Neler yeni

Fethiye için Klima Önerisi *LG Dual Cool Plus Alındı*

GokcenDogmaz

Yeni Üye
Yeni Üye
Merhabalar.
Fethiye Merkezde Bulunan kayınpederimin tek katlı çatısız (dam şeklinde sadece beton üçgen çatı yok) evi için kışın ısıtma için bir klima bakmaktayız. Kurulum yapılacak oda 15-16 m2 civarında. Kuzey ve Batı cephe. Ev bir dağ yamacında kaldığından akşamları erken gölgeye düşüyor.

Bu alan için 12.000 BTU bir klima arayışına girdim. Forumda birkaç konuyu okudum ama genellikle hep soğutma amacıyla tavsiyeler verilmiş. Adem abinin Mevcutta midea kullandığını da biliyorum. Özellikle aynı bölgede bulunmamız sebebiyle de onun kullanımı benim için önemli.

Yazlak ve kışlak yaşadıkları için yazlarını yaylada geçiriyorlar. O sebeple sadece yazları bizim gittiğimizde günü birlik veya birkaç günlük kullanımlarımız dışında soğutma amacıyla klima kullanımı olmayacak. Asıl amaç ısıtma olacak. Bu minvalde hem ilk alım maliyeti bizi üzmeyecek hemde sonrasında kullanım maliyeti bizi üzmeyecek bir klima arayışım var.

Tabi ki aman en ucuz olsun demiyorum. Özellikle muadillerine göre 3-5 bin pahalı olmasına rağmen enerji tüketiminde muadilinden %20 ve üzeri daha tasarruflu olan ürün her zaman tercihimdir. Çünkü ilk alım maliyetini birkaç yıl içerisinde amorti ettikten sonra tasarruf sürekli cebimize kalır. Ama ilk alım ucuz olsun diye alınan ürün birkaç yıl sonra özellikle elektrik birim fiyatına da zam gelirse yormaya başlayacaktır.

Bu minvalde tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Şu anda birkaç ürünü takip radarıma aldım.

Midea Xtreme Eco AG2Eco-12NXD0-I 12000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima​

LG Dualcool Plus PC12SQ 12000 BTU A++ Inverter Duvar Tipi Klima​

Airfel Ltxn35n A 12000 Btu Inverter Duvar Tipi Klima​

Arçelik Ekolojik 12325 A++ 12000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima​

Kaira DTXR35E WiFi 12000 BTU A++ Inverter Duvar Tipi Klima​

Gördüğünüz gibi 18500 liradan 30000 liraya kadar ürün listesi oluşturdum. Bu listeden veya başkaca önerebileceğiniz özellikle ISITMA için ürün tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Fethiye'nin neresi acaba?
Sizin gibi kıymetli dostlarımız afaydamız dokunması adına gerekirse yerinde tespit yapar nokta atışı ürün buluruz.
Özellikle Fethiye söz konusu olduğunda öncelikle LG kısmı bende ağır basar zira Fethiye LG yetkili servisi sevgili Muzaffer kardeşim çok kral insandır. Klimaya ayrı, Servisine ayrı güvenirim o nedenle ekonomi sınıfında gayet nokta atışı ürün de olabilri elbette.

Yine fethiye özelinde Arçelikten lütfen uzak durun başınıza dert alırsınız. Hele ki Seydikemere yeni yetkili servis açılması nedeniyle Fethiyue servisinden eleman kaybı kısmı işin içine girince o iş daha karmaşık bir hal alabilir. Kaldı ki alüminyum borulu olması nedeniyle halen uzak duruyoruz Arçelik klimalardan (Gerçi kayınpederime Bacanağa aldırdım ayrı konu ama onların sorumlulukları bende)

Kaira Midea kısmı da değerlendirilebilir fakat Mideanın yüksek fiyatlı olması kısmı seçeneklerde en sona bırakmamıza neden olur.

Yine de, belirttiğim üzere bana çok uzak olmayan bir bölgede ise ben montajın yapılacağı alanı kendim görüp ona göre de belirleme yapabiliriz :ok

Faruk KATI

Forumun Dinamik Yüzü 😉
Kadim Üye
Web sitesi
atakumtesisat.net
Sizin gibi kıymetli dostlarımız afaydamız dokunması adına gerekirse yerinde tespit yapar nokta atışı ürün buluruz.
Özellikle Fethiye söz konusu olduğunda öncelikle LG kısmı bende ağır basar zira Fethiye LG yetkili servisi sevgili Muzaffer kardeşim çok kral insandır. Klimaya ayrı, Servisine ayrı güvenirim o nedenle ekonomi sınıfında gayet nokta atışı ürün de olabilri elbette.

Yine fethiye özelinde Arçelikten lütfen uzak durun başınıza dert alırsınız. Hele ki Seydikemere yeni yetkili servis açılması nedeniyle Fethiyue servisinden eleman kaybı kısmı işin içine girince o iş daha karmaşık bir hal alabilir. Kaldı ki alüminyum borulu olması nedeniyle halen uzak duruyoruz Arçelik klimalardan (Gerçi kayınpederime Bacanağa aldırdım ayrı konu ama onların sorumlulukları bende)

Kaira Midea kısmı da değerlendirilebilir fakat Mideanın yüksek fiyatlı olması kısmı seçeneklerde en sona bırakmamıza neden olur.

Yine de, belirttiğim üzere bana çok uzak olmayan bir bölgede ise ben montajın yapılacağı alanı kendim görüp ona göre de belirleme yapabiliriz :ok
Arçelik alüminyum boru evet. Benim gibi gidip 3 ay önce 15 bin liraya 8 taksit 15 bin BTU bulamıyorsanız Arçelik almayın, servisler öküz çünkü. klimadan anlamıyorlar. İşi klima olan firmalardan almak lazım.

GokcenDogmaz

Yeni Üye
Yeni Üye

Abi Taşyaka Mahallesi - Keloğlu Bogazında ev. Amintas kaya mezarlarının bulunduğu yamaçların sol tarafında kalıyor.

Abi bu noktada senin görüşlerin çok önemli. Çünkü bölgemiz aynı. Ayrıca tabi ki bölgedeki servis tecrübelerinden de mutlaka faydalanabileceğimi biliyorum.

Dediğim gibi amaç ısıtma abi. Bana uygun maliyetli, ısıtma konusunda tasarruflu bir klima lazım. Ev yazları ara ara gitmeler dışında mayıs ile kasım arası boş kalıyor. Normalde kömür sobasıyla ısınıyorlardı fakat kayınpederimin iyice yaşlanma ve güç gerektiren işlerde zorlanma yaşaması sebebiyle bu çözüme gitmeye karar verdi kendisi.

Dediğim gibi emekli bütçesiyle almaya çalışacak. Tabiki ben ve bacanak destek olacağız ama 40-50 binlik makineleri alamayız. Ama işte 20 binlik makine yerine 25 binlik olsun daha tasarruflu ısınırlar dediğin her makina başımın tacı. Çünkü sen direk bölgeyi bilen birisin.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Abi Taşyaka Mahallesi - Keloğlu Bogazında ev. Amintas kaya mezarlarının bulunduğu yamaçların sol tarafında kalıyor.

Abi bu noktada senin görüşlerin çok önemli. Çünkü bölgemiz aynı. Ayrıca tabi ki bölgedeki servis tecrübelerinden de mutlaka faydalanabileceğimi biliyorum.

Dediğim gibi amaç ısıtma abi. Bana uygun maliyetli, ısıtma konusunda tasarruflu bir klima lazım. Ev yazları ara ara gitmeler dışında mayıs ile kasım arası boş kalıyor. Normalde kömür sobasıyla ısınıyorlardı fakat kayınpederimin iyice yaşlanma ve güç gerektiren işlerde zorlanma yaşaması sebebiyle bu çözüme gitmeye karar verdi kendisi.

Dediğim gibi emekli bütçesiyle almaya çalışacak. Tabiki ben ve bacanak destek olacağız ama 40-50 binlik makineleri alamayız. Ama işte 20 binlik makine yerine 25 binlik olsun daha tasarruflu ısınırlar dediğin her makina başımın tacı. Çünkü sen direk bölgeyi bilen birisin.
Tamam abi şöyle yapalım.
30 Nisan tarihinde Komisyon toplantım var, ben Kaymakamlığa geçmeden evvel senin kayınpederin eve uğrar bakarım.
Gerekli tespitleri yapar seninle de konuyu istişare ederim. Sen LG Kaira ECA vs vs hangisine karar verirsek o karar verdiğin klimanın montaj servisi ile de görüşür ve montaj sürecini de elimden geldiğince takip ederim ve hatta belli mi olur belki montajlarına da refakat ederim :)

Birazdan sana DM den bir iletişim kanalı açacağım. benim telefonuma evin konumunu yollayın, 30 Nisan tarihinde öğleden önce gider tespitlerini yaparım.

ekrem.

Meraklı
Meraklı
Tamam abi şöyle yapalım.
30 Nisan tarihinde Komisyon toplantım var, ben Kaymakamlığa geçmeden evvel senin kayınpederin eve uğrar bakarım.
Gerekli tespitleri yapar seninle de konuyu istişare ederim. Sen LG Kaira ECA vs vs hangisine karar verirsek o karar verdiğin klimanın montaj servisi ile de görüşür ve montaj sürecini de elimden geldiğince takip ederim ve hatta belli mi olur belki montajlarına da refakat ederim :)

Birazdan sana DM den bir iletişim kanalı açacağım. benim telefonuma evin konumunu yollayın, 30 Nisan tarihinde öğleden önce gider tespitlerini yaparım.
Tam bir kral yaa👏👏👏

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Dostlar eski yıllarda olduğu gibi birbirimize her yerde her alanda çıkarsız karşılıksız destek olacağız.
80 lerde 90 larda biz hayatımızı böyle yaşadık, hiçbir kaybımız olmadı, hiçbirimiz zarar görmedik ve bunu bugün de topluma yayabiliriz :ok

Mutlaka çürük elmalar olacaktır ama bu tarz platformların da en önemli özelliği bu zaten. Bu forumda topluma yalan söyleyip zarar verdiği için uzaklaştırdıklarımız da olmadı mı mesela? Mutlaka oluyor ama elimizden geldiğince ayıklıyoruz.

Göreceksiniz bunu da başarabiliriz :ok

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Dün Çimen Baba'yı ziyarete gittim. Bir önceki adresimde işlerim biraz uzadığı için (Arçelik klima sesli çalışıyor şikayeti için resmi yerinde tespit kararı) çok fazla kalamadım ama güneşin doğuş yönünden, evim kaç saat güneşe maruz kalacağından, sol duvarın taş duvar, karşı tarafın briket oluşuna, pencere doğramalar, cam yapısı, iç ünite ile dış ünitenin konumlanabileceği yer ve birçok detay çerçevesinde az önce Fethiye LG Yetkili servisi olan kıymetli kardeşim/dostum Muzaffer ile de görüşüp 12 lik klima konusunda mutabık kaldım.

Şimdi birkaç alternatif marka ile ilgili de bazı görüşmeler yapayım ve havalar bastırmadan bu işi nihayetine erdirmek için kararı sonrasında size bırakalım :ok

GokcenDogmaz

Yeni Üye
Yeni Üye
Abi çok teşekkür ediyorum sana. Allah razı olsun. İlgin ve alakan için. Evdekiler çok memnunlar. Babam ve eşim bu iş bu kadar detaylı mı oluyor diye sordu. Babam çarşıdan alıp kurdursak olmazmıydı diyor hala. Dedim baba Türkiye'nin bu konuda sayılı uzmanlarından biri evine gelip bilabedel keşif yapıyor sen hala işin kolayına kaçıyorsun. Sen hiç merak etme adem abi en iyi çözümü bulacaktır dedim.

Ki dediğim gibi de oldu. Adem Abi en uygun çözüm için kolları sıvamış bile. İnşallah abi LG cepte alternatifler içinde senden haber bekliyor olacağım.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Abi çok teşekkür ediyorum sana. Allah razı olsun. İlgin ve alakan için. Evdekiler çok memnunlar. Babam ve eşim bu iş bu kadar detaylı mı oluyor diye sordu. Babam çarşıdan alıp kurdursak olmazmıydı diyor hala. Dedim baba Türkiye'nin bu konuda sayılı uzmanlarından biri evine gelip bilabedel keşif yapıyor sen hala işin kolayına kaçıyorsun. Sen hiç merak etme adem abi en iyi çözümü bulacaktır dedim.

Ki dediğim gibi de oldu. Adem Abi en uygun çözüm için kolları sıvamış bile. İnşallah abi LG cepte alternatifler içinde senden haber bekliyor olacağım.
Bir baktım beni kapıda güzeller güzeli bir hanımefendi karşıladı :love:
Bahçedeki su birikintisinde oynamak üzere hazırlık yapıyordu, herkesi çeşmeyi açmaya ikna etmek için birhayli uğraştı :kiskis
Allah bağışlasın, sağlıkları ile büyüsün herkesin çocuğu 🙏

Şimdi durum şu.
Evde ciddi bir izolasyon zafiyetimiz var bu nedenle aslında teknik anlamda 9000btu klima bize rahatlıkla yetecekken kapasite kayı yaşamamak ve özellikle çatıdan gelip evde baskın hale gelen sıcaklığın rahat absorbe edilebilmesi adına BTU değerini 12.000 yaparsak daha doğru olur görüşündeyim.

Yoksa tekrar ediyorum normalde 9000btu çok rahat yeter, iyi kalite bir 9000btu ise çok çok çok rahat yeter.

Bu koşullarda bir LG klima satın alabilirsiniz. Yine Fethiye Anadolu Teknik Klimadan Airfel klima da satın alabilirsiniz ki wp den görüşüp sordum, ''3 yıl garantili, montaj dahil Airfel klimayı 22.000tl den verebilirim'' beyanında bulundu. Buna ilaveten yeni kasa yeni üretim olan ve Daikin Güvencesi ile satılan Dayrelax klima da dilerseniz inceleyebilirsiniz. Dayrelax İnfini model klima, önceki seri üretilen Prime kasa üretimlerden farklıdır zaten yakın zamanda bunun da incelemelerini yayınlayacağım.

LG klimayı LG yetkili servisi Muzaffer kardeşim montaj yapacak. İnternet veya Fethiye Teknosadan satın alabilisiniz. (Muzafferin beyanı)
Airfel satın alırsanız Sevgili Oğuzhan'ın ekibi ve benim de eski çalışanım, kıymetli kardeşim Şevket ustamız montajı yapar. (Anadolu Teknik Klima) Bu klimayı tercih ederseniz Oğuzhan Bey'in iletişim bilgilerini size paylaşırım detayları görüşürsünüz.
Dayrelax satın alırsanız Daikin Fethiye servisi olan Selvi soğutma ekibi montajı yapar. Dayrelax yine internetten satın alabilirsiniz.

Her 3 alternatif için de her şeyi tam teknik takıp montajı yapıp testlerinden sonra ürün teslim ediyorlar ancak yeni iş güvenliği sorunları nedeniyle kalıcı elektrik bağlantısı yapmıyorlar.

1714571155708.png

Bu da Airfel klimadan gelen cevap
1714571202993.png

Dayrelax için de durum farklı değil.

Şimdilik bu üç ürün içerisinde bir değerlendirme yapın kendinizce.
''Bunlar olmasın başka bakalım'' derseniz ona göre de bir yol haritası çizerzi seve seve :ok

GokcenDogmaz

Yeni Üye
Yeni Üye
Abi Allah razı olsun.

Şimdi LG Klimayı
24.200 Liraya vatan bilgisayardan alabiliyorum.
Airfel Klimayı ise
20.500 Lira civarına alabiliyorum.

Şimdi Tek Soru.
Sence aradaki 4000 lira farkı verip LG mi almalı çünkü LG 10 yıl kompresor garantisi veriyor.
Yoksa Airfel de aynı. 4000 lira cebimde mi kalsın.
Anladığım kadarıyla servisler iyi. Kurulumda bana herhangi bir sıkıntı çıkmayacak.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Abi Allah razı olsun.

Şimdi LG Klimayı
24.200 Liraya vatan bilgisayardan alabiliyorum.
Airfel Klimayı ise
20.500 Lira civarına alabiliyorum.

Şimdi Tek Soru.
Sence aradaki 4000 lira farkı verip LG mi almalı çünkü LG 10 yıl kompresor garantisi veriyor.
Yoksa Airfel de aynı. 4000 lira cebimde mi kalsın.
Anladığım kadarıyla servisler iyi. Kurulumda bana herhangi bir sıkıntı çıkmayacak.
Hem ürün hem de servis anlamında benim de içim en çok LG de rahat edecek.
Biliyorum biraz yüksek bedel ödenecek fakat ürün anlamında da, servis anlamında da buna değer görüşündeyim.

GokcenDogmaz

Yeni Üye
Yeni Üye
Adem abinin kıymetli tavsiyeleriyle

satın alımı yapıldı. Cumartesi günü içinde servis randevusu oluşturuldu. İnşallah Cumartesi günü kurulum gerçekleştirilecek.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Adem abinin kıymetli tavsiyeleriyle

satın alımı yapıldı. Cumartesi günü içinde servis randevusu oluşturuldu. İnşallah Cumartesi günü kurulum gerçekleştirilecek.
Bir terslik yaşamazsak veya LG Yönetimi itiraz etmezse Cumartesi günü ben de montaja refakat edeceğim. :ok

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Muzaffer usta yarın Anlatya'da olacağı için montajı kardeşi Fatşh usta yapacak, az önce sevgili Fatih ile görüşme sağladım, 09:30 ile 10:00 aralığında servisin oradan çıkmış olunacak, sonra Çimen Baba'nın eve geçip montaja başlayaklar ben de ufak ufak kesitlerle çekimler yapacağım. Güzel bir montaj hikayesi de çıkartırırz buradan :D

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
İnşallah Abi. Bende senin sayende montajı adım adım takip edebileceğim. Kafamda hiçbir soru işareti kalmayacak. Tahminimce de Fethiyenin en nizami ve en kurallarına uygun montajı gerçekleşecek yarın.
Umudum o yönde açıkçası ama bakalım yaşayıp göreceğiz :ok