Neler yeni

Teknik Soru Yaz ayı = Klima Nasıl Kullanılmalı?

Mustaffa

Araştırmacı
Araştırmacı
Marka Model Bilgisi
Midea xtram save
Merhabalar kolay gelsin. .Klimam midea xtram save 18 btu Malum yaz geldi klimayı 24 saat kapatmadan çalıştırayım diyorum hocam biraz sorularım vardı müsait zamanda cevaplarsanız size zahmet. Biraz fazla soru olacak şimdiden kusura bakmayın.
1- Klima bu aylarda kumanda yapılacak ayarlar nedir. Ben derece ayarı yapıyourum ve beni hisset özelliği aktif. Başka ayarı vs var mı hocam
2- Klima kanatları aşağı mı bakmalı yukarı mı hocam veya iç kanatlar nasıl olmalı
3- Geceleri klima açık yerde uyumak istiyorum. Klima gece ayarı nasıl olmalı bu baş ağrısı vs olmaması için ve gece uyku modu vs var aktif olmalı mıdır?
4- Kumanda eco mod var aktif etsem durum nasıl oluyor sürekli aktif bırakmak mı gerekli
5- Geceleri veya gündüzleri fan ayarı nasıl olmalı Auto mı yoksa %100 açık şekilde mi hocam
6- Son olarak evde olmadığız zaman klima ayarı nasıl olmalı örnek fan en yüksek vs.
Not: Osmaniye bölgesindeyim nemli havalar oluyor. Muğla havası ile hemen hemen aynı sayılablir hocam. Şimdiden çok sağolun kolay gelsin

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Merhabalar kolay gelsin. .Klimam midea xtram save 18 btu Malum yaz geldi klimayı 24 saat kapatmadan çalıştırayım diyorum hocam biraz sorularım vardı müsait zamanda cevaplarsanız size zahmet. Biraz fazla soru olacak şimdiden kusura bakmayın.
1- Klima bu aylarda kumanda yapılacak ayarlar nedir. Ben derece ayarı yapıyourum ve beni hisset özelliği aktif. Başka ayarı vs var mı hocam
2- Klima kanatları aşağı mı bakmalı yukarı mı hocam veya iç kanatlar nasıl olmalı
3- Geceleri klima açık yerde uyumak istiyorum. Klima gece ayarı nasıl olmalı bu baş ağrısı vs olmaması için ve gece uyku modu vs var aktif olmalı mıdır?
4- Kumanda eco mod var aktif etsem durum nasıl oluyor sürekli aktif bırakmak mı gerekli
5- Geceleri veya gündüzleri fan ayarı nasıl olmalı Auto mı yoksa %100 açık şekilde mi hocam
6- Son olarak evde olmadığız zaman klima ayarı nasıl olmalı örnek fan en yüksek vs.
Not: Osmaniye bölgesindeyim nemli havalar oluyor. Muğla havası ile hemen hemen aynı sayılablir hocam. Şimdiden çok sağolun kolay gelsin
Günaydın; Cevapları soru sırası ile aşağıya yazayım :ok

1- İnsan vücudu gariptir, bana 27 uygun olan ayar size 21 bile yetmeyebilir fakat insanların temelde yanıldıkları konu, klima kullanma bilincinin yerleşmemiş olmasından dolayı kapat aç kullanılan yerlerde dış ortam gölgede 45, iç ortam 35 dereceyken 21 yapıp 1 saat sonra ''Halen soğutmadı'' diyenlerden olursak ve o kafa ile bakarsak bize 16 da yetmez zira kütle sıcaklığı atılmadan ve içerideki sıcak duvar/soğuk hava çarpışması kaynaklı yoğuşma da ortadan kalkmadan konfor koşulu oluşmaz. Bu nedenle klimayı kapatmamak gerekir. Siz eğer soğuk iklim insanıysanız ve düşük dereceler kullanıyorsanız, evden giderken kapatmak yerine mesela 22 de kullanan birisinin 22 de bırakıp gitmek yerine en azından 26 27 yapıp gitmesi , dönünce 22 den devam etmesi gerekir. Haaa biz Ofiste de Evde de 27 de kullanıyoruz hatta dün akşam salon klimasını 28 de kullandık zira 27 de rahatsız etti çünkü bizde klimalar kapanmaz, kapanmadıı için içeride kütle sıcaklığı oluşmaz nem her zaman dengede kalır o yüzden çok rahat bir yaşam alanı oluşur.
İşin özeti şu, önce sizin yaşadığınız insanlarla birlikte ortak şekilde kendi derecenizi bulmanız gerekir. Bizim ofis klimasını bir gün 26 yaptık, böbreklerimi kaybediyorum zannettim :D

2- Yatay kanat yz modunda yukarı, kış modunda aşağı. Düşey kanatlar ise salınım halinde olmalıdır.

3- En azından ben uyku modunu kullankıyorum fakat çok iyi bir algorirtma oluşturdukları gerçeği de gözardı edilemez. Yatar haldeyken uygulama yine kişiye göre değişir. 28 de üzerine üfleme yapacak şekilde ayarlarsın mesela , kompresör çok düşük frekansta çalışır, efil efil üfler , üşütmez hasta etmez dondurmaz ama sıcaktan da bayıltmaz. Veya 26 yapar iyice soğuk ortamda çift kat pikeye sarılıp yatarsın o tercih sana kalmış.

4- Eco mod adı üstünde ekonomi modu, verdiğin değer kaç olura olsun kompresör ''Kalk gidelim'' derken Eco mode ''Bok yeme otur yerine'' der. Yani kompresörün en üst frekanslara ani çıkışını ve yüksek enerji çekilişini ortadan kaldırır.

5- Yine bu işin bir standart ŞÖYLE OLMALI modu olmaz, kişiden kişiye de değişir, ortama göre de değişir. Al işte ben sabah geldim, ofisin havası değişsin havalansın diye pencereyi açtım ve fanı en üst seviyeye getirdim ki sirkülasyon artsın. Birazdan pencereyi kapatıp fanı otomatik moda alırım.

6- Yüksek fan, yaz için en azından 28 29 yapıp çıkılmalı ki daha baskın sıcağın ortamı ele geçirmesine izin verilmemeli.

Son olarak, havalandırmalar sonrası 30 dakikalığına da olsa klimayı şöyle bir 22-23 yapıp eşanjörün hızlı soğutma yapıp, havalandırma esnasında içeri giren havanın ortamdaki nem dengesini bozmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Havalandırmalar esnasında lütfen klimayı kapatmayın, biliyorum pencere açık olduğu için oluşan kayıpta kompresör frekansı yükseliyor fakat olması gereken bu. Klimanın içerisinden de taze hava akımı gerçekleşsin, içerideki hava değişsin, kompresör bi kendine gelsin, oksijen ve nem dengesi değişsin ki günün kalan kısmı yine rahat ve konforlu geçsin.

Mustaffa

Araştırmacı
Araştırmacı
Çok sağolun cevaplar Allah kolaylık versin hocam. 1 konu daha açmıştım. Klimadan değişik ses geliyordu onada bakarsanız şimdiden teşekkürler kolay gelsin