Neler yeni

Palio 1.3 Multijet Motor Yağı Numarası Nedir?

piyuv

Yeni Üye
Yeni Üye
Dostlar bu sefer ben sorayım müsaadenizle :)

Benim 2007 model 1.3 Multijet palio için motor yağını değiştirmek lazım artık ama neden numaralar hep değişik değişik ve benim hangisini almam daha doğru olur? :alala
Castrol’un internet sayfasında Yağ Bulucu var. Aracın modeline göre tavsiye veriyor. Numarasını oradan bulduktan sonra istediğin markadan alabilirsin.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Castrol’un internet sayfasında Yağ Bulucu var. Aracın modeline göre tavsiye veriyor. Numarasını oradan bulduktan sonra istediğin markadan alabilirsin.

Vaaay çok güzel fikir.

Bilince ne kolaymış, 5 40 diyor. Bundan alır hallederim o halde. Çok teşekkürler.

Sarıçam

Yeni Üye
Yeni Üye
Abi bende de 1.3 multijet euro4 motor Fiorino var. Özel servis 5/40 yağ öneriyor, yetkili servis 5/30 doldurdu. Benim de kafam allak bullak ama kış aylarında olduğumuz için 5/30 mantıklı gibi.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Abi bende de 1.3 multijet euro4 motor Fiorino var. Özel servis 5/40 yağ öneriyor, yetkili servis 5/30 doldurdu. Benim de kafam allak bullak ama kış aylarında olduğumuz için 5/30 mantıklı gibi.
Ama 1,5 ay sonra artık kış değil :kiskis

Bu rakamların birisi akışkanlık değerini diğeri de başka bir konuyu işaret ediyordu sanırım.

hakanbal

Yeni Üye
Yeni Üye
Dostlar bu sefer ben sorayım müsaadenizle :)

Benim 2007 model 1.3 Multijet palio için motor yağını değiştirmek lazım artık ama neden numaralar hep değişik değişik ve benim hangisini almam daha doğru olur? :alala
degerli hocam aracınızın kmsi düsük ise 100 yada 150 bin gibi 5/30 shell sentetik yagı tavsiye ederim özelliklede shell benzinliklerinde yaglama istasyonları mevcut . sahte yag riskinden uzak olursunuz
>> km 200bin üstündeyse 5/40 uygundur keza km yükseldikce motorun calısan parcalarının sürtünme katsayısının yüksek olmasından dolayı aralarındaki acıklıklarını bir nevi dolgu yaparcasını işlevi oluyor. saygılar

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
degerli hocam aracınızın kmsi düsük ise 100 yada 150 bin gibi 5/30 shell sentetik yagı tavsiye ederim özelliklede shell benzinliklerinde yaglama istasyonları mevcut . sahte yag riskinden uzak olursunuz
>> km 200bin üstündeyse 5/40 uygundur keza km yükseldikce motorun calısan parcalarının sürtünme katsayısının yüksek olmasından dolayı aralarındaki acıklıklarını bir nevi dolgu yaparcasını işlevi oluyor. saygılar
Harika bilgi, çok çok teşekkür ediyorum.
Sebep sonuç ilişkili açıklamalara her zaman bayılmışımdır beşlki de bu yüzden benim pek kısa cevabım yok :kiskis

Benim Kara Şimşek 330.000km de :cool:

wonder

Yeni Üye
Yeni Üye
Aman sahte yağ almayın. Orijinalini nasıl anlayacağım diye sorarsanız, anlayamazsınız birebir görüntü yapıyorlar. Herhangi bir markanın bayisinden almalısınız veya benzin istasyonlarından istasyon mesela OPET, OPET'in kendi dağıtıcısından aldığını teyit ederek almalısınız.
Örnek sahte yağ/ filtre sonucu:
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Ben yıllar önce corsa 1,3 cdti yani sizinkiyle synı motoru olan aracı sıfır almıştım ve servis 0-40 tam sentetik mobil1 kullanıyor ve öneriyordu. Sonra çok maliyetli olunca servisler GM 5-40 koymaya çalışmıştı lakin ben kendim dışardan alıp koyduruyordum.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Ben yıllar önce corsa 1,3 cdti yani sizinkiyle synı motoru olan aracı sıfır almıştım ve servis 0-40 tam sentetik mobil1 kullanıyor ve öneriyordu. Sonra çok maliyetli olunca servisler GM 5-40 koymaya çalışmıştı lakin ben kendim dışardan alıp koyduruyordum.
Corsa 1.3 CDTI 2008 yılında 205 model satın almıştım. Çok sevdiğim bir motor tipiydi hatta bu common rail sanırım o mantığı ben bu motorda sevmiştim :)

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Konu oldukca derin, merak edenler google dan “ lubrizol relative performance tools” diye ararlarsa oldukca aydinlanabilirler ;)
Aslında bu kaynaktan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda son kullanıcı için kendi deneyimlerimizden hareketle bir bilgilendirme yazısı da girebiliriz. Neticede inceleriz :)

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Aman sahte yağ almayın. Orijinalini nasıl anlayacağım diye sorarsanız, anlayamazsınız birebir görüntü yapıyorlar. Herhangi bir markanın bayisinden almalısınız veya benzin istasyonlarından istasyon mesela OPET, OPET'in kendi dağıtıcısından aldığını teyit ederek almalısınız.
Örnek sahte yağ/ filtre sonucu:
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
Vaktim olsa girerim bu otomotiv sektörüne video çekmek için.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Mal(Eşya) aynı sahibine benzer derlerdi eskiler. :ok:kiskis
Haklılar çünkü o da benim gibi ehtiyar artık :kiskis

Yağ filitresi, Hava filitresi ve Yağ değişimi, Şanzuman yağ kontrolü, Alt takım kontrolü ile toplamda 1066TL tuttu, 1000tl verdim geldim.
Forumdaki genel öneri üzerine Castrol 5 40 yağ kullanıldı.

H.YILDIRIM

Süper Üye
Kadim Üye
Üstad sen kendine ihtiyar dersen biz ne yapalım ölelim o zaman.(Bu da eskilerin lafı)Şaka tabii,ben yakışıklılık hakkında dedim.Selamlar saygılar.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Üstad sen kendine ihtiyar dersen biz ne yapalım ölelim o zaman.(Bu da eskilerin lafı)Şaka tabii,ben yakışıklılık hakkında dedim.Selamlar saygılar.
Var ol hocam, ilginçtir ki Vstel'de Teknisyen olarak işe başladığımda yaşım sanırım 31 veya 32 idi, o benim için bir milat oldu çünkü ne hikmetse olduğum ortamlarda hep en yaşlı ben oluyordum.

Bugün 30 yaşında birisine ben genç delikanlı adam diyorum, o zamanlar bana herkes Abi Amca diyordu çünkü etrafımdaki hemen herkes küçüktü :kiskis

Yıllar yıllar geçti o kadar bölge değiştirdim yahu nereye gitsem benden büyük hiç kimse yok :kop

35 40 oldum durum aynı, nadiren yaşıtlarım olsa da genel durum hep benim ortamın en yaşlısı olmamda ısrar ediyordu ben de 40 ından sonra ihtiyarlığı kabullendim gidiyorum, şimdiden kabullendim ki 60 70 de (Yaşarsak) zorlanmayalım :kiskis