VOLVO V40 1.5 T3 INSCRIPTION:İSKANDİNAV GÜZELİ
  1. Anasayfa
  2. Otomotiv

VOLVO V40 1.5 T3 INSCRIPTION:İSKANDİNAV GÜZELİ

0

VOLVO V40 1.5 T3 INSCRIPTION :İSKANDİNAV GÜZELİ incelemesiyle karşınızdayız. Volvo denilince aklınıza ilk ne geliyor ? Güvenlik dediğinizi duyar gibiyim. Peki VOLVO markası nasıl ortaya çıkmış öncelikle buna bakalım.

Volvo 1927 yılında İsveçGöteborg‘da SKF markasının bilya üreticisi olarak kurulmuş. Bu fabrikada özel bir seri olarak üretilmeye başlanmış ve oldukça kaliteli işler çıkarmışlar. Bu kaliteyi daha sonra otomobil alanında da kullanmayı düşünmüşler ve otomobil, kamyon üretimi bu şekilde ortaya çıkmış. Peki size bu ikonikleşmiş simgenin, demirin antik simgesi olduğunu ve bu simgenin İsveç çeliğinin dayanıklılığını vurguladığını söylesem; eminim şaşırmazsınız. Şimdi ilk modellerine bir göz atalım.

Volvo PV4 Sedan 1927 2
Volvo PV4 4-Kapılı Sedan 1927
Volvo PV4 Special Sedan 1928
Volvo PV4 Özel 4-Kapılı Sedan 1928
Volvo PV654 Sedan 1933 2
Volvo PV654 4-Kapılı Sedan 1933

İyi ama üretilen ilk modeller Volvo‘nun güvenliğini ,simgesi dışında yansıtıyor muydu ?

Hayır , o yıllarda bu durum çok önemsenmiyordu.Çok fazla araba olmaması ve kazaların tehlikeli olmaması nedeniyle ,güvenlik önemli bir kriter olmadı.

Şimdi Volvo’nun insan hayatını ne kadar önemsediğini anlatayım. Markanın bir çok güvenlik sistemine öncü olduğunu bir kaç örnek vererek açalım.

.1944 Güvenlik kafesi

.1959 Önde 3 noktalı emniyet kemeri

.1966 Güvenli kapı kilitleri

.1971 Emniyet kemeri hatırlatıcısı

Öncü oldukları sistemlerin patentini paylaşmışlar ve her markanın bu güvenlik sistemlerine dahil olmasını istemişlerdir. Şu an kullanmış olduğumuz üç noktalı emniyet kemeri bunun en güzel örneği. Teşekkürler Volvo :))

Markanın anlatılacak çok fazla hikayesi olsada biz incelemiş olduğumuz modele geri dönelim.

Volvo v40 adını ilk olarak station wagon karoserinde kullandı.

jt0sHYvVefDhx3BdZcdlDbp9wpU 960

Daha sonra görmeye alıştığımız ve incelediğimiz güzel piyasaya sunuluyor.

volvo v40 2012 pictures 15 1600x1200

İncelemesini yaptığımız 1.5 t3 inscription versiyonu ise makyajla gelmiştir.

Volvo V40 facelift
Facelift 2016-2019

Şimdi sizlere incelediğimiz modelin bize ne hissettirdiğini ve kimlere hitap ettiğini anlatayım.

KONFOR:

Öncelikle ,süspansiyonların kısa aralıklı çukurlarda rakiplerine göre sert olduğunu belirteyim.Bu sertliğe ince yanaklı lastikler de eklenince can sıkıcı olabiliyor.Uzun yol kullanımında bu sertlik yerini huzurlu sürüşe bırakıyor , bu beni iki farklı karakteri olduğuna ikna etmeye yetti.Agresif yüzü beni yol tutuşunda çok etkiledi.Bu yüzü rakiplerinden bir adım önde ve konfor tarafında vermiş olduğum eksiyi burada artı hanesine yazdırmayı başarıyor.Rüzgar sesini içeriye 140km/h hıza kadar çok hissetmediğimi söylemeliyim.C-premium segmenti için yeterli.Ses sistemi opsiyon olarak alınmış ve gerçekten çok tatmin edici.Uzun yolda asla yormayan koltukları ,gerçekten test edilmesi gereken detaylardan.

Öneri:  Togg’dan Daha Ucuz Tesla Model 2!

DONANIM:

7 hava yastığı ,isofix , dijital kadran, çarpışma uyarı sistemi,çarpışma önleme sistemi,yağmur ve far sensörü ,full led ön farlar ve gündüz aydınlatması,elektrikle ayarlanabilen hafızalı sürücü koltuğu, deri ve ısıtmalı koltuklar,premium ses sistemi,arka park sensörü,far yıkama ,sıps (yan darbe koruma sistemi),cam tavan ,çift çıkışlı egzoz gibi premium rakipleriyle benzer donanımlara sahip.Şunu belirteyim ,incelemiş olduğumuz inscription paket ,markanın luxury tarafında alabileceğiniz en dolu hali.

MOTOR:

Motor TipiBenzinli / 4 silindir
Motor Hacmi1498 cc
Maksimum Güç152 hp (112 kw) / 5.000 rpm
Maksimum Tork250 Nm / 1.700 rpm
Hızlanma 0-100 km/saat8,3 sn
Azami Sürat210 km/saat*(sınırlandırılmış)

Motoru ve Aisin tarafından yapılmış tork konvertörlü 6 ileri şanzımanın uyumu gerçekten çok iyi.Çoğu durumda çift kavrama gibi çalışıyor.Şanzımanın (s) moduna alınmasıyla gaz gecikmesi oldukça azalıyor.Eğer eco modunda kullanmaya çalışırsanız biraz tepkisiz kalıyor ve gereken ekonomiyi size sunabiliyor.

YAKIT:

Şehiriçi ortalama 7,3 lt olan değerleri bulmanız biraz zor.Biraz size ve trafiğe bağlı.Ben 8 litrelerle dolaşmayı başardım.Şehirdışı 4,5 litre ortalama değerini 100-110 km/h aralığında kullanırsanız ve cruise control ile yol yapıyorsanız tutturmanız mümkün.Motor bu konuda size çok bağlı. Ekonomik kullanırsanız cimri, sert kullanırsanız acımasız.

KULLANIŞLILIK:

V40’ın eşya gözleri ne yazik ki yetersiz.Orta konsolda sürgülü kapağın altında ,iki bardaklık var , oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.Kokpitin arkasında gizli bir göz var ve derinliği fena değil.Kapı içi gözleri su şişeleri için yeterli.Arka kapılardan, iniş binişlerin oldukça zor olduğunu söyleyebilirim.Bagaj içinde poşet yerlerinin olması ,iyi düşünülmüş detaylardan.Genel olarak sade ve anlaşılır olarak tasarlanmış media ünitesi beni mutlu etti.

SONUÇ:

Beklentilerinizi karşılayan ve premium rakiplerinden, farklı yönleriyle öne çıkmayı başaran bir otomobil olduğunu söyleyebilirim.Bagaj alanı kullanışlı olsada , daha geniş ve kullanışlı rakipleri var.Performans konusunda fazlasıyla tatmin ediyor.Konfor konusu düşündürsede ,uzun yol tarafında bu sizi rahatsız etmiyor.Volvo’yu kalabalık olmayan aileler için önerebilirim.

Öneri:  Togg'a Özel Kredi Kampanyası Açıklandı

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir