Neler yeni

Mi Temizlik Robotu 2 Pro+ Pişmanlıktır Yaklaşmayın!

alpagu

Yeni Üye
Yeni Üye
Mi Temizlik Robotu 2 Pro+ Pişmanlıktır Yaklaşmayın!

Bundan 3 ay önce ofise Xiaomi mi temizlik robotu aldım, evimde yıllardır kullanıyordum bu kadar büyük farkları olacağını bilmiyordum. Evimde gene Xiaomi mağazasından aldığım Roborock S5 Max modelini kullanıyorum. Haritalandırması efsane çalışıyor. Fakat Mi 2 PRO+ modelinin haritalandırması berbat ötesi.

Yetkili servisi aradım sorunu dile getirdim, cihazı gönderelim bakalım fakat değişim yada üst modele yükseltemeyiz dedi öylece kaldım. İnternette biraz araştırma yapınca sadece benim değil herkesin sorunu olduğunu anladım.

Sorunu daha iyi anlayabilmeniz için haritalar arası farkı göstereceğim.
Mi Temizlik Robotu 2 Pro+
mi_robot.jpg
Mavi alan benim ofisin koridoru diğer yerler ise hayali bir yer öyle bir alan ve yer yok. Aynı yerleri 3-4 kere taramış ama kendi sanal haritasına göre farklı yerler tarıyor. İnternette baktığımda tüm bu seriler böyle imiş maalesef :( deneme yaptığı yeni bir teknolojiyi bize itelemişler. Tüketici haklarından dolayıda ses çıkartamıyoruz. Aynısı ile değiştirse ne farkedecek aynı sorun devam ediyor oluyor. Xiaominin bu modelinde sensör yerine kamera sensör kullanmış ondan dolayı haritalaması böyle bozuk.

Roborock harita resmini yüklüyorum.
1ace97ce-fb41-4517-ad82-7cf71866bb35.jpg

Bunda evimin haritası ve bire bir gerçek harita yuvarlak daire gibi görünen yerler masa ve çekyat ayakları. Ofiste böyle bir durum bile yokken dümdüz yeri haritalama yaparken. sorun yaşıyorken maşallah roborock 4 yıldır sorunsuz :)

Şimdi bu aşamada Xiaomi nin uyguladığı çöp teknolojiye mahkum muyuz? yenisi ile değiştirse de haritalaması aynı bu gibi durumlarda ne yapmak gerekiyor. İkinci ele satmak istesem bile insanlara yazık küfür edecek bana diye satmıyorum :(

Tesla

Moderator
Moderator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Airfryer gibi tasvip etmediğim cihazlardan biri benim gözüm evde gezen ve her an patlayıp yangın çıkartabilecek mini tesla otomobil.Kameralı modelleri hacklenip evde banyoya giren bir bayanı canlı yayınladıktan sonra bu cihazlara hiç güvenim kalmadı.

alpagu

Yeni Üye
Yeni Üye
Airfryer gibi tasvip etmediğim cihazlardan biri benim gözüm evde gezen ve her an patlayıp yangın çıkartabilecek mini tesla otomobil.Kameralı modelleri hacklenip evde banyoya giren bir bayanı canlı yayınladıktan sonra bu cihazlara hiç güvenim kalmadı.

Kamera olayına bende hak veriyorum o nedenle günlük kullanımda kullanmıyoruz sadece sabah 5-6 gibi dikkat etmek gerek.

Curious

Coderator
Araştırmacı
Bildiğim kadarıyla o hacklenmedi. Algoritmasını geliştirmek için fotoğrafları incelenmek üzere kendine gönderiyormuş, çalışanlar sızdırmış. Ancak bu ileride hacklenmeyeceği anlamına gelmiyor.

alpagu

Yeni Üye
Yeni Üye
İşin sonucunda bu kameralı model in haritalaması berbat dış istanbuldan bir arkadaşım daha almış aynı sorunlar var, ayrıca internette de benzer sorunlar var ne yapmak gerekiyor ? Sizi tavsiyeniz nedir ?

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Xiaomiyi severim, kamerasından baskülüne kadar birçok ürününü de kullanırım buna robot da dahil.
Şu bir gerçek ki robot konusunda çok başarılı bulamadığım çok fazla modeli var.
Robot dendiğinde Roborock bu işi çok iyi çözmüş.
Yine Xiaomi ye alternatif sunulabilecek başka üretimler de var elbette.

İkinci sıkıntılı durum ise SSH konusu.

Teknik konuların haricinde Hukuki olarak da konulara bakıyorum zira bana gelen şikayet dosyalarında özellikle Evofone firmasının yine kendisi sunduğu servis desteği profesyonellikten oldukça uzak diyebilirim.

İyi bir heyete denk gelirseniz, iyi bir bilirkişi ataması yapılırsa haritalamanın düzgün çalışmadığını ispat edip raporlayıp ürüne rahatlıkla misli ile değişim kararı yazabilirler.

albertxx

Meraklı
Meraklı
Yanlış görmediysem bir lidar sensör yok bu cihazda. Kameralı sistem var ki normalde kameralı sistemler eski teknoloji olanlarda oluyordu. Galiba xiomi bu sistemi geliştirmeyi deneyip, yepyeni bir teknoloji gibi sunmuş görünüyor. 3d haritalamayı bende 360 s7 pro var oda yapıyor mesela. Siyah nesneler dışında sorun yaratmıyor.

Harita kaymaları genelde güneş ışığından oluyor lidarlı modellerde. Kameralılar ise benim tercih ettiğim bir durum olmadı hiç. Lidar odayı saniyesinde çok rahat tarıyor. Kamera pek öyle değil. Anneme yeni 360 s10 aldık mesela o çok başarılı. Halıların yerini algılayıp haritaya ekleme ve küçük boyutlu oluşu fiyatına göre güzel.

Türkiye için roborock gerçeği varken bütçe varsa o alınmalı. Yada ecovacs ürünleri çok iyidir. Onun dışında lidarlı hepsi 3 aşağı 5 yukarı aynı olacaktır. Ama orta segment 360-xiaomi iyi markalar. Lidarlı modeller.