Neler yeni

Monitör kolu önerisi

Root61

Yeni Üye
Yeni Üye
Yeni aldığım Omen 25i monitör iyi güzel ama ayağı çok işlevsiz ve kısa. Vesa uyumu da var. Nb F80 bakıyordum ama daha Nb F80 plus da satılıyor. Nb f80 plus'un bir incelemesi yok. Hangisini almalı? Ya da sizin bir öneriniz var mı?

Root61

Yeni Üye
Yeni Üye
Valla gerek var mı diye düşünüyorum aslında. Masa sağlamsa ve monitörün yeri dar değilse gerek yok bence. Ha illa da ayak alınacaksa, monitörün sağa sola çevrilmesi gerekiyorsa VESA uyumlu herhangi bir ayak iş görür.
Alacağım alacağım da f80 ile f80 plus arasında seçim yapacağım. F80 plus hakkında pek inceleme yorum yok. Hani bilen, kullanan varsa diye sorayım dedim.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Alacağım alacağım da f80 ile f80 plus arasında seçim yapacağım. F80 plus hakkında pek inceleme yorum yok. Hani bilen, kullanan varsa diye sorayım dedim.
Hangisi hakkında olumlu yorum fazlaysa onu seçin o zaman. Askı aparatı kullanmadığım için kafanızı bulandırmayayım.

Rüstem

Süper Üye
Yeni Üye
Öncelikle kısa bir özet geçmeme izin verin lütfen.
Ne amaçla kullanılacak buna göre ürün seçmeniz lazım. Sabit olacaksa; çok az açı ile sağa sola dönen veya sabit duvar stantları yeterli olacaktır. Sadece aşağı yukarı indirilip kaldırılacaksa; boru şeklinde olan stantlar daha uygun olacaktır, zaten bunlar sağa sola da dönüyor genelde. Boru gibi mandal sıkmaya gerek kalmasın ve hemen hemen her yöne indirip kaldırabileyim deniyorsa; amortisörlü kol kullanılmalı.

Sabit stantlar; ağır yükler kaldırabilir ancak hareketleri ya çok kısıtlı ya da hiç hareketli değildir.
Boru şeklindeki stantlar; aşağı yukarı bir mandal veya vida açılarak inen, sağa sola ise daha serbest hareket eden ve orta seviye yük kaldıran stantlardır.
Amortisörlü kollar; Genellikle 6-7 kg altındaki yükleri kaldırabilen ve hemen hemen her noktaya dönebilen kollardır.

Şimdi sorunuza geleyim;
Neredeyse 2 kol da aynı. Firmadan net taşıma kapatesi hakkında bilgi almak lazım ancak mutemelen kullanılan amortisör de aynıdır. Arasındaki fark anladığım kadarıyla ekran boyutunu etkiliyor. Ekran boyutunu etkileyen ürünlerde sadece uzunluk farkı ile kapasite farkı oluyor. Eğer kapasite farkı olsaydı; amortisör modeli veya markası değişirdi ve fiyat farkı oluşurdu. Demek ki bu üründe sadece uzunluk farkı var. Uzunluk farkı ise ekranı pivot mod denen, dikey hale getirmek için önemli. 27" bir ekranı dikey hale getirmekle 30" bir ekranı dikey hale getirmek arasında boy farkı olacağından kol uzunluğunu arttırıyorlar. Ancak tekrarlıyorum, yine de firmadan amortisör ve uzunluk farkını teyit etmek lazım.

eozen81

Meraklı
Meraklı

Rüstem

Süper Üye
Yeni Üye
Ben de masaya stant veya kolu gereksiz buluyorum ve stant/kol kullanılmak istenirse (ki ben de kol alacağım yakında) duvara montaj olanları daha mantıklı buluyorum.

Ancak birçok konuda fark etmişsinizdir, kişi ne sorarsa ona cevap veriyorum çünkü renkler ve zevkler tartışılmaz. Bu nedenle sorgulamadan, sorduğu soruya cevap veriyorum :D @Ispanak Namık @eozen81

Root61

Yeni Üye
Yeni Üye
Öncelikle kısa bir özet geçmeme izin verin lütfen.
Ne amaçla kullanılacak buna göre ürün seçmeniz lazım. Sabit olacaksa; çok az açı ile sağa sola dönen veya sabit duvar stantları yeterli olacaktır. Sadece aşağı yukarı indirilip kaldırılacaksa; boru şeklinde olan stantlar daha uygun olacaktır, zaten bunlar sağa sola da dönüyor genelde. Boru gibi mandal sıkmaya gerek kalmasın ve hemen hemen her yöne indirip kaldırabileyim deniyorsa; amortisörlü kol kullanılmalı.

Sabit stantlar; ağır yükler kaldırabilir ancak hareketleri ya çok kısıtlı ya da hiç hareketli değildir.
Boru şeklindeki stantlar; aşağı yukarı bir mandal veya vida açılarak inen, sağa sola ise daha serbest hareket eden ve orta seviye yük kaldıran stantlardır.
Amortisörlü kollar; Genellikle 6-7 kg altındaki yükleri kaldırabilen ve hemen hemen her noktaya dönebilen kollardır.

Şimdi sorunuza geleyim;
Neredeyse 2 kol da aynı. Firmadan net taşıma kapatesi hakkında bilgi almak lazım ancak mutemelen kullanılan amortisör de aynıdır. Arasındaki fark anladığım kadarıyla ekran boyutunu etkiliyor. Ekran boyutunu etkileyen ürünlerde sadece uzunluk farkı ile kapasite farkı oluyor. Eğer kapasite farkı olsaydı; amortisör modeli veya markası değişirdi ve fiyat farkı oluşurdu. Demek ki bu üründe sadece uzunluk farkı var. Uzunluk farkı ise ekranı pivot mod denen, dikey hale getirmek için önemli. 27" bir ekranı dikey hale getirmekle 30" bir ekranı dikey hale getirmek arasında boy farkı olacağından kol uzunluğunu arttırıyorlar. Ancak tekrarlıyorum, yine de firmadan amortisör ve uzunluk farkını teyit etmek lazım.
Kullanım amacı : Keyif ?
Bilgisayar masası yatağımın yanında. Oyun oynarken yukarı kaldırıp kendime doğru çekip gamepad ile yatarak oyun oynamak diğer işleri yapacağım zaman geri yerine itip işlerimi halletmek.

Firmaya sormak yerine kaç gündür hem burada hem başka yerde cevap bekliyorum(Satıcılar saçma sapan cevaplar veriyor ama sanırım bu satıcı hem de distribütör. Firmanın Türkiye youtube sayfasındaki videoda amblemini görünce bir sorayım dedim)?. Dün gece sordum. Hemen cevap verdiler. Amortisör geliştirilmiş dediler. Ne kadar doğru bilmem de plus olana niyetlendim bakalım?.

Root61

Yeni Üye
Yeni Üye
Duvar önünde ise duvara sabitleme aparatı da kullanabilirsiniz, esnek, dönüş yapabilenler var örnek şunun gibi :

Maalesef duvar bir seçenek değil.

Root61

Yeni Üye
Yeni Üye
F80 plus'u aldım. F80'e göre 32 inç taşıması bir artı yön tabi ama satıcının söylemediği farklı bir yön daha var?. F80 2023'de monitörün açısını ayarladığımız parça tamamiyle metal. F80 plus'da ise önceki yıllardaki modeller gibi metal parçaların üstü adi plastik ile kaplanmış?. Alacak olanlar eğer ağır ve büyük monitör bağlamayacaklarsa F80 2023'e yönelsinler.

albertxx

Meraklı
Meraklı
F80 modelini 1 yıldan fazladır kullanıyorum. Ben özellikle pivot için kullanım sağlıyorum kod yazarken kolaylık sağlıyor. Monitör ağırsa eğer aşağı yukarı oynaması çok başarılı olmuyor. Ağırlık ile birlikte tam tutamıyor ama diğer tüm özellikleri gerçekten başarılı. En büyük kolaylık ise ayak olmadığı için masa inanılmaz genişliyor ve rahat kullanım alanı veriyor. Geri ileri hareketler yatay dikey hareketlerde başarılı. lg 27gn800 b ile kullanıyorum ben.