Bardaklarda Gökkuşağı Rengi Neden Olur?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bardaklarda Gökkuşağı Rengi Neden Olur?

0

Bardaklarda Gökkuşağı Rengi Neden Olur? Bulaşık makinelerimizde yıkadığımız bardaklarımızda belli zamanlarda gökkuşağını andıran renkli bir kaplama görülür. Bu durum bir renk cümbüşü anlamında göze tatlı gelse de son durulama suyuna dahil olan parlatıcı kimyasalın yoğunluğundan kaynaklandığı düşünülürse pek de sağlıklı bir durum değildir. Fotoğraf temsilidir.

image 8

Peki Nedir Bu Parlatıcı ve Ne İşe Yarar?

Adı parlatıcı olsa da ne olursa olsun o da bir kimyasal içerik sonuçta. Sodyum Polikarboksilatlar, Noniyonik Yüzey Aktif Maddeler, Gliserin veya Propilen Glikol, Sitrik Asit veya Laktik Asit, Renklendirici ve Koku Verici Maddeler içeren bu masum görünen kimyasal malzeme son durulama suyu ile birlikte makineye alınır, son durulama suyu ile birlikte tabak bardak ve çatal kaşıklarımızın üzerinde gezer, son durulama suyu atılsa da bir katman olarak bulaşıklarımızın üzerinde kalır ve biz ertesi gün aynı tabak bardak kaşık ile yemek yerken bu kimyasalları da belli oranda tüketiriz. Bu bilgiyi verdikten sonra parlatıcının ne işe yaradığına şimdi bakabiliriz.

  1. Yüzey Gerilimi Azaltma: Parlatıcılar, suyun yüzey gerilimini azaltarak bulaşıkların yüzeyine daha iyi yayılmasını sağlar. Bu sayede su damlaları daha küçük ve daha düz bir tabaka oluşturur, böylece bulaşıkların üzerinde leke veya iz bırakma olasılığı azalır.
  2. Kuruma Hızını Artırma: Parlatıcılar ayrıca suyun yüzeyde daha hızlı buharlaşmasını sağlar. Bu, bulaşıkların daha hızlı kurumasını ve üzerlerinde su lekelerinin ve izlerinin oluşma olasılığını azaltır.
  3. Leke Önleme: Parlatıcılar, bulaşıkların üzerinde kalan mineral ve su lekelerinin oluşmasını engelleyebilir. Özellikle sert su kullanılan bölgelerde, bulaşıkların üzerinde kireç lekeleri gibi izlerin oluşmasını azaltmaya yardımcı olabilir.
Öneri:  DETAILING NEDİR? UCUZ ÜRÜNLERLE NASIL KANDIRILIYORUZ?

İşte bu kimyasal madde, ayar seviyenizin yüksek olması nedeniyle son durulama suyuna olması gerekenden fazla alınacağı için son kalan katman olan bu malzemenin yoğunluğu o gökkuşağı görüntüsüne neden olur bu sebeple her ne olursa olsun bulaşık makinelerinizde TUZ ve PARLATICI ayarlarınızı mümkün olan en doğru seviyede kullanmanız gerekir.

Bardaklarda Gökkuşağı Rengi Neden Olur?

Bulaşık makinelerimizde yıkadığımız bardaklarımızda belli zamanlarda gökkuşağını andıran renkli bir kaplama görülür. Bu durum bir renk cümbüşü anlamında göze tatlı gelse de son durulama suyuna dahil olan parlatıcı kimyasalın yoğunluğundan kaynaklandığı düşünülürse pek de sağlıklı bir durum değildir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir