10 Yıl Panel Garantisi Gerçek mi?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

10 Yıl Panel Garantisi Gerçek mi?

9

10 Yıl Panel Garantisi Gerçek mi? Youtube takipçimiz Ömer Faruk Yazıcı sorusu üzerine genel bilgi ve cevap olması amacıyla bu yazıyı siz değerli takipçilerimize sunmaktayız. Keyifli okumalar. :)

Satış görevlisi personeller genel anlamda ”Bunların paneli 10 yıl garantili” şeklinde GENİŞ bir ifade kullanıyor olsa da, bunun büyük bir satış aldatmacası olduğu yönde daha önce çok kez yazılar yazdım. Daha 1-2 hafta evvel dahi yaşanmış gerçek olaylar bu anlatılanların gerçek olmadığının somut ispatıdır. Hatta bana bu ifade ile gelen bir kardeşimize, ”Lütfen gidin sorun, 4 sene sonra panel arıza yaptı (Yanma değil panel arızası, dikey çizgi – yatay çizgi vs) panel yine garantiden değişiyor mu?” dedim. Sordu, geldi ve ”Abi değişmiyormuş” dedi. Bakınız YANMA GARANTİSİ diye ince bir detay var orada. Bu biraz şuna benziyor. ”Ben size 10 yıl boyunca bu filin uçmama garantisini veriyorum” :)

Fil’ in uçmayacağını zaten biliyorum, garantisini versem ne olur vermesem ne olur ?

Ancak ”HER KOŞULDA ve HER ARIZASI (Kırılmalar ve sıvı temasları hariç) garantiye girer” diye size 10 yıllık bir taahhüt verme cesaretleri var ise işte o zaman o panel gerçekten 10 yıl garantili olur.

Burada biraz teknik detaya girmek gerekir, şöyle ki; Likit Kristal hücreler, eski plazma ve günümüz Oled mantığının aksine logo yanması ile ilgili olarak istisna durumlar haricinde sorun çıkarmazlar. Bunun sebebi ise ışık kaynağını kendilerinin oluşturması yerine harici bir sürekli ışık kaynağı kullanıyor olmalarıdır. BLU yani Back Light Unit dediğimiz arka aydınlatma havuzunda aktif olan ledler, TFT LCD sistemlerde aydınlatmayı sağlar ve hücre yapısı ile direkt bir bağlantısı yoktur. Oled ve Plazma sistemlerde ise her bir hücre kendi ışık kaynağını kendisi yaratır. Yukarıda bahsettiğim istisna durumlara örnek olarak aynı kanalda aylarca çalışan LOGOLU demo videolar ve sadece güvenlik kamerası olarak kullanılan ürünleri gösterebiliriz. Bu istisna durumlar firmanın başına gelse dahi 1/1000 oranına tekabül edip satış stratejisine göre getirdiklerinin yanında 1/1000 oranında panel değiştirme maliyetinin götürüsünü hesapladıklarında çok daha avantajlı olduklarını bilmeleri nedeniyle bu taktiği kullandıklarını belirtebilirim.

Öneri:  ARÇELİK Buzdolabı Kompresörleri 2024-2025 Döneminde Değişiyor

SONUÇ; Bu bir şehir efsanesi ve satış stratejisidir. Mevcut koşullarda hiçbir firma TFT LCD veya Oled panellere 10 yıl garanti veremez. Logo yanığına garanti vermek demek, panele 10 yıl garanti vermek anlamına gelmemekle birlikte size bu garantiyi veren markalar ile vermeyen markalar arasında ömür anlamında hiç bir fark yoktur :)

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (9)

  Popüler Yorumlar
  1. adem bey merabalar arçelik ekolojik klimam var e10 arızası veriyor ondan sonra p5 hatası oluyor bazende p 11 hatası veriyor servis daha önce 2 kez dış ünite kart değişimi yaptı arıza bitiyor 1 ay sonra yine aynı arızası devam ediyor acaba ne yapmalıyım arçelik klima ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim izmir den iyi günler diliyorum size

  2. 08/11/2022

   Merhabalar samsung,lg gibi markalarla onvo, vestel gibi alt markalarında ön görülen ortalama bir panel ömrü var mı? Bunu şundan dolayı soruyorum “ya iyisi olsun az pahalı olsun daha uzun kullanırım” mantığı doğru bir yaklaşım mı? Yoksa marka fark etmeksizin( paneller bir çok modelde ortak olduğu için) ortalama ömürleri var mı? Sanki bununla ilgi bir videonuz vardı ama ulaşamadım.

   İyi çalışmalar.

  Yapılan Yorumlar
  1. ??

  2. 11/08/2022

   https://eksiup.com/p/n3585311j2m8

   11 belki 12 yıl plazma tv PANASONİC TX-L42E3E uzun ömürlü maşallah kaç saat çalışma süresi sonunda ölecek acaba ömrünü merak ediyorum

   • 11/08/2022

    CRT Televizyonlarda 1980 li yıllarda ”30.000 saat kullanım ömrü var” derlerdi. Sonra buna 50.000 saat diyenler çıktı ancak geçerli bir argüman yoktu. İlginçtir ki meslek hayatım boyunca 25 ve 30 yıl çalıştığını bildiğim CRT televizyonlar o kadar çoktu ki. 25 yıl desek kabaca 9.000 gün, bu da kabaca 200.000saat etse zamanında fikir öne sürenlerin hiç birisinin iddiaları tutmamış görünüyor :)

    Plazmalarda ise hakikaten panel ömrü inanılmaz sorunlu çıktı ancak çalışan da çatır çatır çalıştı :)

    • 11/08/2022

     güncel hali 48500 saat şu an

    • adem bey merabalar arçelik ekolojik klimam var e10 arızası veriyor ondan sonra p5 hatası oluyor bazende p 11 hatası veriyor servis daha önce 2 kez dış ünite kart değişimi yaptı arıza bitiyor 1 ay sonra yine aynı arızası devam ediyor acaba ne yapmalıyım arçelik klima ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim izmir den iyi günler diliyorum size

  3. 18/08/2022

   Adem bey iyi çalışmalar. Uzun zamandır 55 ile 65 inch arası tv arayışındayım. Baktığım modelleri videolarınızı izledikten sonra eledim biri tcl 55c725 idi.
   Futbol seyretmem tv yi karşıdan izlerim maksimum 30-40 dercelik açı olur. Şu an philips 58pus8506 ve 65pus7906 modelleri bütcem 12-13 bin bandında. Ancak philipsten de soğudum bulutlanma ve ışık sızmaları şikayetlerini okudum.
   Vestel ve toshibalara bakıyorum ancak farklı paneller kullanıldığını birkaç videonuzda izledim. Tv+ ve internet üzerinden sıkça film ve video seyreden bir aileyiz. Philips e yönümü döner gibiyim. Pus 7906 nın rem i düşük geldi. İlerde takılma donma yaşarmıyım diye düşündürdü. vestel q9900 de ilgimi çekmiyor değil. Sizce nasıl bir tv seçmeliyim. Gözümü kağatıp ğhilips almalımıyım. Kafalar karışık
   Yardımınızı bekliyorum.
   Teşekkürler

  4. 08/11/2022

   Merhabalar samsung,lg gibi markalarla onvo, vestel gibi alt markalarında ön görülen ortalama bir panel ömrü var mı? Bunu şundan dolayı soruyorum “ya iyisi olsun az pahalı olsun daha uzun kullanırım” mantığı doğru bir yaklaşım mı? Yoksa marka fark etmeksizin( paneller bir çok modelde ortak olduğu için) ortalama ömürleri var mı? Sanki bununla ilgi bir videonuz vardı ama ulaşamadım.

   İyi çalışmalar.

   • Merhaba, panel ömrü televizyon üreticisinden ziyade panel üretici markasının konusu. Biz de tam bu yüzden COF bilgilerini, geçit çipi bilgilerini paylaşıyoruz. COF sayısı ne kadar fazla ise, geçit çipi ne kadar fazla ise arıza ihtimali o kadar azalıyor. Çünkü her bir COF ve geçit çipinin üzerine binen yük bu sayıya bağlı olarak azalıyor ya da artıyor.

  5. adem bey merabalar arçelik ekolojik klimam var e10 arızası veriyor ondan sonra p5 hatası oluyor bazende p 11 hatası veriyor servis daha önce 2 kez dış ünite kart değişimi yaptı arıza bitiyor 1 ay sonra yine aynı arızası devam ediyor acaba ne yapmalıyım arçelik klima ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim izmir den iyi günler diliyorum size

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir