Neler yeni

Garanti Süresi ve Garantiye Gönderim Problemi

Bedbin

Yeni Üye
Yeni Üye
Herkese merhabalar, Exvega marka bir koltuk aldım, yaklaşık 4 ay oluyor. Koltuğun sırt kısmı yamuldu, kolçağı kırıldı, altından sürekli gıcırtı sesi geliyor. Mail atıyorum garanti için video çek deniliyor. Video çekip yolladım sadece sırt kısmını yollayın diyor. Diğer taraflarda sıkıntılı ama umursamıyorlar kullanım sebebiyle diyorlar ama kolçakları görseniz inanılmaz dandik. Gıcırtı zaten benim yapabileceğim bir şey değil. Yollamadan önce de illa kolinin içinin fotoğrafını atın öyle kargo kodu vericez diyorlar, uğraştırıp duruyorlar. 30 iş günü içerisinde geri kargolanacaktır diyorlar.
Benim burada 3 sorum var.
  1. 30 iş günü kargo süresi normal mi? Benim bildiğim 20 iş günü oluyor.
  2. Arızam var dediğimde illa video istemesi normal mi?
  3. Koli içini görmeden kargo kodu vermemesi normal mi?

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Herkese merhabalar, Exvega marka bir koltuk aldım, yaklaşık 4 ay oluyor. Koltuğun sırt kısmı yamuldu, kolçağı kırıldı, altından sürekli gıcırtı sesi geliyor. Mail atıyorum garanti için video çek deniliyor. Video çekip yolladım sadece sırt kısmını yollayın diyor. Diğer taraflarda sıkıntılı ama umursamıyorlar kullanım sebebiyle diyorlar ama kolçakları görseniz inanılmaz dandik. Gıcırtı zaten benim yapabileceğim bir şey değil. Yollamadan önce de illa kolinin içinin fotoğrafını atın öyle kargo kodu vericez diyorlar, uğraştırıp duruyorlar. 30 iş günü içerisinde geri kargolanacaktır diyorlar.
Benim burada 3 sorum var.
  1. 30 iş günü kargo süresi normal mi? Benim bildiğim 20 iş günü oluyor.
  2. Arızam var dediğimde illa video istemesi normal mi?
  3. Koli içini görmeden kargo kodu vermemesi normal mi?

1. ürünün garanti belgesinde tamir süresi daha detaylı şekilde yazar fakat, garantiye dahil ürünlerin çoğunda tamir süresi 20 iş günüdür.

2. sorunu tespit etmek için video isteyebilir tabi ama videodan bakım "şöyle olmuştur böyle olmuştur" demek yanlış.

3- koli içinin fotoğrafı derken ürünü paketlenmiş şekliyle görmek istiyorlar sanırım. bu yanlış bir davranış bence.

ne ayak oldukları biraz şüpheli geldi. sanırım farklı ürün gönderim ihtimaline karşı böyle bir yol izliyorlar fakat ne şekilde olursa olsun eğer bu tutumla yaklaştılarsa yanlış.

Ali Kemal Eyvaz

Fujitsu - Sigma - ME - Bosch Tester
İnceleyenler Kulübü
Azami tamir süresi otomobiller ve kamyonetler için 45 iş günü, diǧer tüm mallar için ise 20 iş günüdür.

orcun

Bilgi Dolu Üye
Kadim Üye
Web sitesi
www.orcunfix.com
1. Değil. 20 iş günüdür.

2. Değil. Sen istersen bu durum için resim veya video ile kanıt sağlayabilirsin o kadar. Firma senden bunu isteyemez.

3. Değil. Sana anlaşmalı kod verecek o kodla sen ürünü yollayacaksın sana ekstra kaç desi olmuş kaç kilo olmuş işte buna göre kod vereceğiz gibi birşeyin olmaması lazım.

https://www.sikayetvar.com/exvega + firmaya bakıyoruz 400 adet şikayet var ve geri dönüş oranı çok az. Sitelerine bakıyorum 7 bin lira aşağısı bir ürünleri de yok yani belirli bir kitleye hitap ediliyor. https://exvega.com/ altta tercih edenler denmiş ama büyük bir ihtimal o kişilere zaten sponsorlardır vs. e yeni bir firma nispeten çok eski bir firma da değil.

Şu durumda senin yerinde olsam dediklerini yapar kodu alıp ürünü de yollardım. Daha sonrasında ise senin bu sorunları videolarını vs çekmen de lazım ispat için firma sana benim şahsi fikrime göre kullanıcı hatası diyecek gibi geliyor. 20 iş günü de dolduktan sonra da sana bir fiyat çıkartılır gibi geliyor, hah bu adımdan sonra firma senle mailleşsin bir yazışma olsun ki sen bunların da çıktısını alıp tüketici hakem heyetine başvur. Malın bedelsiz misli veya yenisi ile değişimini belirtip thh'e ver. Sonuçlanana kadar da koltuğu sana geri yollayabilirler kargolanabilir sakın ama sakın geri alma derim.

Yenisi de gelince veya ücret iadesi de isteyebilirsin birdaha böyle bu tür firmalara bulaşma derim. Nispeten adı sanı belli olan köklü bu işi yapan firmalar var. Atıyorum adore var yanılmıyorsam fena değil o tercih edilebilir. Yada bütçe sorun olmayacaksa asus corsair ikea gibi markalarda olabilir. Yada ucuzlardan birtanesini alıp geçip kırılana kadar devam edip kırıldıktan sonrada çöpe atıp yenisini de alıp geçebilirsin.