Neler yeni

Bimcell

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
Bimcell'i ilk defa Facebook'ta troll bir paylaşım olarak görmüştüm. Birkaç gün sonra da aslında gerçek olduğunu yukarıdaki TV reklamıyla görmüştüm. O zamanlar yaşım 12 :)

Yanlış hatırlamıyorsam o zamanlar ev telefonu iptal edilip ilk defa bana evde kullanmam için cep telefonu ayarlanmıştı. Zaten ev dışında kullanmak pek mümkün değildi çünkü şarjı az dayanıyordu. Bir yıl kadar Vodafone'da kullandım. Sonra Bimcell'e geçirmiştik hattımı. Bimcell de hemen hemen bir yıllıktı o zamanlar. Vodafone faturasızda o zamanlar 65-70 kuruş gidiyordu. Yani "alo, ben eve geldim" demek 70 kuruştu. aylık 5 TL yüklüyordum ve 70 kuruş çok büyük bir miktardı. Şimdi konuşmak o kadar popüler olmasa da 10-11 yıl önce mesajlaşma uygulamaları bu kadar yaygın değildi. Tam da o zamanlar Bimcell "6 saniyesi 1 kuruş" şeklinde bir tarifeyle çıktı. Hem 6 saniye üzerinden ücretlendirilmesi avantaj hem de dakika fiyatının 10 kuruşa denk gelmesi ile oldukça uygundu. SMS de Vodafone'da 65-70 kuruşken Bimcell'de 10 kuruştu. Uzun bir süre de bu şekilde devam etti zaten faturasız tarifesi (paket kullanımı olmadan) 6 saniye 1 kuruş şeklinde. İlk başlarda TV reklamları dönünce herkesin dilinde "Bizim oralarda çekmez bu" diye bir söylenti vardı diye hatırlıyorum. Avea altyapısıyla olduğunu sonra bazı reklamlarda alt köşeye yazmaya başladılar. Yani Avea nerede çekiyorsa Bimcell'de orada o kadar çekiyor diye anlatmaya çalıştılar. 8 yıl boyunca aynı temel fiyatlandırma ile kaldı. (Paket içerik ve fiyatları değişti tabi) 2020 yılında 6 saniyesi 1 kuruş (0.01 TL) yerine 1,5 kuruşa (0,015 TL) çıktı. Yani 1 dakikası artık 10 değil 15 kuruş oldu ama ücretlendirme periyodu yine 6 saniye üzerinden. Yine 2020 yılı içinde bir zam daha gelerek 6 saniyesi 2 kuruşa çıktı, SMS ücreti de 20 kuruş oldu). O zamandan sonra ise 2021 yıl sonundan itibaren diğer operatörler gibi belli aralıklarla zam geldi tarife ücretine. Şubat 2023 itibariyle 6 saniyesi 12 kuruş (0.12 TL), bu durumda dakikası 1,20 TL'ye karşılık geliyor. SMS ücreti ise 1,06 TL. Bimcell kurulduğu zamandan beri ön ödemeli (faturasız, kontörlü) ve tek tarife üzerinden hizmet veriyor. Paketleri ise konuşma, sms, internet ve üçü bir arada şeklinde. İster tarifeniz üzerinden bakiyenizden düşerek isterseniz de aylık paket satın alarak kullanma imkanı tanıyor.

Ben de yanlış hatırlamıyorsam aralıksız 6 yıl, toplamda 8 yıl kadar Bimcell kullandım. Diğer operatörler gibi gereksiz yere zırt pırt aramıyorlar hatta hiç aramıyorlar. Bir diyecekleri varsa SMS atıyorlar.

Kurulduğu günden beri Bim mağazalarındaki personeller tarafından abonelik işlemleri yapılıyor. Avea (TT Mobil) altyapısını kullanmasından dolayı resmi olarak TT Mobil adına abonelik sözleşmesi imzalanıyor. 551 numara grubuna sahip numara tahsis edilebiliyor Bimcell'den. Ayrıca TT Mobil'den geçişlerde aslında bir numara taşıma değil "tarife değişikliği" söz konusu olduğu için TT Mobil'den Bimcell için başvurunuzda saatler içinde Bimcell'li olabiliyorsunuz. Ayrıca TT Mobil faturasızdan geçişlerinizde hesabınızdaki TL'ler aynen devam ediyor. Muhtemelen diğer TT altyapılı markalar için de benzer durum geçerlidir.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Yani ''Gerçek Kullanıcı Deneyimi'' denilen bu olsa gerek.
Ellerinize sağlık. :cay

AVEA nın ARIA zamanlarını hatırlıyorum ben. Bu Ülke şu GSM operatörlüklerinde de belli başlı değişiklikler gördü zamanla.

O zamanlar kontörlü hattıma kontör almak yerine gidip aria kontörlü hat alıyordum, paket bitince atıyordum çünkü Türkcell 535 li olan hattıma 100 kontör sallıyorum bu günün parası ile 20 lira ise, Aria 100 kontör dahil sıfır hat 10 liraydı :)

Kullan at telefon mantığı ile çok hat alıp atmıştım böyle çünkü onların da amacı ''Bakın ne çok hat sattık'' diyebilmekti o zamanlar. Çok emin değilim ama sanırım 2000 lerin başıydı :alala

mggozeri

Yeni Üye
Yeni Üye
Ben de bir kullanıcı deneyimi ekleyeyim. Uzun yıllar Bimcell kullandım, sonra bi gün dedim ki ya Vodafone a geçeyim. Başvuruyu yaptım, adamlar yaklaşık bir hafta içinde hattı aktive etti. Kullandıkça farkettim ki Vodafone un interneti gerçek manada rezalet. Birçok örnek yaşadım ama en sonuncusu, abartmıyorum, Ankara Ulus, ki şehrin merkezlerinden biridir, Ulus ta Vodafone un interneti zar zor çekiyor. Şehirlerarası yollardan hiç bahsetmiyim, Vodafone pişmanlıktır diyorlar ya ben onu halen bizzat yaşıyorum. Hayatımda bir sürü kritik karar verdim ama ilk defa verdiğim bir karardan dolayı pişmanım. Şimdi planım PTT cell e geçip bir de orayı denemek. Biraz da orda mağdur olalaım... ;)

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Ben de bir kullanıcı deneyimi ekleyeyim. Uzun yıllar Bimcell kullandım, sonra bi gün dedim ki ya Vodafone a geçeyim. Başvuruyu yaptım, adamlar yaklaşık bir hafta içinde hattı aktive etti. Kullandıkça farkettim ki Vodafone un interneti gerçek manada rezalet. Birçok örnek yaşadım ama en sonuncusu, abartmıyorum, Ankara Ulus, ki şehrin merkezlerinden biridir, Ulus ta Vodafone un interneti zar zor çekiyor. Şehirlerarası yollardan hiç bahsetmiyim, Vodafone pişmanlıktır diyorlar ya ben onu halen bizzat yaşıyorum. Hayatımda bir sürü kritik karar verdim ama ilk defa verdiğim bir karardan dolayı pişmanım. Şimdi planım PTT cell e geçip bir de orayı denemek. Biraz da orda mağdur olalaım... ;)
Vodafone Efendi'ye de sıra gelecek de, o kadar çok şeyi var ki ilk hangi köşesinden tutsam diye karar veremedim. Diğer yandan bakınca da şuan için Türkiye'deki tek özel operatör diyebiliriz Vodafone'a. Turkcell ve Türk Telekom'un büyük hissesi şuanda Varlık Fonu'nda. Yani aslında ikisinin de büyük ortağı aynı. Ufak ortak farklı, gerisi de halka açık zaten.

Bir konuda da uyarmak istiyorum, Bimcell özelinde değil TT altyapısını kullanan tüm operatörler içinde, "TT'nin çektiği yerde Bimcell çekmiyor" veya tam tersi bir konu olması pek mümkün değil. Fakat şöyle de bir durum var, size verilen internet hızı ve ücretlendirme periyodu aynı operatörün farklı tarifelerinde bile değişiyor. Yani aynı telefonda iki hat takılı olsun biri Bimcell biri TT Mobil, birinde 8 Mbps ile indirirken diğerinde 80 Mbps görebilirsiniz. Bunun kontrolü tamamen operatörün elinde.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Bimcell Genç Paket diye bir şey çıkarmış. Bimcell'de en çok yakınılan konularda internetin az olması geliyordu. Bir üniversite öğrencisi olarak söyleyeyim hiçbir şey yapmasan 5 GB gidiyor zaten, e Instagram, Twitter, Youtube derken alıyor başını.
Genç Paket'te (belki sonradan çeşitlenir) 20 + 5 GB internet var.

genclere-ozel.jpg

İçeriği şöyle özetleyelim, 20 GB İnternet + 5 GB (Ig,Fb,Tt,Yt) uygulamalara özel internet + Sınırsız Whatsapp (medya dahil, arama dahil değil) + 750 DK + Bimcellilerle sınırsız konuşma + 250 SMS, paket fiyatı 123 TL.
Ben beğendin, benim de içinde bulunduğum genç grubu unutmamışlar. Eskiden gnctrkcll, freezone, avea patlican/woops vardı ve avantajları iyiydi. Şimdi Turkcell GNC, Freezone hepsi boş. TT Selfy birazcık iş görür ama eskisi gibi değil.

Şimdi adettendir ufacık paket detaylarını da yazalım.

• BİMcell Genç 20+5GB Paketi’nden BİMcell Genç’e kaydolmuş olan tüm faturasız BİMcell müşterileri yararlanabilecektir. 7-25 yaş aralığındaki bir kişiye ait TC Kimlik Numarası'nı, “KAYIT BIMCELL GENC TCKN DOGUM GUN/AY/YILI “olacak şekilde yazarak 4551’e SMS gönderen aboneler BİMcell Genç’e kayıt olabilecektir.
      BİMcell Genç 20+5GB Paketi kapsamında 30 gün boyunca geçerli BİMcell'lilerle yurt içinde geçerli sınırsız konuşma, yurt içi her yöne 750 dakika, 250 SMS, yurt içi 20 GB cepten internete ek olarak Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube uygulamalarında geçerli 5GB internet ile sınırsız WhatsApp hakkı sunulacak olup, paket ücreti KDV-ÖİV dâhil 123 TL'dir.
      BİMcell Genç’e kayıt olan aboneler, “BIMCELL GENC 25GB” yazıp 4551’e sms göndererek, Mobil Online İşlemler Merkezi (MOİM) uygulaması, BİM mağazaları, BİMcell müşteri hizmetleri aracılığıyla, 9333'ü arayarak veya *120# yi tuşlayarak talepte bulunabilecektir. İlgili paket aboneliğinin başlatılması akabinde abonelere SMS göndermek suretiyle bilgi verilecek olup, bu SMS sonrasında ilgili paket kapsamında sunulan faydalar kullanılabilecektir.
      Paket kapsamındaki grup içi sınırsız konuşma hakkı tüm BİMcell aramalarında kullanılabilecektir. Grup içi yapılacak görüntülü aramalar grup içi kullanım süresinden düşülecektir.
      Paket kapsamındaki 750 dakika, yurt içi her yöne geçerlidir. Sunulan her yöne dakikalar, yurt içi olmak şartıyla şebeke içi, ev, iş, diğer operatörler, 444'lü aramalar, 1xy yapısındaki özel servis numaraları, görüntülü görüşmeleri ve Şirketimiz ile anlaşmalı sabit telefon hizmeti veren işletmeciler yönlerini kapsamaktadır. Paket kapsamında sunulan her yöne dakikalar; yarışma servisleri, sohbet hatları, tüm katma değerli hizmet sunulan numaraları ve 1xy yapısındaki özel servis numaraları hariç diğer özel servis numaralarına doğru yapılan aramaları, KKTC dahil yurtdışı, faks, data, WAP aramalarını kapsamamaktadır.
      Paket kapsamındaki 250 SMS, yurt içi her yöne geçerlidir. Paket kapsamındaki SMS’ler sadece yurtiçi gönderiler için geçerlidir; yurtdışı, KKTC, katma değerli servis ve özel servis numara gönderilerinde kullanılamaz.
      Paket kapsamında sunulan 20 GB data hakkı internet apn üzerinden yaratılan yurt içi cepten data için; 5 GB data hakkı ise sosyal medya uygulamaları olan Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube için geçerlidir.
      WhatsApp sınırsız mesajlaşma hakkı, WhatsApp uygulamasının mesajlaşma, fotoğraf, video, ses dosyası, sesli mesaj uygulamaları ve WhatsApp uygulamasının desteklediği bütün dosya gönderimlerini kapsar. WhatsApp uygulamasının konuşma hizmetini kapsamaz. WhatsApp uygulaması üzerinde paylaşılan bir dış link ile ulaşılabilecek her türlü internet içeriği ( Web sayfaları, Youtube videoları, Google aps gibi lokasyon servisleri...vb) üzerinden oluşturulacak internet kullanımları tarife kapsamında verilen kullanım hakkına dahil değildir.
      Abonelerin Blackberry APN üzerinden ya da herhangi bir VPN uygulaması ile sağlayacakları internet bağlantısı ile yapılacak WhatsApp kullanımları tarife kapsamında verilen kullanım hakkına dahil değildir.
      Söz konusu ücretsiz data faydaları KKTC ve yurt dışı kullanımları kapsamamaktadır. Şirketimiz, internet üzerinden mesajlaşma ve ses iletişimi (IM ve VOIP), internet paylaşımı (Tethering) ve doğrudan dosya paylaşım (P2P) programları vb. hizmetlerinin paket kapsamında sunulan internet faydası ile kullanımlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
      Paket kapsamındaki faydaların geçerlilik süresi 30 gündür, kullanılmayan faydalar geçerlilik süresi sonunda silinecektir. Paket geçerlilik süresi sonunda, paket yenilenme özelliği iptal edilmemiş ise ve hatta yeterli bakiye bulunuyor ise paket otomatik olarak yenilenecektir. Paket geçerlilik süresi içerisinde birden fazla kez alınabilir. Bu durumda paket, en son alınan paketi takip eden 30. günde yenilenecektir.
      Paket kapsamında sunulan faydaların tükenmesinin ardından, ilgili hatta tanımlı farklı bir paket ya da fayda yoksa mevcut tarifesi kapsamında ücretlendirilecektir.
      Paket yenileme sırasında hattaki bakiyenin yetersiz olması durumunda 29 gün boyunca bakiye sorgusu yapılacak ve bu süreçte paket iptal başvurusunda bulunulmadığı müddetçe hattaki bakiyenin yeterli miktara ulaşması halinde paket tutarı bakiyeden düşülerek yenilemesi gerçekleştirilecektir. 29 günün sonunda bakiye halen yeterli değilse paket iptal olacak, tekrar yenilenmeyecektir. Pakete kayıt esnasında da aynı süreç geçerli olur.
      Paketin geçerlilik süresi dolmadan anılan paketin özelliğinin iptal edilmesi halinde paket dâhilinde kalan bir fayda bulunuyor ise bu faydalar geçerlilik süresi sonuna dek kullanmaya devam edilebilecek; paket bir kez daha otomatik olarak yenilenmeyecektir.
      Geçerlilik süresi içerisinde kullanılmayan haklar bir sonraki aya devretmez, silinir. Paket kapsamında sunulan faydaların tükenmesinin ardından, ilgili hatta tanımlı farklı bir paket ya da fayda yoksa mevcut tarifesi kapsamında ücretlendirilecektir.
      Paket kaydının ardından hat iptali yapan, hattının iptal edilmesine sebebiyet veren, numarasını diğer operatörlere taşıyan, belirtilen tarifelerden farklı bir tarifeye geçiş yapan, müşterilerimiz paketten faydalanmaya devam edemeyecektir.
      Paket kapsamında sunulan haklar başka bir hatta transfer edilemeyecek veya 3. kişilere devredilmeyecektir.
      Bir TC Kimlik Numarası ile yalnızca bir kez BİMcell Genç aboneliği yapılabilmektedir.
      Hattın iptal olması, hattın iptal olmasına sebebiyet verilmesi, diğer operatörlere taşınması, abonenin ön ödemeli hattan faturalı hatta geçiş yapması veya paketin geçerli olduğu tarifeler dışında başka bir ön ödemeli tarifeye geçmesi halinde ise paket iptal edilecektir.
      TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş. paket fiyatında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.