Neler yeni

Gözlüklendik :) Gözlük Kullananlar Fikir Verebilir

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Yaklaşık 5-6 sene öncesi yakın gözlüğü verdi doktor. Delikanlı gözlüğü diğer adı ile. Antifeflekte vs cam aldık o dönem. Ben hala kullanmıyorum. Çok ince ayrıntı işim olmazsa.
Ama şu var bu telefon ekranı bozdu bizim gözleri, orası kesin.
Bu arada astigmat için gözleri çizdirebilirsin.
Usta ben iğne görünce 100 metrede dünya rekoru kıran adamım, göz çizdirmek kim ben kim :kiskis

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Abi şöyle ki monitör yakın gözlüğünün mesafesinde kalmıyor. Orta mesafede kalıyor. Kitap okuma yakın mesafesi. O yüzden gözlüğü kullanım şekline göre aslında numarayı seçmek gerekiyor. Örneğin, yakın gözlüğü ile bilgisayar kullanırsan bir süre sonra daha yakına alacaksın kendini monitöre doğru. Ya da boynunu geriye atacaksın eğer gözlük odağın kitap okuma noktasında, yani aşağıdaysa.

Benim gözlüğüm var, miyop astigmat. Araç kullanırken, özellikle de gece kullanıyorum. Gündüz mesela güneş ışığını çok ciddi odakladığı için daha çok yanıyor gözüm. Gece ise kullanmazsam yolda gördüklerimi beyin kısa süreli de olsa anlamaya çalışıyor refleks yavaşlıyor. Ve ben bu gözlüğü monitörde kullanıyorum. O mesafede hiç sorun yaşamadım. Hoş numaram ilerledi bana da yol göründü ama benim deneyimim de dürbün olarak bu şekilde :D
Bir ara instagramda ''Astigmatlılar böyle görüyor'' diye bi rşey yayınlamışlardı, ''Oha lan'' demiştim :kiskis

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
30 yıla yakındır miyop astigmat gözlük kullanıyorum. Ortaokul, lise ve üniversitede basketbol oynarken gözlük takmazdım ama üçlüğümü de atardım. Sabah kalkınca gözlüğü takmışsam rahat ediyordum. Arada tak çıkarlarda sıkıntı olabiliyordu. Ama bir de şunu belirtmekte fayda var. Görme bozukluğu biraz da göz kasları ile ilgili bir durum. Gözlük takınca bu kaslar alıştıklarından fazla iş yapıp yeni duruma adapte olmaya çalışıyorlar. Bu süre ne kadar uzun olursa o kadar zorluk çekiliyor.
Lazer ise ayrı bir durum. Çocukken (ve halen) bir savaş jeti ile uçmak isterdim. ÖSS sınavı sonrası Hava Harp Okulu'ndan davet gelince göz doktoruma gidip sordum. Malum gözlük varsa otomatikman pilot olamıyorsun. Kendisi de gözlük takıyor bu arada. En az üç yıl boyunca numara sabit kalmamışsa lazerin anlık bir çözüm olduğunu ve sıfırdan tekrardan başlayacağını söyledi. Sonra da "Sence ben neden kendim yaptırmıyorum bir düşün" deyip beni yolladı.
Vay arkadaş neler neler döküldünüz hepiniz, neler neler öğrendim her birinizden :D

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Merhaba

Bende de gözlük var. Sabahtan akşama kadar bilgisayara bakıyorum. Gözlüksüz bakarsam herşey süngerimsi görünüyor. Ekrana yaklaşınca herşey çatallaşıyor. Uzaklaşınca da okunmuyor. Yani gözlüksüz olmuyor.

Ben artı olarak puzzle yaparken bir de büyüteç kullanıyorum. Parçaların üzerindeki resim parçasını gözlükle tam anlayamaz oldum. Gözlük+büyüteç kullanıyorum.

Günlük hayatta kullanmıyorum. Mesela ehliyet yenilerken sağlık ocağında göz kontrolüne girdim. Gözlüksüz olarak tüm harfleri okuyabildim.

Alışma süresi sıkıntı olmuyor. Kısa zamanda alışılıyor. Ama dediğim gibi. Günlük hayatta kullanmıyorum. Sadece okuma yaparken.

Bir de bulunduğunuz ortam çoook aydınlık ise gözlüğe gerek kalmıyor. Gözlüksüz de okuyabiliyorum.
Aaa evet o aydınlık konusu benim de dikkatimi çekti.
Normalde okuyamıyor olduğum şeyi aydınlıkta okuyabiliyorum.

evrenatabek

İnce Eleyen
Kadim Üye
Web sitesi
www.facebook.com
Usta ben iğne görünce 100 metrede dünya rekoru kıran adamım, göz çizdirmek kim ben kim :kiskis
Bende aynı durumdayım. Mahallenin iğneci hemşire teyzemiz çocukluğumdan beri bilir. Gerçi 2007den (askerlikten) beri iğnede olmadım.

Askerde 15 ay hiç viziteye çıkmamışsın son hafta bir doktora görün, hiç değilse bir karnen olsun, başımız ağırmasın...

Diş hekimi çocukluk arkadaşı iğne vurmak için 5dk çocukluk anılarınımızı anlatıyor, odaklamamı değiştiriyor anca :D (42 dolgu filan oldu). freze ile istediği sesi çıkarsın umrumda değil o incecik iğne ucu olmadıktan sonra :)

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Bende aynı durumdayım. Mahallenin iğneci hemşire teyzemiz çocukluğumdan beri bilir. Gerçi 2007den (askerlikten) beri iğnede olmadım.

Askerde 15 ay hiç viziteye çıkmamışsın son hafta bir doktora görün, hiç değilse bir karnen olsun, başımız ağırmasın...

Diş hekimi çocukluk arkadaşı iğne vurmak için 5dk çocukluk anılarınımızı anlatıyor, odaklamamı değiştiriyor anca :D (42 dolgu filan oldu). freze ile istediği sesi çıkarsın umrumda değil o incecik iğne ucu olmadıktan sonra :)
Aha sanırım kayıp kardeşimi buldum zira tıpkı ben :kiskis

Bu kadar bilinçli görünen birisi olarak KORKU nedeniyle sağlık konusunda inanılmaz cahil işler yaparım.

Mesela şu an Dişçiye gitmem lazım öndeki kaplamalarım için biliyorum ama kendimi o koltukta düşünmek bile istemiyorum :deli1

Karaların Ferdisi

Meraklı
Meraklı
Öncelikle geçmiş olsun.. direk 2.5 dan başladıysanız, her yer ayna gibi olmuştur. bence iyi idare etmişsiniz bu güne kadar. çerçeve tercihi mıknatıslı güneş gözlüğü takılabilen modeller var.. ben kullanıyorum..

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Öncelikle geçmiş olsun.. direk 2.5 dan başladıysanız, her yer ayna gibi olmuştur. bence iyi idare etmişsiniz bu güne kadar. çerçeve tercihi mıknatıslı güneş gözlüğü takılabilen modeller var.. ben kullanıyorum..
Seni gördükçe Ferdi dinlediğim yıllar geliyor aklıma ?

mustafa özbek

Yeni Üye
Yeni Üye
Hayırlı olsun, bendede yıllarca 1,5 civarı miyop astigmat vardı. Lise çağlarında başlamıştım kullanmaya ta ki 2 sene öncesine kadar.

Gözlük kullanmaya 1-2 hafta sürekli (uyanır uyanmaz takardım) kullanarak alışmıştım. Başta dediğiniz gibi geliyordu. Sadece okuma için değil sürekli kullanın alışırsınız.

Bu sürede yıllarca lenste denedim lakin okadar temiz dikkatli kullanmama rağmen retinama zarar verdi bıraktım.

2 sene önce “No Touch” teknolojisi ile lazer oldum. Maşallah çok iyiyim şuan. Gözlük atma isteğin covidde başladı, camların maskeyle buhar yapması ve ışığa çok duyarlı gözlerimin güneşte mahfolması ile kaliteli bir güneş gözlüğü kullanma aşkı beni lazer ameliyatına itti. Şuan çok iyi.

Bence göz kaslarında bir tembellik söz konusu değil zira kullandıkça sabit kalan numaralar bunun kanıtı. Bu alışkanlık. Tatilde denize girip çıkıp, denizden çıkınca güneşlenme süresi sonunda göz ilk gözlüğü çıkarttığım zamandan daha iyi görürdü. Korkmayın takın, gözlük kullanmak istemeyenler tembellik olurmu diye hep hayıflanır ama özel bir durum yoksa olmaz niye olsun :)

mustafa özbek

Yeni Üye
Yeni Üye
Şifa olsun @Adem Helvacı usta

Özellikle tek paragrafta 25 satır oluşan sorularda rahatlık sağlar. Bu rahatlık olunca gözlüğe alışması kolay olur.

Gözde anlaşılmayan noktalar var. 45inden önce lazer olma diyordu doktor. Gerçekten 45te görmede değişimler oldu. (ortaokuldan beri gözlüklüyüm. Görmediğim halde sınıfın en arkasında otururdum. dersle ilgi olmayınca tahtadan yazılanlara bakmıyormuşum. Taramada çıktı, gözlük taktık öne oturtmaya başladılar.)

Göz doktorları ameliyatı yapıyor ama kendileri lazerle çizdirmiyor...
Kıymetli forumdaşım ,size kesinlikle katılıyorum.
Gözlüklü göz doktorları gördükçe gözlüğe devam.

orcun

Bilgi Dolu Üye
Kadim Üye
Web sitesi
www.orcunfix.com
Vay be koca Adem abi minnacık iğneden korkuyor deseler ha... derdim. :D Peki abi dişçiye girmedin mi hiç ? 2 sene önce ben alt çenede 20 likleri aldırdım, baya sağlam operasyondu. :D Önce sağı aldılar ama öyle vurdu iğneyi uyuşturdu çekti yooook, önce iğneyi vurdu 5 dk bekledik asıldı penseyle yok gelmiyor. Ağzım aparat taktılar kafayı sabitlediler yatar pozisyonda biri arkadan kafaya abanıyor sabit tutuyor cerrahta dişe abanıyor yok. :D O arada 2 tane daha iğneyi vurdu, hemşire boruyla ağzımızdan çekiyor tükürükleri ve kanı vs. baktı olmuyor ya vira bismillah deyip aparatları çıkarttı, dremelimsi aletle uç taktı birşey yaptı tararararararara diye oya oya dişi kırdı, parça parça diş parçalarını tek tek çekti çıkarttı. Yetmedi tabi içini oydu oydu ayandan bana gösterdi de göstermez olaydı. :D Böyle 25 kuruşa yakın delik parmak girer yani :D içini temizledi döktü birşeyler emdirdi hortumla falan fistan o arada acı başlıyordu doktora el yaptım tamam dedi anladım hoop birtane daha iğne. :D Ufak ampülden çekiyor uyuşturucuyu hoop iğneyi vuruyor. :D Daha bitmedi işte ? temizledi güzelce içini kırıkları ıvır zıvırları aldı aldı eline iğneyi ipliği başladı dikmeye birde gere gere dikiyor. Bütün bunlarda okey his yok acı ağrı yokta yani o çekmeyi germeyi hissediyorsun. :D Dikti üstüne bastırdı birşeyler koydu 2 saat dedi çeneni açma buz torbası getirdiler bunla takılacan falan öyle işte pipetle çorbayla beslendik. İlk 3 gün ağrı zaten öyle ki anlatamam. Yani böyle bir ağrı yok, kafamı betona gömsem diye düşünüp gömmeye kalktım baya baya :D O da yetmedi zaten 4 gün ağız içi full kan. Neyse birde sol var işte ? sağ bitti tamam da sol da var. Sol için hem gittim hem de dikişleri aldırdık. O aldırmada ayrı bela bistüriyle girdi cımbızla çekti falan. :D Sol da da aynı operasyon birebir oldu. 1 ay kadar toplamda ağrılar acılar çektik yemek yiyemedik falan. Kurtuldum, iyi yanı şu oldu dişçi fobisini yendik. :D Bu işlerden sonra zaten 6 tane dolgu temizlik vs yaptırttım. Artık bunun yani daha ötesi yok. Yaşanabilecek en ağır en zorlusunu yaşadım. :D

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Vay be koca Adem abi minnacık iğneden korkuyor deseler ha... derdim. :D Peki abi dişçiye girmedin mi hiç ? 2 sene önce ben alt çenede 20 likleri aldırdım, baya sağlam operasyondu. :D Önce sağı aldılar ama öyle vurdu iğneyi uyuşturdu çekti yooook, önce iğneyi vurdu 5 dk bekledik asıldı penseyle yok gelmiyor. Ağzım aparat taktılar kafayı sabitlediler yatar pozisyonda biri arkadan kafaya abanıyor sabit tutuyor cerrahta dişe abanıyor yok. :D O arada 2 tane daha iğneyi vurdu, hemşire boruyla ağzımızdan çekiyor tükürükleri ve kanı vs. baktı olmuyor ya vira bismillah deyip aparatları çıkarttı, dremelimsi aletle uç taktı birşey yaptı tararararararara diye oya oya dişi kırdı, parça parça diş parçalarını tek tek çekti çıkarttı. Yetmedi tabi içini oydu oydu ayandan bana gösterdi de göstermez olaydı. :D Böyle 25 kuruşa yakın delik parmak girer yani :D içini temizledi döktü birşeyler emdirdi hortumla falan fistan o arada acı başlıyordu doktora el yaptım tamam dedi anladım hoop birtane daha iğne. :D Ufak ampülden çekiyor uyuşturucuyu hoop iğneyi vuruyor. :D Daha bitmedi işte ? temizledi güzelce içini kırıkları ıvır zıvırları aldı aldı eline iğneyi ipliği başladı dikmeye birde gere gere dikiyor. Bütün bunlarda okey his yok acı ağrı yokta yani o çekmeyi germeyi hissediyorsun. :D Dikti üstüne bastırdı birşeyler koydu 2 saat dedi çeneni açma buz torbası getirdiler bunla takılacan falan öyle işte pipetle çorbayla beslendik. İlk 3 gün ağrı zaten öyle ki anlatamam. Yani böyle bir ağrı yok, kafamı betona gömsem diye düşünüp gömmeye kalktım baya baya :D O da yetmedi zaten 4 gün ağız içi full kan. Neyse birde sol var işte ? sağ bitti tamam da sol da var. Sol için hem gittim hem de dikişleri aldırdık. O aldırmada ayrı bela bistüriyle girdi cımbızla çekti falan. :D Sol da da aynı operasyon birebir oldu. 1 ay kadar toplamda ağrılar acılar çektik yemek yiyemedik falan. Kurtuldum, iyi yanı şu oldu dişçi fobisini yendik. :D Bu işlerden sonra zaten 6 tane dolgu temizlik vs yaptırttım. Artık bunun yani daha ötesi yok. Yaşanabilecek en ağır en zorlusunu yaşadım. :D
Gittim tabi, çok gittim ama hep son ana yani dayanamayacağım kadar ağrı olunca gittim çünkü iğnenin acısından daha fazla olunca mecburen gidiyorum :D
benim önde 4 dişim bir Ford Granada ile izmir Karşıyakada bir İzsu mazgal kapağına arabanın traversi takılması neticesi direksiyona kısmen kafa atmam neticesi artık kısıtlı olan ömrünü tamamladı, sanıyorum ertesi günüydü, 4 diş birden alındı, yanlardaki sağlam 2 diş aynı anda kesildi, geçici kaplama yapıldı, 2,3 gün sonra normal porselen dişler takıldı, aradan yıllar geçti, onlar çıktı yenilendi, bu aralar yine gidip yeniletmem gerek bence. Tabi porselen diş, ben bir anormallik veya sıkıntı yaşamıyor olsam da değiştirilmesi gerekir diyorlar değiştirtiyoruz işte :D

Fakat gel de şimdi o koltuğa oturacak cesareti bul :D

evrenatabek

İnce Eleyen
Kadim Üye
Web sitesi
www.facebook.com
Aha sanırım kayıp kardeşimi buldum zira tıpkı ben :kiskis

Bu kadar bilinçli görünen birisi olarak KORKU nedeniyle sağlık konusunda inanılmaz cahil işler yaparım.

Mesela şu an Dişçiye gitmem lazım öndeki kaplamalarım için biliyorum ama kendimi o koltukta düşünmek bile istemiyorum :deli1
İğnede uzak, şırıngada elden düşmeyecek hayat olarak devam.

Şırıngasız nasıl kartuş dolduracağı, yağlama yapacağız, kirli su çekilecek. :D

orcun

Bilgi Dolu Üye
Kadim Üye
Web sitesi
www.orcunfix.com
Gittim tabi, çok gittim ama hep son ana yani dayanamayacağım kadar ağrı olunca gittim çünkü iğnenin acısından daha fazla olunca mecburen gidiyorum :D
benim önde 4 dişim bir Ford Granada ile izmir Karşıyakada bir İzsu mazgal kapağına arabanın traversi takılması neticesi direksiyona kısmen kafa atmam neticesi artık kısıtlı olan ömrünü tamamladı, sanıyorum ertesi günüydü, 4 diş birden alındı, yanlardaki sağlam 2 diş aynı anda kesildi, geçici kaplama yapıldı, 2,3 gün sonra normal porselen dişler takıldı, aradan yıllar geçti, onlar çıktı yenilendi, bu aralar yine gidip yeniletmem gerek bence. Tabi porselen diş, ben bir anormallik veya sıkıntı yaşamıyor olsam da değiştirilmesi gerekir diyorlar değiştirtiyoruz işte :D

Fakat gel de şimdi o koltuğa oturacak cesareti bul :D
Abi komple implant diş yaptırt bu acı bitsin. :D Ağzınla baya baya soda kapağı açarsın öyle diş bunlar kırılmıyor da kemiğe baya vidalanıyor oooh mis. Bir tanıdık çocukta para var dolarla maaş alıyor gitmiş 3 4 tane çürük dişlerin içi boş kötü demiş falan tamam demiş alayını sök implant yapalım öyle yaptırdı. :D Şuan taş versem onu da çiğner o derece.

osmanke

Müdavim
Kadim Üye
Web sitesi
turkvod.com
Uzun yıllar evvel astigmat teşhisi koyulmuş ve 1 numara gözlük verilmişti fakat ben o zaman kullanamamıştım

Ekli dosyayı görüntüle 7221

Aradan yıllar geçti yeniden muayene oldum, yine gözlük verdiler, yine kullanamadım.
Ekli dosyayı görüntüle 7222

Geçen hafta tekrar gittik ister istemez ve sevgili @Yelda Helvacı yakın gözlüüğü için kontrol ettirirken ben de yeniden muayene oldum, 2,5 olmuş gözler ve yine gözlük verdi doktor.

Ekli dosyayı görüntüle 7223

Şimdi durum şu; Ben yıllar evvel ilk verdikleri gözlükte de, sonraki verdikleri gözlükte de yolda yürürken sanki uzay boşluğuna ayak basıyormuşum gibi hissettiğim için haftalarca direnmeme rağmen bir türlü bu histen kurtulamadım. Tamam kabul, daha net görüyordum ancak bir türlü günlük hayatımda kullanamıyordum.

Bu sefer ilk defa sadece ama sadece yakın gözlüğü olarak vermesini istedim. Normal hayatımda kullanmadığım ve sadece okumada kullandığım için günlük hayatımı etkilemiyor burası tamam. Fakat yine de okuma yaparken halen adapte olabilmiş değilim.

Diğer yandan, monitör başında çok vakit geçiriyor olmam ve Yeldoşun da benim de telefon mesaisi (Ekrana bakma) yoğun olduğundan dolayı ikimiz de şu mavi ışık kaplama zımbırtısından yaptırdık camlara. Gördüğüm kadarı ile bu kaplama nedeniyle normalde beyaz gördüğümü belli oranda yeşil tonda görüyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 7224 Ekli dosyayı görüntüle 7227

Şimdi, bu gözlük denen şeye alışma süresi ne kadar?

Ayrıca Sevgili Yeldoş Gözlük kullanmaya başladığı şu 5-6 aylık zaman zarfı içerisinde artık gözlükleri yokken hiç okuma yapamıyor. Gözlük kullanmak belli oranda göz kaslarında tembelliğe de neden oluyor olabilir mi? Eğer Yeldoş ile aynı zamanda ve hatta geçmiş yıllarda gözlük verdikleri günden beri ben gözlük kullanıyor olsaydım demek ki bugün gözlüksüz bir yaşam benim için imkansız denebilecek miydi zira ben bugün aslında gözlük olmadan da okuyabiliyorum kitabımı, sadece mesafe ayarlamam gerekiyor.

Uzun zamandır elimde olan ve henüz okuyamadığım kitaplarıma başlayabilmek için şu gözlük meselesini zihnimde de olmak üzere kökünden kapatabilmek istiyorum artık.
Adem ustam gözlüğün hayırlı olsun tüm arkadaşların yazdıklarının bir çoğuna katılıyorum eğer gözlük kullanacaksan lütfen gerektiği yerde kullan aksatma yoksa gözün numarası büyüyor bende yaklaşık 5,6 yıldır kullanıyorum uzakta çok sıkıntı yok ama yinede takmamız lazım göz tembelleşiyor ve dalgalanmalar oluyor uzağı ben sadece maçları izlerken takıyorum yakını ise pc kullanırken,ince yazılar telefonu kullanırken,ve herhangi bir iş veya bir vida cihaz sökümlerinde kullanıyorum yaklaşık 5 yıl önce hanımın her 2 gözünüde yeniledim daha önce çocukluğundan beridir yüksek dereceli ve kalın camlar kullanıyordu 5 yıl önce birgün yine gözlük zamanı gelmiş göze muayeneye gidecekti o zamanlarda bizim buralarda sefaköyde rumeli hastanesi var hanımın dikkatini çekmiş kampanya düzenlemişler ücretsiz muayene ve yeni bir doktor gelmiş hem ssk,lılara,da bakıyorlarmış bende iyi madem git muayene ol dedim gerçi bensiz biyere gitmez ama o gün bir komşu ile gönderdim neden çünkü oda muayene olacak o gün muayene olup geldi ama bana bişey diyemiyor bakıyor,bakıyor dikkatimi çekti dedim sen bişeymi diyeceksin bakıp duruyorsun sonra anlattı bana meğer doktor ona ameliyat önermiş ama nasıl bir ameliyat o sene hiç dikkatinizi çektimi bilmiyorum akıllı lens denilen bu olay diğerlerinden oldukça pahalı ancak ömür boyu garantili bu akıllı lensler yurt dışından siparişle ve gözün özelliğine ve numarasına göre geliyor önce birini takıyor göz alışana kadar diğerini şipariş edip diğerini,de 1 hafta içinde takıyorlar bu gözün içine takılıyor benim gözlemlediğim hanımda herhangi bir zorlanma olmadı ve gayette iyi hiç bir sorun olmadı ben şuan inanın hayıflanıyorum keşke o zaman kendime,de taktırsaymışım,ki o zaman oldukça uygun fiata geldi bize o zaman yanlış hatırlamıyorsam 1,000tl idi ama geçen yıl sordum oda şimdi bilmiyorum fiatı tek göz 10,000tl idi tahminim 25,000tl olabilir ama bence değer bakım yok gözlük yok uzak,yakın sorunun yok ben sana tavsiye ederim bunu yaptırmaya gücüm var dersen hiç bekleme çünkü işin dolayısı ile gittikçe gözlerinin numarası ve astigmatın artacak.
sevgi ve saygılarımla :ok :bye

Deepharp

Yeni Üye
Yeni Üye
Adem hocam, Öncelikle hayırlı olsun biraz geç kaldım konuya. Ben 5 yaşından beri kullanıyorum. Şu zamana kadar her marka/model ben ve ailem denemiştir. Kemik çerçeve ile doğru tercih yapmışsınız.
Güle güle ve sağlıkla kullanın.