Akım Koruma Prizinde JOULE değeri Nedir? Ne Kadar Önemlidir?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Akım Koruma Prizinde JOULE değeri Nedir? Ne Kadar Önemlidir?

0

Akım koruma prizleri halen tüketicilerin en çok sorduğu sorular arasında ve halen bilinmez yönlerini koruyan ürünlerdir. İsmi halen Akım Koruma Prizi diye geçse de temel olarak bu ürün bir GERİLİM koruma prizi olarak ortaya çıkmıştır. Bugünün yeni nesil üretimlerinde artık nihayet AKIM için de bazı eklentiler yapılmış olsa d ahemen belirtmek gerekir ki hiçbir akım koruma prizi hiçbi rürün için %100 güvenlik sağlama özelliğine sahip değildir. Bu uyarımızı yaptıktan sonra sık sorulan bazı soruları da bu vesile ile cevaplamış olalım.

Akım Koruma Prizlerindeki JOULE Ne İfade Ediyor?

Akım korumalı prizlerdeki joule değeri temelde cihazın sahip olduğu enerji koruma kapasitesini ifade eder. Joule, enerji birimidir ve elektronik cihazlar gibi elektrikli cihazlara gelen ani voltaj dalgalanmaları, şimşek çarpması, veya aşırı yüklenmeler gibi durumlar sonucu oluşan zararlı enerjiyi emme yeteneğini ifade eder.

Akım korumalı prizler, cihazların korunmasına yardımcı olmak için çeşitli elektriksel sorunlardan kaynaklanabilecek hasarı azaltma amacıyla tasarlanmıştır. Bakınız tekrar vurguluyorum bu bir ÇABA olarak görülmelidir. bu prizler %100 koruma sağlayamaz. Bu tür prizler, genellikle entegre bir sigorta veya devre kesici ile birlikte gelir ve yüksek voltaj dalgalanmalarını engellemek veya emmek için tasarlanmıştır. İçerisinde bulundurdukları Metal Oksit Varistör yani VDR sayesinde kontrolsüz gelen gerilimde bir sönümleme yapması amaçlanmıştır.

Joule değeri, akım korumalı prizin ne kadar fazla enerjiyi emebileceğini gösterir. Daha yüksek bir joule değeri, cihazınızı olası zararlı enerji dalgalanmalarına karşı daha iyi koruyacaktır. Ancak unutmayın ki, akım korumalı prizler sadece belirli bir koruma sağlayabilir ve her türlü duruma karşı mutlak koruma sağlamazlar. Eğer çok değerli elektronik cihazlarınız varsa ve ciddi bir enerji koruması istiyorsanız, bir UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) veya özel bir enerji koruma sistemi de düşünebilirsiniz.

Öneri:  Quantumdot Panel Nedir?

JOULE Değeri Kaç Olmalı ki Örneğin Klimamı Korusun?

Klimanızı korumak için akım korumalı bir priz seçerken, joule değerinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Ne kadar yüksek joule değeri o kadar iyi koruma sağlar. Klima gibi büyük güç tüketen cihazlar için önerilen akım koruma prizlerinin joule değeri genellikle en az 1000 joule veya daha yüksek olmalıdır.

Bununla birlikte, akım korumalı prizin joule değeri yanında diğer özelliklerine de dikkat etmek önemlidir. İşte akım korumalı bir priz seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı diğer özellikler:

  1. Maksimum güç kapasitesi: Klimanızın güç tüketimine uygun olan prizi seçmelisiniz. Prizin maksimum güç kapasitesi, klimanızın gerektirdiği güçle uyumlu olmalıdır.
  2. Sigorta veya devre kesici: Akım korumalı prizinizde entegre bir sigorta veya devre kesici olması, ani yüksek akım geçişlerine karşı ek bir koruma sağlar.
  3. Aşırı gerilim göstergesi: Prizin üzerinde bir aşırı gerilim göstergesi bulunması, prizin çalışma durumunu izlemenize yardımcı olabilir. Eğer aşırı gerilim koruması devreye girdiyse, bu göstergeden anlayabilirsiniz.
  4. Bağlantı noktaları: Klimanızın fişinin prizle uyumlu olduğundan emin olun ve prizin bağlantı noktaları doğru şekilde uyumlu olmalıdır.

Bu durumda kullanılan ürünün çektiği maksimum amper değeri ile joule değeri doğru orantılı mı olmalı? Yani çekilen amper ne kadar yüksekse joule de o kadar yüksek mi olmalı?

Hayır, akım korumalı prizlerde çekilen amper değeri ile joule değeri arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Çekilen amper değeri, cihazınızın güç tüketimini ifade ederken, joule değeri cihazın enerji koruma kapasitesini ifade eder. İki farklı kavramdır ve birbirine bağlı değildir.

Akım korumalı prizlerde, cihazların güç tüketimi (amper) ile bağlantılı olarak belirli bir voltajı taşımak ve korumak için tasarlanırlar. Ancak joule değeri, prizin üzerinden geçen anlık yüksek voltaj dalgalanmaları veya aşırı yüklenmeler gibi durumlarda oluşabilecek zararlı enerjiyi emme kapasitesini ifade eder. Bu nedenle, çekilen amper değeri ne kadar yüksek olursa olsun, joule değeri cihazın koruma kapasitesini belirleyen ana faktördür.

Öneri:  Aksiyel Fan Nedir?

Örneğin, bir klima yüksek bir amper değerine sahip olabilir çünkü güç tüketimi yüksektir. Ancak akım korumalı prizdeki joule değeri, klimayı olası voltaj dalgalanmalarına, şimşek çarpmalarına veya aşırı yüklenmelere karşı koruyacak şekilde yeterli olmalıdır. Kısacası, joule değeri cihazın koruma kapasitesini belirlerken amper değeri ile doğrudan bir ilişki bulunmaz.

Çekilen toplam gücün joule ile bir bağlantısı var mıdır?

Hayır, çekilen toplam gücün joule değeriyle doğrudan bir bağlantısı yoktur. Çekilen toplam güç, bir elektrik cihazının tükettiği enerji miktarını ifade ederken, joule değeri, bir akım korumalı prizin sahip olduğu enerji koruma kapasitesini ifade eder.

Çekilen toplam güç (amper veya watt) elektrikli cihazınızın ne kadar elektrik enerjisi tükettiğini gösterir ve güç tüketimi ile bağlantılıdır. Örneğin, 1000 watt’lık bir elektrikli ısıtıcı, 1000 watt güç tüketir ve bir cihazın çektiği toplam güç genellikle cihazın etiketinde belirtilir.

Joule değeri ise akım korumalı prizin sahip olduğu enerji koruma kapasitesini belirtir. Priz, ani voltaj dalgalanmaları, şimşek çarpmaları, aşırı yüklenmeler gibi durumlarla oluşabilecek zararlı enerjiyi emme yeteneğine sahiptir. Örneğin, 1000 joule değerine sahip bir akım korumalı priz, 1000 joule’lik zararlı enerjiyi emebilir ve cihazları bu tür tehlikelere karşı koruyabilir.

Bu nedenle, çekilen toplam güç ve joule değeri farklı kavramlar olup, birbirleriyle doğrudan bir bağlantıları yoktur.

Tekrar ifade etmek gereki rki Akım Krouam Prizlerine karşı değiliz, sadece bu ürünlerin yetili servislerin elinde bir tehdit aracı olmasına ve ”Bizden bu prizi almazsanız ürününüz garanti dışı kalır” şantajlarına karşıyız, 50 liralık ürünün 250 liraya dayatılmasına karşıyız.

Buna paralel bugünün koşullarında bir akıllı priz almak yerine artık akıllı wifi priz almak daha mantıklıdır zir aartık akıllı wifi prizlerin içerisine de akım koruma özelliği yerleştirdiler. Tabi ki Joule değeri yine dikkate alınmalıdır.

Şımart Akıllı Wifi Priz üzerinden örnek verecek olursak eğer, bu priz ile sadece üründe akım ve yıldırım düşmesine karşı koruma sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ürünün toplam tüketim verilerini kayıt altına alıp fatura kontrolü sağlayabiliyorsunuz. Ürün ne kadar güç tüketiyor ve hatta o an şebeke geriliminiz kaç volt bunu görebiliyorsunuz. Dilerseniz uygulama üzerinden uzaktan erişim sağlayıp örneğin çok fırtınalı yıldırım düşen havalarda enerjiyi kapatıp ürünü şebekeden izole edebiliyorsunuz.

Simart Akilli Wifi Priz Uygulama

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir