Air Fryer Nedir? Çalışma Prensibi Nedir? Sağlığa Zararı var mı? Çok Enerji Tüketir mi?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Air Fryer Nedir? Çalışma Prensibi Nedir? Sağlığa Zararı var mı? Çok Enerji Tüketir mi?

1

Air Fryer Nedir? Çalışma Prensibi Nedir? Sağlığa Zararı var mı? Çok Enerji Tüketir mi? sorularımıza istesek daha fazlasını da ekleyebiliriz. Burada en temel konu aslında bu ürün tam olarak nedir? Özellikle çok sık satılmaya ve satın alınmaya başlanan bu ürün ile ilgili akıllarda oluşan soru işaretlerini giderelim istedik.

Baştan belirtelim ki Amerika yeniden keşfedilmiyor ancak zamanında keşfedilirken ne kadar zorluklar varmış, şimdi keşfedilmeye kalkılırsa ne kadar da kolaymış dedirtiyor insana. Zira ismi Air Fryer olsa da karşımızda temel çalışma prensibi doğrultusunda mini bir turbo elektrikli fırın duruyor.

Sanıyorum ki çok istisnadır evinde fırın olmayan bir aile. Davul tipi, Minisi, Midisi veya tam boy olarak nitelendirdiğimiz ocaklı fırınlar olmak üzere hepimizin evinde var olan fırınlar evet. İşte bunun bir de turbo olanı var. Yani içerisinde alt ve üst ısıtıcı haricinde bir de bu sıcak havayı üfleyen bir pervane, bu pervanenin bağlı bulunduğu bir motor.

Sıcak havanın içeride eşit dağılması nedeniyle tepside rezistans teline veya sıcaklık kaynağına yakın olan yerlerin yanmasına, diğer yerlerin hamur kalmasına engel olan sistem diyelim.

İşte bu Air Fryer tam olarak bu. Kendi haznesi içerisindeki gıda maddelerinin ARASINDA sıcak havanın daha etkili dolaşmasını sağlayıp pişirme süresini kısaltan, yağ kullanım oranını bazı ürünlerde YOK denecek kadar, bazılarında ise %80 oranında ortadan kaldırabilen bir pişirme aracı.

Buna basit bir örnek vermek gerekirse eğer, yarım kilo hamsi balığında bir yemek kaşığı, yarım kilo patates için yine 1 yemek kaşığı yağ kullanarak denedik biz. Sonuç mükemmele eş değerdi. Aynı şekilde bütün tavuk, parça tavuk, Karnabahar, Tavuk kanat ile de yaptığımız denemelerin tamamından başarı ile çıktı.

Bir tespitimiz var bunu yazmazsak olmaz. Birazdan nasıl çalıştığını yazacağız ancak çalışma prensibi gereği yüksek bir sıcaklığı üstten alta doğru kuvvetli bir şekilde üfleme yaptığı için mesela bütün tavukta en üst bölümünün bir tık kuruduğunu gördük. Bu nedenle üreticilerin de uyardığı üzere mesela patates kızartması yaparken arada hazneyi çekip, karıştırıp yeniden yerine yerleştirmenizde fayda var. Biz de bir sonraki denememizde tavuğu komple çevirdik.

Peki Air Fryer Ürünün Çalışma Prensibi Nedir?

Hemen belirtelim ki temel bileşenler bir rezistans, bir fan motoru, bir fan pervanesi, sensör ve elektronik kontrol panelinden oluşuyor. Mekanik üretimler olduğunu da belirtmekte fayda var. Geri kalan komple ana gövde.

Öneri:  NAND Flash ile SPI Flash Arasında Ne Fark Var?

Ana gövde dizaynına göre kontrol panelinin hemen arkasına aşağı yönlü üfleme yapacak şekilde yerleştirilmiş fan motor ve pervanesi, altında rezistans (Bizdeki 1800watt) onun altında zaten pişirme haznesi mevcut.

İstenirse ön tanımlı programlara dokunmatik olarak komut verilir ve başla komutu verildiğinde rezistans ile fan motoru devreye girer, ısıtma ve ısıtılmış havayı sirküle etmeye başlar ürün. Üfleme olması nedeniyle elbette ki bir hava giriş ve çıkış kanalı mevcuttur.

Unutmayınız ki Air Fryer ürünler arka hava çıkış mazgallarından sıcak hava üfleme yaparlar çünkü içeriye üflenen sıcak hava bir şekilde dışarı çıkmak zorundadır.

Birçok firma farklı hazne şekilleri kullanır zira burada temel amaç , sıcak havanın gıda maddeleri içerisinde ve etrafında dolanabilmesini sağlamaktır.

Mikrodalga fırında olduğu gibi bir elektromanyetik kullanımı ile ısıtma yöntemi yoktur ancak bazı instagram videolarına belirtildiği gibi Air Fryer ürünlerin mikrodalgalardan az enerji tükettiği bilgisi yanlıştır. Ürün modeline göre değişmekle birlikte Air Fryer ürünler 1400 2000 2200 watt gibi değerler ile pişirme yaparken yine modellerine göre Mikrodalga fırınlar 900 ile 1300watt arasında tüketim verilerine sahiptir.

Mikrodalga demişken hemen konunun bir de sağlık yönüne bakmak gerekir. Herkesin en çok tedirgin olduğu konu özellikle mikrodalga fırın kullanmaya karşı olanlarda olduğu gibi bu ürünün insan sağlığına zararının olup olmadığının bilinmezliğidir.

Hemen belirtelim ki bizler sağlıkçı değiliz fakat 1892 de kullanılmaya başlayan Elektrik icat olduktan kısa süre sonra yani neredeyse 120 yıl önce ilk olarak Thomas Ahearn tarafından üretilip kullanılmaya başlanan elektrikli fırında pişirilen yemeklerden dolayı bugüne kadar kimsenin öldüğü resmi olarak rapor edilmemiştir.

Bu bir mini elektrikli turbo fırındır. Bir tam boy fırının yaptığını yapamaz, ancak tam boy fırın da bu minnak makinenin size sunduğu avantajı veremez. İkisinin yeri ayrıdır.

Elektrik tüketimi konusunda ise şöyle bir bilgi verebiliriz sizlere. Bugün elektrik birim fiyatını kw başına 2,5 lira olarak kabul edelim. Bu Air Fryer üründe yarım kilo hamsi yapmanız 20 dakika sürecek. Biz ”yarım kilo hamsi kime yetecek? bir kilo olsun” diyelim. sürede yine bir değişme olmayacak 20 dakika içerisinde lokum gibi pişmiş (Bizzat denenmiş videoya çekilip yayınlanmıştır) balığınız emrinize amade. 1 saat 60 dakika. Biz 20 dakikada pişirdik. Elektriğin kw/s değeri 2,5tl olduğuna göre bunu da 3 e bölsek maliyet size 70-80 kuruş dolayına geliyor.

Öneri:  WhatsApp'a Bir Yeni Özellik Daha!

Biz denemelerimiz içerisinde bir de fırın poşeti ile pişirme denedik. Normalde 20 dakikada pişen tavuk kanatları 40 dakikada pişti yani fırın poşeti süreyi ikiye katladı ancak tavukların hiç su kaybetmemesi ile birlikte nar gibi kızarması ise ayrı bir lezzet kattı ve iki katı pişirme süresine bizce değdi.

Bu durumda bütün tavuk yapmanın da maliyetini size 2,5 lira olarak rahatlıkla belirleyebiliriz yine tecrübe ile sabit. Bizde süre çok daha kısa olmasına rağmen tavuğun bütün olması nedeniyle içi çiğ kalmasın diye ve biz de iyi pişmiş sevdiğimiz için sistemin önerdiği 200 derece yerine 160 derecede 25 dakika, 180 derecede 20 dakika ve son 5 dakikayı da 200 derece yapıp o şekilde pişirmeyi tercih ettik, sonuç mükemmeldi. 50 dakikada pişmiş olan tavuk için biz yine de 1 saat diyelim ve tüketim 2,5 lira.

Uyarılarımız, bunun bir pişirici olduğunun unutulmaması yönündedir. Yağ buharı, yağın kendisi, sos sıçraması, salça yapışması vs vs bunlar mutlaka bir şekilde oluyor. Özellikle rezistansa gıda maddesi değmesi sonraki pişirmelerde içeriye çok fazla duman vermesi şikayetlerinize neden olur bu sebeple ürün kullanımında uyarılara lütfen dikkat ediniz. Özellikle bütün tavuk kullanımlarında tavuğun üstteki rezistansa çok yakın olması kaçınılmaz sonu getirir, yani tavuğun üstü yanar, altı pişmez, rezistansınız ise üzerine sıçrayıp yapışan yağları yakıp dumanını arka hazneden evinizin içine basar aman dikkat. Tavuk boyutlarının kullandığınız ürün boyutuna uygun olması önemlidir.

Bu ürünlerin Inox olanlarında yağ lekeleri çok olur. Bu lekeler için biz Cleanmaster inox yüzey temizleyici kullanıyoruz, testlerimizi ise ONVO OVFRY06 Model üründe yaptık, test için ürün sevk eden Mehmet Atmaca Elektronik ONVO yetkililerine ve Cleanmaster firmasına teşekkür ederiz.

Aklımıza gelmişken, Air Fryer almak isteyenler için 6 Nisan 2023 de A101 de Onvo OVFRY08 yani bizdeki modelin bir üstü 1799tl den satışa çıkacak bilginiz olsun :)

 

Air Fryer Denemelerimiz ile ilgili videolarımıza bkabilirsiniz.

https://www.instagram.com/reel/CqQ8-LpAYS8/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/reel/CqS6fxSg3gr/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/reel/Cp-rr1rg174/?utm_source=ig_web_copy_link

 

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir