Ayakkabı Erken Yıpranma Değişim Taleplerinde Dilekçe Örneği
 1. Anasayfa
 2. Tüketici Hakları

Ayakkabı Erken Yıpranma Değişim Taleplerinde Dilekçe Örneği

1

Ayakkabı Erken Yıpranma Değişim Taleplerinde Dilekçe Örneği şeklinde sizlere bir dilekçe örneği sunmak istedim çünkü çok fazla paralar ödenerek satın alınan ayakkabılarınızın erkenden yıpranması, sökülüp yırtılması durumlarına karşı firmalar teknik ve bilimden uzak bir savunma yazısı ile değişim veya iade taleplerinizi de hiçbir dayanak olmadan kolayca reddedebiliyorlar. Ülkemizdeki Hukuk sisteminde hak aramak da kolay olmadığı için sizlere yardımcı olabilmek adına bir dilekçe örneği paylaşıyorum. Bu metni kendi satın alım sürecinize uygun düzenleyip boş alanları doldurursunuz.

Ayakkabı Erken Yıpranma Değişim Talebi Dilekçe Örneği

………………… TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞINA

………. Yılı ………. tarihinde ……. Mahallesi ………………………… …..Adresinde bulunan ve …………. ismi ile faaliyet gösteren …………….. adlı , ………..Vergi Dairesine ……………..Vergi numarası ile kayıtlı olan işletmeden, ekte tarafınıza delil olarak sunulmuş olan …….. sayılı ödeme belgesi ile . . . . ..ürünü ………. karşılığında satın aldım. 

…….. Ayında yaşadığım soruna istinaden ilgili mağazaya gittim ve ürünün incelenmesi gerektiğini belirtmeleri üzerine yasal süresi içerisinde incelemeleri amacıyla ürünü mağazaya götürdüm. Ürünü benden teslim alıp …………adlı yere gönderdiler. İlgili yerde yapılan inceleme neticesi cevabi yazıda malzemeden kaynaklı bir durum olmadığı ve değişim işlemi yapılamayacağı bilgisi tarafıma paylaşılmıştır. İlgili yazı delil nitelikli olarak satış belgesi ile birlikte ekte sunulmuştur. Bahsi geçen incelemenin neyi içerdiği, Neye göre test uygulandığını, hangi teknolojik imkanlar ile sorunun üretim kaynaklı olmadığının anlaşıldığına dair ise tek bir somut delil sunulmamış, sadece yazı ile talep reddi belirtilmiştir. 

Satın alım tarihi ile kıyaslandığında fiyatı ile mukayese ölçüde bir ayakkabının biçilen bedel ile doğru orantılı sonuç vermediği ortadadır. Astar yırtılması ve iç deformasyon gibi bir sorunun spor yapılmayan bir ayakkabıda yaşanması ve özellikle bu marka bir üründe yaşanması bu kadar kısa süre içerisinde mümkün değildir. 

Öneri:  Klima Borusu Sorunsalı

Her gün kullanmak üzere satın alınan ve Fizyolojik durum gereği insan vücudunun en çok dış yıpranmaya maruz kalabilecek bölgesi olan ayakları için satın alınan ürünün FİYAT/PERFORMANS ve FİYAT/FAYDA ilkeleri kapsamında bu derece erken zaman diliminde deforme olmasının tüketici kaynaklı olduğu belirtilerek herhangi bir somut delil sunmadan sadece yazılı beyan ile reddedilmesi kabul edilir bir durum olarak görünememektedir. Sıradan ayakkabılara göre etkili bir fiyat farkı olan ve o orantıda fayda beklenen bir ürünün kısa sürede deforme olması nedeniyle bu durum 6502 Sayılı TKHK Madde 8 de belirtilen AYIPLI MAL tanımına tam olarak uymaktadır. Kaldı ki bu konuda hakem heyetlerinin tüketici lehine verdiği emsal kararlar olduğu, bu tüketiciler ile sosyal mecrada irtibat kurularak teyit edilmiştir. İlgili kanun kapsamında tüketicilere sunulan seçimlik hakları doğrultusunda bahsi geçen ürünün Satın alınan tarih – Ürün Fiyatı ve Deformasyon ne derece kısa sürede oluştuğu gibi kavramların göz önünde bulundurulup Ayıplı Mal olarak kabul edilmesi ve aynı kanunun 11 inci maddesinde tüketicilere sunulan seçimlik hakları doğrultusunda ürünümün ayıpsız misli ile değiştirilmesini talep ederim.  

İlginizi Çekebilir : Samsung 55Q67A QLED TV

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (1)

  1. Tüketici hakem heyeti 1 aylık ayakkabının arka astar yırtılmasını sebebi olarak bağcıkları çözmeden giyilmesi gibi bir sebep gösterdi.i

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir