Neler yeni

Yolculuklarda Uçak Mı, Otobüs Mü, Tren Mi Tercih Ediyorsunuz ?

Yolculuklarda Uçak Mı, Otobüs Mü, Tren Mi Tercih Ediyorsunuz ?

• Uçak

Oy: 4 57.1%
  • Otobüs

Oy: 3 42.9%
  • Tren

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    7

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Ben mecbur olmadıkça tren yolculuğunu tercih etmem.Nedenine gelince genellikle İzmir-Ankara,İzmir-İstanbul gidiş-dönüş yolculuğu yaparız.Şu an İzmir'den İstanbul'a direkt tren yok ancak aktarmalı gidilebiliyor.Trenle İzmir-Ankara yolculuğu ortalama 14 saat'i geçiyor.İnsan belli bir süreden sonra sıkılıyor.Bu sebeplerle genellikle otobüs yolculuğunu tercih ediyoruz.Onu da acil bir durum olmazsa gündüz yolculuğu olarak yapıyorum.Daha önceleri uçak yolculuğu uygun fiyatlı iken uçakla da yolculuk yaptım.Bana göre gideceğim yere en kısa zamanda gittiği için favorim ama fiyatların pahalı olmasından dolayı mecburen otobüs yolculuğunu tercih ediyorum.Bir kaç sefer ailecek özel araçla da Ankara'ya gittik,acil olmadığı için o da güzeldi.İstediğin yerde duruyorsun,yiyip içip biraz dinlenip etrafı seyrederek yola devam ediyorsun.Tabii renkler ve zevkler tartışılmaz,herkesin tercihi farklı olabilir.
Size bilgi vereyim. Kütahya tarafından Afyon'a girişte, Özdilek kavşağına yaklaşırken, kavşağa 4-5 km kala dev bir viyadük inşaatının yanından geçtik. Bu ne bune diye düşünürken YHT Ankara-İzmir tren yolu viyadüğü olduğu aklıma geldi.

Biraz sabır. Sıkın dişinizi. Yapılıyor.

Bu da benim araç kamerama takılan viyadük ayakları görüntüsü. Sol taraftakiler daha belirgin çıkmış. 1 ay önce Ramazan bayramına giderken çekildi.

Ekli dosyalar

• vlcsnap-2024-05-04-10h35m05s908.png
    vlcsnap-2024-05-04-10h35m05s908.png
    383 KB · Görüntüleme: 8

cuhadarzade

Bi' Çok Şeyin Antrenörü
Kadim Üye
500 km'lere kadar şahsi araçla gidiyorum. Önceden çok uzun yol yapardım artık sabredemiyorum. Daha uzun yola, mesela önceki hafta Antalya'ya gittik, uçakla gidiyorum ama bariz daha pahalıya geliyor uçak eğer 2 kişi ve üzerindeyseniz. Gerçi gittiğiniz saat de önemli tabi, mesela Ajet 11.20 uçağı kişi başı 2.800 tl iken, saat 18-19:00 civarında giderseniz 800 tl idi.

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Seyahati çok seviyorum. Her zaman keyifli, zevkli hale getirmeye çalışırım. O sebeple eğer ailemle gidiyorsak İstanbul-Konya arası 3 kişi olunca kendi arabamız para olarak daha avantajlı. Ama dediğim gibi. Onu da çok düşünmüyorum. Kendi arabam ile uzun yol yapmak cidden çok keyifli oluyor. İstediğiniz yerde duruyorsunuz. İstediğiniz sürede gidiyorsunuz.

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Tüm seyahatlerimi kamera ile kesintisiz kaydederim. Aksiyon kamerası aldım. Arabanın ön camına vantuz ile tutturuyorum. İçine 64 GB Class10 sınıfı kartı takıyorum. Seyahat evin önünden başladığı anda kaydı başlatıyorum. 750 km yolu hiç bir kesintiye uğratmadan kaydediyorum. Konya'da, evin önünde bitiriyorum. Bu şekilde 10'larca seyahat videolarım var. Seyahati çok sevdiğimden dolayı ara sıra TV'ye bağlayıp saatlerce seyrediyorum. 2016'dan beri yaptığım tüm seyahatler kayıtlıdır.

Bilgi vereyim. Kamera gücünü araç çakmaklığından alıyor. Kendi piline kalsa 1 buçuk saatten fazla kayıt yapamıyor. 64 GB kart 1280x720 ve 50 Hz seçeneğinde 14 buçuk saatlik kayıt alabiliyor.

YHT ile yaptığım seyahatten görüntü. Tren'in camından çektim. 9. saniyedeki iki rayın birleşme noktasındaki görüntü beni benden alır her zaman.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
Aksiyon kamerasını araç kamerası yapmanız banada mantıklı geldi. Bende araç kamerası bakıyordum ama neredeyse bir gopro 10 parasına almayı düşünüyordum. Sizin yaptığınız dahs mantıklı geldi, hem sürüş bitince başka amaçlarlada kullanabilirim.

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Aksiyon kamerasını araç kamerası yapmanız banada mantıklı geldi. Bende araç kamerası bakıyordum ama neredeyse bir gopro 10 parasına almayı düşünüyordum. Sizin yaptığınız dahs mantıklı geldi, hem sürüş bitince başka amaçlarlada kullanabilirim.
Aynen dediğiniz gibi. Çok amaçlı kullanıma uygun. Dağa, taşa, bayıra giderken de elimde taşıyarak çekim yapıyorum.

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Aynen dediğiniz gibi. Çok amaçlı kullanıma uygun. Dağa, taşa, bayıra giderken de elimde taşıyarak çekim yapıyorum.
Bende yakında kurarım ama önce sürekli şarjda çekim yapıp yapmadığını bilmeliyim. Sizinki hangi model?

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Bende yakında kurarım ama önce sürekli şarjda çekim yapıp yapmadığını bilmeliyim. Sizinki hangi model?
Ben alalı 4-5 sene oldu. AEE Life silver. 64 GB kart destekli. 128 GB'de okuyor diyorlar ama kasıyor. Kendi pili 1 buçuk saat çekim yapıyor. Ama ben o pili çıkardım. Arabada çekim yapıyorsam gücü çakmaklıktan alıyor. USB girişinden çakmaklığa takıyorum. Sürekli güç ve sürekli çekim sağlıyorum.

Dağda, taşta çekim için değişik bir çözüme gittim. Philips marka 10.000 Mah Powerbank aldım. 10 saatten fazla çekim yapabiliyorum. Pili gömlek cebime veya pantolon cebime koyuyorum. Kamera elimde çekim yapıyorum.

Döngüsel kayıt seçeneğini kullanmıyorum. Sürekli kayıt seçeneğinde kullanıyorum. Kart dolduğu zaman tekrar geriden üzerine yazmasını bu şekilde engelledim.

Videolar 8 dakikalık dosyalar halinde kaydediliyor. 1280x720, 1920x1080 ve 4K çekim özelliği var. 4K çekimi tavsiye etmem. 12 fps çekim yapıyor. Kare atlamaları oluyor.

Olumsuz bir şeyini söyleyeyim. Misal: Seyahatinizi benim gibi kesintisiz kaydetmek istiyorsunuz. 8 dakikalık klasörler halinde kaydediyor demiştim. Varacağınız yere vardınız diyelim. Kamerayı kendiniz manuel olarak kapatmadan arabanın kontağını kapatırsanız son 8 dakikalık görüntü dosyası kayıt yapılamıyor. kayboluyor.

Sırf bu hataya düşmemek için arabanın direksiyonuna başlarda "Önce kamerayı kapat. Sonra kontağı kapat" yazan bir kağıt yapıştırmıştım. ;)

Benim kamera bu

Ekli dosyalar

• Kamera.jpg
    Kamera.jpg
    77.6 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:

H.YILDIRIM

Süper Üye
Kadim Üye
Bu ne bune diye düşünürken YHT Ankara-İzmir tren yolu viyadüğü olduğu aklıma geldi.

Bu viyadükleri ben de gördüm ve hızlı tren hattı için olduğunu biliyorum.Ayrıca İzmir-Ankara hızlı tren hattının,2028 yılındaki seçimler öncesi açılacağını duymuştum.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Size bilgi vereyim. Kütahya tarafından Afyon'a girişte, Özdilek kavşağına yaklaşırken, kavşağa 4-5 km kala dev bir viyadük inşaatının yanından geçtik. Bu ne bune diye düşünürken YHT Ankara-İzmir tren yolu viyadüğü olduğu aklıma geldi.

Biraz sabır. Sıkın dişinizi. Yapılıyor.

Bu da benim araç kamerama takılan viyadük ayakları görüntüsü. Sol taraftakiler daha belirgin çıkmış. 1 ay önce Ramazan bayramına giderken çekildi.

İzmir'e girişini Kemalpaşa-Turgutlu tarafından yapmışlar, bu güzergahta hızlı tren olmasa bile zaten en az 2 saat kazandıracağı belli. Mevcut İzmir-Ankara treni Menemen Manisa Akhisar Soma Savaştepe Balıkesir şeklinde zikzak çizerek gidiyor. E oradan da Tavşanlı üzeri Kütahya Eskişehir vs. derken epey oyalanıyor. 14 saatte anca gidiyor.

Kesinlikle akıl kârı değil, yolcu olarak Pamukkale Jumbo tarzı üst seviye bir otobüs çok daha iyi olacaktır. Onun haricinde zaten trenden daha ucuz otobüs firmaları da var bu güzergahta. Özellikle Ankara-İzmir yönünde 200 TL gibi günümüz şartlarına göre çok komik fiyatlara denk gelebilirsiniz. (İzmir Otogarında şuan Manisa 150 Çeşme 200 TL)

14 Saat trende yataklı vagon da var elbette fakat uçakla aynı fiyat.

Yeni yapılacak olan YHT ile Manisa tarafından değil Turgutlu Uşak tarafından bağlantı olması çok avantaj sağlayacak. Güzergaha bakınca YHT Salihli'ye kadar D300 karayoluna paralel ilerleyecek, Salihli'den Kula değil Alaşehir tarafına oradan Eşme, Uşak'ı yay çizerek geçip Eşme'den Banaz şeklinde devam edecek Uşak Afyon arası yine D300'e paralel şekilde. Afyon Polatlı arasını D260 karayolunun sağ kısmından yola paralel, bazen biraz daha içeriden geçip Polatlı'da Eskişehir yönünden gelen YHT ile birleşip devam ediyor. Yanlış görmediysem İzmir-Salihli ve Banaz-Afyon arasında karayolunun kuzeyinden (İzmir-Ankara yönüne göre yolun solundan), Salihli-Banaz ve Afyon-Polatlı arasını karayolunun güneyinden geçerek tamamlıyor.

Afyon-Polatlı arası olan kısımlarda da ciddi ilerlemeler var. Demek ki çalışmalar güzergahın her yerinde hemen hemen aynı seviyede gidiyor.

Kütahya-Uşak arası deyince aklım bir an acaba güzergah İzmir-Uşak-Kütahya-Eskişehir-Ankara şeklinde mi olacak diye düşünmüştüm fakat yok, normal karayoluna paralel gidiyormuş hep, farklı bir güzergah izlemiyor.

Ankara-Izmir-Demiryolu-ve-YHT.png

Yukarıdaki görselin kaynağı https://www.egedesonsoz.com/haber/Izmir-i-Ankara-ya-baglayacak-projede-imzalar-tamam/1097011

linkini verdiğim sitede güzergahta Uşak yok. Bazı sitelerde Uşak da var. Hatta bazı kaynaklara göre Tren Manisa'ya da uğruyor. Sanırım projede sonradan birkaç değişiklik oldu.

Son düzenleme: