Neler yeni

Voltaj-akım koruma ürünleri

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Son dönemlerde bu tarz ürünlere çok fazla ihtiyaç duyuyoruz ustacım.

Elimdeki dosyada Demirdöküm klimanın ITC kartı patlamış, klimaya yetkili servis müdahale edip yüksek gerilim diye rapor da yazmış, kartın primer bölümü kapkara, Enerji Dağıtım Şirketi yine de ''Bizimle ilgisi yok'' demiş ve işin içinden çıkmış ne yazık ki.

Ben şimdi bu dosyayı tüketici lehine yazacağım fakat biliyorum ki EDŞ bunu mahkemeye taşıyacak itiraz edecek kararımıza.

Yani bazen Yasa ve Yönetmelikler bile koruyamıyorsa tüketicviyi, o zaman bu tarz ürünlerin önemi bir kere daha ön plana çıkmış oluyor.

emurat

Süper Üye
Kadim Üye
Üstadlar bunların tepki süreleri hakkında bilginiz var mı? Normal elektrik korumalarında Mili saniye hatta Nano saniyelerden bahsediyorlar. Bu cihazlar da o kadar hızlı tepki verip devreyi kesiyorlar mı?
@Adem Helvacı @mbirol

mbirol

Klima Profesörü
Kadim Üye
Üstadlar bunların tepki süreleri hakkında bilginiz var mı? Normal elektrik korumalarında Mili saniye hatta Nano saniyelerden bahsediyorlar. Bu cihazlar da o kadar hızlı tepki verip devreyi kesiyorlar mı?
@Adem Helvacı @mbirol
Bunlarda o kadar kısa sürede tepki vermezse anlamı yok zaten. Detaylı incelemedim tabi ürünü.

mbirol

Klima Profesörü
Kadim Üye
Son dönemlerde bu tarz ürünlere çok fazla ihtiyaç duyuyoruz ustacım.

Elimdeki dosyada Demirdöküm klimanın ITC kartı patlamış, klimaya yetkili servis müdahale edip yüksek gerilim diye rapor da yazmış, kartın primer bölümü kapkara, Enerji Dağıtım Şirketi yine de ''Bizimle ilgisi yok'' demiş ve işin içinden çıkmış ne yazık ki.

Ben şimdi bu dosyayı tüketici lehine yazacağım fakat biliyorum ki EDŞ bunu mahkemeye taşıyacak itiraz edecek kararımıza.

Yani bazen Yasa ve Yönetmelikler bile koruyamıyorsa tüketicviyi, o zaman bu tarz ürünlerin önemi bir kere daha ön plana çıkmış oluyor.
Bu tür konuda o bölgede bir kaç talep daha olması lazım ki dağıtım şirketi mesul gösterilsin.
Bu tür kart arızaları sadece dağıtım şirketi kaynaklı değil. Mesela dağıtım şirketi kaynaklı olsa, mutlaka varşstör sigorta patlar. Ve evde sadece klima gitmez. TV, uydu alıcı vs vs. Yada komşulardan da hasar çıkar.

Ha nereden kaynaklı olur dersen, en büyük sıkıntıdan biri evin tesisatı. Buatlar, ekler. Elektrik akımı gevşek bağlantıyı hiç sevmez. Bende şahsen klemensi sevmem. Bizde kaç kişi 5 yılda bir sigorta panosuna kontrol ettiriyor mesela bağlantılarla gevşeme var mı yok mu diye. Bunu yaptıran parmak kaldırsın, sayalım.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Bu tür konuda o bölgede bir kaç talep daha olması lazım ki dağıtım şirketi mesul gösterilsin.
Bu tür kart arızaları sadece dağıtım şirketi kaynaklı değil. Mesela dağıtım şirketi kaynaklı olsa, mutlaka varşstör sigorta patlar. Ve evde sadece klima gitmez. TV, uydu alıcı vs vs. Yada komşulardan da hasar çıkar.

Ha nereden kaynaklı olur dersen, en büyük sıkıntıdan biri evin tesisatı. Buatlar, ekler. Elektrik akımı gevşek bağlantıyı hiç sevmez. Bende şahsen klemensi sevmem. Bizde kaç kişi 5 yılda bir sigorta panosuna kontrol ettiriyor mesela bağlantılarla gevşeme var mı yok mu diye. Bunu yaptıran parmak kaldırsın, sayalım.
İşin peşini bırakmadım. Hizmet veren yetkili servis ile de görüştüm ustacım.
İşte bu nedenle Devletin verdiği yetkiyi kullanıp araştırma yapıyorum, sadece dosyada yazana göre karar vermiyorum.
Servis ile görüşünce işin renginin öyle olmadığı ortaya çıktı. Olayın yaşandığı dönem yıldırım düşmesinden bahsedilse de yine de tek cihaz olması ayrı bir sorun.

Daha da önemlisi, tüketici onarımı yaptırtmamış yani eski kartlar halen ürün üzerinde olduğu için kart üstünden hat takibi de yapna şansı kalmadı.

E tabi ortada talep hatası da olunca dosyaya RET yazdım Birol usta.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Ürün sayfasında incelediğimde tepki süresi tüm bu yeni wifi li ürün gruplarında olduğu gibi tepki süresi 0,5 saniye yazıyor. Bu koruma için yeterli bir süre midir?
@Adem Helvacı
@mbirol
Doğal olarak %100 değildir.

Tam korumanın en ideal yolu lineer aktif ürünler olur. Onlar şebeke dalgalanmasından ve kesintiden tam bağımsız çalışır.