Wide Color Gamut (WCG) nedir?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Wide Color Gamut (WCG) nedir?

1

Wide Color Gamut (WGC) aslında insan gözünün gerçek hayatta gördüğüne en yakın renk algoritmasıdır. Sizlere paylaştığım teknik detaylarda sunduğun SRGB ADOBE RGB REC2020 REC709 NTSC vs gibi oransal verileri sunmamın en temel nedeni de bu dur. Hangi renk uzayında çalışıldığına göre değişmekle birlikte üreticilerin BLU havuzuna montajladıkları led çiplerin kelvin değerinden, kullandıkları panelin kelvin desteğine ve yazılımda kullanılan algoritmaya varana kadar sizlerin doğru rengi görmenize etki eden onlarca faktr var ve wide color gamut da bunlardan birisidir. Geniş gam RGB renk alanı, Adobe Systems tarafından geliştirilen ve saf spektral ana renkler kullanarak büyük bir gam sunan bir RGB renk alanıdır. SRGB veya Adobe RGB renk alanlarından daha geniş bir renk değeri aralığı sağlayabilir.

wcg

Televizyon tercihlerimizde genellikle en ağırlıklı odaklandığımız hususlar elbette ki görüntü destek unsurlarıdır. HDR HDR10 HDR10+ DV WCG ve aslında pek karşılaşmadığımız HB (High Brightness) bunlara ilaveten MEMC ve vestel’in patentli teknolojisi olan Pixellence + Pixellence Pro gibi desteklerin ne kadar yoğun olduğuna göre satına lacağımız televizyona ayırmayı düşündüğümüz bütçe de değişiklik gösteriyor. Mesela bu yazıyı yazmamıza vesile olan VESTEL 55UA9090 modelinin teknik özellikler yazısını yazarken bu özellikler oldukça dikkat çekmişti. Bir tv de aynı anda memc hdr hdr10+ pixellence pro dv ve yanında WCG de olunca işte o tv ister istemez dikkat çekici bir ürün oluyor. Wide Color Gamut ise alt segment üretimlerde görmeye alışık olmadığımız çünkü ayrıca lisans bedeli ödenmesi gereken bir özelliktir.

wcg3

Renk uzayı başlı başına ele alınması gereken özel bir konudur ancak yine de yukarıdaki görselde neden sizlere SRGB ADOBE RGB gibi değerleri verdiğimi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Öneri:  CMF Tasarım Paslanmaz Çelik Gövde Nedir?
  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (1)

  1. Çok fazla birşey anlamadım ama bir şeyi anladım. Vestel 55UA9090 modelin ismi geçmiş ve övülmüş. Kardeşimde 65UA9090 var. Görüntüsünden gerçekten çok memnun. Demek ki bu özellikler var.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir