ASV Panel Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

ASV Panel Nedir?

0

ASV Panel (Advanced Super View) teknolojisi, Sharp tarafından geliştirilen bir TFT LCD panel teknolojisidir. ASV teknolojisi, yüksek kontrast oranı, geniş görüntüleme açısı ve yüksek renk doğruluğu gibi özelliklerle öne çıkmaktadır.

ASV teknolojisi, VA (Vertical Alignment) teknolojisine benzer, ancak daha gelişmiş bir versiyonudur. VA teknolojisinde, sıvı kristal molekülleri, elektrik alanı altında yatay olarak hizalanır ve bu da panelin yüksek kontrast oranı ve karanlık siyah renkleri üretmesine yardımcı olur. ASV teknolojisi ise, sıvı kristal moleküllerinin daha karmaşık bir şekilde hizalanmasını sağlayarak daha iyi bir görüntü kalitesi elde eder.

ASV teknolojisi, yüksek kaliteli görüntülerin gerektiği profesyonel uygulamalarda, özellikle medikal, endüstriyel ve askeri alanlarda kullanılır. Ayrıca, yüksek performanslı TV’lerde de kullanılabilir.

image

Genellikle Oxide panel teknolojisi kullanan PANDA panel üreticis bu panel üretiminde a-Si teknolojisini kullanmıştır. Örneğin 39” Panda panelde 3000:1 tipik kontrast oranı a-Si teknolojisi ile ASV panel olarak üretilmiştir.

Yine de bunun bir VA tabanlı üretim olduğu ve belli oranda merkez dışı kontrast sapması yapacağı konusunda sizleri uyarmak isteriz.

Öneri:  50'' IPS Panel Televizyon Neden Bulunmuyor?

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir