Neler yeni

Gençlere Vergisiz Telefon ya da Bilgisayar Alma İmkanı Verilecekmiş

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Hem Bilgisayar hem de Telefon için yararlanılabiliyor mu, yoksa Telefon ya da Bilgisayardan sadece biri için mi yararlanılıyor? Orayı pek anlayamadım.

Bilgisayar ve tablette sıkıntı yokta telefonda sıkıntı büyük. Faturalara IMEI, TC NO gibi bilgiler yazılmamış. Ayrıca kullanacak kişinin üzerine olması gerekiyormuş hattın da ekstra bir masrafta o.

Faturaya IMEI ve diğer elektronik ürünler için de mümkünse Seri No yazdırmak lazım ya. Özellikle marketlerde bu duruma dikkat etmiyorlar.
Ad: Nihai Tüketici - TC No: 11111111111 böyle fatura mı kesilir? Fatura açıklaması kısmına da ürün seri nosunu yazdırmak lazım.

Carrefoursa'dan aldığımız telefonda eleman kasadan sanki makarna satıyor gibi telefon satmış, bir tane fiş başka hiçbir şey yok. Mümkünse fatura lazım böyle durumlarda. Garanti gerektiren her üründe fiş yerine adınıza kesilmiş fatura talep edin mutlaka. Şimdi marketlerin çoğu e-arşiv faturaya geçti, fiş olarak bilgi fişi yazan bir şey veriyorlar, e fatura olarak kesiliyor internetten çıkarabilirsiniz diyorlar ama dikkat fatura bilgileri sizin bilgileriniz olmalı. A101'de otomatik olarak Nihai Tüketici 11111111111 olarak giriyor genelde.

Eğer telefon için İmei yazılmıyorsa, telefonun içindeki ya da kutusundaki imei etiketlerinden birini faturaya yapıştırın. Gerçi her telefonda çıkmıyor galiba o imei etiketleri.

BerkTas

Araştırmacı
Araştırmacı
Hem Bilgisayar hem de Telefon için yararlanılabiliyor mu, yoksa Telefon ya da Bilgisayardan sadece biri için mi yararlanılıyor? Orayı pek anlayamadım.

Faturaya IMEI ve diğer elektronik ürünler için de mümkünse Seri No yazdırmak lazım ya. Özellikle marketlerde bu duruma dikkat etmiyorlar.
Ad: Nihai Tüketici - TC No: 11111111111 böyle fatura mı kesilir? Fatura açıklaması kısmına da ürün seri nosunu yazdırmak lazım.

Carrefoursa'dan aldığımız telefonda eleman kasadan sanki makarna satıyor gibi telefon satmış, bir tane fiş başka hiçbir şey yok. Mümkünse fatura lazım böyle durumlarda. Garanti gerektiren her üründe fiş yerine adınıza kesilmiş fatura talep edin mutlaka. Şimdi marketlerin çoğu e-arşiv faturaya geçti, fiş olarak bilgi fişi yazan bir şey veriyorlar, e fatura olarak kesiliyor internetten çıkarabilirsiniz diyorlar ama dikkat fatura bilgileri sizin bilgileriniz olmalı. A101'de otomatik olarak Nihai Tüketici 11111111111 olarak giriyor genelde.

Eğer telefon için İmei yazılmıyorsa, telefonun içindeki ya da kutusundaki imei etiketlerinden birini faturaya yapıştırın. Gerçi her telefonda çıkmıyor galiba o imei etiketleri.
Toplam 5.500 destek var ve ibraz edeceğiniz fatura da 9500 ü geçemiyor. Örneğin 5.499 a telefon 4.000 e de bilgisayar bulursanız. Bunların faturaları da düzgünse yararlanabilirsiniz gibi görünüyor.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Toplam 5.500 destek var ve ibraz edeceğiniz fatura da 9500 ü geçemiyor. Örneğin 5.499 a telefon 4.000 e de bilgisayar bulursanız. Bunların faturaları da düzgünse yararlanabilirsiniz gibi görünüyor.
Peki herkese veriyor değil mi bunu. Yani biz durum tespiti yaptık maddi durumu olmayanlara verdik gibi bir durum olmaz. Vergisiz diye alıp elimizde vergili olarak kalmasın sonra.

BerkTas

Araştırmacı
Araştırmacı
Peki herkese veriyor değil mi bunu. Yani biz durum tespiti yaptık maddi durumu olmayanlara verdik gibi bir durum olmaz. Vergisiz diye alıp elimizde vergili olarak kalmasın sonra.
Aslında şartlar aylar önce açıklandı. Uygulamada işler değişecek mi? zannetmem. Bilgisayar ve Tablette sıkıntı olmaz ama telefon da imei ve hattı BTK üzerinden takip edecekler sanırım orada usulsüz kullanım sorun olabilir. Onayın kabulü ve Öğrenci hesabına para yatınca bilgi veririm.

evrenatabek

İnce Eleyen
Kadim Üye
Web sitesi
www.facebook.com
Uygulamasını yapmış birinden fikir almak güzel oldu.

Siz cihazınızı aldınız. Tamamını ödediniz.

Sonra internet üzerinden başvurdunuz.

Başvurunuz onaylandı ve 4bin TLgibi ödeme aldığınızı beyan etti mi?

Ödemeyi banka havalesi ile size ödenecek ve tarih belirtti mi?

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com

Bir de hangi cihaza ne kadar verecek? Ne kadarlık tutara ne kadar verecek? ben 9500 TL'lik ürün alsam da, 6000 TL'lik ürün alsam da 5500 mü verecek? Yoksa oransal mı verecek, şu fiyata şu kadar diye mi verecek?

Vergi indirimi diyemiyorlar, çünkü o zaman hangi cihazın yüzde kaçının vergi olduğunu tespit etmek gerekir.

Mesela son satış fiyatı 4750 TL'lik bir ürün buldum diyelim, bana 5500 TL'nin yarısı olan 2750 TL'yi mi verecek. Yoksa 750 TL verip al hadi hayırlı olsun mu diyecek?

Murat ALA

Moderator
Moderator
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

BerkTas

Araştırmacı
Araştırmacı

Bilgisayarı aldık, Başvuruyu yaptık cevap bekliyoruz onaylanırsa başvuruda verdiğimiz IBAN hesabına 5.500 yatmasını bekliyoruz. Bu arada başvuran öğrencinin kendi banka hesabı olması da lazım.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Bilgisayarı aldık, Başvuruyu yaptık cevap bekliyoruz onaylanırsa başvuruda verdiğimiz IBAN hesabına 5.500 yatmasını bekliyoruz. Bu arada başvuran öğrencinin kendi banka hesabı olması da lazım.
@BerkTas nedir son durum? bir gelişme var mı?

Murat ALA

Moderator
Moderator
Kasım 18'de başvuruda bulunmuşsunuz Aralık 20'de alacaksınız paranızı burası net merak etmeyin.

Amazon başta olmak üzere bazı platformlar faturalara IMEI, TC no gibi bilgileri girmemişler gençler mağdur olmuş hep. Hele ki A34'ü indirimle alabilenler hepten şanssız.

Beril

Baretli Moderatör
Moderator
Kasım 18'de başvuruda bulunmuşsunuz Aralık 20'de alacaksınız paranızı burası net merak etmeyin.

Amazon başta olmak üzere bazı platformlar faturalara IMEI, TC no gibi bilgileri girmemişler gençler mağdur olmuş hep. Hele ki A34'ü indirimle alabilenler hepten şanssız.
Amazon'un faturalandırma sistemi çok sıkıntılı. Kurumsal fatura için neredeyse her iki alımdan birinde problem yaşadım. Ha çözmediler mi, çiçek gibi çözüldü sorunlar. Haklarını yiyemem. Kendileri de farkında çünkü sistemsel bir sorun olduğunu ve o sorunun aylardır çözülemediğini. Mart Nisan'dan beri var olan bir sorun bu.

Hadi kurumsal faturada bilgiler cortladı sistem hata yaptı diyelim. Bireyselde zaten TC kolay kolay yazılmıyor. Nihai kullanıcı olarak geçiyor özel talep olmazsa ya da satıcının sisteminde özellikle bulunmazsa. Amazon'dan şahıs faturası aldığımda zaten bilgiler karmakarışık halde.

Faturanın itiraz süresi 7 gün ve o süre içinde ulaşılırsa düzeltilirdi aslında. Ancak gençler bunu ne bilsin? Bunu zaten kullanıp başına gelmeyen de bilmez bilemez.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Amazon'un faturalandırma sistemi çok sıkıntılı. Kurumsal fatura için neredeyse her iki alımdan birinde problem yaşadım. Ha çözmediler mi, çiçek gibi çözüldü sorunlar. Haklarını yiyemem. Kendileri de farkında çünkü sistemsel bir sorun olduğunu ve o sorunun aylardır çözülemediğini. Mart Nisan'dan beri var olan bir sorun bu.

Hadi kurumsal faturada bilgiler cortladı sistem hata yaptı diyelim. Bireyselde zaten TC kolay kolay yazılmıyor. Nihai kullanıcı olarak geçiyor özel talep olmazsa ya da satıcının sisteminde özellikle bulunmazsa. Amazon'dan şahıs faturası aldığımda zaten bilgiler karmakarışık halde.

Faturanın itiraz süresi 7 gün ve o süre içinde ulaşılırsa düzeltilirdi aslında. Ancak gençler bunu ne bilsin? Bunu zaten kullanıp başına gelmeyen de bilmez bilemez.
Ya saçma olan devletin prosedürü. Almayacakları 4000 lira için milleti cambaz ettiler. Ama bu tenekelerde de kabahat var. Faturada tc yeri var neden 11111111111 yazarsın?

Beril

Baretli Moderatör
Moderator
Ya saçma olan devletin prosedürü. Almayacakları 4000 lira için milleti cambaz ettiler. Ama bu tenekelerde de kabahat var. Faturada tc yeri var neden 11111111111 yazarsın?
Bence bu firma ile değil devlet ile ilgili. Geçen gün gittim bir restoranda ödeme yaptım. Kurumsal kredi kartı ile ödeyip pos cihazından çıkan fişi alacağım ve işlem olup bitecek. Bana 11111111111 yazılı bir e fatura çıkardı. Fatura isteğimi bana sormayan kişi mi suçlu, bana tc sormayan sistem mi? Benim muhasebem şu an açık verir çünkü karşılığı kurumsal fatura olmayan bir ödeme yapıyorum.

Bence devlet şahıslarda tc zorunluluğunu bulundurmuyor. Basit bir restorandan tut online alışverişlere kadar bu böyle. Ve galiba limit 10.000 TL idi. Bu bedelin üstüne tc zorunlu ama altına zorunluluk yoktu. Eh haliyle telefonlar da bedelin altında kaldı ve tc faturalarda yazılmadı.

En başta problem var zincirleme aşağı kadar iniyor işte.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Bence bu firma ile değil devlet ile ilgili. Geçen gün gittim bir restoranda ödeme yaptım. Kurumsal kredi kartı ile ödeyip pos cihazından çıkan fişi alacağım ve işlem olup bitecek. Bana 11111111111 yazılı bir e fatura çıkardı. Fatura isteğimi bana sormayan kişi mi suçlu, bana tc sormayan sistem mi? Benim muhasebem şu an açık verir çünkü karşılığı kurumsal fatura olmayan bir ödeme yapıyorum.

Bence devlet şahıslarda tc zorunluluğunu bulundurmuyor. Basit bir restorandan tut online alışverişlere kadar bu böyle. Ve galiba limit 10.000 TL idi. Bu bedelin üstüne tc zorunlu ama altına zorunluluk yoktu. Eh haliyle telefonlar da bedelin altında kaldı ve tc faturalarda yazılmadı.

En başta problem var zincirleme aşağı kadar iniyor işte.
Peki bu 11 tane 1 yazdıkları faturalar satıcı açısından muhasebede problem çıkarmıyor mu yahu? Gerçi ŞOK'tan TV aldığımda da birinde soyadımı yanlış yazmış, diğerinde de bana TC ya da Tel No dedi, telefonumu verdim bende ne bileyim. TC Kimlik kısmına yazmış telefon numaramı. Sistem de izin veriyor demek ki, 0 ile TC Kimlik Numarası mı başlar? Zaten topkek satar gibi TV sattılar, ne seri numarası var faturada ne başka bir şey. Ben elimdeki faturayla 50 tane TV servise tamir ettiririm böyleyse. Hadi onu da geçtim THH'lik bir durum olsa, soyad yanlış der reddeder, diğerinde Tc kimlik yanlış der reddeder.

Fatura bilgileri önemli. İnsanlar da bu konuda bilinçsiz. TC Kimlik No sorunca "ne yapacaksın" diyenler de var. TC Numarası ile üstüne şirketler açılacağını düşünen de var. Böyle olunca kim uğraşacak, yaz Nihai Tüketici 11111111111.

Marketler de yavaştan e-arşiv fatura işine geçmeye başladı. A101'de mesela aynı şekilde "bilgi fişi" veriyor resmi geçerliliği olmayan, sonra e-fatura için de kod yazıyor orda, internetten çıkarabilirmişiz faturayı. Tamam da, fatura benim adıma değil, ne yapayım ben o faturayı.

Beril

Baretli Moderatör
Moderator
Peki bu 11 tane 1 yazdıkları faturalar satıcı açısından muhasebede problem çıkarmıyor mu yahu? Gerçi ŞOK'tan TV aldığımda da birinde soyadımı yanlış yazmış, diğerinde de bana TC ya da Tel No dedi, telefonumu verdim bende ne bileyim. TC Kimlik kısmına yazmış telefon numaramı. Sistem de izin veriyor demek ki, 0 ile TC Kimlik Numarası mı başlar?
Ben şu an istersem senin adına fatura keser ve tc bilgine de herhangi bir numara yazabilirim. Çünkü sen e fatura kullanıcısı değilsin ve sistemden doğrulanma gibi bir durumun yok. Aynı şekilde e arşiv faturalarında da aynı durum var. Ben e fatura kullanıcısı olmama rağmen, e arşiv kesilen faturalarda hata yapabiliyorlar ve buna ben itiraz etmediğim sürece (7 gün içinde) faturayı kabul etmiş sayılıyorum.

Ha bazı yerlerde tc ile direk doğrulama var. Banka olsun, GSM şirketleri olsun, hastaneler olsun. Bireysel işlemin doğruluğunun gerektirdiği yerlerde bu var. Ama sen gittin çamaşır deterjanı aldın diye kimse senin tc bilgilerinle ilgilenmez. Tv alsan bile çamaşır deterjanından pek farkı yok marketin gözünde.

Ama aklıma takılan ve şu an araştırıp bakmadığım bir şey var. Bir zamanlar 5.000 TL olan, şu an sanıyorum ki 10.000 TL ye çıkarılmış olan fatura zorunluluğu durumunda tc ya da vergi numarası olması gerekliliği gibi bir durum. Buna bakacağım netleştirmem gerek.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Ben şu an istersem senin adına fatura keser ve tc bilgine de herhangi bir numara yazabilirim. Çünkü sen e fatura kullanıcısı değilsin ve sistemden doğrulanma gibi bir durumun yok. Aynı şekilde e arşiv faturalarında da aynı durum var. Ben e fatura kullanıcısı olmama rağmen, e arşiv kesilen faturalarda hata yapabiliyorlar ve buna ben itiraz etmediğim sürece (7 gün içinde) faturayı kabul etmiş sayılıyorum.

Ha bazı yerlerde tc ile direk doğrulama var. Banka olsun, GSM şirketleri olsun, hastaneler olsun. Bireysel işlemin doğruluğunun gerektirdiği yerlerde bu var. Ama sen gittin çamaşır deterjanı aldın diye kimse senin tc bilgilerinle ilgilenmez. Tv alsan bile çamaşır deterjanından pek farkı yok marketin gözünde.

Ama aklıma takılan ve şu an araştırıp bakmadığım bir şey var. Bir zamanlar 5.000 TL olan, şu an sanıyorum ki 10.000 TL ye çıkarılmış olan fatura zorunluluğu durumunda tc ya da vergi numarası olması gerekliliği gibi bir durum. Buna bakacağım netleştirmem gerek.

konuyu çok dağıtmamak adına, ayrı bir yerde e-fatura ve e-arşiv fatura nedir, normal elle yazılan faturadan ya da yazarkasa fişinden farkı nedir bizi aydınlatırsanız sevinirim.

BerkTas

Araştırmacı
Araştırmacı

Bilgisayar alımında Faturada Kimlik No bilgisinin olması için çok uğraştım. Amazonda hesaplar da bir yerden Fatura bilgilerini giriyorsunuz. Sipariş sevk edilip faturalanana kadar hangi vergi numarasına kesildiğini bilemiyorsunuz. Yerli pazaryerleri siparişi girerken Fatura bilgilerini ayrıca oluşturabilirken Amazonda bu süreç çok sıkıntılı. Siparişi kaydedip müşteri temsilcisini aradım bu sipariş nereye faturalanacak diye o bile cevap veremedi sistemlerinde görülmüyormuş.

Bu arada ben parayı Ocak dan önce beklemiyorum dediğiniz tarihte gelirse süpriz olur.