Buzdolabı Alacağım, Kompresör Tipi Ne Olmalı?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Buzdolabı Alacağım, Kompresör Tipi Ne Olmalı?

2

Tüketici elektroniği sınıfında en çok araştırılan ve en önem verilen ürünlerden birisi olan buızdolabı ürününde tüketicilerin en öncelikli talebi elbette ki uzun ömürlü olması ve enerjiyi az tüketmesidir. Bu durumda ömür ve tüketim konusunda en önemli etken olan kompresörün çok iyi araştırılarak satın alınması gerekmektedir. Eğer bu bilgileri araştıran bir bilinçli tüketiciyseniz muhtemelen aramalarınız içerisinde bu yazıya denk gelmişsinizdir :)

Hemen belirtmek gerekir ki konunun bir teknik ve karışık, bir de basit ve yüzeysel kısmı var o nedenle mümkün olduğunca ikisini harmanlayıp anlaşılır düzeyde bir yazı sunmak istedik.

Belli oranda araştırma yapmış olan hemen her tüketici artık klimalarda olduğu gibi buzdolabı ürünlerinde de İNVERTER kompresör kullanılmasının en mantıklı tercih olduğunu bilirler ancak biz kompresör konusuna biraz daha farklı bakmayı tercih ediyoruz. Özellikle bazı markaların geçmiş yıllarda yaşattığı acı tecrübelerden de anladığımız üzere kompresörde sadece teknoloji ve marka değil aynı zamanda DOĞRU KALORİ HESABI YAPILMIŞ donanım kullanılması gerektiği 2020 2021 yazlarınd abazı markalard ayaşanan acı tecrübelerle öğrenilmiş oldu tüketici tarafından. Saha testleri düzgün yapılmadan, yanlış kalori hesaplaması nedeniyle (Üretim maliyetlerini düşürmek adına) küçük kapasiteli kompresör kullanılması birçok tüketicinin ciddi anlamda canının yanmasına neden oldu. 2020 2021 yaz aylarında Haziran Temmuz Ağustos aylarında tüketicilerin buzdolaplarında gıda maddeleri çürüdü züra dış ortam sıcaklık basıncına yenik düşen buzdolaplarının kompresörleri soğutmayı bir türlü başaramayınca sürekli çalıştı ve bu sefer de aşırı ısınma neticesi yandılar. İşte hatalı kalori hesaplaması ve ekonomik donanım tercihe tmenin yan etkilerini ne yazık ki tüeketiciler yaşadı.

Bu nedenle sizlere ısrarla ”Televizyon alırken Panel sorguladığınız gibi, Buzdolabı alırken de kompresö üreticisini sorgulayın” diye uyarılarda bulunmuştuk. Jiaxipera, Embraco, TEE, GMCC gibi üreticilerin yanısıra üst segment ürünlerde orijinal PANASONIC kompresörler de kullanıldı.

Öneri:  HDMI EDID Nedir? 1.4 - 2.0 - 2.1 Farkları Nelerdir?

Jiaixipera sıklıkla birçok üretici tarafından kullanılan iyi bir üreticidir, sadece uygun kalori kısmı kafalarda soru işareti olmuştur bu nedenle satın almayı düşündüğünüz buzdolabında hangi kompresör kullandıldığını mutlaka öğrenip www.forum.inceleriz.com adresimizde sorgulamanız gerekir ki uygun bir kompresör olup olmadığı konusunda ekip arkadaşlarımız sizleri bilgilendirebilsin.

Peki buzdolabı kompresörleri nedir, neyin nesidir diye kısacık değinecek olursak, on off dediğimiz sabit devirli kompresörler, inverter dediğimiz değişken devirli frekans esasına göre çalışan kompresörler. Komple bakır sargılı, komple aluminyum sargılı, aluminyum ikaz sargılı ancak bakır ana sargılı kompresörler gibi birçok değişik kompresör çeşidinden bahsediyor olacağız. Bunların teknik olarak Hermetik, Hermetik pistonlu, yarı hermetik gibi isimler ile de tanımlandığı fikrinden hareketle önce şu detayları da açıklamış olalım ki ev tipi buzdolaplarınd akullanılan kompresörler Hermetik tip kompresördür. Halk dili ile izah edilmeye çalışılmıştır.

Hermetik kompresör, bir kasanın içerisinde yer alan ve işlevini tamamen kapalı bir şekilde yerine getiren bir kompresör tipidir. Bu tür kompresörler, sızdırmaz bir yapıya sahip oldukları için dış ortamdan gelen etkilere karşı daha dayanıklıdır. Hermetik kompresörler, genellikle buzdolapları, klima sistemleri ve diğer soğutma uygulamalarında kullanılır. Kompresörün çalışma prensibi, gazı emmek, sıkıştırmak ve ardından sistem içinde dolaştırmaktır.

Hermetik pistonlu kompresörlerde, bir piston ve silindir kullanılarak gaz sıkıştırılır. Kompresör kısmı, komple bir ünite olarak tasarlanır ve gövde içinde yer alır. Hermetik pistonlu kompresörler, daha küçük soğutma sistemlerinde ve ev tipi buzdolaplarında sıkça kullanılır.

Ev kullanıcıları için üretilen buzdolabı kompresörleri içerisinde en yaygın olarak kullanılanlar şunlardır:

 1. Sabit Hızlı Kompresörler: Bu kompresörler, sabit bir hızda çalışır ve buzdolabının soğutma sisteminde genellikle on/off prensibiyle çalışır. Soğutma talebi arttığında çalışırlar ve talep azaldığında dururlar.
 2. İnverter Kompresörler: İnverter kompresörler, hızları değiştirilebilen kompresörlerdir. Soğutma talebine göre hızlarını ayarlayabilirler, böylece daha enerji verimli bir çalışma sağlarlar. Hızları değiştiği için daha sessiz çalışma özelliği de sunarlar.
 3. Dual Kompresörler: Bu kompresörler, iki farklı kapasitede kompresörün birleşimiyle oluşur. Farklı soğutma ihtiyaçlarına uyum sağlamak için çift kompresörün birlikte veya ayrı ayrı çalışma seçenekleri bulunur.
Öneri:  Extech TH10 Datalogger Nasıl Kullanılır?

Bu sadece bazı örneklerdir ve buzdolabı üreticileri farklı tiplerde kompresörler kullanabilir. Kullanılan kompresör tipi, buzdolabının performansı, enerji verimliliği ve ses seviyesi gibi faktörleri etkileyebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında elbette ki olması gerekenin TAM BAKIR SARGILI İNVERTER KOMPRESÖR olması gerektiğini açık ve net şekilde belirtmek gerekir. Yine de ana sargısı bakır olup ikaz sargısı aluminyum olanların da çok sakıncalı olmadıını açıklamak isteriz. Ancak tam aluminyum sargılı kompresörlere inceleriz platformu olarak %100 güvence verebilmemiz mümkün değildir.

İşte bu nedenle satıcınıza bunları mutlaka sorgulamak zorundasınız ve size geniş kavramları içeren ortalama açıklamalar yapılmasını lütfen kabul etmeyiniz. ”Abicim/Ablacım bu kompresör dünyanın her yerinde kabul görmüş ve türkiyenin en kral markasının bla bla ” Hayır, sizin öğrenmeniz gereken satış amaçlı ürün güzellemesi değil, ”Abicim, Ablacım, bu buzdolabının üretiminde Aluminyum ikaz sargılı ancak bakır ana sargılı Jiaxipera kompresör kullanılmıştır” bilgisini verebilecek işletmelerden ürün alınız. Bu bilgiyi size veremeyen satıcıdan ürün almayınız. ”Onlar nereden bilsin, onlar sadece atıcı” demeyin lütfen, Sattığı ürünü tanımak ve bilmek zorundalar.

Buzdolabı satın alırken kararsız kaldınız ve hangi markayı, hangi modeli satın alacağınıza karar veremediniz ve kompresörler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız www.forum.inceleriz.com bölümümüzden konu açıp dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (2)

  1. Hocam iyi güzel diyorsunuz. Fakat buzdolabını alırken adamlar 500 lt buzdolabınada aynı kompresör koyuyor. 616 lt lik dolabada bakıyorsun aynı kompresör koymuş. Dolayısıyla kalori hesabını biz nasıl bileceğiz, yapacağız. Bunu bilebilmek mümkün değil gibi geldi bana

   • Litresi birbirine yakın ürünlerde aynı kompresör kullanılabilir. Örneğin 480 litre ile 500 litreye aynı kompresör kullanılmış olabilir ancak daha fazlasında üretici aynı olsa da kompresörün kalori değeri farklıdır mutlaka.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir