Neler yeni

SGS Plus SGS5245 20V Akülü Darbeli Matkap İncelemesi

mrplt

Araştırmacı
Kadim Üye
Herkese tekrardan merhabalar,

Uzun süren bir aradan sonra tekrar bir inceleme yazmak istedim. Geçen yaz ufak tefek ev işleri için çok da yüksek fiyatlı olmayan bir matkap arayışındayken BİM’de bu cihazı görünce satın almış oldum ve 8 aydır kullanıyorum. SGS Plus markasını daha önce duymamıştım, fakat 1980 yılında kurulmuş bir firma ve hırdavat sektöründe birçok farklı ürünleri var. Bendeki ürün ise SGS5245 modeli.
1710457148455.png

Ağustos 2023'te bu cihazı 999TL'ye almıştım, şu anda ise en ucuz Avansas'ta gördüm, çift akülü hali 1699TL'ye satılıyor.
Screenshot 2024-03-13 155557.png

Matkabımız çok da kaliteli olmayan plastik bir kutunun içinde geliyor. Fotoğrafta da görüleceği gibi zaten plastik kısımların bazıları içine çöktü, ince bir plastik kullanmışlar. Köşeleri de aynı plastikten, evde vs. tozlanmaması için bir kutu olması güzel, ama düşme vs. bir durumda fazla bir koruma sağlayacağını zannetmiyorum.
Kutunun içinde matkabın dışında bir akümüz, şarj cihazımız ve kullanım kılavuzumuz var. Ayrıca iki tarafı da yıldız olan bir uç da çıkıyor içinden.
İçinden çıkan ucun kalitesi fena değil, ama tasarımı iyi değil. İki tarafını da yıldız yapmışlar, keşke bir tarafı düz olsaymış. Son çare olarak kullanılabilir, ama sürekli iş yapacaksanız zaten bir uç takımınız ya vardır, ya da bir tane alırsınız. Markasız cihazlarla genelde bir uç takımı da gönderiyorlar, ama o takımlar genelde kalitesiz oluyor.

1710457182525.png
1710457242782.png

Gelelim teknik özelliklerimize:

Tork35nm
Yüksüz haldeyken dakikada dönüş hızı (devir)400-1500 d/dak
Vites sayısı2
Dakikada vurduğu darbe sayısı22000 darbe/dak
Mandren çapı/malzemesi10mm / Plastik
Batarya Voltajı20 volt (max.) - 18 volt (nominal)
Batarya Kapasitesi (Akım)1.5 Ah
Ağırlık915 gram (matkabın kendisi) - 355 gram (akü) -> 1270 gram (toplam)

35 newton metre tork giriş seviyesi bir darbeli matkap için yeterli. Benim gördüğüm darbeli matkaplar 30 newton metre torkla başlayıp 140 newton metre torka kadar gidiyor. Elimde Makita'nın XPH14 (DHP486 olarak da satılıyor) modeli var ve kendisinin torku 140 newton metre. Fakat tabi fiyatlar arasında uçurum olduğu için bu fark normal.
Devir sayısı da aynı şekilde, hatta aslına bakarsanız giriş seviyesi rakiplerinden daha iyi. Benim gördüğüm maksimum devir sayıları genelde 1200-1450 civarındaydı. Fiyat yükseldikçe maksimum devir 2200'lere doğru çıkar. Yine şu an elimdeki Makita matkabın maksimum devir sayısı 2100 devir/dakika.
Darbe vuruş hızı da 22000 darbe/dakika. Öncelikle sanıyorum ki bu fiyat aralığında darbe vuruş hızını belirten tek firma SGS Plus, zira diğerlerinde bu veriyi bulamadım. Daha önce incelemesini burada paylaştığım KLPro KLDM18BH cihazın darbe vuruş hızı 32000 darbe/dakika idi. Yine SGS Plus'ın 600W kablolu darbeli matkabının darbe değeri 44000 darbe/dakika. Yani arada ciddi bir fark var.
Matkabın mandreni 10 milimetrelik, ve plastik bir mandren. Mandren 10luk değil de 13lük olsa iyi olmaz mıydı? Bence olmazdı. Zaten gücü belli bir makine, 13lük uçlarla fazla bir verim alacağınızı zannetmiyorum.

Not: Cihazda 25 farklı tork ayarı var. Tork ayarı bir limitör işlevi görür, mesela 1. kademede belirli bir gücün fazlasına izin vermez makine. Bu şekilde mesela ahşaba vidalama yapıyorsanız ahşabı dağıtmazsınız. Kademeyi arttırdıkça cihaz kendini daha az limitler. "Bu matkapta 12 tork ayarı var, diğerinde 25, demek ki 25 ayarı olan matkap daha güçlüdür" diyemeyiz! Bu tork ayar sayısını reklam malzemesi olarak kullananlar gördüm, o yüzden bu eklemeyi yaptım.

Screenshot 2024-03-14 193705.png
Screenshot 2024-03-14 193659.png
Screenshot 2024-03-14 193712.png
Screenshot 2024-03-14 193651.png
Screenshot 2024-03-14 193717.png

Boyut olarak kompakt bir makine. Genelde biz bunu kötü bir şey olarak görüyoruz ("bu ne ya, oyuncak gibi") fakat aslında küçük bir cihaz olması dar alanlarda rahatça iş yapabilmenizi sağlar. Makita'yla karşılaştırdığınız zaman hem çok daha küçük hem de çok daha hafif. Malzeme kalitesi fena değil, cihazın ele oturuşu da fena değil. Tork bileziği biraz zor geçiyor, onun dışında kullanımda herhangi bir eksi yanını görmedim. Akü yuvasının hemen üstünden LED ışık için iki tane kablo geçiyor, keşke o arayı süngerle vs. kapatsalarmış.
Çalışma ışığını akünün üstüne koymuşlar. Tetiğe bastığınız zaman yanıyor, bıraktığınızda sönüyor. Daha üst seviye cihazlarda o ışık genelde 5-10 saniye daha yanıyor.

Dediğim gibi bendeki cihaz tek akülü versiyon, ve 1.5Ah bir bataryaya sahip. İçini açıp baktığımda gerçekten içinde 5 tane 18650 1500mAh pil olduğunu gördüm. Ev işleri için kapasitesi yeterli, beni yarı yolda bırakmadı. İçinden normalde alışık olduğumuz tarzda bir şarj ünitesi değil de normal DC uca sahip bir şarj aleti çıkıyor. Her ne kadar üstünde 21V/1.5A çıkış olduğu yazsa da (31.5 Watt yapar) benim ölçümlerimde 42 Watt'a kadar güç verdiğini gördüm. Sıfırdan tam şarj olması bir saat kadar sürüyor.
Screenshot 2024-03-14 202237.png
Screenshot 2024-03-14 202231.png

Gelelim çalışmasına. Cihaz kömürlü bir motora sahip. Kömürsüz motorlar daha uzun ömürlü fakat ev kullanımında bir fark yaratacağını zannetmiyorum. Tetiği basıp bıraktığınız zaman cihazın arka tarafında kıvılcımlar görebilirsiniz, bu normaldir. Aynı zamanda tetiğe bastığınız zaman tiz bir ses de duyarsınız, bu da normaldir.
Tork bileziğimiz, mod selektörümüz, vites ayarımız ve hıza duyarlı tetiğimiz güzel çalışıyor. Fakat cihazın vitesleri ters. Normalde ilk vites düşük devir/yüksek tork, ikinci vites yüksek devir/düşük torktur. Fakat bunda ters. Düşük devir/yüksek tork vitesi normalde vidalamalar ve bazı delme işleri için kullanılır, yüksek devir/düşük tork ise uzun süreli delme işlerinde ve darbeli modda kullanılır. Cihazın kullanım kılavuzu bu konuda yanlış bilgi veriyor, veya bana gelen cihazın vites konumları yanlış ayarlanmış.

Mandrende bir miktar yalpa var, fakat darbeli matkaplarda bir miktar yalpa olması normal karşılanıyor.

Darbeli delme:
Bu cihazla bir kere beton delmeyi denedim. Diğer matkaplarıma göre çok zorladı beni, ama sonunda dubelin sığacağı derinlikte bir delik açabildim. Nadiren betonda kullanacaksanız kabul edilebilir, fakat matkabın darbe özelliğini sürekli kullanacaksanız bu cihaz size yetmez.
Bundan iki sene önce televizyonu duvara asmak için 12lik bir uçla betona yaklaşık 9 santimlik 5 tane delik açmam gerekti. Elimdeki tek darbeli matkap DeWalt'ın DCD796 modeliydi, ve dakikada 34000 darbe vurabiliyordu. Çok zorlandım, çok uzun sürdü ama başardım. Makine ısınmadı, pili de bitmedi (ki yine 2Ah'lik akü vardı). Şimdiki aklım olsa gider bir tane kablolu darbeli matkap alırdım, ama söylemek istediğim şudur: eğer böyle bir iş yapmak istiyorsanız bu matkap işinizi görmez.

Darbesiz delme: Bunu yalnızca ahşaba deneyebildim. 10luk mandrenle iki delme denemesi yaptım. Düşük devir/yüksek tork modunda (2. vites) rahatça deldi, yüksek devir/düşük tork modunda (1. vites) cihazın gücü yetmedi ve durdu. Makinenin kullanım kılavuzuna göre 1. viteste olmanız lazım, ama işte kılavuz yanlış.

Vidalama: Yuvası olan bir vidayı vidalama veya sökme konusunda herhangi bir sorun yaşamadım, ki gayet normal. Yine daha önce testini yaptığım Aprilla marka 3.6V şarjlı vidalama da bunu yapabiliyordu. Ahşaba vida atmayı denedim, iki viteste de herhangi bir sorun yaşamadım.

Sonuç olarak, bugün 1699TL'ye satılıyor bu matkap. En azından bilindik bir markanın iki yıl garantili bir ürününü alıyorsunuz. Bir tek servis noktası var o da İstanbul'da, o yüzden kargoyla göndermeniz gerekebilir. Benim servislik bir durumum olmadı, o yüzden satış sonrası hizmet konusunda bir yorum yapamayacağım. Darbe fonksiyonunu kullanmadığınız sürece gücü yeterli. Darbe fonksiyonu için de bu matkaba şahsen "yarı darbeli matkap" diyebilirim ancak.

Trendyol vs. sitelere bakarsanız birçok farklı 58V, 88V, 128V ürün göreceksiniz. O cihazların çoğu maalesef 3 pilli, yani 12V. 1500-1800TL civarına 5 veya 10 pilli modeller var, hatta bazıları metal mandrenli. Tabi markasız ürünler onlar ve garanti konusu soru işareti. Fakat bence buradaki asıl sorun cihazların teknik özelliklerini bulamıyor olmamız.
Amacım markasız ürünleri kötülemek değil bu arada. Bende de 3 tane markasız el aleti var. BN-5'in akülü somun sıkma makinesi ve kablolu kırıcı delicisi; ve ProJCB Plus'ın 12 volt akülü vidalaması. BN-5'leri nalburdan test ederek aldım, ProJCB Plus da gerçekten çok ucuzdu. 3 cihazın da garantisi yokmuş gibi düşünüyorum. Fakat markasız ürünler, markalı ürünlerden çok daha ucuz olduğu zaman almak mantıklı. Ben 1650TL'ye somun sıkma makinesi aldığım zaman markalı ürünler 4000TL'den başlıyordu.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2024-03-14 185404.png
    Screenshot 2024-03-14 185404.png
    159.3 KB · Görüntüleme: 5
  • 1710461741359.png
    1710461741359.png
    162.5 KB · Görüntüleme: 5
  • Screenshot 2024-03-14 202234.png
    Screenshot 2024-03-14 202234.png
    483.7 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Faruk KATI

Forumun Dinamik Yüzü 😉
Kadim Üye
Web sitesi
atakumtesisat.net
Bu ürünlerde genellikle en kolay paradan tasarruf edilen yer pillerdir. İleride iyi pillerle değişip uzun süre kullanırsınız.

omertalat

Meraklı
Meraklı
Ben bundan ziyade şu ürünü şiddetle öneririm. Piyasada bulunmuyor ama dükkanlarda bulabilirseniz çok güzel ürün. Metal mandren var ve aküsü gayet güzel. Gayet kaliteli böyle uygun fiyatlı bir ürüne göre.

images-7.jpeg

mrplt

Araştırmacı
Kadim Üye
Ben bundan ziyade şu ürünü şiddetle öneririm. Piyasada bulunmuyor ama dükkanlarda bulabilirseniz çok güzel ürün. Metal mandren var ve aküsü gayet güzel. Gayet kaliteli böyle uygun fiyatlı bir ürüne göre.

Ekli dosyayı görüntüle 13883
Sanırım makine bu. 3000TL demişler ama sanırım daha uygun fiyata bulunabilir. 13lük metal mandren var üstünde. Tork olarak 40Nm denilmiş, SGS'ye göre daha iyi. Devir sayıları aynı gözüküyor. 5 pilli aküleri var.
2000TL altına bulunabilirse bence güzel, denemek isterdim.