Neler yeni

Teknik Soru 55QN90B Hareketli sahne titreme sorunu ÇÖZÜLDÜ ??

YusufAksoy55

Meraklı
Meraklı
Mutluyum TV yi iade edecektim neredeyse kendim kurcaladım çözdüm gayet basit şunları yapıyosunuz,

Menü>Ayarlar>Tüm Ayarlar>Görüntü>Uzman Ayarları>Görüntü Netliği Ayarları

Bulanıklık Azaltma ve Titreme ayarlarını 0 yapın , Parazit azaltma Otomatik de kalsın, başka bi ayar yapmayın.

Bunları yaptıktan sonra TV yi kapat aç yapın Futbol maçlarındaki o titreyen robotik görüntü düzelecek , filmlerde de aynı şekilde düzeldiğini göreceksiniz.

Bende resim modu Dinamik te gayet güzel renkler, helede 4K HDR Keyfi bambaşka. Farklı hiçbir ayar yapmadım zaten fabrika ayarı olarak otomatik parlaklık açık çok işlevsel çalışıyor.

AYKUTBEY

Yeni Üye
Yeni Üye
Mutluyum TV yi iade edecektim neredeyse kendim kurcaladım çözdüm gayet basit şunları yapıyosunuz,

Bulanıklık Azaltma ve Titreme ayarlarını 0 yapın , Parazit azaltma Otomatik de kalsın, başka bi ayar yapmayın.

Bunları yaptıktan sonra TV yi kapat aç yapın Futbol maçlarındaki o titreyen robotik görüntü düzelecek , filmlerde de aynı şekilde düzeldiğini göreceksiniz.

Bende resim modu Dinamik te gayet güzel renkler, helede 4K HDR Keyfi bambaşka. Farklı hiçbir ayar yapmadım zaten fabrika ayarı olarak otomatik parlaklık açık çok işlevsel çalışıyor.
Tv nizin yazılım sürümü, versiyonu kaç acaba? Ben denedim olmuyor. Gerçi bende maçlarda sorun yokta, bazı sahnelerde titreme, bulanıklaşma tarzı sorun var.

fehmi07

Yeni Üye
Yeni Üye
merhabalar öncelikle faydalı bilgileriniz için teşekkür ediyorum. benim sorunumda aynı samsun 75Q70B modele sahibim ve tv ölü pikselden dolayı yenisi geldi kuruldu. Önceki TV de böyle bir sorun yoktu bayağıda kullanmıştım. aynı modelin 55 inc olanı da var o da gayet sorunsuz. bu tv de hareketli sahnelerde bulanıklaşma meydana geliyor. @YusufAksoy55 arkadaşımızın bahsettiği şekilde bende yapmıştım. Ama bunun doğru bir çözüm olup olmadığı konusunda kararsızım . TV de bulunan özelliği devre dışı bırakmak çözüm müdür? Akıllı sensör devreye girdiği zaman Görüntü netliğide devreye giriyor haliyle bu özellikte kullanılamıyor. Bu konuda görüşlerinizi merak ediyor önemsiyorum @Adem Helvacı abi. Teşekkürler.
Kendimde olan sorunun kısa bir görselini yükledir. https://drive.google.com/file/d/13JAuBJhrwpcJSk6v6VTX1qrejee3yuDC/view

YusufAksoy55

Meraklı
Meraklı
merhabalar öncelikle faydalı bilgileriniz için teşekkür ediyorum. benim sorunumda aynı samsun 75Q70B modele sahibim ve tv ölü pikselden dolayı yenisi geldi kuruldu. Önceki TV de böyle bir sorun yoktu bayağıda kullanmıştım. aynı modelin 55 inc olanı da var o da gayet sorunsuz. bu tv de hareketli sahnelerde bulanıklaşma meydana geliyor. @YusufAksoy55 arkadaşımızın bahsettiği şekilde bende yapmıştım. Ama bunun doğru bir çözüm olup olmadığı konusunda kararsızım . TV de bulunan özelliği devre dışı bırakmak çözüm müdür? Akıllı sensör devreye girdiği zaman Görüntü netliğide devreye giriyor haliyle bu özellikte kullanılamıyor. Bu konuda görüşlerinizi merak ediyor önemsiyorum @Adem Helvacı abi. Teşekkürler.
Kendimde olan sorunun kısa bir görselini yükledir. https://drive.google.com/file/d/13JAuBJhrwpcJSk6v6VTX1qrejee3yuDC/view
Merhaba, geç dönüş yapıyorum kusura bakmayın, Dizi film standardı saniyede 24-30 Kare dir. 55QN90B 120Hz e kadar desteklediği için Gerçek 60-120 Hz (FPS) Videolar açtığımda gayet akıcı şekilde sorunsuz verebiliyor. Örn. Gemini Man Filmi veya Gerçek 60FPS Spor yayınları. Fakat dediğim ayarları yapmadığınızda, orijinalinde 24-30 Kare olan içerikleri TV nin Yapay zakası 60-120 Kareye çıkarmaya çalışıyor Buda hareketli sahnelerde veya nesnelerde robotik, titremeli rahatsız edici, stabil olmayan bir görüntü oluşturuyor. Söylediğim ayarları yaptığınızda videonun orjinali neyse bozmadan onu aktarıyor.

fehmi07

Yeni Üye
Yeni Üye
Merhaba, geç dönüş yapıyorum kusura bakmayın, Dizi film standardı saniyede 24-30 Kare dir. 55QN90B 120Hz e kadar desteklediği için Gerçek 60-120 Hz (FPS) Videolar açtığımda gayet akıcı şekilde sorunsuz verebiliyor. Örn. Gemini Man Filmi veya Gerçek 60FPS Spor yayınları. Fakat dediğim ayarları yapmadığınızda, orijinalinde 24-30 Kare olan içerikleri TV nin Yapay zakası 60-120 Kareye çıkarmaya çalışıyor Buda hareketli sahnelerde veya nesnelerde robotik, titremeli rahatsız edici, stabil olmayan bir görüntü oluşturuyor. Söylediğim ayarları yaptığınızda videonun orjinali neyse bozmadan onu aktarıyor.
Cevabınız için teşekkürler o zaman o ayarı kapatıp öyle devam edeceğiz . 75 inc tv de görüntü baya göze batıyor. Mod açıkken kamera titremelerini ve netliği ciddi derece güzelleştiriyor ama bu seferde kusurlar ortaya çıkıyor.

fehmi07

Yeni Üye
Yeni Üye
Ben bu tv işinden bıktım gerçekten can sıkıcı durum şu anda yayında alt yazıda bozulmalar oluyor görüntü netliği açııkken kayan yazı görsekdeki şekilde bozuluyor mod kapalıykende titreşimden okunmayacak neredeyse netlik kayıp oluyor kötü bir hal alıyor bu durumun çözümü var mıdır?

Ekli dosyalar

• IMG_5451.jpeg
    IMG_5451.jpeg
    43.1 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_5450.jpeg
    IMG_5450.jpeg
    41 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_5420.jpeg
    IMG_5420.jpeg
    75.6 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_5421.jpeg
    IMG_5421.jpeg
    76 KB · Görüntüleme: 19

yolbilen

Yeni Üye
Yeni Üye

Dostum cok tesekkürler bende ise yaradi " duzeltme: Kismen ise yariyor. Cihaz Degisim talebinde bulundum.

Son düzenleme:

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye
Bu yüzden p5 görüntü motorlu philips aldım. Ayarla filan uğraşmadan herşey çok akıcı ki tcl ve samsung tv lerde de bu ayarları denedim philips gibi akıcı değil malesef. Bir tv aldıktan sonra ayarlarla uğraşmak istemem açıkçası. Zaten ayar yapınca bir yerden düzelme olunca bir yerden fire oluyor.

yolbilen

Yeni Üye
Yeni Üye

Güncel olarak "Evet" kismi olarak düzeliyor ama futbol maclarinda özellikle cok rahatsiz ediyor o yüzden garanti ile yenisini istedim. Sanirim sorun Hz yenileme hizi ile alakali ancak garip birsekilde youtubetan 4k futbol maclarinda gram sikinti olmuyor.Degisim ile Gelecek olan qn85b de ayni cikarsa quantum dot denilen s95b modeline cikmayi dusunuyorum. Bu modelde bu sikintilari yasarmiyim acaba. Haftada 1 mac izleyen biriyim onuda iyi izlemek istiyorum. Bilgisi olan varsa yazarsa sevinirm. Böyle birsey bu kadar az kisinin basina gelmis olamaz. Bence yazilimlada düzeltemiyorlar güncelleme öncesi ve sonrasi durum ayni.

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye
Güncel olarak "Evet" kismi olarak düzeliyor ama futbol maclarinda özellikle cok rahatsiz ediyor o yüzden garanti ile yenisini istedim. Sanirim sorun Hz yenileme hizi ile alakali ancak garip birsekilde youtubetan 4k futbol maclarinda gram sikinti olmuyor.Degisim ile Gelecek olan qn85b de ayni cikarsa quantum dot denilen s95b modeline cikmayi dusunuyorum. Bu modelde bu sikintilari yasarmiyim acaba. Haftada 1 mac izleyen biriyim onuda iyi izlemek istiyorum. Bilgisi olan varsa yazarsa sevinirm. Böyle birsey bu kadar az kisinin basina gelmis olamaz. Bence yazilimlada düzeltemiyorlar güncelleme öncesi ve sonrasi durum ayni.
Oled tv leri de denedim fark yoktu.

yolbilen

Yeni Üye
Yeni Üye
Güncel olarak piyasada 2023 te cikmis tüm tvler de youtube tan 1080p mac özeti acip denedim. Bulunudugum ülkede Mediamarkttan izin alip tüm tvleri kurcaladim. 7000 dolarlik tv de de ayni sorun var ve bunlar örnegin sony xr bravia 2023 serisi vs philips samsung lg , yani motor falan hikaye kimse bu durumu acikliyamadi. Calisan arkadas israrla internet ile alakali oldugunu söyledi sorunun. özellikle mac tv si diye satilan tvlerde de denedim hepsinde ayni durum top resmen titriyor ve uzuyor. S95b ve s95c icinde durum ayni bizde öyle bir sorun yok diyen sony kullanicilari oldu 2023 tvleri ve Xr95k onda da denedim sonuc ayni. Artik bende acaba calisan arkadas haklimi diye bir his uyandi. Sorunun internetle alakasi nedir. Neden 4k mac yayinlarinda böyle bir sorun yok. Internet ile alakali olsa 4k da neden böyle bir sorun yok. Kisaca sahsi fikrim sadece 4k yayin izliceksek almaliyiz bu tvleri yoksa bi ton parayi vermenin alemi yok. Eski tvlerde mac keyfi daha iyi.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Güncel olarak piyasada 2023 te cikmis tüm tvler de youtube tan 1080p mac özeti acip denedim. Bulunudugum ülkede Mediamarkttan izin alip tüm tvleri kurcaladim. 7000 dolarlik tv de de ayni sorun var ve bunlar örnegin sony xr bravia 2023 serisi vs philips samsung lg , yani motor falan hikaye kimse bu durumu acikliyamadi. Calisan arkadas israrla internet ile alakali oldugunu söyledi sorunun. özellikle mac tv si diye satilan tvlerde de denedim hepsinde ayni durum top resmen titriyor ve uzuyor. S95b ve s95c icinde durum ayni bizde öyle bir sorun yok diyen sony kullanicilari oldu 2023 tvleri ve Xr95k onda da denedim sonuc ayni. Artik bende acaba calisan arkadas haklimi diye bir his uyandi. Sorunun internetle alakasi nedir. Neden 4k mac yayinlarinda böyle bir sorun yok. Internet ile alakali olsa 4k da neden böyle bir sorun yok. Kisaca sahsi fikrim sadece 4k yayin izliceksek almaliyiz bu tvleri yoksa bi ton parayi vermenin alemi yok. Eski tvlerde mac keyfi daha iyi.
İnternet videoları için uzun yıllardır söylediğim ancak hep itiraz edilen bir durum var. Bit değeri.
Kullanıcılar sürekli olarak çözünürlüğe takılı kalıyor mesela. Ben de ısrarla hep aynı örneği veriyorum ve diyorum ki çözünürlük her şey demek değil.
Mesela youtube videolarını açın, 8K olarak yayınladıkları videolarda özellikle dron çekimlerinde çatıların kiremitleri üzerinden görüntü nasıl da kekeleyerek gidiyor görün.
Orman görüntülerinde yaprakların aralarındaki ışık kırımaları inanılmaz bariz şekilde belli oluyor.
Aynı çekimleri taklit etmeye çalışıp kendimiz yapıp tv ye basıyoruz çatır çatır akıyor görüntü çünkü yayıncılık teknolojilerinde bant genişliği ve birrate oranı ne ise internet yayınlarında da durum çok farklı değil.

Bakın geçmiş yıllardaki tüm yazılarımı arayın bulun, bu konularda sürekli olarak bitrate vurgusu yaptığım görülür.

Peki Youtube premium kullanan varsa lütfen yazsın, youtube videolarındaki seçeneklerde birşey dikkatlerini çekti mi acaba?

Bakın bu 2160P bir içeriğin detayı.
düşük bitrate yüksek çözünrülük youtube.jpg

Bu da yüksek bitrate ama düşük çözünürlük
yüksek bitrate youtube premium hesap.jpg

Daha önce de çözünürlük herşey deildir diye tartışma başlatmıştım hatırlayanlar olacaktır.

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye
Bu konuyla ilgili birden fazla başlık açtın. Sana yardımcı olmaya çalıştım. Özelden de yazdım. Daha almak istediğin tv nin oled olduğunu bilmiyordun. Şunu söyleyim sana son motor falan hikaye değil git plm9507 yi pus8807 yi aç bi de diğer tv leri aç fark göremiyorsan tv işini bırak tüplü al.

frknkrkmz

Araştırmacı
Araştırmacı
Bu konuyla ilgili birden fazla başlık açtın. Sana yardımcı olmaya çalıştım. Özelden de yazdım. Daha almak istediğin tv nin oled olduğunu bilmiyordun. Şunu söyleyim sana son motor falan hikaye değil git plm9507 yi pus8807 yi aç bi de diğer tv leri aç fark göremiyorsan tv işini bırak tüplü al.
İki televizyonu da 1080p TSL maç özetlerini açarak denedim. Görüntü kötüydü. Aynı ayarlarda Premier Lig ve Şampiyonlar Ligi özetlerini açtım. Görüntü gayet güzeldi.

Murat ALA

Moderator
Moderator
İki televizyonu da 1080p TSL maç özetlerini açarak denedim. Görüntü kötüydü. Aynı ayarlarda Premier Lig ve Şampiyonlar Ligi özetlerini açtım. Görüntü gayet güzeldi.
Bitrate ile alakalı bir durum o. Digiturk Eutelsat üzerinden yayın vermeyi bıraktı komple Türksat'a geçti kalite bütün kanallarında düştü. Türksat uydularının kapasite düşük bizim uydulardan alınan yayınların kaliteleri düşük.

yolbilen

Yeni Üye
Yeni Üye
Dostum denedim diyorum philipside ayni sonuc. Evet panel vs anlamiyorum. Ama 10 farkli tvde ayni testi yaptim. Daha Türkiye ye gelmeyen modellerde durum ayni 2023 tvlerinin hepsinde denedim. Bir kullanici olarak bir tek benmi sorun ediyorum bunu Allah askina. Bende video var dilersen paylasabilirim.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Dostum denedim diyorum philipside ayni sonuc. Evet panel vs anlamiyorum. Ama 10 farkli tvde ayni testi yaptim. Daha Türkiye ye gelmeyen modellerde durum ayni 2023 tvlerinin hepsinde denedim. Bir kullanici olarak bir tek benmi sorun ediyorum bunu Allah askina. Bende video var dilersen paylasabilirim.
Yayını nasıl veriyorsun hocam televizyona? Uydu yayını felan mı?

yolbilen

Yeni Üye
Yeni Üye
Yayını nasıl veriyorsun hocam televizyona? Uydu yayını felan mı?
Hocam kendi evimde kablo tv ve internet üzerinden izliyorum maclari.Ama tam anlatamadim heralde ben mediamarktin en büyük magazasina gidip bizzat test ettim ve orda calisan arkadaslarin bir kismida bana hak verdi, Sadece bir arkadas evet top titriyor bozuluyor ama internetimiz kötü bu yüzden dedi. Peki internet kötüyse 4k maclarinda niye ayni sorun yok diyorum. Yetkim olmamasina ragmen magaza müdüründen izin alip bunlari yaptim. Kendim de Apple calisaniyim teknolojiye uzak degilim. Fakat panel vs islerinden anlamiyorum. Yukaridaki arkadasin dedigi motor olayinin benim dedigim soruna cozum olmus degil. Yani bahsedilen modellerin hepsinde denedim. Bir tek Adem hocanin dedigi olayi arastiricam ama onuda sanmiyorum. Benim sahsi fikrim bu tvler 4k 60 hz izleyiceri icin ozel uretim gibi olmus artik. Bunun disinda yayin izliyorsaniz bozuluyor acikcasi.