Neler yeni

Maydanoz Tohumu Ekimi

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Maydanoz çimlenmesi zorlu olan bir tohuma sahiptir.O yüzden bir iki gün önce tohumları suda bekletip öyle ekmek lazım.Onun dışında üzerinde nemli kalması adına bir kaç gün nemli bez bulundurmak çimlenmeye fayda sağlar.Sıcaklık ise ana etmen.
Vay arkadaş neler öğreniyoruz.
Burada bir Köylü abimiz de bana ''Şaşırtmacalı ekim'' diye bir şey öğretti.

Mesela biber için tohumu atıp filizlenmesi sonrası onu ektikleri topraktan alıp götürüp başka yere yeniden dikiyorlarmış.

Her iki türlü de biber veriyormuş sorun yokmuş ancak ilk filizlendiği yerde 5 biber veriyorsa diğer yerde 15 biber veriyormuş :D

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Abi köylü dostların dediğine göre domates daha derin saksı istiyormuş bunlara kıyasla.
Bizim burada her yer seracı dolu malum. Hatta bizim ofisin sahibi bile tomatizci :D
Arada bize uğrar, bir bakmışım 2 kasa tomatiz yüklenmiş gelmiş :D

@Yelda Helvacı nın en sevdiği şey, köylü dostlar tomat büber batlucan getürsün :kiskis
Olan var olmayan var hocam :) En çok domates özlemi çektim :) Belki yazın güzelleri gelir buraya :)
@Puzik Adem in bahsettiği gibi daha geniş saksı ile oluyor. Benim daha önce yaptığım salkım domates, süs biberiydi.
Geçen sene ada çayı dağıtımı olmuştu yine bu tarz saksı da o çok güzel tuttu. Bakalım maydanoz olacak mı.
@Adem Helvacı toprağım bitti ?
Ben en çok tere, roka, biberiye,fesleğen merak ediyorum. Deneyeceğim gelişme olursa bu konuda paylaşırım :)

Yelda Helvacı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Olan var olmayan var hocam :) En çok domates özlemi çektim :) Belki yazın güzelleri gelir buraya :)

Ben en çok tere, roka, biberiye,fesleğen merak ediyorum. Deneyeceğim gelişme olursa bu konuda paylaşırım :)
Fesleğen, tere yapayım kalan saksılar. Aslında geç kaldık, ekim ayını geçiyoruz. Bir iki güne hallederim, fotoğrafları eklerim

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com

Hocam o tere dediğiniz şey sanırım bizim ofisin saksılarında kendiliğinden çıktı ortaya, ben kışa girmeden evvel saksıdan kopartıp kopartıp yiyordum onları

@İlteriş Yılmaz teremiydi o yoksa kuzu kulağı mı karıştırmış olabiliriim :alala

Hatta 2-3 hafta önce de bu sefer baktık ısırgan otu çıkmış kendiliğinden :D

Maşallah yahu Memleketin topraklarından bereket fışkırıyor kendiliğinden ?

İlteriş Yılmaz

Sürecin kendisi sonuçtan çok daha kıymetli.
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
Hocam o tere dediğiniz şey sanırım bizim ofisin saksılarında kendiliğinden çıktı ortaya, ben kışa girmeden evvel saksıdan kopartıp kopartıp yiyordum onları

Yok o semiz otu ?

Yelda Helvacı

Süper Moderatör
Süper Moderatör

Allahı bu ne kafa karışıklığı olmuş? semizotuydu bahsettiğin.
Tere roka ya benzeyen oluyor. Roka daha acı.

DeepState

Süper Üye
İnceleyenler Kulübü
Ben de buraya bir not düşeyim patlıcan, domates veya dometes gibi fide ekecekseniz bilginiz olsun aşılı olanlar 2-3 kat aşısız olana göre fazla mahsür verir fakat aşısız olanlar daha fazla lezzetli mahsül verir. Eğer yeriniz varsa veyahut fazla mahsür vermesini önemsemiyorsanız aşısız olanlarını dikmenizi tavsiye ederim lezzet açısından.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Biz de bekliyoruz henüz. Mal sahibi ağaçlar için gübre atsın, oradan alıyoruz saksılara :haha
Geçen gün bizim yan komşu geldi Recep abi, Atla arabaya, al beni, gidelim wejkfbq3fıua dedi orasını anlamadım, dolduralım çamların dibinden toprağı gelelim dedi.

Ben bizim saksılara karşıdan bir toprak bulup eklemiştim, hiç iyi gelmedi renkleri değişti bizim limonun :(

Rüstem

Süper Üye
Yeni Üye
Geçen gün bizim yan komşu geldi Recep abi, Atla arabaya, al beni, gidelim wejkfbq3fıua dedi orasını anlamadım, dolduralım çamların dibinden toprağı gelelim dedi.

Ben bizim saksılara karşıdan bir toprak bulup eklemiştim, hiç iyi gelmedi renkleri değişti bizim limonun :(
Tavuk yetiştiren biri varsa tavukların olduğu yerden toprak alabilirsin. Şimdi gübre dönemi olduğundan zeytini olanlar falan ağacın dibine gübre atıyor, oralardan da alabilirsin. Biz de saksılara öyle yapıyoruz zaten.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Tavuk yetiştiren biri varsa tavukların olduğu yerden toprak alabilirsin. Şimdi gübre dönemi olduğundan zeytini olanlar falan ağacın dibine gübre atıyor, oralardan da alabilirsin. Biz de saksılara öyle yapıyoruz zaten.
Senin neden profil foton yok halen ? :rolleyes: