Neler yeni

Kalıcı Araç Far Parlatma Yöntemleri

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
İyi günler…

İnternette pek çok video gördüm, en popülerleri zımparalar ile dereceyi yükselterek matlaşmış farları düzeltmek, son olarakta cila çekmek. Bu yöntemi araştırdığımda 3-5 ay sonra farların eskisinden kötü olduğunu sarardığını yazmış pek çok kişi. Kendinizin bizzat deneyip uzun süre parlak farları kullandığınız oldu mu? Bizzat deneyimlemediyseniz tavsiye verilmemesi rica olunur.

muslaf

Araştırmacı
Araştırmacı
Su ana kadar deneyimledigim en iyi yontem kademeli zimpara ve uzerine klorofom buhari. Onun uzerine de seffaf folyo cekmek. Harici gecici cozum oluyor.

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Su ana kadar deneyimledigim en iyi yontem kademeli zimpara ve uzerine klorofom buhari. Onun uzerine de seffaf folyo cekmek. Harici gecici cozum oluyor.
Kademeli zımpara sonrası buhar olmadan farklı bir malzeme ile parlatma sonrası film olabilirmi diye düşündüm bende.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Zımparayla yüzeyi düzeltip cilalayanda var kloroformla düzeltende var ama zamanla ömrü ne olur bilemem. En iyisi farları yenileyip daha arabanın üzerine takmadan kaliteli bir PPF folyoyla kaplamak. STEK markası bu işin piridir. Far değiştirmek masraflıysa far onarım merkezlerinde sadece far camı da değişebilir. Sonra aynı mantıkla yeni camın üzeri PPF folyoyla kaplanmalı.

muslaf

Araştırmacı
Araştırmacı
Kademeli zımpara sonrası buhar olmadan farklı bir malzeme ile parlatma sonrası film olabilirmi diye düşündüm bende.
Farkli malzemeler gecici oluyor. Folyo da kaplansa alttan sararmaya devam ediyor. Dedigim gibi su ana kadar en iyisi en etkilisi kloroform + folyo oldu

muslaf

Araştırmacı
Araştırmacı
Zımparayla yüzeyi düzeltip cilalayanda var kloroformla düzeltende var ama zamanla ömrü ne olur bilemem. En iyisi farları yenileyip daha arabanın üzerine takmadan kaliteli bir PPF folyoyla kaplamak. STEK markası bu işin piridir. Far değiştirmek masraflıysa far onarım merkezlerinde sadece far camı da değişebilir. Sonra aynı mantıkla yeni camın üzeri PPF folyoyla kaplanmalı.
Komple far degisimi oldukca pahali bir yontem evet ama butce dahilinde dusunulebilir (orjinal far oldugu surece). Far cami degisimi profesyonel biri tarafindan yapilmazsa su alma ve buğu yapma olasigili cok yuksek. Ayrica takilan camin orjinal olmayacagi, yan sanayi olusundan oturu yine sararma yapacagi asikar. Bana gore en makul ve fiyat performans olarak zimpara+kloroform+folyo kaplama olarak goruyorum. Cunku cevremde oldukca fazla insan cesitli yontemler denedi ama nafile.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Komple far degisimi oldukca pahali bir yontem evet ama butce dahilinde dusunulebilir (orjinal far oldugu surece). Far cami degisimi profesyonel biri tarafindan yapilmazsa su alma ve buğu yapma olasigili cok yuksek. Ayrica takilan camin orjinal olmayacagi, yan sanayi olusundan oturu yine sararma yapacagi asikar. Bana gore en makul ve fiyat performans olarak zimpara+kloroform+folyo kaplama olarak goruyorum. Cunku cevremde oldukca fazla insan cesitli yontemler denedi ama nafile.
Kloroform'da pek randımanlı olmuyor yine sarardığını gördüm benim arkadaşın arabasında. Gitti bir takım sıfır far aldı kaplattı taktırdı arabaya sonra. Araba da Focus MK 3.5

Faruk KATI

Forumun Dinamik Yüzü 😉
Kadim Üye
Web sitesi
atakumtesisat.net
İyi günler…

İnternette pek çok video gördüm, en popülerleri zımparalar ile dereceyi yükselterek matlaşmış farları düzeltmek, son olarakta cila çekmek. Bu yöntemi araştırdığımda 3-5 ay sonra farların eskisinden kötü olduğunu sarardığını yazmış pek çok kişi. Kendinizin bizzat deneyip uzun süre parlak farları kullandığınız oldu mu? Bizzat deneyimlemediyseniz tavsiye verilmemesi rica olunur.
abi o kadar umursayan biri olsam ki öyleyim gider farları değişirdim. isteyene de orjinalleri verirdim. zımparayla mı uğraşacam. şeffaf folyo dahil geçici çözüm. sıfır far alın kaliteli bir şeffaf folyo yaptırın takın geçin zaten daha sararmaz masrafına da değer.

muslaf

Araştırmacı
Araştırmacı
Kloroform'da pek randımanlı olmuyor yine sarardığını gördüm benim arkadaşın arabasında. Gitti bir takım sıfır far aldı kaplattı taktırdı arabaya sonra. Araba da Focus MK 3.5
Arkadasim yaptirdi 3. yilinda su an. İlk yaptirdigi gibi duruyor. Benim aracimda da var neredeyse 2 yil da benim oldu. Hic bir fark yok. Belki yapilan zimpara islemiyle alakali degiskenlik gosteriyo olabilir.

Curious

Coderator
Araştırmacı
Farlara zımpara ile polisaj yaparken polisaj cilası kullanmak gerekiyor. Sonrasında da koruyucu katman olarak bir cila daha çekiliyor. Onun üzerine de folyo kaplanabilir.

Bildiğiniz üzere farlar cam değil, polikarbon. Bu malzemenin dokulu bir yapısı var ve gözenekleri arasına nem ve pislik girdikçe matlaşma veya renk değişimi yapıyor. Cila bu gözeneklerin üzerini kapatmaya yarıyor ancak son katmanda uygulanan cila kaliteli olmazsa o da sararma yapar. Bir diğer sorun da, uzun süre mat kullanılmış farlar nemi bünyesine çektiği için öncesinde fön makinesi veya sıcak hava tabancası ile dikkatli şekilde nemi kurutmak gerekir. Ancak bu işlem çok riskli, malum polikarbon sıcağı seven bir madde değil.

Tarık

Beykozlu
Kadim Üye
istanbuldaysanız bu işi hakkıyla yapan biri var önerebilirim.

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
abi o kadar umursayan biri olsam ki öyleyim gider farları değişirdim. isteyene de orjinalleri verirdim. zımparayla mı uğraşacam. şeffaf folyo dahil geçici çözüm. sıfır far alın kaliteli bir şeffaf folyo yaptırın takın geçin zaten daha sararmaz masrafına da değer.
Yurtdışında yaşıyorum sıfır orijinali yok çıkma ve yan sanayiler var. 500-600 dolar civarı her iki seçenekte o yüzden kendim çözmeye çalılıyorum.

istanbuldaysanız bu işi hakkıyla yapan biri var önerebilirim.
Malesef :(

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Araç eski hocam zaten, yeni far çok mantıklı durmuyor. Uygun vakit bulduğumda zımpara + cila yada önerilen bir kimyasalı deneyip film yapacağım. Sonucu paylaşırım.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Araç eski hocam zaten, yeni far çok mantıklı durmuyor. Uygun vakit bulduğumda zımpara + cila yada önerilen bir kimyasalı deneyip film yapacağım. Sonucu paylaşırım.
Zımpara + cila değil zımpara + kloroform deneyin. Hatta yapan varsa yapanlara yaptırın. Üzerine de kaliteli bir PPF folyo çektirin.

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Zımpara + cila değil zımpara + kloroform deneyin. Hatta yapan varsa yapanlara yaptırın. Üzerine de kaliteli bir PPF folyo çektirin.
Burada zannetmiyorum sağlığa zararlı bu maddeyi parlatmak için kullansınlar. Astarı yüzünden pahalı gelebilir.

Tesla

Moderator
Moderator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Buhar ile yapıldığını duydum benim arabanın farlarıda matlaştı

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Buhar ile yapıldığını duydum benim arabanın farlarıda matlaştı
Chlorofom hocam o. Dikkat etmek lazım, ataştırdım buldum ama düşüneceğim. Bu madde ve zımpara sonrası kimyasal solüsyon sürme arasındayım.

Curious

Coderator
Araştırmacı
Burada zannetmiyorum sağlığa zararlı bu maddeyi parlatmak için kullansınlar. Astarı yüzünden pahalı gelebilir.
Kloroform; polikarbon, akrilik, sentetik elyaf gibi malzemeleri eritme özelliğine sahip olduğundan birçok sektörde kullanılıyor. Kaldı ki anestezide de kullanılıyordu, hâlâ kullanılıyor mu bilmiyorum.