Neler yeni

Android TV Renk Sıcaklığı Değerlerini Nasıl Ayarlamalıyım?

maxwell

Yeni Üye
Yeni Üye
Android TV'de renk sıcaklığı kısmında sıcak olarak seçtiğimde renkler sarımtırak oluyor diğer seçeneklerde de (rahat ve standart) çok beyazmış gibi gelmekte. Bu yüzden manuel olarak ayarlamak istediğimde kırmızı, yeşil ve mavi kazanım değerleri ne olmalıdır?

İkinci olarak kullanmakta olduğunuz televizyonlarda hangi görüntü ayarlarını kullanıyorsunuz?

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Android TV'de renk sıcaklığı kısmında sıcak olarak seçtiğimde renkler sarımtırak oluyor diğer seçeneklerde de (rahat ve standart) çok beyazmış gibi gelmekte. Bu yüzden manuel olarak ayarlamak istediğimde kırmızı, yeşil ve mavi kazanım değerleri ne olmalıdır?

İkinci olarak kullanmakta olduğunuz televizyonlarda hangi görüntü ayarlarını kullanıyorsunuz?

Bu her TV'de farklılık gösterir. Panele göre değişebilir. Bakan göze göre bile değişebilir. Beyazlar ne çok açık mavi gibi ne de sararmış gibi olmalı. Ama herkese göre beyaz farklı gelir. İki farklı beyaz koyarız yan yana, biri der ki bu beyaz diğeri çok açık mavi. Ben de tam tersine onun beyaz dediğine çok açık sarı diğerine beyaz derim. Öncelikle gözünüz nasıl rahat ediyorsa ona göre ayarlayın.

Kırmızı yeşil ve mavide de aynısı geçerli. Ben buradan şu ayarı şu, bu ayarı bu yapıyorum derim, başkası çıkar o ne öyle renk mi olur der. Kırmızı olarak hangisi size en kırmızı geliyorsa ona göre ayarlayın. Beyaz mantığı burada da geçerli. "Pembeye yakın kırmızı" ya da "Turuncuya yakın kırmızı" bir de "Tam kırmızı" var. Size "Tam kırmızı" gelecek şekilde ayarlayın.

Yeşil ve mavide de sarı-turkuaz-mor gibi kaymalar olmayacak şekilde. Sonuçta izleyecek olan sizsiniz, herkesin gözü farklı algılar o yüzden ona göre ayarlamak en iyisi.

AMOLED ekranlı telefon ya da tablet varsa renk tonlarını oradakine en yakın olacak şekilde ayarlamak da bir çözüm. Tabi AMOLED ekranlıda da aynı üstteki renk ayarları mantığı geçerli.

Ben çok oynamam renk ayarlarıyla da ses ayarlayıla da ama ikisiyle ilgili de kumandada tuş var. S.MODE ve P.MODE tuşları. O nedenle tek tuşla değiştirebiliyorum o anki izlediğim şeye göre. Canlı, Normal, Hafif, Kullanıcı seçenekleri var.

Fotoğraf ya da Video üzerinden yorum yapmayı sevmiyorum. Çünkü mesela bir ağacın fotoğrafını çekin, o ağacın üstündeki gerçek renklerle fotoğraftaki renkler hiçbir zaman tam tutmaz. Yaprağının yeşili tutsa, meyvesinin kırmızısı tutmaz. O tutsa, gövdenin kahverengiliği tutmaz. Hadi bunu geçtik diyelim ki, TV'den bir görüntünün fotoğrafını çekince renk konusunda çok yanılırız. Çünkü "1- O renk tonu ne, tamam ağaç yeşil de hangi tonunda" 2- O panel o rengi ne kadar doğru veriyor, illaki bir kayıp olacak" "3-tvdeki görüntünün fotoğrafını çeken cihaz o ekrandan çıkan görüntüyü ne kadar doğru tonlarda çekti" "4-benim o fotoğrafa baktığım ekran bana o renkleri ne kadar doğru aktardı" Laptoptan TV'ye görüntü yansıttığımda bile çok şaşırıyorum renklere. Bu nedenle böyle konularda yanılmak çok basit.

En mantıklı yöntem renginden emin olduğunuz bir görüntüde bakan kişinin gözüne göre ayar yapmak.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.