Neler yeni

Dizel araçlarda performans düşüklüğü

Abdullah Yasir Yılmaz

Otomobil Sever
Moderator
Web sitesi
www.youtube.com
Herkese merhaba , dizel araçların performans kaybının olası nedenlerini sizinle paylaşacağım. Öncelikle yeni nesil yani comman rail teknolojisine sahip dizellerden bahsedeceğimi belirteyim.Performans kaybının bir çok nedeni olabilir ama bakmamız gereken bir kaç nokta var.Egr bakımı ve temizliğine özellikle dikkat edilmeli.Map(Manifold Absolute Pressure) ve maf(debimetre)sensörünün bakımı ve temizliği.Turbo borularının kontrolü ve kaçak tespiti.Manifold ve egr temizliği.Egr temizliği yapılıyorsa muhakkak manifold ve çevresi kurumlardan kurtarılmalıdır.Dpf(bazı araçlar için geçerli) dizel partikül filtresi bulunan araçlar rejenerasyonu kendisi yapar ancak çok kısa kullanılan rotalarda bu durum düzgün gerçekleşmez ve partikül filtresi dolar. Bu durumlarda otomobilin kullanım kılavuzuna bağlı kalınarak dpf temizliği yapılabilir. Genelde 2500-3000 devir aralığında sabit hızda , bir süre sürüş yapmak , dpf de bulunan kurumlarının yakılmasını ve temizliğini sağlar.Evet eklemek istedikleriniz olursa aşağıya bekliyorum ?

Fikoloji

Moderator
Moderator
Web sitesi
www.youtube.com
Egr dedin beni kalbimden vurdun ?pratiko bir aracımız var şu an sanayide, kalorifer ısıtmıyor sebebi ile termostat değişti, aynı zamanda asıl sebebimiz antifriz suyu resmen kayboluyor altına bakıyoruz bı kaç damla var. Bu kadar su kaybı neye istineden olur? Egzos dikkatimi çekiyordu çünkü sürekli su atar gibi mazotu mu yakmıyor anlamıyorum. Egr sebebi ise ustayı aradım ne yaptın diye egr dedi dönüş dedi egsoz dedi anlattı tabiki ben araç konusunda zayıf olduğum için anlamadım. Egr ne işe yarar?
Eğer bundan değil ise motor contasında sorun vardır diye bahsetti.
Not ustam güvenilirdir. 10 senedir bütün araçlarımi ona teslim ederim. Yapar ne zaman param olursa o zaman öderim. Ve yaptığı işlere kefildir.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Egr dedin beni kalbimden vurdun ?pratiko bir aracımız var şu an sanayide, kalorifer ısıtmıyor sebebi ile termostat değişti, aynı zamanda asıl sebebimiz antifriz suyu resmen kayboluyor altına bakıyoruz bı kaç damla var. Bu kadar su kaybı neye istineden olur? Egzos dikkatimi çekiyordu çünkü sürekli su atar gibi mazotu mu yakmıyor anlamıyorum. Egr sebebi ise ustayı aradım ne yaptın diye egr dedi dönüş dedi egsoz dedi anlattı tabiki ben araç konusunda zayıf olduğum için anlamadım. Egr ne işe yarar?
Not ustam güvenilirdir. 10 senedir bütün araçlarımi ona teslim ederim. Yapar ne zaman param olursa o zaman öderim. Ve yaptığı işlere kefildir.
Araç benim de zayıf noktam ama şu egr işi çok karşıma çıkıyor. Özellikle tıkanma konularında birçok ustanın videolarını izledim. bir ara acaba benim paliodakini ben söküp temizleyebilir miyim diye düşündüm gözüm kesmedi. Eskisi kadar alet edevat da yok artık, olsa da bizimkiler bizim işimize uygundu abi araç için gerekli donanım başka tabi.

@Abdullah Yasir Yılmaz sence palio 1.3 multijet egr temizliğini kendim yapabilir miyim yoksa gereksiz macera mı olur?

Abdullah Yasir Yılmaz

Otomobil Sever
Moderator
Web sitesi
www.youtube.com
öncelikle abi egr sistemini biraz anlatayım.egr aracın egzoz gazlarının içinde bulunan azot oksit miktarının azaltılması için yapılmış filtre sistemidir.Antifiriz suyu eksiltmesinin bir kaç nedeni olabilir. İlk bakılması gereken yer borularda kaçak olup olmaması.Hep antifriz kullandıysan renkli bir akıntı olacaktır eğer borular temizse ,üst kapak conta kontrolü yapılabilir.Radyatör delinmiş olabilir radyatör kontrolü sağlanmalı. Abi egzozdan akıntı olması genellikle ısınıp soğuyan bir parça olması nedeniyle içerisinde kalan su buharının dışarı atılmasıdır. Beyaz duman görüyorsan bu da silindir blok contası ya da silindir bloğu çatlağı nedeniyle oluşabilir.Senin sorunun bence silindir kapak contası?

Abdullah Yasir Yılmaz

Otomobil Sever
Moderator
Web sitesi
www.youtube.com
Araç benim de zayıf noktam ama şu egr işi çok karşıma çıkıyor. Özellikle tıkanma konularında birçok ustanın videolarını izledim. bir ara acaba benim paliodakini ben söküp temizleyebilir miyim diye düşündüm gözüm kesmedi. Eskisi kadar alet edevat da yok artık, olsa da bizimkiler bizim işimize uygundu abi araç için gerekli donanım başka tabi.

@Abdullah Yasir Yılmaz sence palio 1.3 multijet egr temizliğini kendim yapabilir miyim yoksa gereksiz macera mı olur?
Adem abi yapabilirsin . Ancak dikkat etmen gereken şeyler var . Öncelikle iki yol var birisi temizleyici sprey kullanımı.Ama daha önce temizliğini yapmadıysan sprey yeterli olmayacaktır. Yamultmamaya dikkat et temizlik yaparken ?

Tesla

Moderator
Moderator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Bende 1.3. 95 beygir linea var egr temizlendi partikül filtresi temizlendi egr yi temizleyen usta da aynı şeyleri söyledi kısa mesafe kullanım kaynaklı olabilir dedi arada 15-20km yüksek devirde kullandırıyorum

Abdullah Yasir Yılmaz

Otomobil Sever
Moderator
Web sitesi
www.youtube.com
Bende 1.3. 95 beygir linea var egr temizlendi partikül filtresi temizlendi egr yi temizleyen usta da aynı şeyleri söyledi kısa mesafe kullanım kaynaklı olabilir dedi arada 15-20km yüksek devirde kullandırıyorum
Abi kısa mesafe , dizel otomobiller için hiç uygun değil. Zaten kullanan içinde uygun değil ? Isınması bir problem , yakıt kalitesi bir problem.

Tesla

Moderator
Moderator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Abi kısa mesafe , dizel otomobiller için hiç uygun değil. Zaten kullanan içinde uygun değil ? Isınması bir problem , yakıt kalitesi bir problem.
Bundan sonra nasip olursa benzinli alacağım dediğin gibi dizel bana göre değil bende kısa mesafe kullanıyorum

Abdullah Yasir Yılmaz

Otomobil Sever
Moderator
Web sitesi
www.youtube.com
Bundan sonra nasip olursa benzinli alacağım dediğin gibi dizel bana göre değil bende kısa mesafe kullanıyorum
Avrupa bir bir yasaklıyor . Bir çok şehire dizel araba giremiyor . Yeni dönem hibrit ve elektrikli otomobillerin olacak . Ancak bizim ülkemiz Avrupa gibi kısa sürede değişim sağlayamaz genel olarak benzinli otomobiller daha iyi bir seçim olabilir :)

Fikoloji

Moderator
Moderator
Web sitesi
www.youtube.com
öncelikle abi egr sistemini biraz anlatayım.egr aracın egzoz gazlarının içinde bulunan azot oksit miktarının azaltılması için yapılmış filtre sistemidir.Antifiriz suyu eksiltmesinin bir kaç nedeni olabilir. İlk bakılması gereken yer borularda kaçak olup olmaması.Hep antifriz kullandıysan renkli bir akıntı olacaktır eğer borular temizse ,üst kapak conta kontrolü yapılabilir.Radyatör delinmiş olabilir radyatör kontrolü sağlanmalı. Abi egzozdan akıntı olması genellikle ısınıp soğuyan bir parça olması nedeniyle içerisinde kalan su buharının dışarı atılmasıdır. Beyaz duman görüyorsan bu da silindir blok contası ya da silindir bloğu çatlağı nedeniyle oluşabilir.Senin sorunun bence silindir kapak contası?
Evet ustam da bunu belirtti ama egr dede sorun var diyince ona neden yoğunlaştı anlamaya çalışıyorum

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Adem abi yapabilirsin . Ancak dikkat etmen gereken şeyler var . Öncelikle iki yol var birisi temizleyici sprey kullanımı.Ama daha önce temizliğini yapmadıysan sprey yeterli olmayacaktır. Yamultmamaya dikkat et temizlik yaparken ?
O zaman yakın zamanda forumda bir konu başlığı açayım ve insanlar Fiat Palio 1.3 Multijet EGR temizliği yapmak için araç sökülüp nasıl pert edilir öğrensin :D

Şaka bir yana bu işe girişip kendim nasıl yapabilirim kısmını hakikaten forumda paylaşmayı düşünüyorum. Forum sistemi biraz daha otursun o iş bende ;)

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com