Neler yeni

Türk Telekom aylardır beklenen altyapı !!

TheRebel35

Yeni Üye
Yeni Üye
Yeni almış olduğum evin internet altyapısı olmaması nedeniyle Türk Telekom şirketine başvuruda bulundum apartman sakinlerinden en az 7-8 kişinin başvuru yapması gerekmekte anca o şekilde altyapı çalışmalarımız başlar denildi bizde apartman sakinleriyle birlikte başvurularımızı yaptık fakat aylardır beklemekteyiz bir yasal süresi var mıdır bu süreçler nasıl işler bilgi sahibi değilim açıkçası. Forumumuzda bilgi sahibi olan birileri var mıdır.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-09-26 120908.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-26 120908.png
    43.2 KB · Görüntüleme: 17

PCTeknikElektronik

@PCTeknik
İnce Eleyen
Şimdi bu işler uzun oluyor Twitter üzerinden TT Ceo'su vs etiketleyin bağlı bulunduğunuz TT il müdürlüğüne gidin müdürle görüşme talep edin baskı yapın o zaman işler hızlanır yoksa çok beklersiniz.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Sokakta altyapı varsa işiniz zor değil. Apartmanda kaç daire varsa hepsinin (internet bağlatmalarına gerek yok) altyapı istediğinize dair bir dilekçe doldurup dilekçe altına imzaların atmalarını sağlayacaksınız. Sonra da Türk Telekom İl Müdürlüğü'ne gidip Altyapıdan sorumlu birime teslim edeceksiniz.

TheRebel35

Yeni Üye
Yeni Üye
Sokakta altyapı varsa işiniz zor değil. Apartmanda kaç daire varsa hepsinin (internet bağlatmalarına gerek yok) altyapı istediğinize dair bir dilekçe doldurup dilekçe altına imzaların atmalarını sağlayacaksınız. Sonra da Türk Telekom İl Müdürlüğü'ne gidip Altyapıdan sorumlu birime teslim edeceksiniz.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim ben apartmana taşınmadan önce apartman sakinleri dediğiniz gibi yapmış ben sonradan taşındığım gün komşunun ilk işi bana internet altyapı sorununu söylemek oldu biz gittik görüştük diyip görüştükleri sorumlu kişinin numarasını verdiler numara üzerinden görüşme sağlayıp bende başvuru sürecine dahil oldum ama gel gelelim aylardır sadece SMS ile sürecimiz devam etmektedir şeklinde bilgi mesajı gelmekte. Sokakta altyapı var hatta karşı apartmandan bizim apartmana da hat çekilmiş hazır sadece apartman girişine kutu takılması gerektiği ve bu kutunun takılabilmesi içinde gerekli sayıya ulaşılmasının beklendiğini söyledi apartman sakinleri apartman yeni bir apartman olduğu için her dairede oturan bulunmuyor sayımız 9-10 olmuştur diye düşünüyorum

Murat ALA

Moderator
Moderator
Hocam cevabınız için teşekkür ederim ben apartmana taşınmadan önce apartman sakinleri dediğiniz gibi yapmış ben sonradan taşındığım gün komşunun ilk işi bana internet altyapı sorununu söylemek oldu biz gittik görüştük diyip görüştükleri sorumlu kişinin numarasını verdiler numara üzerinden görüşme sağlayıp bende başvuru sürecine dahil oldum ama gel gelelim aylardır sadece SMS ile sürecimiz devam etmektedir şeklinde bilgi mesajı gelmekte. Sokakta altyapı var hatta karşı apartmandan bizim apartmana da hat çekilmiş hazır sadece apartman girişine kutu takılması gerektiği ve bu kutunun takılabilmesi içinde gerekli sayıya ulaşılmasının beklendiğini söyledi apartman sakinleri
Haaa tamam o zaman. Gerekli sayıya ulaşılmasına gerek yok. Fiber kablo sokaktan apartmanın içine çekildiyse kutu bir kaç ay içinde takılır bekleyeceksiniz. Biz 2 ay civarı beklemiştik. Ha tabi bizde VDSL vardı Fiber sonradan geldi. Kutu takılacak sonra santralden sinyal verilecek. Eğer bina iç tesisatı hazırsa altyapı Türk Telekom'da gözükünce stediğiniz herhangi bir firmadan hizmet alabilirsiniz. Tavsiyem altyapı sahibi Telekom olduğu için Telekom'dan hizmet almanız. İç tesisat hazır değilse ya Türk Telekom ekipleri o kutudan evlere OBK dediğimiz kabloyu çekecekler ya da size kablo bırakıp elektrikçiye çektirmenizi isteyecekler. O işte halledildikten sonra abonelik başvurusunda bulunacaksınız Türk Telekom ekipleri gelecek Router ve ONT kurulumlarını yapıp interneti teslim edecekler.

TheRebel35

Yeni Üye
Yeni Üye
Haaa tamam o zaman. Gerekli sayıya ulaşılmasına gerek yok. Fiber kablo sokaktan apartmanın içine çekildiyse kutu bir kaç ay içinde takılır bekleyeceksiniz. Biz 2 ay civarı beklemiştik. Ha tabi bizde VDSL vardı Fiber sonradan geldi. Kutu takılacak sonra santralden sinyal verilecek. Eğer bina iç tesisatı hazırsa altyapı Türk Telekom'da gözükünce stediğiniz herhangi bir firmadan hizmet alabilirsiniz. Tavsiyem altyapı sahibi Telekom olduğu için Telekom'dan hizmet almanız. İç tesisat hazır değilse ya Türk Telekom ekipleri o kutudan evlere OBK dediğimiz kabloyu çekecekler ya da size kablo bırakıp elektrikçiye çektirmenizi isteyecekler. O işte halledildikten sonra abonelik başvurusunda bulunacaksınız Türk Telekom ekipleri gelecek Router ve ONT kurulumlarını yapıp interneti teslim edecekler.
Hocam Bina içi tesisatı hazır diye düşünüyorum çünkü apartman girişindeki pano dolabını açtığımda top halinde yaklaşık 10-15 adet cat5 veya cat6 kablo bırakmışlar OBK kablo göremedim ama akşama bir daha kontrol edeyim peki inşaat halindeyken cat5 veya cat 6 çekildiyse Türk Telekom fiber internet için yine OBK kablo çeker mi

Murat ALA

Moderator
Moderator
Hocam Bina içi tesisatı hazır diye düşünüyorum çünkü apartman girişindeki pano dolabını açtığımda top halinde yaklaşık 10-15 adet cat5 veya cat6 kablo bırakmışlar OBK kablo göremedim ama akşama bir daha kontrol edeyim peki inşaat halindeyken cat5 veya cat 6 çekildiyse Türk Telekom fiber internet için yine OBK kablo çeker mi
CAT kabloyu niye aşağıya indirmişler? FTTB dediğimiz sistem döşenmiyor daha. CAT kabloyla en fazla ev içinde odalara dağıtım yapılır.

TheRebel35

Yeni Üye
Yeni Üye
Akşama detaylıca kontrol edip CAT5/6 kablosu mu değilmi kontrol edeceğim hocam

nixlytr

Meraklı
Yeni Üye
Yeni almış olduğum evin internet altyapısı olmaması nedeniyle Türk Telekom şirketine başvuruda bulundum apartman sakinlerinden en az 7-8 kişinin başvuru yapması gerekmekte anca o şekilde altyapı çalışmalarımız başlar denildi bizde apartman sakinleriyle birlikte başvurularımızı yaptık fakat aylardır beklemekteyiz bir yasal süresi var mıdır bu süreçler nasıl işler bilgi sahibi değilim açıkçası. Forumumuzda bilgi sahibi olan birileri var mıdır.
Ben de yeni evime taşındığım süreçte tüm apartman sakinlerinden imza vb. toplamama rağmen pek bir şey yapılmadı yaklaşık 1-1.5 sene bekledim. En sonunda Kaymakamlığa gidip şikayette bulundum. Ertesi gün gelmek zorunda kaldılar. Biraz şikayette bulunmanı istiyorlar galiba illa sövüp kulaklarını vs. çınlatmalarını istiyorlar.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Akşama detaylıca kontrol edip CAT5/6 kablosu mu değilmi kontrol edeceğim hocam
5 ya da 6 olması mühim değil. FTTH sistemde daireden apartmana CAT kablo çekilmez. OBK dediğimiz fiber kablo çekilir. Kablonun bir ucu apartmandaki fiber kutuya takılacak. Diğer ucu ise dairedeki ONT dediğimiz cihaza. ONT ile Router da birbirine tercihen minimum CAT6 olacak şekilde 0.5 ya da 1 metrelik bir kablo ile bağlanır. Eğer istenirse Router'dan evin bütün odalarına CAT kablo çekilir internet kablolu bir şekilde dağıtılmış olur. Sizin müteahhit eğer daireden aşağıya CAT kablo çekmişse büyük iş bilmezlik yapmış. Bu durumda da tahminimce ONT cihazı da apartmanda bırakılacak. Fiber kutudan çıkan OBK kablolar bu ONT'lere bağlanacak ONT'lere daire numaraları yazılıp apartmanda montajlanacaklar sonra da o çekilen CAT kablolar ile internet dairelere çıkarılacak ve dairedeki uçlarına da Router bağlanacak.

TheRebel35

Yeni Üye
Yeni Üye
5 ya da 6 olması mühim değil. FTTH sistemde daireden apartmana CAT kablo çekilmez. OBK dediğimiz fiber kablo çekilir. Kablonun bir ucu apartmandaki fiber kutuya takılacak. Diğer ucu ise dairedeki ONT dediğimiz cihaza. ONT ile Router da birbirine tercihen minimum CAT6 olacak şekilde 0.5 ya da 1 metrelik bir kablo ile bağlanır. Eğer istenirse Router'dan evin bütün odalarına CAT kablo çekilir internet kablolu bir şekilde dağıtılmış olur. Sizin müteahhit eğer daireden aşağıya CAT kablo çekmişse büyük iş bilmezlik yapmış. Bu durumda da tahminimce ONT cihazı da apartmanda bırakılacak. Fiber kutudan çıkan OBK kablolar bu ONT'lere bağlanacak ONT'lere daire numaraları yazılıp apartmanda montajlanacaklar sonra da o çekilen CAT kablolar ile internet dairelere çıkarılacak ve dairedeki uçlarına da Router bağlanacak.
Bende öyle olacağı düşüncesindeyim hocam çünkü gördüğüm kablolar muhtemelen Cat6 idi. Müteahhit konusuna gelirsek öyle bir şey yapmış olma olasılığı %99 çünkü kendisiyle evi aldığımdan beri kendi iş bilmezliği ve malının arkasında durmadığı için pek hoşlaşamıyoruz.

TheRebel35

Yeni Üye
Yeni Üye
Hocam apartman girişindeki kablolar ekteki gibidir.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-09-29 at 08.34.24.jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-29 at 08.34.24.jpeg
    37.7 KB · Görüntüleme: 20
  • WhatsApp Image 2023-09-29 at 08.34.23.jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-29 at 08.34.23.jpeg
    64.2 KB · Görüntüleme: 21

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Apartmanda müteahhitler öyle dandik yapıyor ki bu gibi şeyleri. Klima borusu koymuşlar kafalarına göre, kullanan daire yok, herkes ilave boru çekmiş. İnternet artık yeni altyapılar fiber gelse de halen daha cat5 yapıyorlar. bizde de cat5 var, neyse ki işe yarıyor çünkü fiber yok ADSL'den bozma VDSL kullanıyoruz. Uydu-Kablo-Telefon diye 3 kutu var dairelere kablo giden, o kablolar apartman girişindeki kutudan dairedeki salona kadar hiçbir yerden geçmiyor, hiçbir buatta kapakta yok. Bir arıza olsa tesisatta geçmiş olsun.

Fiber konusunda binaya dağıtıcı koyup oradan fiber kabloyla dairelere hat çekiliyor, daire içine de ONT cihazı bağlanarak oradan normal cat5-6 kabloyla Router'a geçiyor.

Peki bunun gibi binalar için, acaba apartmanda bu kabloların olduğu yere ONT cihazlarını koysalar daire içi, oradan hazır bulunan cat5'e çıkış verip Router'a daireye gönderseler olur mu acaba? Ping durumunu etkileyebilir muhtemelen.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Hocam apartman girişindeki kablolar ekteki gibidir.
Dediğim iş olacak yüksek ihtimal. Eğer binada FTTB altyapı yani MDU dediğimiz cihaz yoksa ONT'ler de apartmanda kalacak oradan eve CAT kablo ile iletilip evde direkt Router bağlanacak. Umarım ki kablo CAT 6 ya da CAT 6 A kablodur. Yoksa yüksek hızlı paketlerde hız sorunu yaşarsınız. Ya da apartmab olarak toplayıp bu tesisatı devre dışı bırakacaksınız apartmandaki fiber kutudan eve OBK dediğimiz cam fiber kablo çektireceksiniz.

BerkTas

Araştırmacı
Araştırmacı
Ben kayınvalide de kurulum yapan ekibe rica ettim bu kabloyu klavuz yaptırıp daireye fiber kablo getirttim. Daireye kadar kayıpsız sinyal getirmek varken mesafesi bile şüpheli (100 Mt den sonra araya sinyal yükseltici ister) her türlü manyetik alandan etkilenen Cat 5/6 kabloya ne gerek var.

TheRebel35

Yeni Üye
Yeni Üye
Dediğim iş olacak yüksek ihtimal. Eğer binada FTTB altyapı yani MDU dediğimiz cihaz yoksa ONT'ler de apartmanda kalacak oradan eve CAT kablo ile iletilip evde direkt Router bağlanacak. Umarım ki kablo CAT 6 ya da CAT 6 A kablodur. Yoksa yüksek hızlı paketlerde hız sorunu yaşarsınız. Ya da apartmab olarak toplayıp bu tesisatı devre dışı bırakacaksınız apartmandaki fiber kutudan eve OBK dediğimiz cam fiber kablo çektireceksiniz.
Hocam dairelerden cat kablo çeken müteahhit maliyetinden kaçıp cat5 çektirmiştir diye düşünüyorum üzerindeki yazılardan bulabilir miyim acaba diye baktım ama cat5 veya cat6 olduğuna dair bir ibare dahi bulamadım kabloda metraj marka vs. üzerinde bulunuyor başka da bir şey yazmıyor kablo üzerinde daire numaralarını yazmışlar işaretleme yapmışlar hakkımızda hayırlısı diyorum.

Apartman sakinleri tekrar fiber kablo çektirme maliyetine yanaşacaklarını düşünmüyorum hocam.

ilginiz için çok teşekkür ederim.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Hocam dairelerden cat kablo çeken müteahhit maliyetinden kaçıp cat5 çektirmiştir diye düşünüyorum üzerindeki yazılardan bulabilir miyim acaba diye baktım ama cat5 veya cat6 olduğuna dair bir ibare dahi bulamadım kabloda metraj marka vs. üzerinde bulunuyor başka da bir şey yazmıyor kablo üzerinde daire numaralarını yazmışlar işaretleme yapmışlar hakkımızda hayırlısı diyorum.

Apartman sakinleri tekrar fiber kablo çektirme maliyetine yanaşacaklarını düşünmüyorum hocam.

Siz kendinize çektirin derim o zaman OBK kabloyu. 0.5-1 metre CAT kablo yerine 20-30 metre kablo tercih etmeyelim derim.

caciki

Meraklı
Yeni Üye

Fotoğrafta detaylı görünmüyor ancak ayırt edebildiğim kadarıyla içerisinde 4 tane damar kablo olan standart ADSL/VDSL' de kullanılan kablo çekilmiş gibi görünüyor. Daireye fiber kablo çekimiyle ilgili olarak da benzer süreci 2 yıl önce yaşadık. Bizim de inşaat sırasında bu kablodan döşenmiş ve VDSL kullanıyorduk sonrasında binaya fiber altyapı geldi. TT ekibi bina girişinden fiber kutudan dairelere kadar standart telefon kablosunun gittiği boruların içinden ücretsiz bir şekilde OBK fiber kabloyu çekip altyapıyı değiştirdiler.

TheRebel35

Yeni Üye
Yeni Üye
Siz kendinize çektirin derim o zaman OBK kabloyu. 0.5-1 metre CAT kablo yerine 20-30 metre kablo tercih etmeyelim derim.
TürkTelekom bir gelsin kuruluma dediğinizi düşüneceğim hocam dediğiniz gibi OBK kablo daha mantıklı olacak.
Fotoğrafta detaylı görünmüyor ancak ayırt edebildiğim kadarıyla içerisinde 4 tane damar kablo olan standart ADSL/VDSL' de kullanılan kablo çekilmiş gibi görünüyor. Daireye fiber kablo çekimiyle ilgili olarak da benzer süreci 2 yıl önce yaşadık. Bizim de inşaat sırasında bu kablodan döşenmiş ve VDSL kullanıyorduk sonrasında binaya fiber altyapı geldi. TT ekibi bina girişinden fiber kutudan dairelere kadar standart telefon kablosunun gittiği boruların içinden ücretsiz bir şekilde OBK fiber kabloyu çekip altyapıyı değiştirdiler.
TT ekibi bizede böyle bir güzellik yapmasını ummaktan başka bir şey gelmiyor şuanda elimizden :D