Neler yeni

Kargo Firmalarının Yüksek Fiyat Tarifeleri

drx06

Yeni Üye
Yeni Üye
Bu konuda ses getirmek için buraya yazmaya karar verdim.. Ben işim gereği internetten alışveriş yapıyorum. Her aradığım ürünü her firmada bulamadığımız için farklı firmalardan almak zorunda kalıyoruz. Soracağım sorunun kargo firmalarından mı kaynaklı yoksa satış yapan firmalardan mı kaynaklı araştırılmasını istiyorum. Bir firmadan sipariş veriyorum, sepete ekliyorum kargo ücreti 90tl tutuyor. Başka firmadan sipariş veriyorum kargo 110tl çıkarken, başka firmada 60tl kargo ücreti çıkıyor.. Sahibinden de ürün alıyorum param güvence ile kargo ücretsiz olarak geliyor.. Bu yazdığım fiyatlar aynı kargo firmasının tarifeleri.. İzmir'den Ankara'ya 60tlye geliyor, İstanbul'dan Ankara'ya 110tl geliyor... 1 ay önce arkadaş bana yurtiçi kargo ile bir ürün gönderdi bir poşet içinde geldi 180tl kargo ödedim ve gelen yer İstanbul - Ankara arası..

Bu kargo ücreti ile ilgili sorunlar çözülmezse e-ticaret durma noktasına gelir.. N11 de satış yapan bir firma kargo ücetsiz satıyor ama kargo üceti de fiyata ekliyor... N11 deki satıcı aynı ürünü kendi sitesinde daha uyguna satıyor.. Sizlerin desteği ile bu soruna el atalım..

Tarık

Beykozlu
Kadim Üye
Herkes uyumaya çok alıştı. Keşke tek sorun kargo fiyatı olsa. Fiyat algımızı da kaybettik.

altay.

Araştırmacı
Araştırmacı
Aynı kargolar olsa da alışveriş yaptığınız her firmanın anlaşması ve urun gonderim hacmi farklı. Ve buna göre bir fiyatlama politikalari var kargoların. Örneğin Trendyolun gönderim hacmi çok yüksek olduğu için gönderim fiyatı konusunda pazarlık gücü yüksek. Dolayısıyla her firmaya farklı fiyat teklifleri veriliyor. Daha küçük firmalar daha pahalı fiyatlar alıyor. Veya tanıdığın varsa belki küçük de olsa firman için avantajlı teklif alabilirsin. Mesela bizim herhangi bir firmadan toplu bir mal aldığımızda indirim talep edebilmemiz gibi. Ama sen dışardan bireysel gönderim yaptığında en pahalı ücreti ödüyorsun. Mesela gecen sene yurtiçi kargoda bir tanıdık vardı ve koca PVC balkon kapısını dış kasasıyla birlikte eskisehirden İzmir'e 500 TL'ye gönderim yapılmasını sağladı. Ama küçücük bir kutu gönderimi yapsak bile normalde dediğiniz gibi 150-200 TL alıyorlar.

Son düzenleme:

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Hocam 60 TL dediğin nedir? Paranın değeri kalmadığını ben on binlerce km öteden anladım. Geçenlerde aileme süpriz yapmak için kızımın fotoğraflarının baskısını alıp aileme yollamak istedim. Firma İstanbulda ailem Ankarada. Tüm adımları yaptım fotoları yükledim 59 tane 10x15 fotoğraf hepi topu 200gr ürün için 60 TL kargoyu sizin gibi yadırgadım. Başka firmalara baktım hem fiyatları daha pahalıydı hemde güvenemedim. Bu adamlardan öncedende baskı almıştım. Merak ettim Yurtiçi Kargo kargo hesaplama kısmına girip hesapladığımda 2,5 katı nerdeyse fazla çıktı. Yani anladım ki 60TL o firmaya özel ve 60TL’nin bir adı kalmamış. Diyeceksiniz 100liralık ürün alınca 60TL verilir mi? Verilmez, bu yüzden artık küçük siparişleri internetten vermenin pek anlamı kalmamış.

Faruk KATI

Forumun Dinamik Yüzü 😉
Kadim Üye
Web sitesi
atakumtesisat.net
Bu konuda ses getirmek için buraya yazmaya karar verdim.. Ben işim gereği internetten alışveriş yapıyorum. Her aradığım ürünü her firmada bulamadığımız için farklı firmalardan almak zorunda kalıyoruz. Soracağım sorunun kargo firmalarından mı kaynaklı yoksa satış yapan firmalardan mı kaynaklı araştırılmasını istiyorum. Bir firmadan sipariş veriyorum, sepete ekliyorum kargo ücreti 90tl tutuyor. Başka firmadan sipariş veriyorum kargo 110tl çıkarken, başka firmada 60tl kargo ücreti çıkıyor.. Sahibinden de ürün alıyorum param güvence ile kargo ücretsiz olarak geliyor.. Bu yazdığım fiyatlar aynı kargo firmasının tarifeleri.. İzmir'den Ankara'ya 60tlye geliyor, İstanbul'dan Ankara'ya 110tl geliyor... 1 ay önce arkadaş bana yurtiçi kargo ile bir ürün gönderdi bir poşet içinde geldi 180tl kargo ödedim ve gelen yer İstanbul - Ankara arası..

Bu kargo ücreti ile ilgili sorunlar çözülmezse e-ticaret durma noktasına gelir.. N11 de satış yapan bir firma kargo ücetsiz satıyor ama kargo üceti de fiyata ekliyor... N11 deki satıcı aynı ürünü kendi sitesinde daha uyguna satıyor.. Sizlerin desteği ile bu soruna el atalım..
kargoda durum yıllardır böyle.

drx06

Yeni Üye
Yeni Üye
Trendyol, hepsiburada gibi firmaların 30tlye gönderdiği kargoyu biz 180tlye göndermek zorundayız ve buna sesimizi çıkartmayalım mı? Kargo anlaşmalarında artık bir cazibesi kalmadı, bana 1 hafta da şu kadar kargo göndermezsen anlaşmayı iptal ederiz gibi zorbalıkları var firmaların. Durum bu şekilde olursa bizler nasıl ticaretimizi geliştireceğiz.

evrenatabek

İnce Eleyen
Kadim Üye
Web sitesi
www.facebook.com
İki ticarethane arasındaki olayda

Müşterisi olacak tüccarın, bağlı olduğu bir oda vardır. O oda çalışıp, "benim bu kadar üyem var" ile pazarlığını sivil toplum kuruluşu olarak işini yapması gerekir.
Tüketici ise ben kargoyu ödemem dediğinde, "bizden olsun o zaman" diyecek kadar kar marjı var ise tüccara ne demeli?
Kargo sektörünün başlangıcından beri olan fiyat farklılıkları hep yaşandı. Tüketici konumu her tüccar tarafından yüksek kar ile yapılmalı anlayışı var iken, lojistik firmasına bağlanıyor.
KOBİ üyesi e-ticaret siteleri siparişte 25-30TL gibi rakamları eklerken aslında 2-3 katı olan kargo bedelini bölüştürmüş oluyor.
Her zaman tüketicilerin büyük çoğunluğunda olan "ederi-değeri bu ki bunu ödemem gerekiyor" diye düşünüyor. En acı gerçek tüketiciye olan oluyor.
PTT eskiden gene bir alternetif olarak bulunuyordu. Şubeden-şubeye alındığında avantaj sağlıyordu.
Şimdi bakıyorsun görev zararı, şirketlerle yaptığı anlaşmalardan olduğu, tüketiciye ucuz hizmetten kaynaklanmadığı.
En basiti gönderiyi mektup şeklinde almayıp, kargo poşetine koydurmaya çalışıyor.

Muhammedd

Yeni Üye
Yeni Üye
Hocam DOĞRU KARGO ismli firma bu sorununuza çözümdür. Biz hem çalıştığım şirkette kullanıyoruz hem de ben kendim de üyeyim o sisteme. Hem gönderirken hem de bize gelen kargolarda sözleşmeli kargo fiyatları ile gönderip alabiliyoruz. Bütün firmalar üzerinden de gönderebiliyorsunuz. Şöyle örnek vereyim Yurtiçi kargonun benden 225 TL istediği bir kargoyu 78 TL ile gönderdim en son bunlar üzerinden. Anladığım kadarı ile tüm kargo firmaları ile sağlam sözleşmeler yapıp iyi fiyatlar alıyorlar sonra bu fiyatlardan az bir kazanç ile herkesin faydalanmasını sağlıyorlar. Varsın kazansınlar sonuçta benim alamayacağım fiyatı veriyor adam. Yani benim kargomdan 10 TL kazansa ne olur ben öbür taraftan 150 TL kazanç sağlıyorum bunlar sayesinde. Çok da ilgileniyorlar canlı destek falan gerçekten ismi gibi doğru bir firma. Kullanıcı olarak tavsiye ederim.

faikkivrak

Araştırmacı
Araştırmacı
2 ay önce DHL iadesi için Muğla Fethiye'den Muğla Menteşe'ye 500 gr paket göndermiştim. Yurtiçi 150TL almıştı. İçime oturmuştu.