TV Panel Test Uygulaması. Bulutlanma ve Ölü Pixel Kontrolü Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

TV Panel Test Uygulaması. Bulutlanma ve Ölü Pixel Kontrolü Nasıl Yapılır?

0

TV Panel Test Uygulaması. Bulutlanma ve Ölü Pixel Kontrolü Nasıl Yapılır sorusu son kullanıcı için oldukça önem arz eder zira günümüz üretiminde özellikle GRADE B yani B sınıfı paneller ile üretim yapılıyor olması nedeniyle sıfır satın aldığınız televizyonlarda ÖLÜ PİXEL çıkması neredeyse kaçınılmaz oluyor. Eskiden tek derdimiz ölü pixel konusuyken bugün artık ışık sızması, sehim, bulutlanma, DSE yani Dirty Screen Effect (Kirli Ekran Efekti) gibi sorunlarla da karşı karşıyayız ve yıllardır bunları sosyal mecrada tartışıyoruz. Peki bu sorunları en kolay yoldan ilk montaj esnasında veya montaj yapıldıktan aylar yıllar sonra nasıl kontrol edebiliriz? İşte bu yazımızdaki uygulama ve arayüz ekran alıntıları ile sizlere bu detaylar hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle uygulamamızın adı Piksel Kontrol (Pixel Control) uygulama yurt dışı kullanıcılara da destek sunduğu için iki ismini de yazdım sizlere.

image

Uygulama geliştiricisi olan sevgili kardeşim (Gerçek Kardeşim) fenerama ile uzun uğraşlar ve fikir alışverişleri neticesi, yıllar önce Play Store üzerinden değil isteyenlere apk olarak sadece telefon destekli sunulan bu programı artık sizler için Play Store dahil IOS – ANDROID ve ANDROD TV destekli olacak şekilde ücretsiz olarak markete çıkardılar.

Bu uygulama ile gerek sıfır satın aldığınız televizyonunuzda ve gerekse daha önce satın aldığınız monitör, televizyon ve telefon gibi tüm ürünlerinizde ölü piksel, canlı piksel, bulutlanma, ışık sızması, kirli ekran efekti (DSE) gibi sorunların kontrollerini yapabilecek olmakla birlikte STUCK diye tabir edilen pixel takılmalarının önüne geçebilmek için FLASH bölümünü de kullanabileceksiniz.

DSE Effect modülü için testler devam ediyor. En kısa zamanda bunun da uygulama üzerinde güncelleme sunup aktif hale getirileceği bilgisini paylaşabiliriz.

Öneri:  Air Fryer Nedir? Çalışma Prensibi Nedir? Sağlığa Zararı var mı? Çok Enerji Tüketir mi?

Uygulamadan kısa bazı ekran görüntüleri ile anlatım yapmak gerekirse eğer, aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere bu uygulamada renkleri canlı veya pastel olarak tercih edebilirsiniz.

Canlı Renkler

WhatsApp Gorsel 2023 11 06 saat 15.03.19 b8709ffc

Pastel Renkler

WhatsApp Gorsel 2023 11 06 saat 15.05.15 b661a032

Bu uygulamanın telefon modu da aktif olduğu için dileyenler ellerindeki telefonlarda ve tabletlerde yine ilgili kontrolleri sağlayabilirler. Uygulamada renklerin adının yazılı olması veya olmaması yine sizin seçiminize bağlı. Renklerde isim yazmasını tercih etme nedeni ise bazı alt segmnet üretimlerde renk algoritmasının hatalı olduğunun düşünülmesinden kaynaklanıyor. Bahsi geçen televizyonlarda özellikle sarı ile yeşil, kırmızı ile turuncu renklerin birbirine karıştığı ve renk kodlamasının hatalı olduğu görülmüştür. Bu nedenle standart kodlar çerçevesinde gerçek renklerin doğruluğunu teyit edebilmenizin sağlanması amaç edinilmiştir.

image 1

Yine dileyenler, ister telefon ve ister tv modunda FLASH bölümünü kullanıp hız tercihlerini yapıp STUCK sorunları için (Canlı pixel) deneme yapabilirler.

WhatsApp Gorsel 2023 11 06 saat 15.00.38 7d8ff020

Uygulama içerisinde menü ve fon rengi değiştirme seçenekleriniz de bulunmaktadır.
DSE Test Modülü eklenir eklenmez bu yazımız içerisinde ilgili ekran alıntısı da eklenecektir.
Uygulamanın geliştirilmesine yönelik tüm önerileriniz için FENERAMA yazılım geliştiricisinin uygulamasına da, forumumuza da görüşlerinizi aktarabilirisniz.

Destekleriniz için herkese şimdiden teşekkürler :)

Android Uygulamayı Buradan indirebilrisiniz.

IOS Uygulamayı Buradan İndirebilirsiniz

    İlginizi Çekebilir

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir