Neler yeni

Doğru Türkçe Konuşuyor musunuz?

ahayyildiz

Araştırmacı
Araştırmacı
Merhaba, Ben Ayhan. Türkçemizi doğru konuşmak ve yapılan yaygın hataları düzelterek geniş kitlelere ulaşmak istiyorum. Türkçemizi doğru konuşmak konusunda siz neler düşünüyorsunuz?
Yazı dili Türkçeyi bozuyor. Ama asıl Türkçenin bozulması özel t.v lerin yaygınlaşması ve seyirci çekmek için eğitimsiz mankenlerin haber sunumu yapmalarına izin verenler yüzünden olduğunu düşünüyoum.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
TV den konu açılmışken kafama takılan bir noktayı yazayım o halde.

''Eski Konya Belediye Başkanı Öldü''

Haaaa demek ki yeni Konya'nın Belediye Başkanı halen yaşıyor ama eski Konya'nın ölmüş.

Şimdi burada anlam bütünlüğü bozulmuyor mu bu vurgu hatası nedeniyle? Neden ısrarla bütün haber kanalları bu şekilde ilerliyor?

''Konya eski Belediye Başkanı öldü.'' denmesi gerekmiyor mu mesela? :alala

Eski Adalet Bakanı
Adalet eski Bakanı

Gibi.

diksiyonkampi

Yeni Üye
Yeni Üye
TV den konu açılmışken kafama takılan bir noktayı yazayım o halde.

''Eski Konya Belediye Başkanı Öldü''

Haaaa demek ki yeni Konya'nın Belediye Başkanı halen yaşıyor ama eski Konya'nın ölmüş.

Şimdi burada anlam bütünlüğü bozulmuyor mu bu vurgu hatası nedeniyle? Neden ısrarla bütün haber kanalları bu şekilde ilerliyor?

''Konya eski Belediye Başkanı öldü.'' denmesi gerekmiyor mu mesela? :alala

Eski Adalet Bakanı
Adalet eski Bakanı

Gibi.
Eski Adelet Bakanı söylemi doğru. Çünkü orada bir tamlama var bakan ama adalet bakanı.... O sebeple eski Adalet bakanı demek doğrudur. Orada spikerler doğru kullanıyor

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Eski Adelet Bakanı söylemi doğru. Çünkü orada bir tamlama var bakan ama adalet bakanı.... O sebeple eski Adalet bakanı demek doğrudur. Orada spikerler doğru kullanıyor
Hmmm demek ki yine bir vurgu ile ifade etme durumu söz konusu bu durumda

Sesin tonlaması ile o kısmı vurgulamak gibi mesela, Doğru mu? :alala

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Üstad olmaya gerek yok aslında. Genel kuralları bilmek ve bazı detayları da farkındalık ile görmek kafi. ☺️
Zamanında bize gerçekten güzel eğitim vermişler. Öğretmenlerime saygı ve sevgilerimi gönderiyorum. Ben mükemmel yazdığımı düşünmüyorum lakin o kadar çok dilekçe örneği ve şikayet konusu gördüm ki ortaokulda öğretmenimizin bize dediği “asker mektubu” gibi. Hem konudan kopuk, hem gereksiz uzun hemde devrik cümleler var. Bu konuda sanırım en dertli @Adem Helvacı hocamdır ?

Benim okuma cevap verme dersim yok böylesine. Bazen zorluyorum kendimi ama yarıda bırakıp kapatıyorum.

Faruk KATI

Forumun Dinamik Yüzü 😉
Kadim Üye
Web sitesi
atakumtesisat.net
Var. Eğer inceleriz yöneticileri kabul ederlerse, bununla ilgili bir video çekip inceleriz Instagram hesabı üzerinden hafta sonu paylaşım yapayım.
yaa çok teşekkür ederim işten güçten ancak gördüm ?? video üstünde çalışacağım

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Konunun uzmanlarına soralım.

Bazı içeriklerimde ''Adına'' ifadesini kullanıyor olmam eleştirilmiş. (bir kişi de olsa, dikkate alıp doğrusunu araştırmak gerekir)

Ben, içeriklerimin tüketici ADINA olduğunu belirtince bir dostumuz ''Adına değil İçin'' diye düzeltme gereği duymuş.

Tamam anlıyorum bana birisi yasal vekalet vermiş ve ben de onun adına bir resmi işlem yürütüyor değilim fakat benim tüketicilerin faydalanması amacı ile ürettiğim bir içeriği ''Tüketici için'' yerine ''Tüketici Adına'' şeklinde ifade etmemin sakıncası nedir acaba?

PCTeknikElektronik

@PCTeknik
Destek Ekibi
Çok akıcı güzel konuşurum da yazmaya gelince imla harf hataları oluyor.

Not: El yazım çok kötüdür öğretmenler okuyamazdı yazılı sınavlarda çok faydası oldu burda ne yazıyor oku derdi öğrenmenlerim bende doğru şıkları söyler yüksek not alırdım yazılıdan hep :kiskis

Beril

Baretli Moderatör
Moderator
Konunun uzmanlarına soralım.

Bazı içeriklerimde ''Adına'' ifadesini kullanıyor olmam eleştirilmiş. (bir kişi de olsa, dikkate alıp doğrusunu araştırmak gerekir)

Ben, içeriklerimin tüketici ADINA olduğunu belirtince bir dostumuz ''Adına değil İçin'' diye düzeltme gereği duymuş.

Tamam anlıyorum bana birisi yasal vekalet vermiş ve ben de onun adına bir resmi işlem yürütüyor değilim fakat benim tüketicilerin faydalanması amacı ile ürettiğim bir içeriği ''Tüketici için'' yerine ''Tüketici Adına'' şeklinde ifade etmemin sakıncası nedir acaba?
Abi her iki şekilde de videolarını izleyip, ADINA dediğin yerleri İÇİN ile değiştirdim ve herhangi bir anlam değişikliği hissetmedim. Herkez, laylon gibi kelimeleri çözememiş, -de -da -ki eklerinin anlam bütünlüğüne katkısını anlamlandıramamış bir topluluğun içinde buna takılmak biraz civcivli olmuş. En azından kişisel fikrim bu yönde.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
Abi her iki şekilde de videolarını izleyip, ADINA dediğin yerleri İÇİN ile değiştirdim ve herhangi bir anlam değişikliği hissetmedim. Herkez, laylon gibi kelimeleri çözememiş, -de -da -ki eklerinin anlam bütünlüğüne katkısını anlamlandıramamış bir topluluğun içinde buna takılmak biraz civcivli olmuş. En azından kişisel fikrim bu yönde.

Bugün, ismini şimdilik vermeyeyim Hollanda merkezli ünlü bir bilgisayar firmasının Türkiye temsilcisi olan firmayla bir görüşme yaptım. "biraz bekleticem" kısmını görünce zaten kurumsallıktan uzak olduğunu anladım. Tamam günlük yaşamımızda kullanıyoruz da, öyle bir ortamda da çok sırıtıyor kelime.

Beril

Baretli Moderatör
Moderator
Bugün, ismini şimdilik vermeyeyim Hollanda merkezli ünlü bir bilgisayar firmasının Türkiye temsilcisi olan firmayla bir görüşme yaptım. "biraz bekleticem" kısmını görünce zaten kurumsallıktan uzak olduğunu anladım. Tamam günlük yaşamımızda kullanıyoruz da, öyle bir ortamda da çok sırıtıyor kelime.
Gündelik konuşma ayrı, resmi dil ayrıdır. Kaldı ki forumda konuşurken dahi konular arası dil bile değişkenlik gösterir.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Halen teknik altyapısını çözebilmiş değilim.

Hiçbir konuda hiçbir zaman uçlarda yaşamayı sevmedim.
Din, Dil, Politika, Eğlence, Alkol, Yemek vs aklınıza ne gelirse benim için hep mümkün olan en makul kısmında fakat elimden geldiğince de dikkatli ilerleme düsturu ile hareket ettim.

Zannediyorum ki kendimi zorlasam da alıştığım için o konuşma akışı esnasında İÇİN ifadesini kullanma konusunda kendimi geliştiremem fakat dikkat etmek isterim.

Diğer yandan ben çünkü kelimesi yerine dahi zira ifadesini kullanmayı tercih ediyorum. için ve çünkü kısmı daha gündelik dilin içeriği gibi geliyor bana nedense.