Neler yeni

Ketojenik Diyet

Yelda Helvacı

Süper Moderatör
Süper Moderatör

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet, makro besin öğeleri olan karbonhidrat, protein ve yağların standart beslenme şeklinden farklı düzenlenmiş halidir. Ülkemizde yayınlanan beslenme rehberlerinde, sağlıklı bireyler için makro besin öğesi dağılımının karbonhidrat için %50-60, protein için %12-15, yağ için ise %30 şeklinde olması gerektiği önerilir. Ketojenik diyette ise karbonhidrat alımı %5 oranlarına kadar iner, sanıldığı kadar aşırı olmayan protein (kilo başına 1 gr) ve kaliteli yağlardan oluşan yağ grubu %75-80 olarak planlanır.

Karbonhidrat alımı sınırlandırıldığı için beynin ana enerji kaynağı olan glikoz vücutta yetersiz kalır ve beyine enerji sağlamak için karaciğerde keton cisimleri denen maddeler üretilmeye başlanır. Böylelikle vücut, ketojenik diyetin amacı olan ketozis evresine girmiş olur. Keton cisimleri sinir hücresindeki mitokondriyal tahribatı düzeltir, insulin duyulan ihtiyaç azalır. Çeşitli bilimsel çalışmalarda başta epilepsi olmak üzere insulin direnci, kanser, hafif bilişsel bozuklukta olumlu etkileri görülmüş.

Vücudun ketosise girdiğini anlamak için belirli yollar vardır. Bunlar şu şekildedir;

• Vücutta artmış keton cisimleri idrar yoluyla atıldığı için idrara çıkma artar.
  • İdrar çıkışı arttığı için sıvı kaybı da artar ve buna bağlı ağız kuruluğu gelişir.
  • Keton cismi olan aseton arttığı için nefeste aseton kokusu oluşur.
  • Vücutta enerji artışı hissedilir.
Ayrıca idrardaki keton cismi seviyesini ölçen keton şeritleri ile de vücudun ketosiste olup olmadığına dair fikir sahibi olmak mümkündür.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Keton dendiğinde sevgili @İlteriş Yılmaz ile bizim aklımıza ilk gelen, Pixel Teknoloji zamanında panellere COF basmak için yaptığımız temizlikte kullandığımız kimyasal solüsyon geliyor :D

Yeldacım ellerine sağlık :love:

Bizim ilteriş ile sürekli tartıştığımız çay ve su konusu ile ilgili de bir yazı yazabilirmisin rica etsem. Çünkü ben bütün gün açık çay tüketiyorum, ilteriş çayın faydası olmadığını, çay ile birlikte su tüketmek gerektiğini belirtiyor, ben de diyorum ki ''çay ile suyu tüketince midemde birleşip sonuçta açık çay olmuyor mu?''

Yani düz mantık olarak bakarsak ben haklıyım ama senin de bu konuya itiraz edeceğini tahmin ediyorum bir su delisi olarak :D

Yelda Helvacı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Keton dendiğinde sevgili @İlteriş Yılmaz ile bizim aklımıza ilk gelen, Pixel Teknoloji zamanında panellere COF basmak için yaptığımız temizlikte kullandığımız kimyasal solüsyon geliyor :D

Yeldacım ellerine sağlık :love:

Bizim ilteriş ile sürekli tartıştığımız çay ve su konusu ile ilgili de bir yazı yazabilirmisin rica etsem. Çünkü ben bütün gün açık çay tüketiyorum, ilteriş çayın faydası olmadığını, çay ile birlikte su tüketmek gerektiğini belirtiyor, ben de diyorum ki ''çay ile suyu tüketince midemde birleşip sonuçta açık çay olmuyor mu?''

Yani düz mantık olarak bakarsak ben haklıyım ama senin de bu konuya itiraz edeceğini tahmin ediyorum bir su delisi olarak :D
ilteriş doğru söylüyor derim :) yıllardır sana söylediğimden farklı birşey olmayacak ama kişinin , her 25 kilosunda 1 lt su tüketmesi gerekiyor kısa matematik ile anlatmak gerekirse. kilon da ortaya çıkacak şimdi dur :)) senin günde 3 lt su tüketmen gerek. Çay ,kahveden su ihtiyacin karşılanmadığı gibi vucudundaki suyu da atıyor benim bilgime göre ,çünkü çok sayıda çay içmek fazlasıyla idrara çıkmana da sebep oluyor .

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
ilteriş doğru söylüyor derim :) yıllardır sana söylediğimden farklı birşey olmayacak ama kişinin , her 25 kilosunda 1 lt su tüketmesi gerekiyor kısa matematik ile anlatmak gerekirse. kilon da ortaya çıkacak şimdi dur :)) senin günde 3 lt su tüketmen gerek. Çay ,kahveden su ihtiyacin karşılanmadığı gibi vucudundaki suyu da atıyor benim bilgime göre ,çünkü çok sayıda çay içmek fazlasıyla idrara çıkmana da sebep oluyor .
Su içince de bende değişen bir şey olmuyor ki ayrıca ben Hatun sözü dinlerim :cool:
bakınız şekil 1/A

çay su.jpeg

İlteriş Yılmaz

Sürecin kendisi sonuçtan çok daha kıymetli.
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
Ablam biliyor bu işi, ben de onu anlatıyorum. Çay ve kahvenin içindeki kafein kan dolaşımını artırıp böbrekleri hızlandırıyor. E haliyle olan suyu da hızlıca atmana yol açıyor.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Ablam biliyor bu işi, ben de onu anlatıyorum. Çay ve kahvenin içindeki kafein kan dolaşımını artırıp böbrekleri hızlandırıyor. E haliyle olan suyu da hızlıca atmana yol açıyor.
Tamam yaaa sıkıntı yok bundan sonra ofiste çay içmeyiz, madem su lazım, su içelim ama su da yalnız başına gimez şimdi, yanına bir arkadaş lazım :cool:

tekirdağ rakı.jpg

İlteriş Yılmaz

Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com

PCTeknikElektronik

@PCTeknik
İnce Eleyen
Tamam yaaa sıkıntı yok bundan sonra ofiste çay içmeyiz, madem su lazım, su içelim ama su da yalnız başına gimez şimdi, yanına bir arkadaş lazım :cool:

Ekli dosyayı görüntüle 12
Cevap yazacaktım gerek kalmamış Adem abi.

Aslan sütü+su İlteriş bunu demek istemiş gibi.
Okkalı Türk kahvesi üzeri bir bardak su olur

Çay+su diye birşey yeni duydum İlteriş çayı, sevmiyor galiba yanına su icat etmiş :kiskis

Su hayattır sağlıktır günde en az 3lt su tüketmeli yetişkin bireyler.

İlteriş Yılmaz

Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
Cevap yazacaktım gerek kalmamış Adem abi.

Aslan sütü+su İlteriş bunu demek istemiş gibi.
Okkalı Türk kahvesi üzeri bir bardak su olur

Çay+su diye birşey yeni duydum İlteriş çayı, sevmiyor galiba yanına su icat etmiş :kiskis

Su hayattır sağlıktır günde en az 3lt su tüketmeli yetişkin bireyler.
Okkalı Türk kahvesi üzerine bir bardak su candır, çay candır, kahve candır. Hepsini çok severim. Ama susuzluğu gidermiyor işte. :hihi
Vücut su ihtiyacını onlardan alamıyor. Tam aksine kafeinin diüretik etkisinden ötürü böbreklere kan akışının artmasına ve böbreklerin daha fazla suyu atmasına yol açıyor. Haliyle sık sık idrara çıkarak vücuttaki suyu erkenden dışarı atıyoruz. Bu durumda çay ve kahve dışında su tüketmenin önemi artıyor ki telafi edilebilsin. ?✋

PCTeknikElektronik

@PCTeknik
İnce Eleyen
Okkalı Türk kahvesi üzerine bir bardak su candır, çay candır, kahve candır. Hepsini çok severim. Ama susuzluğu gidermiyor işte. :hihi
Vücut su ihtiyacını onlardan alamıyor. Tam aksine kafeinin diüretik etkisinden ötürü böbreklere kan akışını artırmasına ve böbreklerin daha fazla suyu atmasına yol açıyor. Haliyle sık sık idrara çıkarak vücuttaki suyu erkenden dışarı atıyoruz. Bu durumda çay ve kahve dışında su tüketmenin önemi artıyor ki telafi edilebilsin. ?✋
Vücut zaten su istiyor mecbur içiyorsun 3-4 bardak çay içince, bir bardakta su içersin demek istediğini anladım,bazı kişiler çay kahve meşrubat tüketerek su ihtiyacını karşılamaya çalışır bu yanlış suyun yeri başka sağlıklı yaşam için bol bol su tüketilmelidir.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Vücut zaten su istiyor mecbur içiyorsun 3-4 bardak çay içince, bir bardakta su içersin demek istediğini anladım,bazı kişiler çay kahve meşrubat tüketerek su ihtiyacını karşılamaya çalışır bu yanlış suyun yeri başka sağlıklı yaşam için bol bol su tüketilmelidir.
Hah işte o kişilerin başında ben geliyorum. Hatun zoru ile ne içersem o işte, gerisi bütün gün şekersiz açık çay. :cay

PCTeknikElektronik

@PCTeknik
İnce Eleyen
Hah işte o kişilerin başında ben geliyorum. Hatun zoru ile ne içersem o işte, gerisi bütün gün şekersiz açık çay. :cay
Açık şekersiz çay ılık su içmiş sayılırsın Adem abi.
Çay açık ve şekersiz sağlığna dikkat ediyorsun.
Karadenizli tarafında var açık çay içmemen lazım aslında senin :kiskis

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Açık şekersiz çay ılık su içmiş sayılırsın Adem abi.
Çay açık ve şekersiz sağlığna dikkat ediyorsun.
Karadenizli tarafında var açık çay içmemen lazım aslında senin :kiskis
Yok abi acı geliyor diğer türlü. Garadeniz maradeniz fark etmiyor bende kahve merakı yok, sigara kullanmam, arada aslan sütü ama senede 2 şişe ya var ya yok yani alkol kullanmıyorum demem ama içtiğim de söylenemez, ayran sevmem su içmem kolaya emperyalist güç içkisi gözüyle bakarım ama tadı da güzel meretin çok dirensem de arada içerim, ada çayı sıkıcı, ıhlamur sıkıntı, melisa bana uymaz bir defa adından dolayı hatun da izin vermez eee geriye çay kaldı abi yapacak bir şey yok :kiskis

Yelda Helvacı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yok abi acı geliyor diğer türlü. Garadeniz maradeniz fark etmiyor bende kahve merakı yok, sigara kullanmam, arada aslan sütü ama senede 2 şişe ya var ya yok yani alkol kullanmıyorum demem ama içtiğim de söylenemez, ayran sevmem su içmem kolaya emperyalist güç içkisi gözüyle bakarım ama tadı da güzel meretin çok dirensem de arada içerim, ada çayı sıkıcı, ıhlamur sıkıntı, melisa bana uymaz bir defa adından dolayı hatun da izin vermez eee geriye çay kaldı abi yapacak bir şey yok :kiskis
ileride bir sorun yaşamazsın inşallah, alıştıramadım sana bir türlü su içmeyi .
Zaman zaman oluşan kas ağrılarının sebebidir belki de su içmemek.
Böbrek olayına hiç girmiyorum bile.
melisa bana hiç uymaz almayalım :))

PCTeknikElektronik

@PCTeknik
İnce Eleyen
Herşey 10numara 5 yıldız sigara yok alkol yok. su içme alışkanlığı oluşursa tamam olur. Su sevilmez mi harareti alır insanı rahatlatır suyun yeri başka Adem abi şimdi anladım çayın yanına niye su önerdiklerini :kiskis

Seviliyorsun Adem abi seni düşünenler var.
Dikkat et kendine bol bol su iç içtikçe seveceksin.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Herşey 10numara 5 yıldız sigara yok alkol yok. su içme alışkanlığı oluşursa tamam olur. Su sevilmez mi harareti alır insanı rahatlatır suyun yeri başka Adem abi şimdi anladım çayın yanına niye su önerdiklerini :kiskis

Seviliyorsun Adem abi seni düşünenler var.
Dikkat et kendine bol bol su iç içtikçe seveceksin.
Masamda duran 500ml suyu bitirdim şimdi, sizi mi kıracağım :ok

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
ileride bir sorun yaşamazsın inşallah, alıştıramadım sana bir türlü su içmeyi .
Zaman zaman oluşan kas ağrılarının sebebidir belki de su içmemek.
Böbrek olayına hiç girmiyorum bile.
melisa bana hiç uymaz almayalım :))
Bak Melisa hemen yakalanmış :kop

Tesla

Moderator
Moderator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Su içme olayı bendede sıkıntı iyibir çay içiçisiyim tek şeker yeni düştüm öğleden sonra 1 kupa kahve içerim. Arpa suyu var arak var gazlı içecek sevmiyorum rahmetli dedem gençken yiyin için yaşlılıkta zaten yiyip içemiyorsunuz derdi.:cool: