Neler yeni

Laptoplarda Plastik Kasa ve Metal Kasa Farkları

Rüstem

Süper Üye
Yeni Üye
Plastik kasaların da metal kasaların da kendine göre avantajı ve dezavantajı var. Dayanıklık, soğutma ve kullanım rahatlığı konularına değineceğim.

Öncelikle metal kasalar sağlamlık hissi uyandırsa da işler her zaman öyle değil. Yapısı gereği plastik esnek ve kolay kolay deforme olmayan bir malzeme. Bu nedenle ufak tefek darbelerde metale göre avantajları var. Tabii ki her plastik aynı değil. Çok sert ve kırılgan plastikler de mevcut ancak bunlar son zamanlarda bilgisayarlarda daha az kullanılıyor. Örneğin bilgisayarınızı masaya koyarken köşesini hafifçe çarptınız. Plastik kasa bu durumda zarar görmezken veya kozmetik olarak çok sıkıntı oluşturmayan çizikle atlatırken, metal malzemeden üretilmiş bir kasada üzerinde göçük oluşabilir. Ayrıca çoğu plastik çizildiğinde belli etmezken, metal çizildiğinde parlıyor ve göze daha çok batıyor. Aynı şekilde bilgisayarları sadece tek tarafından tutup kaldırıyorsanız bazı metal bilgisayarlar esnemeden dolayı yamulabiliyor ancak plastik kasalarda bu sorunu yaşamanız nadir görülür çünkü plastik önceki şekline yüksek oranda dönebilen bir malzeme.

Plastikler ve metaller ısı konusunda ise kafaları daha çok karıştırıyorlar çünkü burada 2 konuda incelemek gerekiyor; biri kullanım kolaylığı, diğeri ise ısıyı dışarıya atabilme yeni içeriyi serin tutabilme kabiliyeti. Plastik, ısı iletkenliği metale göre daha az bir malzeme. Yani bilgisayarınızın içindeki ısı büyük oranda hava kanalları ile dışarı atılması gerekiyor. Ancak metal kasalar ısıyı hem hava kanalları ile hem de kendileri ısıyı tüm kasaya ileterek dışarıya çıkarır yani tüm kasa soğutucu görevi görür. Zaten bu iletkenlikleri nedeniyle pasif soğutmalarda plastik yerine bakır veya alüminyum kullanılıyor. Aynı iç sıcaklığa sahip metal ve plastik kasayı tuttuğunuzu düşünelim. Plastik kasa hiç ısınmamış diyebilirsiniz ve o bilgisayarı daha başarılı bulabilirsiniz ama aslında ısıyı ya dışarı atamamıştır, ya da havalandırma kanallarından dışarı atmıştır. Bu nedenle bilgisayarı bacağının üzerinde kullananlar için plastik daha konforludur ancak bilgisayarında ağır iş yapanlar için metal daha iyi soğutma sağlar ve daha performanslı çalışır. Tabii bu aynı aktif soğutmaya sahip plastik ve metal kasalar için geçerlidir. Kötü aktif soğutmaya sahip metal bir kasa, çok iyi hava kanallarına ve iyi bir fana sahip plastik kasadan daha kötü performans gösterebilir.

Bir de hibrit kasalar vardır; örneğin üstü metal altı plastik veya üstü plastik altı metal gibi. Bunlar da iki amaçla üretiliyor; 1: Hem konfor hem de iyi soğutmayı bir arada sunmayı amaçlar. 2: Maliyeti düşürürler ancak kullanıcının dokunduğu yerleri metal yaparak premium hissi uyandırmaya çalışırlar.

Hem plastik, hem metal kasalar birçok farklı materyalden/farklı kalınlıklarda ve farklı alaşımlarla üretilmesinden dolayı model bazlı karşılaştırmak daha doğru olur. Yine de genel hatlarıyla kasa tercihi konusunda umarım faydalı olur.

H.YILDIRIM

Süper Üye
Kadim Üye
Benim laptop plastik ve ince kasalı olduğundan,aldıktan çok kısa bir süre sonra kasanın değişik yerlerinden çatladı.Garantisi olmasına rağmen,İzmir'de servisi olmamasından ve sadece İstanbul'da olmasından dolayı,ayrıca kargoyla gidip geleceğinden göndermedim.Mahallemizdeki pc tamircisine geçici tamir yaptırdım.Sonradan kendim de biraz takviye destek yaptım ve şu an öyle kullanıyorum.İyice dağılana kadar devam diyorum.

Rüstem

Süper Üye
Yeni Üye
Benim laptop plastik ve ince kasalı olduğundan,aldıktan çok kısa bir süre sonra kasanın değişik yerlerinden çatladı.Garantisi olmasına rağmen,İzmir'de servisi olmamasından ve sadece İstanbul'da olmasından dolayı,ayrıca kargoyla gidip geleceğinden göndermedim.Mahallemizdeki pc tamircisine geçici tamir yaptırdım.Sonradan kendim de biraz takviye destek yaptım ve şu an öyle kullanıyorum.İyice dağılana kadar devam diyorum.

İncelik etken ancak daha çok plastik türü etken oluyor. Bu mesaj konuya yazmayı unuttuğum bir faktörü aklıma getirdi onu da ekleyeyim;

Sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde plastikler özelliğini zamanla kaybetmeye başlıyor. Kalın plastikten yapılmış bile olsa bazı plastik türleri çıtır çıtır kırılmaya başlıyor. Sıcak illerde yaşayanlar ve klima kullanmayanlar buna da dikkat etmeli. Özellikle metal desteksiz menteşe noktalarına sahip plastik kasalarda menteşeler sorun yaratacaktır.

Aktif olarak da 1 tane plastik kasaya (Dell 7559), 1 tane metal kasaya (MSI Stealth 15M) sahip laptop kullanıyorum. Yıllardır soğutma konusunda da, kasa dayanıklılığı konusunda da ikisi de sıkıntısız. Ancak daha önce yamulan metal MSI laptop da kullandım, kasası çıtır çıtır kırılan plastik HP laptop da.

MutluTEKIR

Meraklı
İnce Eleyen
Web sitesi
mutlutekir.blogspot.com
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz, emeğinize sağlık. 2010 yılında aldığım Dell N5010 model bilgisayar 12 sene sonra 2. anakartı da bozulduğu için rafa kaldırıldı, ama ne menteşesi ne plastikleri kırıldı. Sadece elin konulduğu kısmın kaplaması soyulmuştu o kadar. Sonra bilgisayarları inceltmeye başladılar. Lenovo Yoga 520 aldım. 2si 1 arada ama laptop gibi kullandım hiç 360 derece çevirip kullanmamama rağmen menteşeleri 2 senede çatladı, japonlayarak 1 sene daha idare etti. Japonladıktan sonra ekran flicker yapmaya başladı. Flicker sıklığı 1 sene sonra artınca bu japon yapıştırıcıyı kaldırayım derken ekranı kırdım. :D Yeni laptopların asgari ücrete oranlarının baya yükseldiği dönemde saçma fiyatlara daha düşük performansta bilgisayar almaktansa komple kasa alıp laptopu yeniledim. 2si 1 arada yoga 520 den, normal laptop kasası ideapad 520'ye dönüştürdüm.

Aliexpressten aldığım kasa şansıma hibrit çıktı. Alt kasanın kapağı ve lcd bezel plastik iken, ekran kasası ve klavyenin olduğu ana kasa metal. Hatta sıkıntı çıkarmasın diye menteşelerin sertliğini azalttım. Fakat bu kasa da 2 sene sıkıntısız götürdü. Alt kapağı tak çıkar süreci sonunda vida çerçeveleri çatlamaya başladı, karbonat japon ile yine götürüyor, bu sefer de vida yuvalarını metale değil metal üstü plastik kaplama içine gömdüklerinden yuvayı tutan plastikler çatlamaya başladı. Yine karbonat ve japonla devam ediyoruz. Ayrıca hafifliği sağlamak için alt kapak alt kasanın mukavemetine destek sağlıyor, esnemesini engelliyor. Bu da uzun vadede sıkıntılara yol açıyor.

Fakat HP Elitebook Folio 1040 g2 yi açıp gördüğümde kalitesine hayran kaldım. O da hibrit kasa fakat vida yuvaları direk metal alt kasaya gömülü. Alt kasa komple metal olduğundan esneme vs de yok.

Gerçekten kalitesiz laptoplara dünya kadar paralar veriliyor ve kapitalizm de laptop yeniletmenin yolunu bulmuşa benziyor. Ucuz etin yahnisi olayına dönüşüyor.

H.YILDIRIM

Süper Üye
Kadim Üye
Benimki ince 1 inç yazan lenovo G50 30 ve İzmir'in sıcaklarını bilirsiniz çok oluyor.Belki de bu yüzden olmuştur.Artık iyice dağılana kadar devam,ondan sonrasına bakarız.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Tamiri oluyor ama yine sıkıntı çıkıyor bu menteşe sorunu hemen hemen hepsin de belli süreden sonra oluyor.
Sene 2008 olabilir çok emin değilim, video çekimi hesap makinesi ile yapıldığına göre bir hayli eski ama o yaptığım işlem de zaten bir kasa mebteşe kırılma sorununda kasa işi braket modifikasyonuydu :kiskis

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Aslında o yedek parça fabrikadan yollanmış orijinal yedekparçaydı ama oturmuyordu yerine, Dremel ile braketi kesip uyarlamıştım.

Ömrümüz kırık dökük bozuk çıkık onarmakla geçti beeee :D

PCTeknikElektronik

@PCTeknik
İnce Eleyen
Sene 2008 olabilir çok emin değilim, video çekimi hesap makinesi ile yapıldığına göre bir hayli eski ama o yaptığım işlem de zaten bir kasa mebteşe kırılma sorununda kasa işi braket modifikasyonuydu :kiskis

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Aslında o yedek parça fabrikadan yollanmış orijinal yedekparçaydı ama oturmuyordu yerine, Dremel ile braketi kesip uyarlamıştım.

Ömrümüz kırık dökük bozuk çıkık onarmakla geçti beeee :D
Ustarın ömrü uydurmakla geçer Adem Abi uymuyorsa bir şekilde oraya uydurulur parça.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
İyi olmaya çalışıyoruz ülke gündemi belli iyi diyelim iyi olalım Adem abi yok bi yaramazlık.
Kafalar hep orada olsa da, bu gün yarın ben artık video içerikleri üretmeye başlayacağım abi.

Hayat durmuyor, insanların sorunları ve mağdriyetleri bitmiyor. Ben de kendimce bir yas süresi belirlemiştim, bir şekilde firma sorunlarını dile getirmeye devam etmeliyiz.

PCTeknikElektronik

@PCTeknik
İnce Eleyen
Kafalar hep orada olsa da, bu gün yarın ben artık video içerikleri üretmeye başlayacağım abi.

Hayat durmuyor, insanların sorunları ve mağdriyetleri bitmiyor. Ben de kendimce bir yas süresi belirlemiştim, bir şekilde firma sorunlarını dile getirmeye devam etmeliyiz.
Orası doğru Abi diğer taraftan hayat devam ediyor, Psikolojik olarak motivasyon önemli uzun süre bunun etkisinde kalmamamız gerekli ne yapıyorsanız aynı şekilde devam edin etmeye çalışın diye uyarılar yapılıyor.