Neler yeni

VESTEL'den 120hz Panelli LED TV

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Gelir mi dersiniz?

Uzun yıllardır Vestel markasının 55'' 65'' Segmentinde LED TV olarak neden 120hz destekli tv üretmediğini sorup duruyoruz.

Son zamanlarda ARÇELİK markasının yaptığı atağın altında kalmaz ve yakın zamanda 120hz destekli 55'' 65'' televizyonlar gelir diye düşünüyorum.
Sizce de gelir mi yakında?

Swift

Araştırmacı
Kadim Üye
Grundig 120 Hz tv'min detaylarını öğrenmeye çalışırken aynı ya da benzer SoC kullanan Vestel ürünlerini de araştırmıştım. Esasen Miniled'inden 100-120 Hz'sine kadar her şeyi üretip satıyorlar talebe göre ama tabii ki bize değil. :)

Bkz. Vestel Uluslararası TV Kataloğu 2023: https://vestelinternational.com/file/catalogue_1692361320.pdf

Yakında gelir diye düşünüyorum. Türkçe yazılı kutu ve kullanım kılavuzu baskısı işine bakar. Ha tabii biraz da boş 99XX model kodu bulmaları gerek. (Zor iş) :p

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Grundig 120 Hz tv'min detaylarını öğrenmeye çalışırken aynı ya da benzer SoC kullanan Vestel ürünlerini de araştırmıştım. Esasen Miniled'inden 100-120 Hz'sine kadar her şeyi üretip satıyorlar talebe göre ama tabii ki bize değil. :)

Bkz. Vestel Uluslararası TV Kataloğu 2023: https://vestelinternational.com/file/catalogue_1692361320.pdf
Ne yazık ki uzun yıllardır bu densizliği yapıyorlar.
Sanırım 4 sene kadar önce de bazı anakartların tanıtımını yaparken sistemde gördüğüm anakartların bir bölümünün nedense hiç yurt içi piyasadaki ürünlerde çıkmadığı dikkatimi çekmişti.

Hatta bu anakartlarda MP diye bir kod vardı gömülü.
Araştırınca bu MP nin Multi Platform olduğunu öğrendim. Bunların tamamı ne yazık ki yurt dışına gönderilen ürünlerde kullanılıyordu.

İç piyasada TÜRK tüketiciye MALİYET korkusu nedeniyle bu üretimleri yapmayanlara selam olsun artık ne diyelim.

EFI Shell

Araştırmacı
Araştırmacı
Sanırım 4 sene kadar önce de bazı anakartların tanıtımını yaparken sistemde gördüğüm anakartların bir bölümünün nedense hiç yurt içi piyasadaki ürünlerde çıkmadığı dikkatimi çekmişti.

Araştırınca bu MP nin Multi Platform olduğunu öğrendim. Bunların tamamı ne yazık ki yurt dışına gönderilen ürünlerde kullanılıyordu.

İç piyasada TÜRK tüketiciye MALİYET korkusu nedeniyle bu üretimleri yapmayanlara selam olsun artık ne diyelim.
Evet abi, mesela 2014'ten beri 8K TV üretimi (dünyanın ilk 8K TV'sinden 3 yıl sonra sadece (Sharp'a ait) yapıyorlar ama hala yok bizde. IFA 2014'te tanıtmışlardı. Türksat 8K test kanalı için tekrar kullanılmış.

Swift

Araştırmacı
Kadim Üye

Maliyet diye bir dert yok aslında. Vestel çok çok küçük adetlerde özel siparişi uygun maliyetle hızlıca üretip sevk edebilen bir firma. Piyasa öyle ki, yerli malı 20bin liralık ürünün çok benzeri özellikte ve hatta aynı panelli LG, Samsung, TCL modelleri 40 bine satılıyor misal. Daha özellikli yerli ürünü rekabetçi fiyatla satabilirler. Ne bileyim, Vestel ya da farklı marka ile bir premium seri çıkartsınlar, tutan mı var?

Sahibine saygım sonsuz, ama fasoncu tekstilci kafasından hala çıkamamış besbelli.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Maliyet diye bir dert yok aslında. Vestel çok çok küçük adetlerde özel sipariş, uygun maliyetle hızlı üretip sevk edilebilen bir firma. Piyasa öyle ki, yerli malı 20bin liralık ürün çok daha fazla özellikte ve aynı panelli LG, Samsung, TCL modelleri 40 bin liralık satılıyor. Daha özel yerli ürünü uygun fiyata satabilirler. Ne bileyim, Vestel ya da farklı marka ile bir premium seri çıkartsınlar, tutan mı var?

Sahibine saygım sonsuz, ama fasoncu tekstilci sonuçtan hala çıkmamış besbelli.
Bugüne kadar yazılanlar çizdik etiketledik hiiiiç sözlü olmadılar ama ben bu tekstilciyi biraz tanıyorsam, Arçeliğin bu atağına sessiz kalacağını düşünüyorum.

Hey git, geçmiş yıllarda o ÇİFT EKRAN TEKNOLOJİ olarak sunulan televizyonlar dinlenebiliyor da, tv'nin donanımı bitmiş ama yazılımı halihazırda istenen sonuç vermemişti, Malum tekstilcinin bir talimat ile donanım üretimi biten bütün tvler hemen lojistik olarak verildi ve ürünler bütün gelecekte sevk edildi.

Ana fikir şuydu, ''ürünlerin lojistik süreci bitip, bayi depolarına girip, oradan satılıp müşteri evine girene kadar Mühendisler yazılım işlerini bitirir, servisler montaj işlerini bitirir bitirmez TV yi ilk kurulum sırasında USB den yazılım yüklemeleri işi bitirir''

Hata sanırım 3.2.9.n yazılımı ile birlikte çıkanların tamamına, 3.2.9.r yazılımı montaj sırasında yüklemiştik.
Çift ekran özelliği bu yazılım ile aktif olmuştu.

Simdi düşünüyorum, o zaman Samsung'un bir tv'den önce sahaya kaydedilmesinin bu şekilde hareket eden geçişi, acaba 120hz pazar Arçeliği yalnız mı ayrılıyor?:alala

Söyle düşünün, bu forumda tv arayan 100 dostumuza sorsak, 50hz 55ABC123 15.000tl - 100hz 55XYZ456 19.000tl olsa hangisini tercih ederler ve biz hangisini öneririz?

Yayın teknolojilerini bir kenara bırakıp ele alalım bu konuyu.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
hiiiç yayın o vizyon yok maalesef yerli bölgelerde oled tv'de yer alıyor 4k@120hz sunuyorlar şaka gibi.
Alında 120hz diye sattıkları oled tv lerde HDMI dan 120hz desteklememesi de ayrı tartışma konusu tabi ki.

ilkerkpc

Meraklı
Yeni Üye
Elinde her türlü teknolojiyi bulunduran ama nedense yıllardır kullan at mantığı ile ürünler üreten Vestel firmasından ben ve çevremdeki birçok kişi aldığı ürün ne olursa olsun sorun yaşadı kısa süre içerisinde.. Açıkçası Arçelik markasını yerli üretimler için de tercih ederim yıllardır çok sorun yaşamadım sorun yaşadığım anlarda da servisi gereksiz triplere girmeyerek sorunu anında çözdü. Fiyat performans ürünleri olarak Arçelik diyorum

Swift

Araştırmacı
Kadim Üye
Bugüne kadar yazılanlar çizdik etiketledik hiiiiç sözlü olmadılar ama ben bu tekstilciyi biraz tanıyorsam, Arçeliğin bu atağına sessiz kalacağını düşünüyorum.

Hey git, geçmiş yıllarda o ÇİFT EKRAN TEKNOLOJİ olarak sunulan televizyonlar dinlenebiliyor da, tv'nin donanımı bitmiş ama yazılımı halihazırda istenen sonuç vermemişti, Malum tekstilcinin bir talimat ile donanım üretimi biten bütün tvler hemen lojistik olarak verildi ve ürünler bütün gelecekte sevk edildi.

Ana fikir şuydu, ''ürünlerin lojistik süreci bitip, bayi depolarına girip, oradan satılıp müşteri evine girene kadar Mühendisler yazılım işlerini bitirir, servisler montaj işlerini bitirir bitirmez TV yi ilk kurulum sırasında USB den yazılım yüklemeleri işi bitirir''

Hata sanırım 3.2.9.n yazılımı ile birlikte çıkanların tamamına, 3.2.9.r yazılımı montaj sırasında yüklemiştik.
Çift ekran özelliği bu yazılım ile aktif olmuştu.

Simdi düşünüyorum, o zaman Samsung'un bir tv'den önce sahaya kaydedilmesinin bu şekilde hareket eden geçişi, acaba 120hz pazar Arçeliği yalnız mı ayrılıyor?:alala

Söyle düşünün, bu forumda tv arayan 100 dostumuza sorsak, 50hz 55ABC123 15.000tl - 100hz 55XYZ456 19.000tl olsa hangisini tercih ederler ve biz hangisini öneririz?

Yayın teknolojilerini bir kenara bırakıp ele alalım bu konuyu.

Kendileri bilir abi.

Başkasını bilmem ama ben marka imajından ziyade verdiğim paraya göre ne aldığıma bakıyorum. Grundig aldım gayet memnunum, geçen forumda yazan soluksuz noktasız :) bir arkadaş beğenmemiş, gidip iki kat para verip, yanlış hatırlamıyorsam pilipis mi ne almış. Neyse.

Arçelik grubu daha kalite odaklı sanki. Özellikle Grundig'i Avrupa'da daha üst seviye ve fiyat bandına çıkarmak istiyorlar gibi. Burada olan da bunun yansıması olabilir.

Vestel de küçük yahut makul bir fark ile 120 Hz gibi daha iyi ürünler sunabilir. Ama piyasa Vestel model çöplüğü resmen. Birbirinden neredeyse hiç farkı olmayan bir dünya modeli var. Onu bir sadeleştirseler önce.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Kendileri bilir abi.

Başkasını bilmem ama ben marka imajından ziyade verdiğim paraya göre ne aldığıma bakıyorum. Grundig aldım gayet memnunum, geçen forumda yazan soluksuz noktasız :) bir arkadaş beğenmemiş, gidip iki kat para verip, yanlış hatırlamıyorsam pilipis mi ne almış. Neyse.

Arçelik grubu daha kalite odaklı sanki. Özellikle Grundig'i Avrupa'da daha üst seviye ve fiyat bandına çıkarmak istiyorlar gibi. Burada olan da bunun yansıması olabilir.

Vestel de küçük yahut makul bir fark ile 120 Hz gibi daha iyi ürünler sunabilir. Ama piyasa Vestel model çöplüğü resmen. Birbirinden neredeyse hiç farkı olmayan bir dünya modeli var. Onu bir sadeleştirseler önce.
Ooo tam alkışlık yorum.

55UG5D63DTGHT6UNK589KT
55UG5D63DTGHT6UNK589TK

al ben de iki farklı model tv yaptım

ne farkı var?

Birinin ayağı gri, diğerinin siyah
farklı mı?
farklı işte daha ne?

:kop

musaka61

Yeni Üye
Yeni Üye
Gelir mi dersiniz?

Uzun yıllardır Vestel markasının 55'' 65'' Segmentinde LED TV olarak neden 120hz destekli tv üretmediğini sorup duruyoruz.

Son zamanlarda ARÇELİK markasının yaptığı atağın altında kalmaz ve yakın zamanda 120hz destekli 55'' 65'' televizyonlar gelir diye düşünüyorum.
adem hocam
vardır senin bir bildiğin

Murat ALA

Moderator
Moderator
Şu Arçelik inat etmese çok iyi olur. Millet şansa bala gitti 55 GHQ 9500 ve 65 GHQ 9500 aldı o arkadaşlar sayesinde de üründe kullanılan 120 hz BOE ADS panelleri öğrenmiş olduk. Yerli de Vestel'e olan muhtaçlığımız bu yüzden ıncığına kadar biliyoruz her ürününü.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
adem hocam
vardır senin bir bildiğin
Vallahi bu sefer yok :kiskis
Yani bir şeyi biliyorum da, önceden haber alıp gelip buraya miş gibi yapıp sonra 'bakın gördünü zmü ben demiştim'' demeyeceğime min olun ama öngörülerim yüksektir, sahayaı biraz analiz edebiliyor ve bu vestelcileri de biraz tanıyorsam eğeri Arçeliğin bu adımının gerisinde kalmak istemeyeceklerdir düye düşünüyorum.

Hatta inanın önce bi girip araştırma gereği duydum ve kendi kendime ''Ulen Ado, şimdi konuyu açarsın ama heriflerin de dün üreteceği tutmuştur, rezil olmayak'' demiştim :kop

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Şu Arçelik inat etmese çok iyi olur. Millet şansa bala gitti 55 GHQ 9500 ve 65 GHQ 9500 aldı o arkadaşlar sayesinde de üründe kullanılan 120 hz BOE ADS panelleri öğrenmiş olduk. Yerli de Vestel'e olan muhtaçlığımız bu yüzden ıncığına kadar biliyoruz her ürününü.
Evet bana göre de çok gereksiz bir inat ama yine aynı inatla kesinlikle muhatap dahi olmuyor, cevap dahi vermiyorlar.

Bence itici geliyoruz onlara, kaale almak istemiyorlar :D

Swift

Araştırmacı
Kadim Üye
Ya aslında 120 Hz'den önce MEMC özelliğini standart ekleseler sıkıntının çoğunu çözmüş olacaklar. Çoğu insan için 120'ye gerek dahi kalmayacak.

Aslına bakarsanız, çok üst modeller hariç, Samsung, LG, TCL vb aynı paneli, yerine göre daha iyisini dahi kullanıyorlar. SoC desen zaten herkes Mediatek, biraz da realtek kullanıyor. Yeni nesil MB180 gibi anakartları gayet hızlı. Yazılım desen Smart anlamında iyiler. Üstüne Google TV var, yazılım işini de yıkmış durumdasın. Ne olur yani parasıyla adam gibi özellik koysan? Kaç para lan bi flüt, pardon MEMC yongası/özelliği?

Gavurların "bean counter" dedikleri bir zihniyeti var bunların. 1 centlik plastik çalsak ürün başına, yıl sonunda 300bin dolar kardayız patron! diyenlerin prim yaptığı yerde boşa konuşuyoruz ya neyse.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Ya aslında 120 Hz'den önce MEMC özelliğini standart ekleseler sıkıntının çoğunu çözmüş olacaklar. Çoğu insan için 120'ye gerek dahi kalmayacak.

Aslına bakarsanız, çok üst modeller hariç, Samsung, LG, TCL vb aynı paneli, yerine göre daha iyisini dahi kullanıyorlar. SoC desen zaten herkes Mediatek, biraz da realtek kullanıyor. Yeni nesil MB180 gibi anakartları gayet hızlı. Yazılım desen Smart anlamında iyiler. Üstüne Google TV var, yazılım işini de yıkmış durumdasın. Ne olur yani parasıyla adam gibi özellik koysan? Kaç para lan bi flüt, pardon MEMC yongası/özelliği?

Gavurların "bean counter" dedikleri bir zihniyeti var bunların. 1 centlik plastik çalsak ürün başına, yıl sonunda 300bin dolar kardayız patron! diyenlerin prim yaptığı yerde boşa konuşuyoruz ya neyse.
Diyecek bir şey kalmamış :ok

Sametylmz

Meraklı
Yeni Üye
Gelir mi dersiniz?

arçelik de qled de bi tık geç kaldı vestel göre bence aslında birbilerini tamamlıyorlar yakında çıkar vestelin 120 hz leri arçelik bu qled lerin argesini bitirdikten sonra hemen almanya için üretime başladı ilk ürünlerinde fazlasıyla ışık sızması vardı sonra üretim bandı hızlandıkça iç pazara da bu ürünü getirdiler

EFI Shell

Araştırmacı
Araştırmacı
Maliyet diye bir dert yok aslında. Vestel çok çok küçük adetlerde özel siparişi uygun maliyetle hızlıca üretip sevk edebilen bir firma. Piyasa öyle ki, yerli malı 20bin liralık ürünün çok benzeri özellikte ve hatta aynı panelli LG, Samsung, TCL modelleri 40 bine satılıyor misal. Daha özellikli yerli ürünü rekabetçi fiyatla satabilirler. Ne bileyim, Vestel ya da farklı marka ile bir premium seri çıkartsınlar, tutan mı var?

Sahibine saygım sonsuz, ama fasoncu tekstilci kafasından hala çıkamamış besbelli.
Zaten adamların gelirinin bu ülkede büyük bir kısmı Toshiba/Hi-Level üzerinden geliyor gibi.