Klima Isıtma Modunda Neden Bazen Soğuk Üfler?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Klima Isıtma Modunda Neden Bazen Soğuk Üfler?

3

Klima Isıtma Modunda Neden Bazen Soğuk Üfler? Dedik çünkü ısınmak için açtığımız klimaların bazen bizleri ısıtmak yerine üşüttüğüne şahit oluyoruz. Klimalar üzerinde oldukça yoğun testler yapan birisi olarak benim de dikkatimi çeken bir durumdu ve test yaptığım bazı ürünler üzerindeki tespitlerimi kayıt altına alıp firmalara yolladım. 20 dakikaya yakın bu duruma özel kayıt aldım, bu 20 dakikanın son 10 dakikası aslında klima kompresörünün frekans düşürdüğü yani ısıtmayı neredeyse bıraktığı bölümdü. Isıtmayı bırakması sorun değil çünkü kullanıcının vermiş olduğu ayara geldiğinde frekans düşürmesi ve durması anormal bir durum değil. Aksine Termodinamik kuralları gereği mühendisliğinin bir sonucudur. Zira her zaman belirttiğimiz üzere klima ile ısınmak biraz garip bir durumdur. Kompresörün frekans düşürmesi veya durması neticesi eşanjörden geçen hava sirkülasyonu bu sefer vantilatör etkisi yapmaya başlayıp insanı rahatsız ediyor. Kullanıcılar genelde bu durumu ”Yahu bu klima ısıtacağına soğutuyor” şeklinde yorumlasa da aslında soğutmuyor. Ancak içeride hava sirkülasyonu olunca, bu hava ısıtılmış hava değil, içerideki mevcut hava olunca serin bir esinti olmuş oluyor.

Bunu şöyle düşünün, sıcak bir Temmuz günü balkonda oturuyorsunuz ve hava sıcaklığı 38 derece ile bunaltıyor. ”Şimdi bayılacağım” derken bir esinti çıkıyor ve siz ”Ooooh serinledim” diyorsunuz. Ama hava sıcaklığı aslında halen 38 derece. Yani havadaki sıcaklıkta değer değişimi olmuyor sadece sizin terlemiş olan vücudunuzun üzerinden bir hava akımı geçtiği için siz serinlemeyi hissediyorsunuz.

Klima ile ısınmadaki en büyük DERT ise kesinlikle şu termostat anında klimanın cross fan pervanesinin halen devinim yapmaya devam etmesi konusudur.

Bu nedenle firmalar zannediyorum ki yeni bir yazılım algoritması düzenleyebilir veya siz de benim yaptığım gibi klimanın teknisyen menüsüne girip termostata girdiğinde üfleme yapmasını kesebilirsiniz. Ancak bunun da ben bir yan etkisini keşfettim onu da izah edeyim.

Öneri:  Air Fryer Nedir? Çalışma Prensibi Nedir? Sağlığa Zararı var mı? Çok Enerji Tüketir mi?

Biliyorsunuz klimalarda kullanılan sensörlerin tolerans değerleri vardır ve bu değerler bilinçli olarak esnek girilir çünkü fizik kanunu etkendir. Klima konumu gereği zemin seviyesine göre yukarıda durur siz ise klimadan daha aşağıda. Klimanın durduğu yerde hava sıcaklığı 30 derecedir ama sizin olduğunuz yerde 25 derecedir. (Örnek) Siz klimayı 25 dereceye ayarladığınızda eğer klima 25 dereceyi görür ve durursa siz hiçbir zaman ısınamazsınız çünkü klima sensörü 25 derece algıladığında sizin oturduğunuz yer aslında daha 20 derecedir. (Rakamlar örnektir, sensör toleransları takriben 1,5 derece dolayındadır.)

Bizim durumda ise sorun şu, diyelim ki ben 25 dereceye ayarladım, 26 yı görünce durup, 24 ü görünce çalışıyor olarak kabul edelim. Fabrikadan varsayılan olarak seçili gelen ayarda tolerans değeri DURMA konusunda doğru çalışsa da BAŞLAMA konusunda istikrarı yakalamakta zorlanıyor. Çünkü cross fan pervanesi dönmediği için sensör hava akışını normalden daha geç algılıyor bu sefer önceden 24 de çalışmaya başlayan klima ortam 22 olduğunda ancak algılayabiliyor. Bu sefer klimanın ortamı stabil tutma konusunda stabilite sorunları ortaya çıkıyor.

Baştan belirtmek gerekir ki aslında bu işin çözümü çok basit. Klima değerini yüksek tutarsınız ve klima ya hiç durmaz ya da hiç frekans düşürmez. Veya frekansı düşürse dahi ortam sıcaklığı o kadar tatmin edicidir ki klimanın o üflemesi sizi rahatsız etmez. Sorun şu ki ekonomik koşulları TÜRKİYE gibi bir yerde yaşıyorsanız o klimayı 30 da kullanmanızın ekonomik açıdan pek de imkanı yoktur, 24 25 gibi değerlerde kullandığınızda ise sonuç ne yazık ki bu yazıları yazmamıza neden olan hüsranlar ile bize soğuk soğuk gülümser.

Yaz modunda klimaların cross fan pervanelerinin hiç durmaması bu yaşananların tam aksine bir avantajdır ancak kış koşullarında durum ne yazık ki tüketici aleyhine işler. Tüm bu sebeplerle potansiyel klima alıcılarına da bir uyarıda bulunmuş olalım. Klima ile ısınmak sandığınız kadar keyifli bir durum değildir. ÜFLEMELİ ISITICI konusu tartışmaya çok açık bir konudur.

Öneri:  Bulaşık Makinesi Su Miktarını Nasıl Belirler?

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (3)

  1. Adem bey teknisyen menüsüne nasıl giriliyor? Çok merak ettim.

  2. 06/03/2024

   Klima sıcak konumdayken soğuk üfluyor neden olur

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir