Neler yeni

Teknosa tüketici hakem heyeti sorunu

baranseven

Yeni Üye
Yeni Üye
Teknosa'dan LG 55Qned866 marka model televizyon satın aldım. Ancak televizyonun kasası vuruk çıktı. Bunun üzerine tutanak tutularak değişim kararı verildi. Ancak televizyonun yenisi yok denilerek para iadesi tarafıma sunuldu. Bu para iadesi ile aynı özellikleri barındıran bir televizyon almam imkansızdı. Bunun için tüketici hakem heyetine başvurdum ve misli ile değişim talep ettim. Karar çıktı yenisi ile değişim kararı. Ancak Teknosa bunu uygulamıyor.

Ek olarak hakem heyeti kararını iletiyorum. Kararda misli ile değişim cümlesi geçmiyor bu arada bu sorun olur mu acaba. Desteklerinizi rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• 16945050013585767891116407753310.jpg
    16945050013585767891116407753310.jpg
    101.1 KB · Görüntüleme: 25

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Teknosa'dan LG 55Qned866 marka model televizyon satın aldım. Ancak televizyonun kasası vuruk çıktı. Bunun üzerine tutanak tutularak değişim kararı verildi. Ancak televizyonun yenisi yok denilerek para iadesi tarafıma sunuldu. Bu para iadesi ile aynı özellikleri barındıran bir televizyon almam imkansızdı. Bunun için tüketici hakem heyetine başvurdum ve misli ile değişim talep ettim. Karar çıktı yenisi ile değişim kararı. Ancak Teknosa bunu uygulamıyor.

Ek olarak hakem heyeti kararını iletiyorum. Kararda misli ile değişim cümlesi geçmiyor bu arada bu sorun olur mu acaba. Desteklerinizi rica ediyorum.
AYIPSIZ MİSLİNİ verecek o zaman. O model yok mu, o zaman aynı özelliklere sahip başka bir modelini verecek. Bunu kendileri de biliyor, işine gelmiyor. Para iadesi yapmak daha kârlı oluyor onlar için. Gerekirse icraya kadar yolu var.

baranseven

Yeni Üye
Yeni Üye
AYIPSIZ MİSLİNİ verecek o zaman. O model yok mu, o zaman aynı özelliklere sahip başka bir modelini verecek. Bunu kendileri de biliyor, işine gelmiyor. Para iadesi yapmak daha kârlı oluyor onlar için. Gerekirse icraya kadar yolu var.
Karar da var tüketici hakem heyetinin ama uygulamak istemiyorlar. Bu sorunla karşılaşan oldu mu acaba nasıl cozumlenebilir. İçre yolu ile bir üst model temin edebilir miyim?

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Karar da var tüketici hakem heyetinin ama uygulamak istemiyorlar. Bu sorunla karşılaşan oldu mu acaba nasıl cozumlenebilir. İçre yolu ile bir üst model temin edebilir miyim?
Hakem Heyeti güzel bir karar almış fakat direkt olarak model belirtmekle aslında MİSLİ kısmının önünü de kapatmış olmuş fakat bu bir sorun değil zira bahsi geçen işletme zaten orada MİSLİ yazsa dahi uygulamıyor.

Sizin yapacağınız işlem belli. Yaşadığınız bölgeye göre değişmekle birlikte varsa Tüketici Mahkemesi, yoksa Asliye Hukuk'a gidip elinizdeki kararı delil niteliğinde sunup bir dilekçe verin ve ''Eşdeğer Ürün Tespiti'' amacıyla bilirkişi talebinizi iletin.

Burada işler Hakem Heyetlerinde olduğu gibi kolay yürümüyor yani kendiniz gidip ilgilenmeniz ve peşinde koşturmanız gerekecek.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Zaten heyet kararında da yazılmış, karar uygulanmazsa neler yapılabileceği. Siz yine de Teknosa ile iletişime geçip ayıpsız misli ile değişim isteyin. Mahkeme vs. derken bu iş uzar, bunların elini güçlendiren şey de bu, insanlar o kadar uğraşmaz biz vermemekte ısrar edelim diyorlar. Böylece ne kadar insan vazgeçerse o kadar yanlarına kalıyor. ÜST MODEL demek bence mantıksız, o zaman art niyet arayışı içine girerler. Eş değer ürün isteminde bulunmak daha iyi.

baranseven

Yeni Üye
Yeni Üye
Hakem Heyeti güzel bir karar almış fakat direkt olarak model belirtmekle aslında MİSLİ kısmının önünü de kapatmış olmuş fakat bu bir sorun değil zira bahsi geçen işletme zaten orada MİSLİ yazsa dahi uygulamıyor.

Sizin yapacağınız işlem belli. Yaşadığınız bölgeye göre değişmekle birlikte varsa Tüketici Mahkemesi, yoksa Asliye Hukuk'a gidip elinizdeki kararı delil niteliğinde sunup bir dilekçe verin ve ''Eşdeğer Ürün Tespiti'' amacıyla bilirkişi talebinizi iletin.

Burada işler Hakem Heyetlerinde olduğu gibi kolay yürümüyor yani kendiniz gidip ilgilenmeniz ve peşinde koşturmanız gerekecek.
Merhaba Adem Bey,
Öncelikle cevabınız ve konu ile ilgili alakanız için çok teşekkür ederim.
"Eş değer ürün tespiti" için dilekçe formatı mevcut mudur? Sürecin uzaması ve tüketicinin yilmasini istiyorlar. Ben sizin de desteginizle bu süreci çözümlemek istiyorum.
Yardımlarınız ricasıyla.

baranseven

Yeni Üye
Yeni Üye
Zaten heyet kararında da yazılmış, karar uygulanmazsa neler yapılabileceği. Siz yine de Teknosa ile iletişime geçip ayıpsız misli ile değişim isteyin. Mahkeme vs. derken bu iş uzar, bunların elini güçlendiren şey de bu, insanlar o kadar uğraşmaz biz vermemekte ısrar edelim diyorlar. Böylece ne kadar insan vazgeçerse o kadar yanlarına kalıyor. ÜST MODEL demek bence mantıksız, o zaman art niyet arayışı içine girerler. Eş değer ürün isteminde bulunmak daha iyi.
Evet eşdeğer ürün tabiri kesinlikle daha doğru.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Merhaba Adem Bey,
Öncelikle cevabınız ve konu ile ilgili alakanız için çok teşekkür ederim.
"Eş değer ürün tespiti" için dilekçe formatı mevcut mudur? Sürecin uzaması ve tüketicinin yilmasini istiyorlar. Ben sizin de desteginizle bu süreci çözümlemek istiyorum.
Yardımlarınız ricasıyla.
Yok ama bugün sitemize eklerim sizler için. :ok

baranseven

Yeni Üye
Yeni Üye
Yok ama bugün sitemize eklerim sizler için. :ok
Çok teşekkür ederim Adem Bey. Bilirkişi ataması ve eşdeğer ürün belirlenmesi sonunda Teknosa bu durumda uygulayacak mi, süreç nasıl ilerleyecek acaba. Tecrübeleriniz buna yanıt verebilir diye soruyorum. Teknosa çünkü pek çözümcü değil bu konuda.

orcun

Bilgi Dolu Üye
Kadim Üye
Web sitesi
www.orcunfix.com
Şimdi atlanan birşey de var aslında @Adem Helvacı abi tabi çok daha iyi bilir ama thh kararları mahkeme kararıdır. Yani mahkeme kararı çıkar o karar neyse thh kararı da odur.

İsmini zikretmek istemediğim bir firmayı bende thh'e verdim. Thh beni haklı buldu ürünün tarafıma gönderilmesini yoksa bir üst modeli yada dengi ile tarafıma sağlanmasına karar verdi. Firma kararı uygulamadı, bu kararın bizim nezdimizde hiçbir geçerliliği yok deyip kestirip attı. Bence önce cimere şikayet ettim, Türkiye Cumhuriyetinde resmi satış yapan ancak yasalara uymayan firma diye cimerden şikayet ettim. Pek sonuç alamadım. Onlar ticaret bakanlığına yönlendirdi öyle olay başka yere gitti.

Birtane arkadaş sağolsun, abi dedi sen dava için bize bilgileri yolla biz bunları icraya verelim. Noterden gittim o avukata vekalet verdim dava açabilir diye avukat icra dairesinde icra işlemine başladı. Çünkü karar para iadesi değildi. Bu karşı firma da avukata ulaşıyor diyor ki elimizde o ürün yok yerine şunu verelim. Önerdiği ürün 190 liralık birşey benim kazandığım dengi ürün 1000 lira. İyi de o ürünü ithal eden de bunlar ? sitesinde ayrıca satıyor zaten :D bunları ss li kanıtladık avukat kabul etmiyoruz sitenizde satıyorsunuz aynı malı diye bunlara atıyor bunlar stok hatası sistem hatası bla bla kıvranıyor vs. yalan üstüne yalan.

Şimdi firmanın adına icra olması demek o firma için kötü birşey sonuçta ? adam firma adına kredi çekmeye kalksa aa icra var firmada deyip bankayla arasını bozacak ? firmada ürün depoda varsa icraya gelinecek birton ekstra icra masrafı da firmaya girecek. Böyle bunları hesap kitap ettiler bana malın birebir aynısını temin edip yolladılar. Ama yollamakla bitmiyor ki ? icra masrafları var avukatın masrafı var hepsini de avukata ödediler. Bana malı verselerdi mevzu kapanıyorken malı vermeyip üstüne kararı takmıyoruz etmiyoruz deyip işi başka boyuta taşıyınca ne oldu işte ? avukatın giderleri masrafını seve seve aldılar.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Çok teşekkür ederim Adem Bey. Bilirkişi ataması ve eşdeğer ürün belirlenmesi sonunda Teknosa bu durumda uygulayacak mi, süreç nasıl ilerleyecek acaba. Tecrübeleriniz buna yanıt verebilir diye soruyorum. Teknosa çünkü pek çözümcü değil bu konuda.

baranseven

Yeni Üye
Yeni Üye

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Tamamdır, bu konuyu firma şikayetleri bölümüne taşıyıp başlığı da bölüme sabitledim.
Aylar sürecek biliyorum fakat Hukuki süreci sizlerle birlikte takip edip sonucu da halkımıza paylaşacağız.
Siz de belli aralıklarla gelişmeleri buraya yazmayı ihmal etmeyiniz. Hatta bu başlığı bu konuya dair günlük niyetine dahi kullanabilirisniz zira tüm işlemler bittiğinde bu konuyu hikayeleştirip video olarak tüketicilere yayınlarız

baranseven

Yeni Üye
Yeni Üye
Tekrar merhaba,

Teknosa'dan arandım ve LG55QNED816RE modeli önerildi. Bu model satın aldığım televizyon özelliklerini barındırıyor. En önemlisi miniled bir televizyon değil. Bu önermenin yanlış olduğunu belirttim ancak kim bilir ne zaman geri dönüş yapılır bilmiyorum.

baranseven

Yeni Üye
Yeni Üye
Tekrar merhaba,

Teknosa'dan arandım ve LG55QNED816RE modeli önerildi. Bu model satın aldığım televizyon özelliklerini barındırıyor. En önemlisi miniled bir televizyon değil. Bu önermenin yanlış olduğunu belirttim ancak kim bilir ne zaman geri dönüş yapılır bilmiyorum.
Düzeltiyorum. Satın almış olduğum televizyon özelliklerini barindirmiyor.

baranseven

Yeni Üye
Yeni Üye

janavar

Araştırmacı
Araştırmacı
Karar biraz garip bir yazılmış. Xxxxxx seri numaralı ürünün tüketiciye teslimine diyor. Bu zaten şikayetçi olan kişinin kendi hasarlı televizyonu. Ben mi yanlış yorumluyorum

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Tekrar merhaba,

Twitter üzerinden paylaşım yaptım. Sosyal medya bu gibi durumlarda oldukça etkili. Sizlerden özellikle @Adem Helvacı bey sizlerden destek bekliyorum. Hukuki surecimi de pazartesi başlayacağım bu arada.

Garip bir şekilde Twitter bu konularda çok ruhsuz bir mecra, o nedenle ben Twitter da kolay kolay paylaşım yapmıyorum mesela. Enerjimi ve zamanımı harcadığıma değmiyor.
Hiç kimse orada haksızlık ile ilgilenmiyor, herkes bir siyasi rant ve adam devirme peşinde.
Bana uzak bir mecra, birçok kez hesabımı kapatıp twitter kullanmamayı bile düşündüm de, neyse..

Bu arada mesajınızın altına ticaret bakanlığını da etiketleyip yazdım mesajımı ve üzüldüm zira yine toplasanız 5 6 mesaj var, onlar da teknosaya, size ve bana ait.

Ben bu girişimlerde çok bulundum. İmza kampanyaları başlatıyoruz mesela, yahu altı üstü sadece bir tık yapacak vatandaş yok arkadaş tıklamıyor.

Bakın size basit bir örnek.

Aşağıdaki linkte ben taaa 2021 yılında bu Kanunların revize edilmesi gerekir demişim ve desek istemişim.

1695455114268.png

Gören sayısı 9479, destek veren sayısı 2461 yani ortalama her 4 kişiden 3 ü ''baaa ne yeaaa'' demiş geçmiş :)

Ben burada mesela ''Kediler kırmızıy aboyansın'' gibi saçma bir şey mi istemişim ki görüp de destek vermeye gerek görmemiş insanlar?

Tamam bu kampanyalarınbir yaptırımı yok ben de biliyorum fakat bir farkındalık yaratıp konunun önemine dikkat çekilmesine yarıyor bunlar.

2 sene yahu, 2 sene boyunca sadece 2461 kişi.

Gerisini siz düşünün ve Twitter dan bir şey beklemeyin.

Benim bir zamanlar ''Tik Tokçu bunlar yaaaaa'' diye küçümsediğim İnstagram topluluğu inanın bana Twitter dan çok daha duyarlı bu konulara.

baranseven

Yeni Üye
Yeni Üye
Son durumu güncellemek istedim. Öncelikle İcra Müdürlüğü Kasım 2022 tarihinde televizyonu aldığım ücretin aynısını hesabıma yatırdı. Ben de bu duruma itiraz edip bilirkişi atanmasını istedim. Bunun için İcra müdürlüğüne dilekçe sundum. Bilirkişi atandı ancak bilirkişi makine mühendisliği mezunu, burada sorun yok gibi görünse de uzmanlık alanın bir televizyonla asla alakası yok. Uzmanlık alanı "[21.13 ISITICI, SOĞUTUCU, KLİMA, İKLİMLENDİRME CİHAZLARI, 21.27 MEKANİK TESİSATI (ISI YALITIMI, SIHHİ TESİSAT, PİS SU TESİSATI,ISITMA TESİSATI), 21.31 OTOMOTİV]" şeklinde geçmektedir. Ve bu bilirkişi arkadaşımız televizyonun güncel değerini 29500 TL olarak belirlemiş. Televizyonun güncel fiyatının bu olması imkansız. Muadilleri en az 39500 TL şuan, televizyon bir MİNİLED öncelikle bu göz ardı edilmiş. Şimdi bilirkişi atamasına itiraz edeceğim. Süreç o kadar uzadı ki resmen tüketici bu işten vazgeçsin diye uğraşılıyor. Bu süreçte @Adem Helvacı elinden geldiğince yardımcım oldu kendisine tekrar teşekkür ediyorum.

Bu arada tavsiyelerinize açığım bu konuda, özellikle @Adem Helvacı Bey'in fikirlerini merak ediyorum.

İyi günler

Son düzenleme: