MIDEA All Easy Pro Klima Teknik Özellikleri ve Performans Testleri
 1. Anasayfa
 2. Klima

MIDEA All Easy Pro Klima Teknik Özellikleri ve Performans Testleri

1

MIDEA All Easy Pro Klima Teknik Özellikleri ve Performans Testleri! Her ne kadar 2023 senesine yaz bir türlü gelememiş ve 22 Haziran olan bugün bile hava kapalı olmuş olsa da perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir misali Temmuz ve Ağustos aylarının çok zorlu geçeceği öngörüsünden hareketle sizlere 1 senedir testlerini yapıyor olduğum Midea All Easy Pro modeli ile ilgili bilgiler aktarmak istedim.

Öncelikle Midea markasının kalite çizgisi artık Ülkemizde de oldukça anlaşılmıştır diye düşünüyorum.
Markanın kalite çizgisine paralel olarak bir de Satış Sonrası Hizmetler sınıfında markaya değer katan FG Europe Distribütörlüğü de işin içine girince yaklaşık 3 senedir sürdürdüğümüz tüm modeller bazındaki GENEL testler ve saha çalışmalarının da ışığında ortaya ciddi düzeyde pozitif sonuç çıktığını rahatlıkla yazabilirim.

Beni tanıyan ve takip edenler bilirler ki iyisi ile kötüsü ile tecrübelerimi halka paylaşmayı severim.
Midea markasında da yıllardır eğriye ”eğri”, doğruya ”doğru” dedim.
Gerçi 1-2 istisna dışında markanın klimalarında ”Eğri” diyebilecek çok detay bulamamış olsam da ben üstüme düşeni yaptım ve tüm teknik detayları sizlere bütün sosyal mecralardan aktarıp takdiri de sizlere bıraktım.

Burada ister istemez bir ”FG Europe Kimdir?’‘ sorusunu akıllara gelebilir o nedenle merak edenler için Fg Europe firmasının kim olduğunu ve nasıl bir AİLE yapısında olduklarını kaleme aldığım şu yazımda dileyenler meraklarını giderebilirler.

Konuya klima özelinde yaklaşalım ve ”Neden All Easy Pro?” sorusuna cevap bulmaya çalışalım.
Öncelikle belirtmek gerekir ki All Easy Pro modeli, sınıfında birçok ayrıcalığa sahip nadir modellerden birisidir.
Örneğin bu klimanın 12.000BTU olanına baktığımızda, yine aynı şekilde 12.000BTU olan Xtreme Save modeliyle kıyaslanınca arada şöyle bir fark olduğu görülebiliyor.

xtreme save ve all easy pro farki

Diğer yandan Midea All Easy Pro modelinde Expansion Valve olarak adlandırılan Genleşme Valf sistemi kullanılır. Expansion valve nedir? veya Genleşme valfi nedir? diye merak edenler ilgili yazımı okuyabilirler. Genleşme valfinin ne olduğunu kısaca izah etmeye çalıştığım yazımda da belirttiğim üzere ülkemizin ekonomik koşulları değerlendirildiğinde genel olarak kılcal boru sistemi olarak bilinen genleşme yöntemi kullanıldığı iyi bilinir. Fakat All Easy Pro modelinde Genleşme Valfi kullanılmış olması yine bu modele ayrı bir değer ve teknolojik üstünlük katmaktadır zira bu durum, ani ısı değer değişimlerini ortadan kaldırmasına paralel kasa genleşme sesinin ortadan kalkması ile ilgili de modele ciddi bir katkı sağlamıştır.

Öneri:  Midea XTREME SAVE Klima Donanım Fotoğrafları ve Sökülmüş Hali

Midea All Easy Pro modelinin özellikleri elbette bitmiyor. Yakın zamanda çekimlerini kendimiz de yapacağımız şekilde bu klimanın BAKIM işlemlerini eli tornavida tutan tüketiciler artık sadece tek bir vida ve 3 soket sökerek kendileri de yapabilecekler. Evet yanlış duymadınız, sadece bir adet vida söküyorsunuz ve Cross fan motor grubu, drenaj tavası ile birlikte komple sizin elinize geliyor.
Bunu size daha iyi izah edebilmek aşağıdaki video ile mümkün olacaktır.

Videoda da gördüğünüz üzere hakikaten çok güzel bir mühendislik örneği ile sadece bir adet vida, 3 adet soket söktüm, geri kalanı zaten plastik kilit mekanizması ile halletmişler. Son kullanıcının klima bakımını kendisi yapabilmesi adına harika bir yöntem.

Bunların dışında 12.000BTU sınıfında normalde 650 gram olan R32 Soğutucu akışkanı, normalden daha büyük kondansere sahip olan Midea All Easy Pro (AEP) modeli sayesinde 690 grama yükseltilmiş yani daha çok soğutucu akışkan kapasitesi, daha yüksek BTU kapasitesi ile taçlanmış ve bu klima sizlere her ne kadar 12.000BTU diye satılıyor olsa da teknik verilerde bu ürün sizlere soğutma kapasitesi olarak 13.500BTU ve ısıtma kapasitesi olarak ise 15.500BTU değerlerini verebiliyor. BTU aralığı olarak ise soğutmada 4500-13500 ve ısımada 3000-15500 aralığında devir değişkenliği sağlayabiliyor.

Bu klima 1 senedir test amaçlı ofisimizde durmasına rağmen neden detaylı incelemeyi bugün yayınlıyoruz?
Sebebi gayet basit, bir yaz ve bir kış geçirip sonuçları ve genel performansını gördük. Bütün bir kış boyunca 24 saat / 30 gün testlerine tabi tutulan Midea All Easy Pro ürünün aylık tüketim değerleri ise inanılmaz derecede düşük çıktı.

image 13
image 10
image 11

Bir klimanın enerji verimliliği ısıtma performansında ortaya çıkar. Eğer bir klima size ısıtmada ekonomi sağlayabiliyorsa, soğutmada hiçbir şekilde sizi yarı yolda bırakmaz demektir. Dolayısı ile Midea All Easy Pro klimanın 30 gün 24 saat boyunca ofis testimizde sadece bulunduğu alan değil, koridor ve diğer oda dahil 40m2 alanda 144kw tüketim yaptığını mutlulukla paylaşabilirim. Sadece bulunduğu alan yani takribi 25 m2 alanda 4 aylık kış toplam tüketimi ise 446KW olarak kayıt altına alınmıştır. Yani bu klima sayesinde güncel elektrik bedeli ile biz 2022-2023 kış sezonunu 446kw x 2,5tl = 1150tl yani ayda 275TL faturaya ek ile ısınarak geçirmiş olduk. Tüm bu kayıtlar instagram ve youtube da video olarak paylaşılmış ve aynı zamanda loglar bilgisayar ortamında arşivlenmiştir

Öneri:  Klimalardaki İyonizerler Ne işe Yarar? Klimaların Ultra Viole Temizliği

https://www.instagram.com/reel/CqvCL-lAn08/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Genel kullanım anlamında klima gerek iç ünite ve gerekse dış ünite olarak SESSİZLİK anlamında çok başarılı. Kasa genleşme sesi sorunu yok. Defrost ile ilgili değişik bir algoritma düzenlemişler, Ürünün defrosta girmesi için dış ünitenin buz tutması beklenmiyor, sensörler ile soğutucu akışkan değerleri takip edilip performans kaybı yaşamaması adına 30sn ile 1 dakika arasında sürecek minik defrost dönüşümleri yapıyor ve kaldığı yerden devam ediyor.

SEER değeri 8.5
SCOP değeri 5.1
Enerji Verimliliği Soğutma ve Isıtmada A sınıfı (Eski etikete göre A+++)
İç ünite fan hızı en yüksek 1000 r/min
Dış ünite fan hızı en yüksek 760 r/min

Genel Teknik Detaylara aşağıdaki tablodan ulaşılabilir

image 12

Midea All Easy Pro Klimanın bir diğer artısı ise sizler eğer arzu ederseniz bu ürünü her yıl yetkili servise bakım yaptırtmanız şartı ile (Bakım hizmeti ücretlidir) 8 Yıl Garanti ile satın alabiliyorsunuz. Bu uygulamayı öğrendiğimde firma ile irtibat sağladım ve bu bakım hizmetinin yetkili servislerin keyfi fiyatlandırmasına bırakılıp bırakılmayacağını sordum ve fiyatların bölge ve hizmet taleplerindeki ekstraların durumuna göre kısmi değişiklik gösterebileceği ancak genel olarak merkezin mutlaka kontrolü altında olacağı bilgisini aldım.

image 14

Soğutma modunda ECO özelliği haricinde %50 ve %75 olacak şekilde iki ayrı kademede GEAR özelliği mevcuttur.
Üründe Self Clean yani kendi kendini temizleme özelliği mevcut ki bu özellik Xtreme Save modelinde de mevcuttu
Self Clean nedir diye merak edenlere aşağıdaki video refernas olacaktır. -12 yani Eksi 12 dereceye kadar dondurup hemen arkasından +50 +60 derecelere kadar yükseltip eşanjör temizliği sayesinde bakteri oluşumu engellenip ana bakım süreci de ötelenmiş oluyor.

Follw Me olarak da bilinen ”Beni hisset” ”Beni İzle” veya I Feel gibi isimlendirilen özellik sayesinde uzaktan kumandanız nerede ise onun olduğu bölgeye göre sıcaklık ayarlaması yapabiliyor. Sadece Kondanser yüzey alanı değil Eşanjöt yüzey alanının da genişletilmiş olması sayesinde ürün beklenenin çok üstünde bir performans sunabiliyor.

Midea All Easy pro klima ile ilgili anlatabilecek birçok teknik detay var olmakla birlikte yazıyı uzatmamak adına bundan sonrasını sizlerin sorularına bırakmak daha doğru olacak diye düşünüyorum.

Ürünü güvenli yerlerden satın alabilmiş olmak adına sizlere FG Eruope sitesinin ürün linkini de aşağıya ekliyorum.

https://www.fgeurope.com.tr/midea-all-easy-pro12-btu-duvar-tipi-klima-msepbu12hrfn8

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (1)

  1. 12/07/2023

   Adem abi merhabalar. Tavsiyeniz üzerine Midea All Easy Pro klimayı aldım. Kurulumunu bugün sabah Alanya Öztek klima yetkili servisi tarafından yapıldı. Fakat kurulumunu yapan arkadaşlar vakumu yaptık desinler diye yaptılar gibi geldi. Vakumu bağladılar 2 dakika bilemedin 3 dakika vakumladılar tamam dediler. İçime pek sinmedi. Siz ne dersiniz bu kadar vakum yeterlimidir. Birde klimanın kullanım klavuzunun yanındaki filtreleri takmadılar. Bunlar koku filtresi takıldıktan 1 hafta sonra çıkartılması gerekir, çıkartılmaz ise koku yapar onun için takmıyoruz dediler. Cevabınızı dört gözle bekliyorum. Emekleriniz için ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir