığının bilinmemesinin de etkisi vardır mutlaka. Bir de MIUI etkisi var tabi, hatta bir zamanlar Redmi Note 8 Pro kullandığım zamanlardan, telefona Saf Android atanlar vardı, bataryası MIUI'ye göre daha uzun gidiyor diyorlardı. Tekrar etmekte fayda var ki beklentimin altında kalsa da kötü denecek durumda değil batarya performansı.

Gelelim diğer kısımlara, AMOLED ekrana sahip, görüntüsü ve sesi çok iyi geldi bana. Elbette daha önceki telefonumda IPS LCD ve Mono hoparlör vardı. Şimdi Dolby Atmos destekli Stero hoparlörün etkisiyle çok ciddi derecede fark edilebiliyor sesteki kalite.

Kamerası GM 22 Pro'nun beyanına göre 108 MP'ti, Bunda da 108 MP çözünürlüğe sahip. Tabi MP demek her şey demek değil, Belki AMOLED ekrandan da fark ediyordur fakat, fotoğraflarda renkler GM'ye göre daha canlı.

Yazılım olarak MIUI 14 olduğunu söylemiştim telefona özel bir şey göremedim. MIUI'de eleştireceğim konular var, biraz fazla uygulama içeriyor. Hadi Mi Uygulamaları tamam da, bunlar haricinde Booking, Kwai, Tiktok, Facebook, Amazon vs. uygulamalar da yüklü geliyor. Bazıları da ilk internet bağlantısında yükleniyor. Bunlara gerek yok bence. İsteğe bağlı olarak yüklenebilir diye düşünüyorum. Fakat aynı durum GM için de geçerliydi, onda da ilk kurulumda bazı uygulamaları kuruyordu.

Yüksek boyutlu oyunlar oynamıyorum, (PUBG gibi) (başka da yüksek boyutlu oyun bilmiyorum zaten.) O yüzden oyun performansı hakkında bir yorum yapamayacağım. Genel olarak 2-3 günlük kullanımımda herhangi bir takılma ya da yavaşlıkla karşılaşmadım.

Özellik olarak, 6/128, 8/128 ve 8/256 gibi seçenekleri ve 3 ayrı renk seçeneği var. Açık Pembe, Açık Yeşil ve Siyah olarak isimlendirmişler bu renkleri. Açık yeşili olsa daha bir severdim ama siyahı vardı. Kılıflı ve kılıfsız fotoğrafını da ekleyeyim. Ekran koruyucu alıp kılıfsız kullanma isteği de var çünkü mat arka kapağını çok sevdim. Bir aksesuarcıdan silikon kılıf aldım, ekran koruyucu sordum fakat bu modele ait kalmadığını söyledi, başka modellerden uydurabiliriz dedi. Parmak izini ekrandan okuduğu için ona uygun bir ekran koruyucu almak gerekiyormuş, her ekran koruyucuda parmak izi okumuyormuş. Parmak izi okuyan ekran koruyucularda da ya boyut tutmadı ya da parmak okuduğu kısım tutmadı o yüzden taktırmadım ben de.
IMG_20230716_163152_043736.jpgIMG_20230716_163206_043705.jpgIMG_20230716_163558_043635.jpg

Xiaomi 12 Lite'ın fotoğrafını Xiaomi 12 Lite ile çekmediğim için GM 5 Plus ile çektim mecburen.

Telefon ile birlikte dev gibi bir 67W'lık şarj adaptörü çıkıyor. 5-9V 3A - 10V 6.7A (max) güç veriyor. Adaptör USB-A çıkışlı.
Üretici beyanı olarak telefon kapalı durumda 41 dakikada full şarj olabiliyormuş. 0'dan 100'e açık ve ara ara kullanılır halde şarj testi de yaptım, onun da verilerini paylaşacağım.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Hayırlı olsun bakalım. Bende Galaxy A54 ile Redmi Note 12 Pro arasında gidip geliyorum bakalım birini alacağım en sonunda.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Şarj Dolum Testi

Xiaomi'nin beyanına göre 67W ile telefon kapalı konumdayken 41 dakikada batarya tam şarj oluyormuş.
Telefon mobil veri açık, wifi'ye bağlı şekilde şarjı bitip kapanma uyarısı gelene kadar kullandım ardından bugün saat tam 14:00'da kapanma uyarısı ile birlikte şarja taktım. Arada bir forumdan ve Instagram'dan gelen bildirimlere baktım. Toplamda tam 1 saat 30 dakikada şarj oldu. Sonlara doğru şarj olma işleminin yavaşladığını söyleyebilirim. Kullandığım zamanlarda şarj olma hızı yavaştı.

%1'de bir süre kullandım, telefon 30 saniye içerisinde kapanacaktır şarja takın uyarısı çıktı ve o sırada taktım, şansıma da saat tam 14:00'da.

İlk ekran görüntüsünü saat 14:34'te almışım ve batarya %44 dolu.
İkinci ekran görüntüsünü saat 14:40'ta almışım, batarya %53 dolu.
Üçüncü ekran görüntüsünü saat 14:55'te almışım, batarya %77 dolu.
Dördüncü ekran görüntüsünü saat 15:04'te almışım, batarya %90 dolu.
Beşinci ekran görüntüsünü saat 15:30'da almışım ve batarya %100 dolu.

%99'dan %100 olmasını ne kadar beklediğimi hatırlamıyorum. yaklaşık olarak 1 saatte %90 dolmuş, kalan %10'luk kısım da yarım saatte dolmuş.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-07-16-14-34-41-909_lockscreen.jpg
    Screenshot_2023-07-16-14-34-41-909_lockscreen.jpg
    18.8 KB · Görüntüleme: 3
  • Screenshot_2023-07-16-14-40-23-254_lockscreen.jpg
    Screenshot_2023-07-16-14-40-23-254_lockscreen.jpg
    18.8 KB · Görüntüleme: 2
  • Screenshot_2023-07-16-14-55-35-544_lockscreen.jpg
    Screenshot_2023-07-16-14-55-35-544_lockscreen.jpg
    19.1 KB · Görüntüleme: 2
  • Screenshot_2023-07-16-15-04-45-729_lockscreen.jpg
    Screenshot_2023-07-16-15-04-45-729_lockscreen.jpg
    22.2 KB · Görüntüleme: 3
  • Screenshot_2023-07-16-15-30-17-284_lockscreen.jpg
    Screenshot_2023-07-16-15-30-17-284_lockscreen.jpg
    18.8 KB · Görüntüleme: 4

Beril

Baretli Moderatör
Moderator
Hayırlı olsun efenim telefonunuz. Lite modellerinden hiç kullanmadım bak. Heyecanla takip ediyorum.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Hayırlı olsun efenim telefonunuz. Lite modellerinden hiç kullanmadım bak. Heyecanla takip ediyorum.
Teşekkür ederim efendim, sizinki de hayırlı olsun.

Lite deyince insanın aklına "amaan bunun özellikleri düşüktür" geliyor. Xiaomi 12 serisine bakınca, (12, 12T, 12 Pro, 12T Pro, 12 Lite) evet 12 Lite en düşük özelliklere sahip olanı, ama Redmi Note 12 Pro ile karşılaştırınca durum değişiyor. Redmi 12 serisi ayrı bir grup olduğu için onları kendi içinde değerlendirmek gerek.

Beril

Baretli Moderatör
Moderator
Lite deyince insanın aklına "amaan bunun özellikleri düşüktür" geliyor. Xiaomi 12 serisine bakınca, (12, 12T, 12 Pro, 12T Pro, 12 Lite) evet 12 Lite en düşük özelliklere sahip olanı, ama Redmi Note 12 Pro ile karşılaştırınca durum değişiyor. Redmi 12 serisi ayrı bir grup olduğu için onları kendi içinde değerlendirmek gerek.
Evet Lite için ben de öyle düşünüyordum ama sen böyle deyince baktım, hiç de kaçılacak gibi değil. Gayet mantıklı ve makul yerlerde. Zaten ürünü alırken "ne bekliyorum, ne verecek" diye bakmak lazım. Kullanmadığım özellikler var ama sırf Pro olsun diye ürün alınmaz ki.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Evet Lite için ben de öyle düşünüyordum ama sen böyle deyince baktım, hiç de kaçılacak gibi değil. Gayet mantıklı ve makul yerlerde. Zaten ürünü alırken "ne bekliyorum, ne verecek" diye bakmak lazım. Kullanmadığım özellikler var ama sırf Pro olsun diye ürün alınmaz ki.

Bizim insanımız sever öyle şeyleri, Gold, Platinum, Pro, Plus, Max vs. ismi uzun ve fiyakalı olsun yeter ki.

Mesela benim bankadan bir kredi kartı isteyin, Düz kredi kartı var, yetmezse Gold var, o da yetmedi mi Platinum var, Höh artık bu da kesmedi mi, Platinum One, Platinum Plus, Platinum Plus Metal çeşitleri de var.

İsim ne kadar abartı olursa o kadar çekici oluyor. Redmi Note 12 Pro Plus da var mesela.

gkhnn03

Yeni Üye
Yeni Üye
Redmi note 12 pro, note 10 pro nun 2023 versiyonu gibi olmuş. Bir kaç özellik harici birebir aynı cihaz. Bana göre en önemli özellik olarak işlemcileri aynı. Ekranlar aynı. 33watt dan 67watt hızlı şarja geçiş yapılmış. Note 12 Pro yu fiyatını haketmeyen bir cihaz olarak görüyorum. Xiaomi 12 Lite alarak doğru bir seçim yapmışsınız. Realme Gt 2 de güzel bir seçenek bu fiyat aralığında.

osmanzeren

Meraklı
Meraklı
Hayırlı olsun bakalım. Bende Galaxy A54 ile Redmi Note 12 Pro arasında gidip geliyorum bakalım birini alacağım en sonunda.
Hocam size tavsiyem samsung almanız yönünde olur. S20FE kullanıcısıyım çok memnunum. Xioami kullanan çok arkadaşım var yazılım sabilizasyonu yok şarjı çok hızlı bitiyor.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Hocam size tavsiyem samsung almanız yönünde olur. S20FE kullanıcısıyım çok memnunum. Xioami kullanan çok arkadaşım var yazılım sabilizasyonu yok şarjı çok hızlı bitiyor.
Benim gönlümden geçende A54 zaten. Millet Exynos işlemcili diye mesafeli davranıyor ama mobilde oyun oynamadığım için önemsemiyorum. Önceliklerim yazılım güncelleme desteğinin erken bitmemesi ve kamera zaten. Onları da çok güzel karşılıyor A54.

osmanzeren

Meraklı
Meraklı
Benim gönlümden geçende A54 zaten. Millet Exynos işlemcili diye mesafeli davranıyor ama mobilde oyun oynamadığım için önemsemiyorum. Önceliklerim yazılım güncelleme desteğinin erken bitmemesi ve kamera zaten. Onları da çok güzel karşılıyor A54.
Kesinlikle öyle. Dediğim gibi benim snapdragonlu s20fe nin güncelleme desteği bitti ama ben buna üzülmüyorum çünkü bu yazılım zaten stabil. gelen her güncellemede telefon yavaşlayacak.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Redmi note 12 pro, note 10 pro nun 2023 versiyonu gibi olmuş. Bir kaç özellik harici birebir aynı cihaz. Bana göre en önemli özellik olarak işlemcileri aynı. Ekranlar aynı. 33watt dan 67watt hızlı şarja geçiş yapılmış. Note 12 Pro yu fiyatını haketmeyen bir cihaz olarak görüyorum. Xiaomi 12 Lite alarak doğru bir seçim yapmışsınız. Realme Gt 2 de güzel bir seçenek bu fiyat aralığında.
Redmi Note 12 Pro'nun 4G versiyonunda Qualcomm Snapdragon 732G varken Redmi Note 12 Pro 5G versiyonunda Mediatek Dimensity 1080 işlemci var. Tabi bunlara bağlı olarak işlemci güç ve hızları dolayısıyla performansı da değişiyor. Bununla da bağlantılı olarak pil performansları aynı sonucu vermeyebilir.

Ayrıca kamera farkı da bulunuyor. Yanlış görmediysem 4G olan 108 MP, 5G olan 50 MP. Ufak tefek birkaç fark da mevcut.
5G = 187 gram, 4G = 201 gram. Ekranlar arasında bir fark olmaması lazım ama kontrast oranı ve parlaklık değerleri farklı. Hatta kamera sayıları da farklı.

Ekran en-boy oranları da farklıymış, bu yüzden ekranlar farklı demek, yani değerlerin farklı çıkması normal. Yine de ikisi de Redmi Note 12 Pro diye satılıyor.

Gerçi Redmi'de kasa farkları hep oluyordu aynı isimle de olsa yok global olursa başka böyle olursa başka.

gkhnn03

Yeni Üye
Yeni Üye
Redmi Note 12 Pro'nun 4G versiyonunda Qualcomm Snapdragon 732G varken Redmi Note 12 Pro 5G versiyonunda Mediatek Dimensity 1080 işlemci var. Tabi bunlara bağlı olarak işlemci güç ve hızları dolayısıyla performansı da değişiyor. Bununla da bağlantılı olarak pil performansları aynı sonucu vermeyebilir.

Ayrıca kamera farkı da bulunuyor. Yanlış görmediysem 4G olan 108 MP, 5G olan 50 MP. Ufak tefek birkaç fark da mevcut.
5G = 187 gram, 4G = 201 gram. Ekranlar arasında bir fark olmaması lazım ama kontrast oranı ve parlaklık değerleri farklı. Hatta kamera sayıları da farklı.

Ekran en-boy oranları da farklıymış, bu yüzden ekranlar farklı demek, yani değerlerin farklı çıkması normal. Yine de ikisi de Redmi Note 12 Pro diye satılıyor.

Gerçi Redmi'de kasa farkları hep oluyordu aynı isimle de olsa yok global olursa başka böyle olursa başka.
Konuda 5g olarak belirtilmediği için 4g modelini baz alarak konuştum. Redmi Note 10 pro ve Note 12 pro modelinde snapdragon 732g işlemcisi kullanılıyor. Ana kamera ikisinde de samsung hm2 sensör, ikisinin de 8/256 olan modelleri var ve aralarında 2200-2300 tl fark var ve bence değmez.