Neler yeni

Klima havayı kurutuyor nemlendirici alınmalı mı?

İRFAN

Süper Üye
Kadim Üye
Denemek için değil zaruriyetten dün akşam dediğimi kendim yapıp çamaşırları odaya serdim açtım klimayı set 25 psikolojik mi bilemiyorum oda daha sıcak hissedilir oldu gibi.

daam33

Yeni Üye
Yeni Üye
Hocam merhabalar Dün itibariyle TCL 58P635 modelli Tv aldım fakat doğa sineması akıllı ayarlar titreşim azaltma gibi modları göremedim aynı cihaza sahip akrabamda bu ayarlar durur iken aynı cihaz olan benimkinde yok bunun nedeni nedir ? Ayrıca montaj ekibini aradigimda bunu bilerek kapattilar yazilimin içine gömdüler otomatik diye çalışıyor saçma bir cevap verdi . Acaba bunun bir çözümü var mı ? Teşekkürler .

Swift

Araştırmacı
Kadim Üye
Pekin'de yaşadım bir dönem. Baharın yazın belli döneminde hamam gibi nemli olur, kışın bir dönem ise inanılmaz derece kuru olur. öyle ki bağıl nemin %10'lara düştüğünü bilirim. Yanından geçerken tül üzerime yapışırdı, sürekli statik elektrik çarpardı. Mahall/bölge bazında merkezi ısıtma vardı. Normali mi öyleydi, bize mi soğuk geliyordu bilmem ama kalorifer ılık olurdu anca. Bir türlü ısınamazdım.

Çare olarak kettleda su kaynatırdım. Kapağı açık bırakırdım, hiç atmazdı. İşe yarıyor. Uzun vadede ne olur bilemem gerçi. ortam müsaitse ocakta su kaynatın o da iş görür. lahana haşlanmıyor sonuçta, sıkıntı olmaz. :)

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Konum itibariyle mi evden mi kaynaklı tam bilmiyorum ama daha nem değerinin %60 ın altında seyrettiğine denk gelmedim hocam
Ben size göre daha şanslıyım ozaman
Genelde %60 70 arası seyir halinde odadaki nem
İlginç şekilde benim salonu %38 %40 seviyelerinde görüyorum.
Bugün başka bir nem ölçer götürüp onunla kontol edeceğim.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Benim evde nem 25-30 max 35 oluyor benimde almam lazım ama etrafı su yapıyormuş çok hangi cihazı alsam acaba
O dengeyi iyi kurmak ve evi iyi havalandırmak gerekiyor zira işin diğer kısmı küf mantar oluşumuna gidiyor :ok

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Evet kombili evlerde durum bu şekilde babamların evde böyle kuru oluyor onlar peteklere ikişer tane su koyulan aparat lardan asıyorlar bana göre yine işe yaramıyor çünkü oraya gittiğim zaman bir bunaltı geliyor bana
Şöyle düşününce o sularda buharlaşmada olmuyordur
Cihaz konusunu hiç araştırmadım bakmak lazım
Eskiden kömür sobalarımızın üstüne güğümle su koyulmasının bir başka nedeni diyelim :)

İRFAN

Süper Üye
Kadim Üye
Hocam merhabalar Dün itibariyle TCL 58P635 modelli Tv aldım fakat doğa sineması akıllı ayarlar titreşim azaltma gibi modları göremedim aynı cihaza sahip akrabamda bu ayarlar durur iken aynı cihaz olan benimkinde yok bunun nedeni nedir ? Ayrıca montaj ekibini aradigimda bunu bilerek kapattilar yazilimin içine gömdüler otomatik diye çalışıyor saçma bir cevap verdi . Acaba bunun bir çözümü var mı ? Teşekkürler .
Bu konu sizinki ile uyuşmuyor. TV başlığına yazın daha hızlı dönüş olur

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
EN İYİ NEMLENDİRİCİ KOKUSUZ DETERJAN İLE ÇAMAŞIRLARI YIKAYIN. ASIN KLİMALI ODAYA HEM ÇAMAŞIR KURUSUN HEMDE ORTAM NEMLENSİN. :hihi
Çamaşırları içeride kurutmasın diye hatunu sürekli tembihleyen ben bu fikri neden beğendi anlamadım :kop

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Farkı yok hocam, yaşadığım yer aşırı kuru olduğu için bizde nemlendirici cihaz baktık ve araştırdım. Soğuk buhar oda nemini çok yavaş ve zor yükseltiyor, socak buhar ise çok hızlı istenilen seviyeye getirebiliyor, ayrıca soğuk buhar hastalığa sebep olan bakterileri yayabileceği ama sıcak buharın bu olasılığının çok düşük olduğu belirtiliyor. Biz aşırı nem düşüklüğünde sıcak buharla hızlıca nemi yükseltip sonra soğuk buhara geçiyoruz. Evde bebeği olan herkes bence bu cihazlardan almalı. İdeal olanı 30-50% belirtilsede bence en ideali 50%. Kullandığım marka modelin uzaktan kumandası, otomatik nemlendirme modu,sıcak soğuk seçenekleri var. Türkiyede sanırım aynı marka yoktur diye düşünüyorum. Oramio markası.
Harika bilgiler, çok teşekkür ederim :ok

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Denerim dersen temiz bezi temiz su ile nemlendirip deneme yapılabilir
Ben denerdim ama benim camlar neredeyse klima dış ünitesinden çok yoğuşuyor %60 seviyesinden aşağı inmiyor kolay kolay
Oyüzden hiç bulaşmayım daha iyi ?
Cephe farkı bu konuda ne derece etken analiz etmek lazım fakat benim kuzey cephe olan yatak odasında camlarda yoğuşma olurken doğu+güney cephe olan salonda tık yok :alala

Haaaa tabi salonda 24 saat aktif klima olduğunu da unutmamak lazım.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Denemek için değil zaruriyetten dün akşam dediğimi kendim yapıp çamaşırları odaya serdim açtım klimayı set 25 psikolojik mi bilemiyorum oda daha sıcak hissedilir oldu gibi.
Abi ben 1-2 haftadır bunu bilerek belli aralıklarla test ediyorum, kesinlikle nem dengesi %50 ortalamada olduğunda sıcaklığı çok daha net hissediyorum.
Rakamsal anlamda bakıyorum klima değeri aynı, iç ortam sıcaklığı aynı ama nem dengesi düşükken üşüme hissi oluşuyor bende.

Bunu da zaten ilk olarak havalar iyice soğuduğunda üşüyünce dikkatimi çekince farkettim.

Geçtiğimiz yıllarda da bu sıcaklık ve nem ilişkisini biraz değerlendirmiş ama çok üstünde durmamıştım.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Pekin'de yaşadım bir dönem. Baharın yazın belli döneminde hamam gibi nemli olur, kışın bir dönem ise inanılmaz derece kuru olur. öyle ki bağıl nemin %10'lara düştüğünü bilirim. Yanından geçerken tül üzerime yapışırdı, sürekli statik elektrik çarpardı. Mahall/bölge bazında merkezi ısıtma vardı. Normali mi öyleydi, bize mi soğuk geliyordu bilmem ama kalorifer ılık olurdu anca. Bir türlü ısınamazdım.

Çare olarak kettleda su kaynatırdım. Kapağı açık bırakırdım, hiç atmazdı. İşe yarıyor. Uzun vadede ne olur bilemem gerçi. ortam müsaitse ocakta su kaynatın o da iş görür. lahana haşlanmıyor sonuçta, sıkıntı olmaz. :)
Bizim @mbirol ustanın da Pekin ile ilgili buna benzer maceraları vardı :D

ByCilo

Midea Xtreme Tester
İnceleyenler Kulübü
EN İYİ NEMLENDİRİCİ KOKUSUZ DETERJAN İLE ÇAMAŞIRLARI YIKAYIN. ASIN KLİMALI ODAYA HEM ÇAMAŞIR KURUSUN HEMDE ORTAM NEMLENSİN. :hihi
Öyle kaliteli bir deterjan var mı? Bence çok zararlı kimyasal solunum yoluyla bize daha çok zarar verecektir.