Neler yeni

Gözlüklendik :) Gözlük Kullananlar Fikir Verebilir

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Mavi candır abim yakışmış.Sağlıklı günler
Abi enteresan şekilde ayakkabı (Hep spro giydiğim için) ve gözlükte renkli renkli çok seviyorum.
Fosfor yeşilli nike ayakkabılarım vardı 11 sene giydim sanırım. Evde 6-7 çift ayakkabı var, Yeldoş çıldırıyordu sürekli o yeşilleri giymeme :D
Ayakkabının burun eklentisi, taban eklentisi teker teker düştü ama benim ayaklarımdan hiç düşmedi :kiskis
11 Senenin sonunda geçen hafta vedalaştım. Bana verdiği emeklerden dolayı kendisine teşekkür ettim ve emekliye ayırdım nihayet :kiskis

Şimdi bu gözlük ile takım olacak mavilikte ayakkabı evden seçme zamanı zira ayağımdakiler Gri ağaırlıklı :kiskis

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Bir de hem yakın hep uzak tek gözlük olanlar var. Belli bir açıda bakınca yakın, belli açıda bakınca uzak oluyor. Camı japon pahalı idi hatırladığım kadarıyla. Ama kullanım zorluğu var mı bilmiyorum.
İşte bana o gözlüğü de verdiler de, o gözlük gözüme gelemedi bile zira fiyatını sorunca vazgeçmiştik yaptırmaktan.
Adamlara da bir şey diyemiyorum ki kardeşim sağın yakın gördüğünü sol uzak, solun dik gördüğünü sağ yamuk görüyor gözlükçü ne yapsın, doktor ne yapsın.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Bende bir tanıdığımın önerdiği doktorun çalıştığı göz hastanesinde gözüme uygun olan 2 yöntemden biri olan bunu seçtim. Bu yöntem aşırı acı hissettiriyor lakin kesik vs olmadığı için daha az evham yapmama neden oldu. Diğerinde lazerle kesip kapak açıp yine lazerle göz kusuru düzeltiyorlardı. Diğerinin iyileşme süresi daha hızlı ama göz kesildiği için eskisinden daha az dayanıklı olabiliyor darbelere. Bu No Touch sonrası yaşadığım 24 saat süren acıları hayatımda yaşamadım ama gözlükleri atma konforu paha biçilemez :) Ankaraya yolunuz düşerce doktor gibi doktor birini önerebilirim. Her yöntem sanırım hastanelerinde mevcut.
ACI dediğinde ben o defteri kapatmıştımhocam, gerisini nezaketen okudum :kop
Ben acı konusunda çok dayanıksız bir tipimdir :kiskis

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Bende var. Multifocal diyorlar. Camın alt tarafı yakın, orta kısmı orta, üst kısmı uzak mesafe için. Benim gibi miyop olup belli yaştan sonra yakın da bozulanlar için. Ama ben kullanamadım. Çok zor kullanımı var. Bakacağınız yere göre başınızı yani bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Mesela koltuğa uzanıp tv izleyememezsiniz. Başınız aşağı bakmalı ki üst kısımdan uzağı göresiniz. Çekmeceye istirahate yolladım. Bİri uzak biri yakın iki gözlük yaptırdım ben
Sanırım en makul kullanım o gibi.
Gerçi uzak için sorun yok dedi, göz tansiyonu da yok dedi, uzak için sorduğu sorulara cevap verebildiğime göre görebiliyorum, araç kullanırken astigmat etkisini gece kesinlikle hissediyorum.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Adem üstad yeni gözlükleriniz size ve Yelda kardeşime hayırlı olsun.Ben ilk gözlük kullanmaya kırklı yaşlarımda uzağı net görememe sorunu nedeniyle güneş ışığını kırma özellikli uzak gözlüğü ile başladım ama uzun süre alışamadım.Özellikle hareketli zamanlarda ya düşüyor,ya da net göremiyordum.Uzun süre kullanamadım.Daha sonra yakın yazıları net okuyamama sorunu başlayınca doktora derecelerini yazdırıp bir tanıdık gözlükçü vasıtasıyla hem yakın hem uzak aynı camda olan gözlüğe geçtim.Aynı sizin gibi ilk başlarda yürürken sanki boşluğa düşüyormuş gibi hissettim.Sonra zamanla alıştım ama yine de mecbur olmazsam devamlı kullanamıyorum.Ya tv seyrederken veya pc,telefon kullanırken veya yazılı bir evrak okurken takıyorum.Tekrar yeni gözlükleriniz hayırlı olsun,güle güle kullanın.:ok:bye:geek:
Hocam bir çocukluk / gençlik arkadaşım vardı ben bildim bileli gözlüklüydü, gece yatarken hariç sürekli gözlük kullanırdı, sordum bir gün la hiç mi görmüyorsun onlar olmadan diye ama daha yaşlarımız 18 19 , yok dedi, çıkarttı gözlükleri, tamam bana bakıyo beni görüyor ama çok bulanıkolduğumu söylüyordu.
Tek gözlük vardı ve taktığında başka hiçbir sorunu yoktu, yakın orta uzak hepsi onun için aynıydı :D

İnsanoğlu ne garip :alala

Çok çok teşekkür ediyorum güzel dileklerinizden dolayı :) :love:

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com

Tarık

Beykozlu
Kadim Üye
Abi enteresan şekilde ayakkabı (Hep spro giydiğim için) ve gözlükte renkli renkli çok seviyorum.
Fosfor yeşilli nike ayakkabılarım vardı 11 sene giydim sanırım. Evde 6-7 çift ayakkabı var, Yeldoş çıldırıyordu sürekli o yeşilleri giymeme :D
Ayakkabının burun eklentisi, taban eklentisi teker teker düştü ama benim ayaklarımdan hiç düşmedi :kiskis
11 Senenin sonunda geçen hafta vedalaştım. Bana verdiği emeklerden dolayı kendisine teşekkür ettim ve emekliye ayırdım nihayet :kiskis

Şimdi bu gözlük ile takım olacak mavilikte ayakkabı evden seçme zamanı zira ayağımdakiler Gri ağaırlıklı :kiskis
bende ki güneş gözlüğüyle aynı senin çerçeve ile.:hihi hastalık abi. mavi bulduğum her şeyi alırım :kiskis

nike senle röp yapmalı bence:kiskis:kiskis:kiskis

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
bende ki güneş gözlüğüyle aynı senin çerçeve ile.:hihi hastalık abi. mavi bulduğum her şeyi alırım :kiskis

nike senle röp yapmalı bence:kiskis:kiskis:kiskis
Evet abi bence de, ''11 yıl naptınız siz bizim ayakkabımıza' diye sorabilirler mesela :kop

mbirol

Klima Profesörü
Kadim Üye
Yaklaşık 5-6 sene öncesi yakın gözlüğü verdi doktor. Delikanlı gözlüğü diğer adı ile. Antifeflekte vs cam aldık o dönem. Ben hala kullanmıyorum. Çok ince ayrıntı işim olmazsa.
Ama şu var bu telefon ekranı bozdu bizim gözleri, orası kesin.
Bu arada astigmat için gözleri çizdirebilirsin.

Beril

Baretli Moderatör
Moderator
Sanırım en makul kullanım o gibi.
Gerçi uzak için sorun yok dedi, göz tansiyonu da yok dedi, uzak için sorduğu sorulara cevap verebildiğime göre görebiliyorum, araç kullanırken astigmat etkisini gece kesinlikle hissediyorum.
Abi şöyle ki monitör yakın gözlüğünün mesafesinde kalmıyor. Orta mesafede kalıyor. Kitap okuma yakın mesafesi. O yüzden gözlüğü kullanım şekline göre aslında numarayı seçmek gerekiyor. Örneğin, yakın gözlüğü ile bilgisayar kullanırsan bir süre sonra daha yakına alacaksın kendini monitöre doğru. Ya da boynunu geriye atacaksın eğer gözlük odağın kitap okuma noktasında, yani aşağıdaysa.

Benim gözlüğüm var, miyop astigmat. Araç kullanırken, özellikle de gece kullanıyorum. Gündüz mesela güneş ışığını çok ciddi odakladığı için daha çok yanıyor gözüm. Gece ise kullanmazsam yolda gördüklerimi beyin kısa süreli de olsa anlamaya çalışıyor refleks yavaşlıyor. Ve ben bu gözlüğü monitörde kullanıyorum. O mesafede hiç sorun yaşamadım. Hoş numaram ilerledi bana da yol göründü ama benim deneyimim de dürbün olarak bu şekilde :D

evrenatabek

İnce Eleyen
Kadim Üye
Web sitesi
www.facebook.com
Şifa olsun @Adem Helvacı usta

Özellikle tek paragrafta 25 satır oluşan sorularda rahatlık sağlar. Bu rahatlık olunca gözlüğe alışması kolay olur.

Gözde anlaşılmayan noktalar var. 45inden önce lazer olma diyordu doktor. Gerçekten 45te görmede değişimler oldu. (ortaokuldan beri gözlüklüyüm. Görmediğim halde sınıfın en arkasında otururdum. dersle ilgi olmayınca tahtadan yazılanlara bakmıyormuşum. Taramada çıktı, gözlük taktık öne oturtmaya başladılar.)

Göz doktorları ameliyatı yapıyor ama kendileri lazerle çizdirmiyor...

aeronics

Mühendis
Kadim Üye
30 yıla yakındır miyop astigmat gözlük kullanıyorum. Ortaokul, lise ve üniversitede basketbol oynarken gözlük takmazdım ama üçlüğümü de atardım. Sabah kalkınca gözlüğü takmışsam rahat ediyordum. Arada tak çıkarlarda sıkıntı olabiliyordu. Ama bir de şunu belirtmekte fayda var. Görme bozukluğu biraz da göz kasları ile ilgili bir durum. Gözlük takınca bu kaslar alıştıklarından fazla iş yapıp yeni duruma adapte olmaya çalışıyorlar. Bu süre ne kadar uzun olursa o kadar zorluk çekiliyor.
Lazer ise ayrı bir durum. Çocukken (ve halen) bir savaş jeti ile uçmak isterdim. ÖSS sınavı sonrası Hava Harp Okulu'ndan davet gelince göz doktoruma gidip sordum. Malum gözlük varsa otomatikman pilot olamıyorsun. Kendisi de gözlük takıyor bu arada. En az üç yıl boyunca numara sabit kalmamışsa lazerin anlık bir çözüm olduğunu ve sıfırdan tekrardan başlayacağını söyledi. Sonra da "Sence ben neden kendim yaptırmıyorum bir düşün" deyip beni yolladı.

Delete User

Yeni Üye
Yeni Üye
Dün doktora gittim. Sağ göz ilerlemiş dedi. O kadar çok teknik şey söyledi ki kafamda hiçbirşey kalmadı :)
Sağ göz daha çok odaklanıyor sol bulanık olduğu için çocukluktan beri. İstiyorsan ameliyatla solun merceğini değiştiririz gibi birşey dedi. Aklıma yedek parça geldi Allah Allah dedim :) Bilgisayara bütün gün baktığımızı vs söyledim.
Neyse gözlük yazdı gözlükçüye sipariş ettik bakalım. Artık takmamız lazım.
Dedim lazer vs yakını durdurup gözlüksüz olmaz mı dedim. Yok dedi onlar uzunlar için dedi. Kısa farlarda olmuyormuş :)

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Merhaba

Bende de gözlük var. Sabahtan akşama kadar bilgisayara bakıyorum. Gözlüksüz bakarsam herşey süngerimsi görünüyor. Ekrana yaklaşınca herşey çatallaşıyor. Uzaklaşınca da okunmuyor. Yani gözlüksüz olmuyor.

Ben artı olarak puzzle yaparken bir de büyüteç kullanıyorum. Parçaların üzerindeki resim parçasını gözlükle tam anlayamaz oldum. Gözlük+büyüteç kullanıyorum.

Günlük hayatta kullanmıyorum. Mesela ehliyet yenilerken sağlık ocağında göz kontrolüne girdim. Gözlüksüz olarak tüm harfleri okuyabildim.

Alışma süresi sıkıntı olmuyor. Kısa zamanda alışılıyor. Ama dediğim gibi. Günlük hayatta kullanmıyorum. Sadece okuma yaparken.

Bir de bulunduğunuz ortam çoook aydınlık ise gözlüğe gerek kalmıyor. Gözlüksüz de okuyabiliyorum.